چرا مردم از خبر گریزان شده اند؟

به گزارش بلاگ پو، موسسه رویترز تامپسون در تحقیقی که بر روی هزاران نفر از 38 کشور دنیا انجام داده است، به یافته های قابل تأملی در مورد ذائقه خبری مردم دنیا دست یافته است که می تواند یاری بزرگی به موثرتر شدن فعالیت خبری و رسانه ای نماید.

چرا مردم از خبر گریزان شده اند؟

هرچه خشن تر و وحشتناک تر، پرمخاطب تر این اصطلاحی است که سال ها در عالم رسانه به عنوان یک مانیفست برای جذب مخاطب مطرح بوده است و بر همین اساس، بین رسانه ها رقابتی نانوشته برای انتشار اخبار تلخ و منفی وجود دارد. آن هم در شرایطی که تعدد رسانه ها و ظهور شکل های نوین انتقال اخبار و اطلاعات، باعث شده جذب مخاطب از هر زمانی سخت تر و در عین حال حیاتی تر باشد. اما پژوهش های اخیر نشان می دهد این فرایند منجر به این شده که مردم در سرتاسر دنیا هر روز بیشتر از اخبار فاصله بگیرند. یکی از مهم ترین تحقیقات در این زمینه، پژوهشی است که موسسه رویترز برای مطالعات روزنامه نگاری به عنوان زیرمجموعه دانشکده علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه آکسفورد انگلیس انجام داده است. طبق یافته های این پژوهش، یک سوم مردم دنیا از شنیدن اخبار دوری می کنند .

مردم ترجیح می دهند بی خبر بمانند

یکی از پروژه های اصلی این موسسه گزارش اخبار دیجیتالی است که به آنالیز شکل مصرف اخبار و تغییرات آن در میان مردم دنیا می پردازد. این پژوهش از سال 2012 هر سال با مشارکت هزاران نفر انجام می شود و نتایج آن در قالب یک سالنامه تخصصی منتشر می شود که منبع اصلی بسیاری از مقالات دانشگاهی و برنامه ریزی های سازمان های رسانه ای است .

آخرین پژوهش این موسسه مربوط به سال 2019 است که طی آن 75هزار نفر نفر در 38 کشور دنیا مورد آنالیز قرار گرفته اند و سوالات مختلفی در خصوص نظرشان نسبت به انواع مختلف خبر از آن ها پرسیده شده است. یکی از مهم ترین یافته های این پژوهش حاکی از آن است که یک سوم مردم دنیا به صورت فعال از شنیدن اخبار دوری می کنند یعنی ترجیح می دهند به طور کامل نسبت به آنچه که در دنیا یا در محیط پیرامونشان می گذرد بی خبر بمانند. که این میزان نسبت به دو سال گذشته 3درصد افزایش داشته است. محققین رویترز نوشته اند: این مسأله ممکن است به این خاطر باشد که دنیا مکان غم انگیزتری شده یا به این خاطر که پوشش رسانه ها به شکل بی رحمانه ای منفی تر شده است؛ یا هر دو .

کاری از دستمان برنمی آید

این پژوهش، در ادامه از مخاطبین در خصوص علت فاصله گرفتنشان از اخبار سوال می نماید. اولین و مهمترین دلیلی که آن ها مورد تاکید قرار می دهند این است که اخبار بر روی روحیه آن ها تأثیر منفی می گذارد. حتی دو سوم دیگر از مخاطبین که همچنان به اخبار گوش می کنند نیز این تاثیرگذاری منفی را تأیید می کنند و می گویند زمانی که به اخبار گوش می کنند، احساسات ناراحت کننده ای را تجربه می کنند .

احساس ناتوانی برای ایجاد تغییر دلیل دیگری است که توسط این طیف گسترده از مخاطبین برای اجتناب از اخبار بیان شده است. آن ها می گویند تنها مخاطب و بیننده روایت های تلخی از اتفاقات دنیای پیرامونشان هستند و نمی دانند برای نجات از این شرایط چه کاری می توانند بکنند .

به عبارت دیگر مردم معتقدند با گوش دادن به اخبار احساسات منفی مانند خشم، عصبانیت، ناامیدی، ترس و اضطراب را تجربه می کنند. ضمن آنکه احساس می نماید برای تغییر در موضوعات و وقایعی که در جریان آن قرار گرفته اند، کاری از دست شان بر نمی آید. در نتیجه بسیاری از آن ها به صورت طبیعی، تصمیم می گیرند از شنیدن اخبار فاصله بگیرند .

این تصاویر غمگینمان می نماید

اما دلیل دیگری که توسط تحریم کنندگان اخبار عنوان شده است، به تصاویری مربوط می شود که در اخبار مورد استفاده قرار می گیرد. 22درصد آن ها می گویند به این خاطر از خواندن و دیدن اخبار دوری می کنند که این تصاویر، آن ها را غمگین و ناراحت می نماید. این یعنی عکس های تلخ و آزاردهنده ای که عموماً برای انعکاس اخبار مورد استفاده قرار می گیرد، به تنهایی سبب می شود مخاطب قید خواندن و یا دیدن اخبار را بزند .

اعتماد از دست رفته

طبق این پژوهش، یک چهارم افرادی که قید اخبار را زده اند، می گویند نسبت به رسانه ها بی اعتماد هستند و در خصوص صحتِ خبرهایی که توسط آن ها منتشر می شود، اطمینان ندارند. به همین خاطر ترجیح می دهند اصلا اخبار گوش ندهند. این موضوع نشان می دهد رسانه ها در حال از دست دادن اعتبار خود در نزد مخاطبین هستند و درصد زیادی از مردم، رسانه های رسمی را یک منبع قابل اتکا برای آگاه شدن از دنیای اطرافشان نمی دانند. حتی آن هایی که بیننده اخبار هستند، به رسانه هایی که اخبار را به صورت مداوم به وسیله آن ها دنبال می کنند، اعتماد ندارند .

نمودار 1- دلایل مخاطبین برای اجتناب از اخبار که به ترتیب از چپ عبارتند از: تاثیر منفی روی روحیه، احساس ناتوانی از ایجاد تغییر، عدم اطمینان به اخبار، ایجاد اختلال در تمرکز، اتلاف وقت، ایجاد بحث و جدل، تصاویر ناراحت کننده.

اخبار، اولویت نسل جدید نیست

در یکی از سوالات پژوهش از مخاطبین زیر 45 سال پرسیده شد اگر برای 12 ماه آینده مجاز به انتخاب تنها یک رسانه آنلاین باشند، چه چیزی را انتخاب می کنند؟ پاسخ مخاطبین بسیار جالب و قابل تأمل بود. 37 درصد از آن ها رسانه هایی که به پخش آنلاین ویدیو اختصاص دارند را انتخاب نمودند. 15 درصد، رسانه های اختصاصی موسیقی را برگزیدند. یعنی بیش از نیمی از مخاطبان ترجیح دادند به سراغ رسانه های سرگرمی بفرایند. تنها 7درصد از مخاطبان رسانه های خبری را انتخاب کردند .

سردرگمی و بلاتکلیفی زیر بمباران خبری

یکی از نکات مهم دیگر که در این پژوهش توسط مخاطبین مورد اشاره قرار گرفته، اشباع شدن از حجم زیاد اخبار و اطلاعات است. 28درصد آن ها می گویند این روزها حجم زیادی از اخبار وجود دارد که عمدتا خبرهای ثابتی هستند که هر بار از یک زاویه انعکاس پیدا می کنند و این باعث شده به سختی بتوان متوجه شد واقعا چه اتفاقی در حال وقوع است. گلایه ای که عموما مطرح می شود این است که مخاطبان با ورژن های مختلفی از یک رویداد ثابت بمباران می شود و همین سبب سردرگمی و بلاتکلیفی آن ها شده است .

یک تغییر بزرگ آغاز شده است

اساتید دانشگاه و روزنامه نگاران مطرح دنیا مانند کاترین گیلدنستند، نویسنده و روزنامه نگار هلندی و کارن مک اینتایر، استاد ارتباطات دانشگاه ویرجینیا، معتقدند این رویگردانی عمومی از اخبار باعث حرکت رسانه های دنیا به سمت سبک جدیدی از خبرنگاری، تحت عنوان روزنامه نگاری سازندهشده است که بر روی دو محور اصلی تمرکز دارد؛ نخست آنکه با انعکاس خبر خوب و همینطور در پوشش ابعاد مثبت رویدادها، تصویر کامل تر و واقعی تری از دنیا به مخاطبان عرضه شود و در نتیجه اعتماد آن ها را جلب کند و هم مسائل را با رویکرد ارائه راه چاره برای آن ها پوشش دهد. بدین ترتیب هم از ایجاد سرخوردگی در مخاطب جلوگیری می شود و هم به مشارکت در حل مسائل ترغیب می شود .

منبع:فارس

،

بازگشت به صفحه رسانهها

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16969

به "چرا مردم از خبر گریزان شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مردم از خبر گریزان شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید