کارگروه کارشناسی برای تصمیم گیری درباره رمزارز تشکیل گردد

به گزارش بلاگ پو، انجمن صنفی فناوری های نوین اقتصادی (فین تک) در نامه ای از بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی خواست با ایجاد کارگروهی با حضور فعالان حوزه رمزارز، برای این بخش تصمیم گیری کارشناسی صورت گیرد.

کارگروه کارشناسی برای تصمیم گیری درباره رمزارز تشکیل گردد

در این نامه که خطاب به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نوشته شده، آمده است: با توجه به دغدغه هایی که در جامعه در خصوص رمز ارزها مطرح است و همچنین نامه اخیر دکتر قالیباف در 22 اردیبهشت 1400 که در رسانه ها منعکس شده، انجمن فین تک ایران لازم می داند مواردی را جهت تصمیم گیری صحیح در این حوزه در جهت اعتلای کشور خاطرنشان کند.

الف) تکنولوژی زنجیره بلوک و رمز ارز پدیده نوظهوری است که می تواند فرصت ها و هم تهدیدهایی را برای جامعه به همراه داشته باشد و این موضوع در نامه رئیس مجلس نیز به درستی مورد اشاره قرار گرفته است. اما برخورد سلبی با این فعالیت ساده ترین و نه الزاماً درست ترین گزینه بوده و عدم اجازه فعالیت به کسب و کارها به مثابه پاک کردن صورت مسئله و در نتیجه بی بهره ماندن کشور از ظرفیت های این حوزه و مواجهه با تبعات زیرزمینی شدن آن برای اقتصاد کشور است.

ب) تصمیم گیری به موقع یکی از فاکتورهای بسیار مهم در حکمرانی خوب برای جامعه است و لذا همانطور که تعلل در تصمیم گیری زیان بار خواهد بود، تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسی که ناشی از عدم تعامل با بدنه و فعالین صنعت است نیز می تواند به همان میزان میزان مخرب و مضر باشد.

همانطور که در نامه جناب قالیباف نیز این دغدغه به درستی دیده شده است، در بسیاری از کشورها این حوزه هنوز به صورت کامل قانونگذاری نشده و در حال آنالیز ابعاد و شناخت بهتر و در نتیجه تصمیم گیری صحیح در برابر این تکنولوژی هستند.

ج) به دلیل ترجمه های نامناسبی که از واژه های تخصصی این حوزه صورت گرفته مانند رمز ارز یا صرافی رمز ارز ممکن است متولی قانون گذاری این حوزه به اشتباه تنها بانک مرکزی تلقی گردد؛ در صورتی که آنالیز جامع و تصمیم گیری صحیح در این خصوص احتیاج به حضور نهادهای مختلف و مشارکت خود فعالین این حوزه دارد تا بتوان به تصمیمی جامعه و مطلوب رسید و فشار آوردن به یک نهاد مانند بانک مرکزی برای پاسخ پاسخگویی به تمام دغدغه ها احتمالاً نتایج بهینه ای به همراه نخواهد داشت.

د) شاپرک در نامه ای در تاریخ 12 اسفند 99 به مدیران عامل شرکت های پرداخت یار که از اعضای این انجمن نیز هستند فعالیت فروش رمز ارز را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی و الزامات و قوانین بانک مرکزی عنوان و ابلاغ کرد که از ارائه خدمات به این دسته از کسب و کارها ممانعت گردد.

شایان ذکر است پیگیری های فعالان این انجمن به هیچ بند و تبصره ای مبنی بر غیرقانونی بودن فروش رمز ارز نرسیده است که اتفاقاً در بند یک مصوبه هیئت وزیران در مورخ 6 مرداد 98 به صراحت استفاده از رمز ارز را با قبول مسئولیت ریسک برای متعاملین بدون ایراد دانسته و همچنین تصریح شده که استفاده از رمز ارز در مبادلات (به معنی استفاده از رمز ارز برای خرید و فروش کالا و خدمات) داخل کشور غیر مجاز است که هم راستا با اطلاعیه بانک مرکزی در 19 تیر 98 در خصوص رمز ارزها است.

لذا این انجمن در نامه ای به تاریخ 19 اسفند 99 از شاپرک درخواست مبانی قانونی این موضوع دقیق تر آنالیز گردد.

ه) جوانان کشور با کوشش شبانه روزی و مثال زدنی در شرایط جنگ نابرابر مالی و مسائل ناشی از بیماری همه گیر کرونا و مسائلی که برای فعالیت مالی به وجود آورده است توانسته اند با وجود تحریم های ظالمانه و یک سویه دولت های غربی امکان بهره مندی از یک تکنولوژی و کلاس دارایی جهانی را برای جامعه فراهم نمایند و ریسک های استفاده از سرویس های خارجی ناشی از مسدودی دارایی ها را تا حد بسیار خوبی برای مردم پوشش دهند که جای بسیار مباهات دارد و همراستا با سیاست های کلان کشور برای توسعه سرویس های مهم داخلی است.

لذا تصمیماتی که بدون تعامل با فعالان این حوزه و پشت درهای بسته و به صورت سلبی صورت گیرد می تواند پتانسیل بی نظیری که برای کشور به وجود آمده است را یک شبه از بین ببرد و تجربه های تلخی که در موارد مشابه مانند شبکه های اجتماعی و پیغام رسان ها شاهد بوده ایم که با تصمیمات اشتباه سرویس های داخلی که قابلیت رقابت با سرویس های مشابه خارجی را داشتند از دست رفتند، تکرار گردد.

در خاتمه با تأیید دغدغه هایی که توسط نهادهای ناظر مانند مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی به درستی در خصوص این تکنولوژی جدید عنوان می گردد، راه کارهای کارشناسی قطعاً برای این دغدغه ها وجود دارد و انجمن فین تک از بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی درخواست ایجاد کارگروهی با حضور نهادهای مرتبط و به ویژه فعالان این حوزه جهت تصمیم گیری کارشناسی در زمان مناسب را دارد و از حضور در این کارگروه و برگزاری جلسات با هدف انجام کار کارشناسی و ارائه اطلاعات و آمار استقبال نموده و آمادگی خود را اعلام می دارد.

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی اواخر هفته گذشته در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد نسبت به فعالیت صرافی های رمزارز و مبادله رمزارزها هشدار داد.

محمدباقر قالیباف در این نامه از بانک مرکزی خواست به عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی کشور در اسرع وقت مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارزها تدوین کند.،مهر

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

batask.ir: ترجمه آنلاین و دارالترجمه آنلاین، ترجمه مقالات انگلیسی

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 49616

به "کارگروه کارشناسی برای تصمیم گیری درباره رمزارز تشکیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگروه کارشناسی برای تصمیم گیری درباره رمزارز تشکیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید