چالش اساسی تامین 10 میلیون تن خوراک دام

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - رئیس اتحادیه باغداران می گوید تولید بخشی از محصولات کشاورزی نیازمند مهندسی مجدد است و برای جامعه کشاورزی و تولیدات کشاورزی نیاز به برنامه و الگوی نو وجود داد چون آب قیمت بین المللی دارد و باید محاسبه شود که تولیدات ما به ارزش آبی که مورد استفاده قرار می گیرد ارزش صادرات یا تولید را دارد یا خیر.

چالش اساسی تامین 10 میلیون تن خوراک دام

عنایت الله بیابانی در گفت وگو با پانا با اشاره به موضوع تامین نهاده های دامی به نام یکی از مهمترین دغدغه ها در بخش کشاورزی اظهار کرد: کمبود نهاده های دامی و مشکلاتی که در واردات آن وجود دارد به یکی از مسائل اساسی بدل شده است که تغییرات قیمتی در گوشت و مرغ و بسکمک از تولیدات دامی را سبب شده است.

بیابانی نام کرد: اگر بتوان راهکاری مناسب هم برای تولید آن در داخل کشور ارایه داد تامین 10 میلیون تن خوراک دام یکی از چالش های اساسی خواهد بود. کشور باید به مرحله ای برسد که بتوان راهکارهایی برای تامین آن ارایه داد که قابلیت اجرا داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که با وجود آنکه سال های متمادی است که ارز ارزان قیمت برای واردات این نهاده ها اختصاص یافته است چرا برنامه تولید آن در دستور وزارتخانه های مرتبط قرار نگرفته است، افزود: ظرفیت تولید در کشور محدود است به این دلیل که تامین آب و خشکسالی مهمترین موضوع در بخش کشاورزی است و تنها به صرف داشتن زمین و امکانات برای تولید نمی توان نیاز کشور را به هر کالا یا محصولی تامین کرد.

در زمینه تحقیقات 15 تا 20 سال از تحقیقات اجرا شده در جهان مطابق با اقلیم و شرایط منطقه ای عقب هستیم

رئیس اتحادیه باغداران گفت: تولید لبنیات، گوشت، مرغ، شیر و بسکمک از تولیدات دیگر وابسته به تامین نهاده های دامی است و طبیعی است که برنامه ریزی برای تولید یا واردات به موقع آن امری مهم و حساس است که تاثیرات مستقیمی بر سفره های مردم دارد.

بیابانی نام کرد: بخشی از محصولات کشاورزی نیازمند مهندسی مجدد است. اساسا برای جامعه کشاورزی و تولیدات کشاورزی نیازمند برنامه و الگوی تازه هستیم. آب قیمت بین المللی دارد و باید محاسبه شود که تولیدات ما به ارزش آبی که مورد استفاده قرار می گیرد ارزش صادرات یا تولید را دارد یا خیر.

وی گفت: در مورد تولید سایر نهاده های دامی هم باید این بررسی صورت گیرد که آیا با برداشت آب از سفره های زیرزمینی یا اختصاص آب هزینه تمام شده آنها کمتر از تولیدات جهانی خواهد بود خیر یا آنکه واردات آنها به صرفه تر است اینها همه موضوعاتی است که نیاز به تحقیقات، بازمهندسی و الگوی تازهی در تولید است.

رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به ضعف تحقیقات در بخش کشاورزی نام کرد: در زمینه پژوهش های علمی 15 تا 20 سال از تحقیقات اجرا شده در جهان، مطابق با اقلیم و شرایط منطقه ای عقب هستیم.

وی با بیان اینکه تولید در بخش کشاورزی نیازمند ابزارهایی است، شرح داد: تامین نیازهای فوری مصرفی کشور نمی تواند بدون در نظر گرفتن صرفه و صلاح واقعی کشور انجام شود و این امیدواری وجود دارد که در دور تازه وزارت این وزارتخانه تحقیقات مهمی در زمینه تولید محصولات کشاورزی و باغی صورت گیرد.

بیابانی درباره نرخ خرید تضمینی گندم هم اظهار کرد: گندم، جو، ذرت و برنج جزو کالاهای استراتژیک کشور است که با خوراک مردم و سفره های آنها در ارتباط است و برای تامین آنها باید به هر شکل ممکن برنامه ریزی وجود داشته باشد و طبیعتا نرخ خرید تضمینی باید مشوق تولیدکنندگان برای تولید باشد.

در شرایط کنونی سم، کود و سایر مواد مورد نیاز به صورت ازاد تهیه می شود و طبیعی است که بر قیمت آنچه به دست مردم می رسد هم تاثیر مستقیم به جای می گذارد

وی با تاکید بر ضرورت همکاری و اجرای درست برنامه ریزی های اجرا شده در بخش های میانی وزارتخانه ها اظهار کرد: یکی از نکات مهم این است که برنامه ها در سطوح پایینی به درستی اجرایی شوند.

بیابانی درباره تامین محصولات باغی و گلایه هایی که مردم از قیمت برخی از میوه ها و صیفی جات دارند، گفت: هزینه های باغداری به شدت افزایش یافته است و به طور مثال تولید مرکبات با حذف کمک های دولتی در سم پاشی و تامین کود با افزایش قابل توجه همراه شده است.

وی افزود: در شرایط کنونی سم، کود و سایر مواد مورد نیاز به صورت ازاد تهیه می شود و طبیعی است که بر قیمت آنچه به دست مردم می رسد هم تاثیر مستقیم به جای می گذارد.

بیابانی با بیان اینکه کیوی ایران ظرفیت مناسبی در صادرات کیوی دارد، اظهار کرد: با وجود آنکه ایران تولیدکننده جوانی در تولید کیوی است اما در لیست نخست کشورهای صادرکننده است و در مرکبات هم کشورهای حاشیه خلیج فارس تقاضای زیادی برای خرید آن دارند اما سهم ما در صادرات مرکبات نزدیک به صفر است.

وی افزود: اگر بتوان برای کشوری مانند روسیه که سالانه 500 هزار تن مرکبات وارد می کند برنامه ریزی کرد می توان درآمد ارزی مناسبی به دست آورد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 53861

به "چالش اساسی تامین 10 میلیون تن خوراک دام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش اساسی تامین 10 میلیون تن خوراک دام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید