چرا امیر قطر در مراسم استقبال از اردوغان حضور نیافت؟

به گزارش بلاگ پو، بعضی کارشناسان بر این باورند که امیر قطر بر خلاف معمول در مراسم استقبال از رئیس جمهوری ترکیه در فرودگاه دوحه حضور نیافت تا این پیغام را به ائتلاف تحریم کننده برساند که هیچ مانعی در راستا کوشش های آشتی جویانه در شورای همکاری خلیج فارس ایجاد نمی کند.

چرا امیر قطر در مراسم استقبال از اردوغان حضور نیافت؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در مقاله ای در بخش سخن سردبیر، به سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به قطر پرداخته و فرضیه هایی را درباره چرایی عدم حضور شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در مراسم استقبال از اردوغان در فرودگاه مطرح نموده است.

در این مقاله آمده است: این روزها معدود پایتخت های عربی و شاید غربی درهای خود را به روی رجب طیب اردوغان باز می نمایند؛ بنابراین ملاقات وی از دوحه، پایتخت قطر که روز دوشنبه انجام شدف از نظر زمان بندی آن قابل تامل است و پیامدها و واکنش های احتمالی کشورهای خلیج فارس و عربی را دارد.

این مقاله با اشاره به اینکه اردوغان در سفر به واشنگتن و ملاقات با همتای آمریکایی خود دونالد ترامپ به هیچ یک از اهداف خود برای حل اختلافات اساسی میان طرفین دست نیافته است، نوشت: حمله نیروهای نظامی ترکیه به شمال سوریه، که از یک و نیم ماه پیش شروع شده است، به بحرانی شدن روابط این کشور با بسیاری از کشورهای عربی منجر شده که مداخله آن را در امور کشورهای عربی محکوم می نمایند و این عملیات را گامی برای مصادره بخشی از سرزمین سوریه به بهانه ایجاد منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری، که در حال حاضر مقیم ترکیه هستند، قلمداد می نمایند.

نویسنده مقاله در ادامه نوشته است: شیخ تمیم جزو استقبال نمایندگان از اردوغان هنگام ورودش به فرودگاه دوحه، بر خلاف معمول، نبود و او خالد العطیه معاون نخست وزیر و وزیر دفاع را مامور چنین اقدامی کرد؛ امری که سوال های بسیاری مطرح می نماید به نحوی که بعضی درباره نوعی سردی در روابط سخن می گویند و بعضی دیگر نیز از تمایل قطر به ارسال پیامی به کشورهای خلیج فارس صحبت می نمایند مبنی بر این که دوحه مایل به بازگشت به خانه خلیج(فارس) است و نمی خواهد هیچ مانعی در جهت کوشش های آشتی جویانه ای، که این روزها کویت و پادشاهی عمان صورت می دهند، ایجاد کند.

این مقاله اضافه نمود: موضوع قابل توجه این است که سفر اردوغان به قطر با ورود تیم ملی فوتبال سعودی به دوحه با هواپیمای سعودی همزمان شده است؛ اتفاقی که برای نخستین بار از زمان شروع بحران در شورای همکاری خلیج فارس می افتد و محاصره مستمر(دوحه) که تقریبا از 2 سال پیش شروع شده را می شکند. همین اتفاق پیشتر نیز از سوی کشورهای امارات(اعزام تیم ملی با هواپیمای ویژه) و بحرین- دو شریک سعودی در بحریم قطر- تکرار شد و این سه کشور هیچ گونه احساس دوستی با رئیس جمهوری ترکیه ندارند که کشورش میزبان بسیاری از معارضان سیاسی شاخص آنها است.

نویسنده با اشاره به دیپلماسی فوتبالی میان 4 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، در عین حال نوشت که هنوز زود است که درباره امکان موفقیت آمیز بودن کوشش های آشتی جویانه در شورای همکاری خلیج فارس خوش بین بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16389

به "چرا امیر قطر در مراسم استقبال از اردوغان حضور نیافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا امیر قطر در مراسم استقبال از اردوغان حضور نیافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید