وزیر بهداشت: کرونا در اقلیم های مختلف، متفاوت عمل می کند

به گزارش بلاگ پو، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با بیان اینکه کرونا در اقلیم های مختلف، متفاوت عمل کرده و بر همین اساس قضاوت درباره این ویروس هنوز زود است، در عین حال گفت: اینکه امروز مردم دچار بی خیالی نسبت به بیماری کرونا شده اند، یک آفت بزرگ است.

وزیر بهداشت: کرونا در اقلیم های مختلف، متفاوت عمل می کند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، وزیر بهداشت در نشست کمیته عملی کشوری سیاست گذاری بیماری کووید 19 با تاکید بر این که تمام جلسات این کمیته به او گزارش شده است، گفت: به طور کلی در برنامه روزانه ام از ساعت 12 تا دو بامداد هر شب به مطالعه آخرین یافته های ایران و دنیا در خصوص کرونا می پردازم. کووید 19 یک پاتوژن عادی نیست و نباید آن را با هیچ کدام از اجدادش مقایسه کرد. از روز اول به همکارانم تاکید کردم که مطلقا به این فکر نباشید که با ویروسی مشابه سارس و مرس طرف هستید. در برخی اوقات ممکن است ماهیتی شبیه به اچ ای وی داشته باشد و یا برخی اوقات مانند ویروس آنفلوآنزا عمل کند.

کرونا در اقلیم های مختلف، متفاوت عمل می کند

وی با تاکید بر این که کروناویروس بسیار پیچیده است، گفت: من هنوز فکر می کنم روزهای اول آشنایی با ویروس را طی می کنیم و قضاوت درباره آن زود است، باید با عینکی ویژه کرونا را بنگریم. با این که یافته های دنیای ملاک خوبی برای مطالعات است، اما نباید 100 درصد آن ها را در نظر گرفت؛ چرا که ویروس در اقلیم های مختلف به شکل متفاوت عمل می کند؛ به شکلی که حتی مواجهه با ویروس در استان قم با استان گیلان یکسان نبوده است.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم انجام کاری بین بخشی برای مهار کرونا اظهار کرد: ما نمی توانیم یک نسخه واحد برای تمام سطوح ویروس بپیچیم. شما محققین و اساتید مرجع مهمی برای مردم هستید؛ چرا که مردم به حرف های شما اقتدا می کنند. به همین دلیل باید مواردی را با آنها مطرح کنید که روی آنها شکی وجود ندارد.

وی ادامه داد: ما باید پروتکل هایی بنویسیم که با فرهنگ و اقتصادمان همخوانی داشته باشد. من به عنوان کسی که در اقتصاد سلامت حرف هایی برای گفتن دارد، این موضوع را مطرح می کنم؛ بنده وزارتخانه را با حدود 20 هزار میلیارد تومان کسری تحویل گرفتم. اگر بدانم چیزی برای مردم مثبت است، مطمئن باشید آن را با جان و دل برایشان تهیه خواهم کرد.

90 درصد جمعیت بسکمک از شهرها هنوز به کرونا مبتلا نشده اند

وی در ادامه با بیان این که برخی از بیماران با دریافت داروهای کلروکین و کلترا دچار آریتمی قلبی شدند، شرح داد: باید بیش از گذشته بر روی این موارد کار کنیم. شاید همه شیوه های مختلف در تمام نقاط دنیا، یکسان عمل نکند. باید بدانیم که هنوز 90 درصد جمعیت بسکمک از شهرها به بیماری مبتلا نشدند و باید برای آنها پروتکل تشخیصی ارزان و آسان تهیه کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اولین موارد بیماری در روز 29 بهمن ماه سال گذشته به من گزارش شد و این موضوع را 30 بهمن در جلسه هیات دولت مطرح کردم.

وی با بیان این که دریافت تست PCR برای بیماران سخت است، گفت: اما اگر این نمونه گیری به شکل درست انجام شود، ضریب بالایی از تشخیص را دارد. به علت سختی این روش نمونه گیری از شما می خواهم همگی به دنبال یک روش غیر تهاجمی تشخیصی باشید. از سوی دیگر باید به انجام مناسب ترین کارها برای درمان و همچنین انتقال تجارب فکر کنیم. چیزی که تا امروز بر ما مشخص شده، این است که هیچ چیزی به اندازه مراقبت درست از بیماران نمی تواند به فرایند بهبود آنها کمک کند.

دستاورد بزرگی که از غربالگری کرونا حاصل شد

وزیر بهداشت با اشاره به طرح غربالگری و شناسایی بیماران گفت: در این طرح توانستیم بیماران را در مراحل ابتدایی شناسایی کرده و پس از تشخیص اولیه با ایزوله کردن آنها چرخه انتقال را تا حدودی متوقف کنیم که این یک دستاورد بزرگ است.

وی در ادامه با تاکید مجدد بر لزوم انتقال تجارب میان متخصصان تاکید کرد: یکی از خواسته های من این بود که متخصصین خبره که در آی سی یوهای بیمارستان های مهم فعالیت کرده بودند، بتوانند سوپروایزر آی سی یو بیمارستان های استانی باشند و یا تجربیات خود را از طریق ویدئو کنفرانس در اختیار سایر بیمارستان ها قرار دهند.

بی خیالی مردم نسبت به کرونا، آفت است

وی ادامه داد: این بیماری در شرایطی در کشور رخ داد که ما اوضاع چندان مناسبی نداشتیم. ما به ازای هر هزار نفر 1.6 تخت داریم در حالی که این رقم در فرانسه به ازای هر هزار نفر 6.6 است. بنده همواره گفته ام که حالت های مختلفی از گسترش بیماری را باید متصور باشیم؛ به شکلی که حتی یک باد را طوفانی تصور کنیم تا دچار مسائل نشویم. ما باید خود را برای شرایط ویژه تری آماده کنیم. اینکه امروز مردم دچار بی خیالی نسبت به بیماری کرونا شدند، یک آفت بزرگ است. این موضوع از دو حالت خارج نیست؛ یا به قدرت و خدمات ما اعتماد کامل دارند و یا فکر می کنند کرونا تمام شده است؛ که به هیچ عنوان دوم، صادق نیست. من از شما متخصصین می خواهم ضمن آن که آگاهی های کامل نسبت به این بیماری به آنها می دهید، کاری نکنید که آنها دچار هراس و وحشت گسترده و بیشتر شوند. مردم حتی پیش از شیوع این بیماری نیز ترس ها و اضطراب های داشتند.

همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز

وی ادامه داد: ما این موضوع را در نظر گرفته ایم که در پاییز با همزمانی کرونا و آنفلوآنزا رو به رو شویم؛ اگر بتوانم میزان واکسن آنفلوآنزا را برای گروه هایی که ریسک بیشتری دارند و برای سنین بالا تهیه کنیم و از سوی دیگر تلاش به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سنین بالا داشته باشیم، می توانیم اقدامات مناسبی برای پاییز انجام دهیم.

تاثیر افزایش مرگ و میر کرونا در اقتصاد

وی با اشاره به این که در روزهای گذشته آمار مرگ و میر به حدود 50 نفر رسیده بود، اظهار کرد: اگر قرار باشد مثل گذشته به آمار بالا و سه رقمی برگردیم، اصلا اوضاع مناسب نخواهد بود و این موضوع می تواند در مسائل مختلفی مثل اقتصاد و کالاهای اساسی اثرگذار باشد؛ چرا که دیدید زمانی که آمار مرگ و میر سه رقمی بود خیلی از مرزهای کشور بسته شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: از شما متخصصین می خواهم یک کار تحقیقاتی سنگین بین رشته ای در زمینه کرونا انجام دهیم. به شکلی که این پروتکل ها به مبانی اقتصادی نیز فکر کنند.

مقابل بازگشایی مدارس مقاومت کردم

وزیر بهداشت با بیان این که یکی از اولین جاهایی که به واسطه شیوع کرونا تعطیل شدند مدارس بودند شرح داد: روزهای اول اینگونه بیان می شد که بچه ها به بیماری مبتلا نمی شوند. در حالی که می توانستند مخزنی برای انتقال بیماری به سایرین باشد تا اینکه مشاهده کردید بعدا معلوم شد حتی بچه ها هم می توانند به شکل سنگین به این بیماری مبتلا شوند.

نمکی ادامه داد: من برای بازگشایی مدارس خیلی مقاومت کردم در حالی که حتی هجمه هایی هم به من وارد می شد.

ناگفته هایم از مدیریت کرونا را کتاب خواهم کرد

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ناگفته های از این بیماری و مدیریت آن دارم که روزانه آنها را یادداشت می کنم و حتما این یادداشت ها را روزی به عنوان کتابی به این ملت عزیز تقدیم می کنم تا ببینیم ما چگونه در برابر بیماری مقاومت کردیم.

کرونا یا حذف می شود یا فعال تر

وی با تاکید مجدد بر اینکه کرونا چهره های مخصوص به خود را دارد، اظهار کرد: از این رو باید برای بسکمک از پیچیدگی ها آماده باشیم. دو حالت بیشتر وجود ندارد؛ یا این ویروس حذف می شود و یا فعالتر از گذشته وجود خواهد داشت. این درست است که موتاسیون ویروس قوی تر نشده است، اما اگر به سمتی حرکت کنند که این موتاسیون چموش شود، دچار گرفتاری خواهیم شد.

لزوم استفاده از ظرفیت تابستان برای ارتقای ظرفیت آموزش در آموزش و پرورش

نمکی با تشکر از وزیر آموزش و پرورش که در راستای تعطیلی مدارس اقدامات مناسب و همکاری خوبی با وزارت بهداشت داشت، بیان نمود: آموزش مجازی توانست موثر باشد، اما مگر همه جای ایران مانند تهران است؟ در برخی نقاط دانش آموز به اینترنت و یا موبایل هوشمند دسترسی ندارد. از این رو باید از ظرفیت تابستان که گمان می رود ویروس در این فصل به سمت خاموشی حرکت خواهد کرد، باید استفاده کنیم تا ظرفیت آموزش را ارتقا دهیم که این آمادگی برای فصل پاییز و احتمال همزمانی کرونا و آنفلوآنزا برای ما فراهم باشد.

وی ادامه داد: باید از دو طریق از ظرفیت دوران خاموش کرونا استفاده کنیم؛ اول آن که ظرفیت ها را برای آموزش افزایش دهیم و دوم آن که به سمت کاهش آسیب پذیری از بیماری حرکت کنیم.

لزوم گسترش تله مدیسین

وزیر بهداشت با اشاره به این که در حال حرکت به سمت گسترش خدمات تله مدیسین پزشکی هستیم، شرح داد: همچنین بر روی نسخه نویسی الکترونیکی کار می کنیم. از سوی دیگر برای ویزیت پزشکان در بخش تله مدیسین باید فکر کنیم. ما باید بدانیم که فعلا باید با کرونا زندگی کنیم، اما نباید کرونا بر ما غلبه کند.

وی اضافه نمود: موضوعی که باعث ناراحتی و نگرانی است، عادی انگاشته شدن بیماری است. چند روز قبل در سفری به مشهد مقدس با هواپیما دیدیم که مردم چندان نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند. من هیچ گاه از بخش پاویون به سمت پرواز نمی روم و خود را از مردم جدا نمی دانم؛ چرا که اگر خیلی از مردم فاصله بگیری، فکر میکنی اوضاع مناسب است. بلیت من هم مانند سایر افراد بود و دیدم که مردم تنگاتنگ یکدیگر در هوای گرم و بدون داشتن ماسک صحبت می کردند.

کاهش درآمد بیمارستان های آموزشی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که درآمد بیمارستان های آموزشی به شدت افت کرده است، گفت: علت این کاهش درآمد به خاطر عدم مراجعه موارد الکتیو بود. امسال یکی از سال های بسیار سخت اقتصادی است و من فکر می کنم سالی سخت تر از امسال نخواهد بود. در شرایطی که بیمارستان ها درآمد زایی مناسبی نداشتند باید به این سمت حرکت کنیم که بخش ها و یا بیمارستان های پذیرش کرونا را از بیمارستان های پذیرنده بیماران الکتیو جدا کنیم تا آنها ترسی از حضور در بیمارستان نداشته باشند.

وزیر بهداشت درباره میزان تخت های آی سی یو در کشور بیان نمود: ما شب عید حدود 900 تخت آی سی یو به تخت های کشور اضافه نمودیم. من اعتقادی ندارم که به دلیل این که ممکن است امواجی از کرونا در راه باشد به شکل مداوم تخت آی سی یو اضافه کنیم. بلکه باید به فکر تربیت مناسب نیروی متخصص فعال در بخش های آی سی یو باشیم، قرار نیست تخت و یا در و دیوار بخش آی سی یو به بیمار خدمات دهند. بنابراین باید به سمت مگا آی سی یو حرکت کنیم و کاری کنیم نیروی انسانی مجرب تربیت شود. نباید توسعه آی سی یو به شکل کلونی های جزیره ای باشد.

وی در انتها سخنان خود با تشکر مجدد از متخصصان فعال در زمینه مهار کرونا در کشور اظهار کرد: شاید 150 سال یکبار کشورها دچار چنین مشکل گسترده ای شوند و خرسندم که شما از روز اول همراه ما بودید و در خط مقدم مقابله با کرونا به دل آتش زدید.

وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران نیز گفت: از همان روزهای اول که ویروس کرونا در کشور چین شناسایی شد ما کمیته علمی در زمینه بیماری کرونا در ایران تشکیل داده و 130 تا 140 گروه تحقیقاتی در کشور برای بررسی این بیماری شکل گرفت. از همان روزهای اول شیوع بیماری کرونا، پروتکل های تشخیصی، درمانی و بازتوانی بیماران تدوین شد و ما در روزهای اول کار سختی در زمینه تهیه ماسک و کاور داشتیم و در شرایط تحریم و حداقل منابع و امکانات کار را به جلو بردیم و امروزه ما در دنیا صاحب یک مدلی هستیم.

با بی پولی و حداقل امکانات، بیماران را درمان کردیم

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما بیماران را با بی پولی و حداقل امکانات درمان کردیم، گفت: در کشورهای پیشرفته بیماران کرونایی روی زمین مانده و درمان نشدند؛ در حالی که ما با کمک متخصصین اقدامات مناسبی انجام دادیم.

کرونا با گرما مهار نشده است

نمکی با بیان اینکه ویروس کرونا با گرما مهار نشده و به سمت آرامش نرفته است، ادامه داد: ویروس کرونایی که در قم و گیلان بوده امروزه ما شاهد پیک آن در استان های گرم هستیم و پیر و جوان را درگیر کرده است. از مردم می خواهم همان گونه که در روز سیزده بدر در خانه ماندند باید با ما همکاری کنند و به این مسئله باور داشته باشند که ویروس فعال است و از یک اقلیم به سرزمین دیگر می رود.

پرسنل بهداشتی درمانی روزهای سختی را گذرانده اند، نکات بهداشتی را رعایت کنید

نمکی ادامه داد: ما با حداقل امکانات دستاورد بزرگی داشتیم که در عرصه بین المللی این افتخار و کار ما تبدیل به یک مدلی شده است. پرسنل و نیروهای ما در مراکز درمانی و خانه های بهداشت روزهای سختی را گذرانده و خواهش من از مردم این است که موضوع بیماری کرونا را عادی تصور نکنند و نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 27629

به "وزیر بهداشت: کرونا در اقلیم های مختلف، متفاوت عمل می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: کرونا در اقلیم های مختلف، متفاوت عمل می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید