پرونده همواره باز بافت فرسوده قم

به گزارش بلاگ پو، روح الله یارمحمدی- قم- خبرنگار:حدود 15 درصد از مساحت 12 هزار هکتاری شهر قم را بافت فرسوده تشکیل داده و البته این مساحت هزار و 600 هکتاری در بطن 4 هزار هکتاری بافت ناکارآمد شهری جا خوش نموده که اوضاع را پیچیده تر و وخیم تر می نماید.

پرونده همواره باز بافت فرسوده قم

سخت تر آن که 65 درصد از گستره جمعیتی استان در این محدوده سکنی گزیده است. بافتی که حتی می توانیم لقب لکه فرسوده به آن دهیم، چراکه این بافت علاوه بر این که هر لحظه در خطر آسیب های طبیعی است، به چهره و معماری شهر هم لطمه زده و ظرفیت گردشگری استان را به موضع ضعف کشانده است. واقعیت این است که مسأله بافت های ناکارآمد به ویژه بافت فرسوده روی میز ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان آنالیز می گردد، اما گویا قصد ندارد سبک گردد و پرونده آن مثل بافت آن رنگ فرسایش به خود می بیند.

بافت ناکارآمد شهری قم شامل بافت های تاریخی، ناکارآمد میانی (فرسوده)، سکونتگاه غیررسمی (حاشیه شهر)، بافت با پیشینه روستایی (روستاهایی که پیرامون شهر بوده و کم کم به شهر ملحق شده اند) و بافت ناهمگن (مانند قبرستان یا زمین های نامناسب برای ساخت وساز در مرکز شهر) می گردد که همگی احتیاجمند برنامه ریزی هستند.

  • 300 سکونتگاه غیررسمی

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم میزان بافت فرسوده در این شهر را هزار و 600 هکتار اعلام نمود و گفت: طرح مطالعاتی روی 17 محله دارای بافت فرسوده اجرا شده است. غلامرضا جانقربان با اعلام این که قم 45 هزار هکتار اراضی در محدوده و حریم دارد، اضافه نمود: از این 45 هزار هکتار در محدوده شهری 32 هزار هکتار هم از بافت حریم برخوردار است. وی با تأکید بر این که 10 طرح موضوعی و موضعی برای محدوده و حریم اراضی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: قم 300 سکونتگاه غیررسمی در 17 محله دارد.

معاون شهردار قم با اشاره به اقدامات در نظر گرفته شده برای ورودی های شهر قم بیان نمود: شهر قم دارای 6 ورودی است که برای همه آنها طرح های اصلاحی در زمینه توسعه اقتصاد شهری، ارتقای منظر شهری و زیباسازی معماری شهری در نظر گرفته شده است. جانقربان با بیان این مطلب که شهرداری برای تحرک و توسعه شهری محله های قدیمی قم برنامه دارد، تأکید کرد: طرح هایی که در محدوده هزار و 600 هکتار بافت فرسوده اند در اولویت اصلاح و ارتقا هستند.

  • لزوم ورود سرمایه گذاران

معاون امور عمرانی استاندار قم در گفت وگویی با مهم جلوه دادن بازآفرینی بافت های ناکارآمد شهری به کوشش های ستاد بازآفرینی برای حل این مسأله اشاره نمود و اضافه نمود: از 4هزار بافت ناکارآمد شهری قم هزار و 600 هکتار بافت فرسوده است که احتیاج به بازسازی و بهسازی دارد. محسن بهشتی به اهمیت تاریخی و فرهنگی 315 هکتار بافت فرسوده اطراف حرم اشاره نمود و گفت: بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده اطراف حرم مطهر علاوه بر توسعه گردشگری مذهبی به افزایش زمان توقف مسافران یاری خواهد نمود.

معاون عمرانی استاندار قم اظهار کرد: برای ایجاد انگیزه نوسازی و برطرف احتیاجهای مردم مستقر در بافت های فرسوده، به ساخت مراکز عام المنفعه مانند درمانگاه، مدرسه، پاسگاه و فضای سبز اقدام نموده ایم. بهشتی با تأکید بر این که دولت به تنهایی حریف بازسازی و بازآفرینی بافت های ناکارآمد از جمله بافت های فرسوده نمی گردد، گفت: کند بودن نوسازی بافت های ناکارآمد را قبول دارم اما باید علاوه بر کمبود اعتبار و اوضاع نابسامان مالی، به موقوفه بودن بافت های اطراف حرم مطهر و نیز بی انگیزگی ساکنان که خانه ها را از مالکان به قیمت ناچیزی اجاره نموده اند و با اقدام به نوسازی مجبورند قرارداد جدید به قیمت روز ببندند، اشاره نمود.

عضو ارشد ستاد بازآفرینی پایدار شهری دلیل استقبال نکردن سرمایه گذاران برای توسعه عمرانی اطراف حرم مطهر را نبود امکان تراکم سازی دانست و اضافه نمود: نه مردم و نه مسئولان استان دوست ندارند که با تراکم سازی، منظر گنبد و بارگاه کریمه اهل بیت(ع) به حاشیه برود و سیمای شهری آسیب ببیند، از این رو مجوز بلندمرتبه سازی فقط در 3 رینگ صادر می گردد. در رینگ اول 5/7 متر، رینگ دوم 5/10 متر و رینگ سوم 5/13 متر مجوز ارتفاع ساخت داده می گردد. همین موضوع سبب شده انگیزه و توجیه مالی برای سرمایه گذاران وجود نداشته و آنان رغبتی برای ورود به این بحث نداشته باشند.

با صحبت هایی که مسئولان استانی مطرح می نمایند و آنچه خروجی کار است و مردم می بینند، واقعیت این است که مسأله بافت های فرسوده حرکت و برکتی لاک پشت وار دارد؛ علاوه بر این که مهاجرپذیری و مهاجرنشینی و وضع نامطلوب مالی ساکنان و آزمون و خطاهای عمرانی و ظاهرا موازی کاری و اختلاف نظرهایی هم که میان ستاد بازآفرینی پایدار شهری و مدیران شهرداری وجود دارد، گره بافت های فرسوده را کورتر می نماید.

  • ایجاد پاتوق برای گردشگران

رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی در تشریح دلایل ناکامی طرح بهسازی بافت فرسوده به نکته بسیار مهم و ظریفی اشاره نمود و اضافه نمود: بافت تاریخی اطراف حرم مطهر و مرکز شهر قم به دلیل تراکم بالا، کمبود شدید فضای سبز دارد و این به معنای آن است که گردشگران پاتوقی برای ماندگاری در شهر قم ندارند. فهیمه فتاحی زاده با اشاره به این که یکی از چالش های بازسازی بافت تاریخی و در کل مرکز قم تراکم بالا در آن است، اظهار کرد: این منطقه به شدت کمبود فضای سبز دارد و فضای پاتوق گونه ندارد، بنابراین یکی از کارهایی که دنبال می کنیم ایجاد پاتوق برای گردشگران است.

در این شرایط که ستاد بازآفرینی خود را در امر رسیدگی به پرونده بافت های فرسوده پرکوشش معرفی می نماید، طرح این سوال جدی لازم به نظر می رسد که چرا با وجود اقدامات اجرا شده پیشرفت چشمنوازی در بحث نوسازی بافت اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) دیده نمی گردد؟ این کارشناس ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان به این سوال پاسخ می دهد: شرایط بافت ناکارآمد قم با دیگر کلان شهرها متفاوت است و جدا از بحث کمبود اعتبار، عقب ماندگی بیشتری در بافت های ناکارآمد داشته و در این میان نفوذناپذیری و کمبود زمین، وجود موقوفه های زیاد و مهاجرپذیر بودن شهر، کار را برای ما سخت تر نموده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8764

به "پرونده همواره باز بافت فرسوده قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده همواره باز بافت فرسوده قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید