چطور برنامه ریزی کنیم؟

به گزارش بلاگ پو، این روش می تواند هم برای برنامه ریزی کوتاه مدت و هم بلند مدت کاربرد داشته باشد. اگر می خواهید برنامه ریزی کردن را به ساده ترین روش ممکن یاد بگیرید این مقاله می تواند برایتان مفید باشد.

چطور برنامه ریزی کنیم؟

برای تعیین و دستیابی به اهداف خود به موارد زیر احتیاج دارید:

  • قلم (نه مداد)
  • کاغذ
  • یک دوست نزدیک یا یک عضو خانواده
  • نوار

مرحله 1: از کجا آغاز کنیم؟

بسیاری از ما یک هدف را از یک نقطه به نقطه دیگر آغاز نموده ایم. هدف شما باید چیزی باشد که شما می خواهید. ممکن است این یک بیانیه واضح به نظر برسد اما اغلب اوقات برای چیزهایی که افراد دیگر می خواهند هدف تعیین می کنیم و خواست خودمان نیست. آیا واقعاً هدف من نوشیدن فقط یک نوشابه محبوبم در هفته است یا من سعی می کنم از خواهرم که دائماً از عوارض نوشابه شکایت می نماید، تقلید کنم؟ خوب فکر کنید تا در خصوص هدفی که برای شما مناسب است تصمیم بگیرید.

مرحله 2: یک چشم انداز تعیین کنید

یک چشم انداز باید جزئیاتی را در خصوص هدف نهایی شما ارائه دهد. عواقب تحقق برنامه های خود را توضیح دهید. عباراتی مانند ، من می خواهم و من خواهم توانست قابل استفاده هستند و باید تا سرانجام برنامه احساسات شما را شامل شوند.

مرحله 3: انگیزه

چراهای عظیم چشم انداز خود را یادداشت کنید. این به شما یاری می نماید تا هدف برنامه ریزی و نحوه اعمال آن را به خاطر بسپارید. به سؤالاتی از قبیل موارد زیر پاسخ دهید:

  • چرا اکنون این مساله در زندگی شما مهم است؟
  • چرا این به شما یا دیگران یاری می نماید؟
  • چرا در آینده باید به سمت هدف خود کوشش کنید؟

مهم است که با خود صادق باشید زیرا این امر پاکترین اهداف شما را به شما یادآوری می نماید.

مرحله 4: تعیین کنید

اگرچه پیغام هایی که احساس خوبی منتقل می نمایند، خوب هستند و برای آغاز یک هدف، همه احتیاج به تقویت اعتماد به نفس دارند اما بدون رهنمودهای خاص تر، هر طرح خلاقانه ای می تواند به راحتی از بین برود.

مرحله 5: یک برنامه عملی تهیه کنید

بسیاری اوقات، تعیینات شما به قدری گسترده است که نمی دانید سریعاً از کجا باید آغاز کنید. اکنون زمان رسیدن به برنامه ریزی است. برای اجرای برنامه ها باید ابتدا برنامه ریزی کنید.

توجه داشته باشید که می توانید به همان اندازه به لایه های عمیق بروید که برای وضوح عملی که لازم دارید لازم است. در برنامه های بلند مدت، شما می توانید یک طرح کلی در خصوص چگونگی انجام هر مرحله از برنامه خود را ارائه دهید که نشان می دهد چگونه می توانید اهداف تعیین شده خود را انجام دهید.

اگر مطمئن نیستید که چقدر خاص است، از خود بپرسید اگر من به کما بروم و شخص دیگری بخواهد این کار را به جای من انجام دهد، آیا او می تواند بر اساس دستورالعمل و برنامه های من پیش برود؟

مرحله 6: مهلت تعیین کنید

حال که شما تصور نموده اید که برای رسیدن به اهداف خود به چه کارهایی احتیاج خواهید داشت، زمان آن رسیده که مهلت خود را تعیین کنید.

مهلتی را انتخاب کنید که کمی زودتر از آن باشد که شما با هر سرعتی ممکن است به آن اهداف برسید. شما بدین صورت سریعتر از حد متوسط کار می کنید تا بهانه های زیادی به خودتان ندهید.

مهلت های متفاوتی برای بخش های مختلف برنامه تان قرار دهید.

مرحله 7: برنامه خود را ارسال کنید

این طرح باید قابل مشاهده باشد. شما تمام این کارها را انجام نداده اید تا ایده های خود را در کشو بگذارید. باید در جایی باشد که هر روز آن را مشاهده خواهید کرد. برخی ممکن است آن را روی یخچال قرار دهند. یا از میزی بهره ببرید که هر روز آنجا درس می خوانید.

مرحله 8: صحبت کنید

دوستان و خانواده می توانند در حفظ اهداف شما یاران قدرتمندی باشند. آنها را از دید خود مستثنا نکنید. شاید شما آن را نمی دانید اما آنها به احتمال زیاد دارای منابع و ارتباطاتی هستند که می تواند به شما یاری کند.

مرحله 9: پیشرفت را زیر نظر بگیرید

نظارت مداوم بر تغییر شرایط بسیار خوب است. مواقعی وجود دارد که ممکن است احساس غرق شدن در کشش هایی را داشته باشید که در آن کارهای بسیار کمی انجام می گردد.

با نظارت بر پیشرفت خود، هر روز انگیزه بیشتری کسب خواهید کرد.

مرحله 10: به خودتان پاداش دهید

در برخی مواقع، کارهای عالی انجام خواهید داد. دلیلش این است که شما بهترین خود هستید. برای خود خوبی هایی که انجام می دهید را یادآوری کنید و استراحت کنید. به خود پاداش دهید که مثمر ثمر باشد. اگر هدف شما از دست دادن وزن است، یک پیمانه بستنی نخورید.

منبع:

instructables

dorezamin: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: هفت گنج
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 24347

به "چطور برنامه ریزی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور برنامه ریزی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید