پارک دریایی نخیلو ثبت جهانی شد

به گزارش بلاگ پو، مدیرکل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پارک ملی دریایی نخیلو دیر از توابع استان بوشهر از طرف اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت به عنوان منطقه حفاظت شده پستانداران دریایی تائید شد.

پارک دریایی نخیلو ثبت جهانی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، داوود میرشکار روز پنجشنبه 5 دی اضافه نمود: کارشناسان انجمن مردم نهاد طرح سرزمین در نشستی که بدین منظور در اسفند سال گذشته در شهر سلاله کشور عمان برگزار گردید، پنج منطقه را از ایران به عنوان مناطق مهم پستانداران دریایی معرفی کردند که 2 منطقه به صورت مشترک با کشورهای کویت و پاکستان ارائه شد و سه منطقه نیز با نام های آب های ساحلی نخیلو، جزایر غرب هرمزگان و سواحل شمالی هرمز از ایران ارائه شد.

وی افزود: از میان مناطق ارائه شده پارک ملی نخیلو دیر بر اساس پایش های انجام شده از سوی معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها، اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و این انجمن در زمینه شناسایی و برآورد جمعیت پستانداران دریایی در پنج سال گذشته و مستندات ارایه شده به عنوان منطقه مهم پستانداران دریایی انتخاب شد ولی سایر مناطق به دلیل کمبود پایش و اطلاعات به عنوان کاندیدا برای انتخاب در لیست انتظار نهاده شد تا با انجام تحقیقات بیشتر و تکمیل شدن مستندات به عنوان منطقه حفاظت شده پستانداران دریایی انتخاب شوند.

وی بیان نمود: انجمن مردم نهاد طرح سرزمین با معرفی و رهکردهای تخصصی معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها و اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و علاقمندی پتروشیمی نوری پروژه ای را با هدف حفاظت از گونه حیات وحش در این استان به عنوان اولین پایش دریایی و پژوهش مستمر بر روی گونه دلفین شروع می نماید.

میرشکار افزود: دلفین گوژپشت اقیانوس هند با نام علمی Sousa plumbea یکی از گونه های خانواده دلفین است که پس از بازبینی و آنالیز دوباره اطلاعات موجود با توجه به شرایط کنونی و حساس این گونه از سال 2015 در رده گونه در معرض خطر انقراض در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) نهاده شده است.

وی ادامه داد: جمعیت این گونه در آب های خلیج فارس و دریای عمان ایران نامشخص است و تنها مشاهدات گذشته از این گونه در 2 منطقه که به طور دائمی قابل رویت بوده است یکی در استان بوشهر منطقه پارک ملی نخیلو دیرو دیگری در استان خوزستان در خور موسی و البته مشاهدات پراکنده از آب های خورخوران و میناب در استان هرمزگان و گواتر در استان سیستان و بلوچستان است.

میرشکار گفت: هدف کلی این پروژه حفاظت گونه است که در راستای حفاظت به بحث جوامع محلی، آموزش و آنالیز تهدیدات نیز پرداخته شده است.

وی ادامه داد: این پروژه تحقیقاتی حفاظتی در سال پنجم خود واقع شده است که تا به امروز در مجموع هزار و 16 روزنفر (آموزش 52 روز نفر و 964 روزنفر پایش دریایی) در پارک ملی دریایی نخیلو دیر و منطقه حفاظت شده مند فعالیت کردند، در کنار روزهای حاضر در منطقه روزهای باقی مانده سال به مطالعات، ارزیابی وآنالیز داده های حاصله و یافتن راه هایی برای بهبود عملکرد پروژه و حفظ گونه دلفین گوژپشت کرده است.

میرشکار اضافه نمود: در این پروژه در هر سفر ماهانه چهار نفر حضور داشتند و کوشش بر این شده تا فرصتی را برای علاقمندان به این عرصه ایجاد نماید تا دانشجویان رشته های مرتبط تجربه پایش دریایی را کسب نمایند.

مدیرکل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در راستای حفاظت از دلفین گوژپشت با مشارکت جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد در این منطقه و برای آشنایی، اطلاع رسانی و حساس سازی آموزش هایی را در مدارس، کتابخانه ها، تعاونی های صیادی و صیادان شهرستان های ساحلی استان برای گروه های مختلف انجام داده است.

وی افزود: در 2 سال تحصیلی 94-95 برای 835 دانش آموز و در دوره تحصیلی 96- 97 برای هزار و 159 دانش آموزبرنامه های آموزشی ارائه شده است.

میرشکار گفت: در این آموزش ها از کتاب های طراحی و تدوین شده برای گروه های مختلف سنی، پوستر و بروشور، استیکر، مداد رنگی و شمعی دلفین گوژپشت همراه با تکنیک های کارگاهی، بازی و یادگیری به انجام رسیده است.

از دیگر فعالیت های معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها آنالیز جمعیت پستانداران دریایی در سواحل هرمزگان و سواحل مکران بوده که طی سال گذشته با همکاری تیم جایکا انجام شد که نتایج آن باعث غنای برنامه جامع حفاظت از محیط زیست دریایی استان هرمزگان شده است.

پارک ملی دریایی نخیلو دیر دربخش بردخون شهرستان دیر از توابع استان بوشهر واقع شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18358

به "پارک دریایی نخیلو ثبت جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک دریایی نخیلو ثبت جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید