پیاده روی چه فایده هایی دارد؟

به گزارش بلاگ پو، پیاده روی یک از تمرینات ورزشی ساده به شمار می رود که بدون نیاز به تجهیزات خاص و حتی مهارت، برای همه افراد مفید است و در هر مکان و زمانی اجرا می شود. برخی از افراد به دنبال کاهش وزن، قدم زدن و پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار می دهند و افراد بسیار دیگری نیز به توصیه پزشک برای حفظ سلامت، مجبور به انجام پیاده روی روزانه می شوند. به غیر از این موارد که از فواید پیاده روی محسوب می شوند، مزیت های بسیار دیگری نیز با انجام این ورزش ساده به سوی شما می آیند. با اطلاع از فواید پیاده روی انگیزه بیشتری برای گنجاندن آن در برنامه روزانه خود پیدا می کنید و متوجه می شوید که حتی 15 دقیقه پیاده روی در روز چه تاثیر مثبتی بر زندگی شما می گذارد.

پیاده روی چه فایده هایی دارد؟

خوشحالی و شادی

بر اساس مطالعات اجرا شده هر زمان که احساس خمودگی دارید و روز کسل کننده یا نه چندان خوشایندی را پشت سر گذاشته اید، پیاده روی کردن خصوصا در فضای بیرون از خانه حالتان را سر جا می آورد و حس بهتری به شما می دهد. در این مطالعه افراد شرکت کننده ای که هر هفته به مدت 150 دقیقه ورزش های دارای تحرک متوسط مانند گلف، تنیس، حرکات هوازی و شنا یا 200 دقیقه پیاده روی را در برنامه خود قرار داده بودند، انرژی بیشتر، سلامت عاطفی بهتر و زندگی اجتماعی قدرتمندتری را گزارش کردند. البته این نتیجه بعد از سه سال بررسی محققین بر زندگی آنها به دست آمد.

9 روش طبیعی برای افزایش اندورفین؛ عامل شادی و رضایت

پیاده روی و خلاقیت بیشتر

آیا به دنبال ایده می شد؟ پس کمی اطراف محل زندگی خود پیاده روی کنید. چه به دنبال راه حلی برای رفع یک مشکل باشید یا بخواهید ایده ای برای نوشتن یک رمان پیدا کنید، پیاده روی می تواند خلاقیت شما را به جریان بیندازد. مطالعه ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد، نشان داد پیاده روی تا 60 درصد قدرت خلاقیت را تقویت می کند. این نتیجه برای ورزش های درون فضای بسته و پیاده روی در فضای باز یکسان است و حتی بهبود خلاقیت بعد از تمام شدن پیاده روی نیز ادامه پیدا می کند.

10 ترفند روانشناسی برای افزایش خلاقیت

کاهش بیماری آسم

برخی از افراد در هنگام ورزش کردن به تنگی نفس و آسم دچار می شوند. اگر شما هم در این دسته قرار دارید، نیازی نیست ورزش و تحرک را برای همیشه کنار بگذارید، بلکه باید به دنبال ورزش صحیح و مناسب خود بشد. دانشگاه آلرژی آمریکا اعلام کرده است انجام پیاده روی، شنا، گلف و دوچرخه سواری تفریحی به میزان کمتری ورودی های هوا به بدن را تحریک می کنند. در واقع باید به سراغ ورزش هایی باشید که در هوای گرم انجام می شوند و نیاز به مقاومت خاصی ندارند. سرعت مناسب خود برای پیاده روی را پیدا کنید و در روزهایی که آلودگی هوا کمتر است، به بیرون از خانه بروید.

به هنگام آلودگی هوا از چه نوع ماسک هایی استفاده کنیم؟

افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن

سندرم متابولیک یکی از بدترین عوارض زندگی کم تحرک انسان امروزی است. این عارضه از بدترین نوع افزایش فشار خون، افزایش کلسترول، قند خون بالا و چربی های دور کمر محسوب می شود. این مشکل و بیماری زنگ خطری برای ابتلا به دیابت، مسائل قلبی و حتی مرگ زود هنگام خواهد بود. البته برای درمان این بیماری مدرن و امروزی، یک درمان قدیمی وجود دارد: ورزش. مطالعه ای که در مجله پزشکی نیجریه منتشر شد نشان می دهد احتمال بروز سندرم متابولیک به سادگی با پیاده روی به مدت یک ساعت در روز، به میزان 29 درصد کاهش می یابد.

کلسترول بالا در جوانی به مسائل سلامتی در پیری تبدیل می شود

طول عمر بیشتر

دوست دارید طول عمر بیشتری داشته باشید؟ پس پیاده روی کنید. ولی برای به دست آوردن مزیت پیاده روی، باید کمی سرعت راه رفتن را افزایش دهید. بر اساس تحقیقات، قدم زدن و پیاده روی سریع بیشتر از راه رفتن آهسته عمر را طولانی می کند.

6 نکته مهم برای خرید کفش پیاده روی

ذخیره کردن پول

تناسب اندام ممکن است هزینه بر باشد! نمی توان از مبلغی که بابت عضویت در باشگاه، خرید تجهیزات ورزشی خانگی، لباس و کفش ورزشی صرف می شود، چشم پوشی کرد. البته نیازی نیست برای سلامت بدن خود این هزینه ها را پرداخت کنید. پیاده روی به هیچ وسیله ای به غیر از کفش نیاز ندارد ولی همچنان می تواند برای سلامت بدن مفید باشد. پیاده روی نه تنها باعث ذخیره پول حاصل از انجام تمرینات ورزشی متفرقه می شود، بلکه می تواند هزینه ای که برای مسائل سلامتی و بیماری پرداخت می کنید را هم ذخیره کند. در حقیقت افرادی که ورزش و پیاده روی را به طور منظم پیش می برند، مبلغ چشمگیری را نسبت به افرادی که کمتر ورزش می کنند، پس انداز دارند. ورزش منظم شامل 30 دقیقه فعالیت هوازی متوسط در 5 روز هفته یا حداقل 25 دقیقه ورزش سنگین هوازی سه روز در هفته می شود.

خواب عمیق با پیاده روی

خواب مفید هشت ساعته در تخت خواب یکی از مهم ترین مسائلی است که می توانید برای سلامت خود انجام دهید. ولی گاهی اوقات در عمل این گونه نیست و شاید انجام پیاده روی سریع تنها چیزی باشد که نیاز دارید. بر اساس مطالعات افرادی که به طور مرتب و منظم ورزش هایی مانند پیاده روی را انجام می دهند، نسبت به افرادی که ورزش سنگین یا حتی وزنه برداری می کنند، سریع تر به خواب می فرایند، بیشتر می خوابند و از کیفیت خواب بهتری برخوردارند.

برای خواب راحت چه بخوریم؟

کاهش استرس

اغلب افراد روزانه در دریایی از استرس غوطه ور هستند و این مسئله تاثیر بسیار جدی بر سلامت ذهن و جسم می گذارد. ولی علم می گوید پیاده روی یکی از سریع ترین و موثرترین روش های کاهش استرس به شمار می رود. یک پیاده روی ده دقیقه ای ساده ممکن است به اندازه یک ورزش 45 دقیقه ای از نظر کاهش اضطراب و افسردگی موثر باشد. تحرک و فعالیت، هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس را از بدن خارج می کند و همچنین موجب توقف درگیری و نگرانی های تمام نشدنی ذهن شما می شود.

5 راه ساده برای کاهش استرس

بهبود قدرت مغز

پیاده روی برای مغزتان نیز مفید است. زمانی که راه می روید، تاثیر پا روی زمین، امواج فشار را از طریق رگ های خونی به مغز ارسال می کند و موجب افزایش جریان خون به مغز می شود. در بهترین حالت هم پیاده روی مغز شما را با کاهش خطر ابتلا به بیماری های شناختی مانند آلزایمر و دیگر انواع زوال عقل محافظت می کند.

آلزایمر؛ نتیجه اشتباه سیستم ایمنی در نابودی ارتباطات عصبی

کاهش درد

دردهای مزمن یک بیماری همه گیر خاموش است که افراد زیادی در حال حاضر با آن زندگی می کنند. اگر شما هم از افرادی هستید که هر روز با درد خود می جنگید، حتما می دانید که آخرین کاری که حاضر به انجامش می شوید، خارج شدن از خانه و پیاده روی است. ولی مطالعه ای که در این زمینه اجرا شده است، نشان می دهد داشتن یک برنامه منظم پیاده روی، درد مزمن کمر را کاهش می دهد. شاید پیاده روی قادر نباشد دردهای مزمن را به طور کامل درمان کند، ولی به شما کمک می کند با آن بهتر و راحت تر مقابله کنید.

تقویت استحکام استخوان

ممکن است تراکم استخوان به عنوان هیجان انگیزترین فواید پیاده روی محسوب نشود، ولی بسیار اهمیت دارد. افرادی که استخوان های مستحکم تری دارند، از پوکی استخوان و همه مسائل مربوط به آن مانند شکستگی، ناتوانی و انقباض ستون فقرات (باعث کوتاهی قد می شود) دور هستند. بهترین روش قوی، مستحکم و سالم بودن استخوان ها انجام حرکات سبک مانند دو، پایکوبی و پیاده روی است. محققان دریافته اند برنامه های پیاده روی که بیش از شش ماه ادامه پیدا کرده باشند، با تاثیرات مثبت و چشمگیری بر تراکم استخوان لگن همراه هستند.

بهبود بینایی

درست است که با قدم زدن نمی خواهید توانایی دیدن آن سوی دیوار را پیدا کنید، ولی می توانید با انجام پیاده روی روزانه و با افزایش سن از بینایی خود محافظت کنید. افرادی که فعالیت های هوازی را به طور منظم پیش می گیرند، چشم های سالم تری دارند و به میزان کمتری از مسائلی مانند دژنراسیون شبکیه و کاهش بینایی پیری رنج می برند. بنابراین حتی اگر سوپرمن نیستید، بینایی فوق العاده ای خواهید داشت.

آیا هویج بینایی ما را بهتر می کند؟ [ویدیو]

برقراری ارتباط با افراد

پیاده روی تک نفره برای پاک سازی ذهن و از بین رفتن ناراحتی و عصبانیت مفید است ولی در عین حال می تواند فرصتی باشد که دوستان جدیدی به غیر از افراد خانواده و به دور از فضاهای مجازی پیدا کنید و با افراد بیشتری در ارتباط باشید. این ارتباطات هم در پیاده روی بیشتر موثر هستند زیرا زمانی که فواید پیاده روی را به دست می آورید، دوستانتان شما را تشویق می کنند که بیشتر راه بروید.

جلوگیری از هر مشکل سلامتی

ورزش به طور کلی و پیاده روی به طور ویژه به عنوان یک داروی معجزه آسا شناخته می شود چرا که می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مزمنی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع دو و برخی از سرطان ها را کاهش دهد. صادقانه بگوییم به نظر می رسد هیچ مشکل سلامتی وجود نداشته باشد که پیاده روی نتواند به آن کمک کند. برخلاف داروهای واقعی و شیمیایی هیچ عارضه ای ندارد، به راحتی در دسترس، مقرون به صرفه و موثر است و نیاز به هیچ نسخه ای ندارد!

منبع: The Healthy

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15786

به "پیاده روی چه فایده هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاده روی چه فایده هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید