کرونا در اروپا، از دومینوی توقف واکسیناسیون با آسترازنکا تا قرنطینه وزیر خارجه فرانسه

به گزارش بلاگ پو، شمار کشورهایی که تزریق واکسن آسترازنکا را به دلیل تردیدهای روزافزون متوقف می نمایند رو به افزایش است و جدیدترین خبرها از پیوستن رومانی و بلغارستان به جمع این کشورها خبر می دهد و وزیر خارجه فرانسه هم به دلیل ارتباط با فرد کرونا مثبت به قرنطینه می رود.

کرونا در اروپا، از دومینوی توقف واکسیناسیون با آسترازنکا تا قرنطینه وزیر خارجه فرانسه

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کرونا در اروپا همچنان ادامه دارد و به صورت روزافزون برعواقب سیاسی، اجتماعی و مالی آن اضافه نموده می گردد.

افزایش آمار مبتلایان جدید در آلمان

جدیدترین اخبار کرونا در اروپا حاکی از آن است که انستیتو رابرت کخ آلمان بار دیگر از افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا در کشور اطلاع داد.

انستیتو رابرت کخ صبح امروز (آدینه) گفت که در عرض یک روز 12834 مورد ابتلای جدید به کرونا در آلمان شناسایی شده که 2254 مورد بیشتر از این روز در هفته گذشته بوده است. 252 نفر دیگر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

رومانی هم تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کرد

کشور رومانی هم به جمع کشورهایی پیوست که تزریق واکسن کرونا را متوقف نموده اند.مقام های بهداشتی این کشور توقف تزریق این واکسن را اقدامی کاملا احتیاطی ارزیابی کردند. آن ها علت این اقدام را عوارض جانبی اعلام شده بعد از تزریق این واکسن در ایتالیا اعلام نموده اند. مقامات رومانی گفتند که تعلیق تزریق این واکسن تا زمان نهایی شدن آنالیز ها در این باره از طرف آژانس دارویی اروپا وجود خواهد داشت.

آژانس نظارت پزشکی ایتالیا (آیفا) هم گفت که فعلا تزریق مقادیر زیادی از واکسن های آسترازنکا در این کشور را ممنوع نموده است. بر اساس گزارش های منتشر شده دو مرد بعد از تزریق با واکسن فراوری این شرکت انگلیسی-سوئدی فوت نموده اند.

آیفا این اقدام را یک اقدام احتیاطی دانسته چرا که هنوز هیچ ارتباطی بین این واکسیناسیون و عوارض جدی جانبی آن ثابت نشده است.

استفاده از واکسن کرونای آسترازنکا تا به حال در چندین کشور اروپایی از جمله دانمارک و نروژ هم به دلیل مشاهده عوارض جانبی شدید متوقف شده است.

دولت دانمارک پس از گزارش مواردی از لخته شدن خون در بعضی افراد واکسینه شده با واکسن آسترازنکا و مرگ یکی از آنها، استفاده از این واکسن را به مدت دو هفته به حالت تعلیق در آورده است؛ هرچند آژانس بهداشت عمومی دانمارک اعلام نموده است که در حال حاضر نمی توان با قاطعیت گفت که ارتباطی میان تزریق واکسن آسترازنکا و لخته شدن خودن وجود دارد.

متعاقباً یکی از مقامات ارشد بخش بهداشت و درمان نروژ نیز گفت که این کشور نیز همچون همسایه جنوبی خود استفاده از واکسن آسترازنکا را به حالت تعلیق در می آورد تا آنالیز های لازم درباره احتمال ارتباط میان تزریق واکسن آسترازنکا و لخته شدن خون صورت گیرد.

هم زمان چند کشور کوچکتر اروپایی از جمله استونی، لیتوانی، لتونی و لوکزامبورگ نیز واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا را به حالت تعلیق درآورده اند.

کمیسر امور صنعتی اتحادیه اروپا هم در پیامی توئیتری انتقاد شدیدی به بد عهدی های شرکت فراوری نماینده واکسن آسترازنکا در تحویل دوزهای واکسن وعده داده شده به اروپا وارد نموده است.

شرایط بحرانی بیمارستان های فرانسه

با توجه به شرایط بحرانی در بیمارستان های پاریس نهادهای بهداشتی فرانسه خود را برای انتقال شماری ازبیماران کرونایی از این منطقه آماده می نمایند.

در بسیاری بیمارستان های پاریس 40 درصد عملی های جراحی برای باز ماندن ظرفیت برای پذیرش بیماران کرونایی به تعویق افتاده است.

وزیر بهداشت فرانسه شرایط کرونایی در این کشور را بسیار متشنج و نگران نماینده ارزیابی نموده است. به گفته وی برای اولین بار از اواخر سال 2020 در فرانسه دوباره بیش از 4 هزار بیمار کرونایی در تخت های بخش های مراقبت های ویژه بستری شده اند.

وزیر بهداشت فرانسه اعلام نموده که ده ها و البته صدها بیمار می توانند از پاریس منتقل شوند.

وزیر امور خارجه فرانسه به قرنطینه رفت

جان ایو اودریان، وزیر امور خارجه فرانسه هم بعد از ارتباط با یک فرد مبتلا به کرونا باید به قرنطینه برود. لودریان روز پنج شنبه با هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در پاریس هم ملاقات داشت. دفتر وزیرامور خارجه فرانسه اطلاع داد که وی فعلا ملاقاتهای شخصی برنامه ریزی شده خود برای روزهای آینده را لغو نموده است. لودریان روز چهارشنبه هم در پاریس با جان کری، نماینده ویژه آمریکا در امود زیست محیطی ملاقات نموده بود.

تشدید محدودیت ها در بلغارستان

در بلغارستان هم اقدامات و محدودیت های کرونایی به دلیل افزایش آمار مبتلایان تشدید می گردد. یک مقام بهداشتی در این کشور شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی را عامل افزایش مبتلایان جدید به این بیماری دانسته است.

صربستان به عنوان اولین کشور اروپایی واکسن روسی فراوری می نماید

کشور صربستان هم در 20 ماه می فراوری واکسن روسی اسپوتنیک 5 را شروع می نماید. هماهنگی های لازم در این باره در مسکو اجرا شده است. مقامات دولتی این کشور اعلام نموده اند که به این ترتیب صربستان اولین کشور اروپایی خواهد بود که واکسن روسی اسپوتنیک 5 را فراوری می نماید.

ابتلای ولیعهد کشور سوئد و همسرش به کرونا

دربار پادشاهی سوئد روز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای، گفت که شاهزاده ویکتوریا، ولیعهد این کشور و همسرش شاهزاده دانیل، به نسل جدید ویروس کرونا (کووید-19) مبتلا شده اند.

بنا بر آن چه در بیانیه دربار پادشاهی سوئد آمده، شاهزاده ویکتوریای 43 ساله به عنوان نخستین نفر در سلسله مراتب جانشینی پدرش کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه کنونی این کشور، به همراه همسر 47 ساله خودش، شاهد بروز علایم خفیف کووید-19 هستند با این حال در شرایط خوبی به سر می برند.

ایالت تورینگن آلمان در لیست مناطق خطر کرونایی سوئیس

کشور سوئیس هم ایالت تورینگن آلمان را به عنوان منطقه خطر کرونایی اعلام نموده است و از 22 ماه مرس محدودیت های سفر سختگیرانه علیه آن اعمال می گردد.

استعفای وزیر بهداشت اسلواکی

در پی بالا دریافت مناقشات در دولت ائتلافی اسلواکی بر سر واردات واکسن کرونای روسی وزیر بهداشت این کشور استعفای خود را گفت.

مارک کرایچی، وزیر بهداشت اسلواکی در حالی که دولت این کشور به دلیل مناقشات بر سر مسئله خرید واکسن کرونای روسی دچار بحران سیاسی سختی شده است استعفای خود را گفت.

کرایچی گفت که دو شریک دولت ائتلافی ماندن خود در دولت را به کناره گیری وی منوط دانسته بودند.

از این رو وزیر بهداشت اسلواکی کناره گیری خود را اقدامی مسئولانه بیان کرد. نخست وزیر اسلواکی این کناره گیری اجباری را تصمیم غیر اخلاقی از طرف شرکای ائتلافی خود دانست. به گفته وی در واقع کرایچی باید در مسئولیت خود باقی می ماند تا کمپین واکسیناسیون با واکسن روسی اسپوتنیک 5 در کشور کاملا راه اندازی می شد.

دولت ائتلافی اسلواکی حدود یک سال بعد از روی کار آمدن به دلیل مناقشات بر سر بحران کرونا در بزرگترین بحران دولتی گرفتار شده است

ماتوویچ، بدون یک تصمیم رسمی دولت و هماهنگی با شرکای ائتلافی خود واکسن روسی اسپوتنیک 5 را سفارش داده و شخصا در این باره تصمیم گیری نموده است. این مسئله خشم شرکای ائتلافی وی را برانگیخته است

افزایش چشمگیر شمار مبتلایان زیر 15 سال در آلمان

لوتار ویلر، رئیس انستیتو رابرت کخ آلمان هم از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در افراد زیر 15 سال خبر در این کشور داده که احتمالا به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی مربوط می گردد.

این مقام بهداشتی در آلمان با تاکید بر اینکه اوایل سال در کاهش فرایند مبتلایان موفقیت های چشمگیری داشتیم در عین حال گفت: اما این پاندمی هنوز تمام نشده، بلکه برعکس حالا ما در شروع موج سوم کرونا قرار داریم.

وی اضافه نمود: چالش ما حالا این است که این موج سوم را تا حد ممکن صاف نگه داریم. ما باید از افزایش انفجاری دوباره شمار مبتلایان جلوگیری کنیم. در غیر این صورت شرایطی مانند دوران قبل از کریسمس در کشور شکل می گیرد که بسیاری بیماران با حال وخیم و مرگ های بالا بار سنگینی بر روی سیستم بهداشت و درمان کشور ایجاد کرد.

ینز اشپاهن، وزیر بهداشت آلمان هم با اشاره به افزایش شمار مبتلایان جدید به کرونا در کشورش شرایط را همچنان متشنج دانسته و گفت: ما باید خود را برای چند هفته چالش برانگیز آماده کنیم.

کاهش چشمگیر رضایتمندی شهفرایندان آلمانی از مدیریت بحران دولت

نتایج یک نظر سنجی هم نشان می دهد که بیشتر شهفرایندان آلمانی دیگر از مدیریت بحران دولت در دوران کرونا راضی نیستند. بعد از اینکه مدتی بیشتر شهفرایندان آلمانی با مدیریت دولت در بحران کرونا راضی بودند اما نتیجه یک نظر سنجی منتشر شده در روز آدینه نشان می دهد که این رضایتمندی به شدت کاهش پیدا نموده است.

نتیجه نظرسنجی اخیر موسسه یوگو نشان می دهد که تنها 35 درصد شهفرایندان برخورد دولت با این بحران را خوب ارزیابی می نمایند. این در حالی است که در ماه سپتامبر گذشته 63 درصد و در فوریه 43 درصد چنین نظری داشتند. موسسه یوگو این نظر سنجی را در فاصله زمانی سه شنبه تا پنج شنبه از بین 2054 شهفرایند واجد شرایط بالای 18 سال انجام داد.

توقف تزریق واکسن آسترازنکا در بلغارستان

بلغارستان هم واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا را موقتا متوقف نموده است. دولت بلغارستان اعلام نموده که می خواهد منتظر بیانیه کتبی آژانس دارویی اروپا بماند تا همه شک و تردیدها درباره ایمنی این واکسن را رفع کند.

قرنطینه سراسری در دستور کار دولت ایتالیا

با توجه به افزایش چشمگیر موارد ابتلا به کرونا ایتالیا می خواهد در روزهای تعطیلات عید پاک یک قرنطینه سراسری را اعمال کند.

کاهش اعتماد شهفرایندان به مدیریت بحران دولت چک

در جمهوری چک هم اعتماد شهفرایندان به مدیریت بحران دولت به شدت کاهش پیدا نموده است. بر اساس جدیدترین نظر سنجی تنها حدود یک چهارم شهفرایندان بر این عقیده اند که دولت و نخست وزیر کشورشان کنترل اوضاع را در دست دارد.

نتایج نظر سنجی موسه استم نشان می دهد که اعتماد شهفرایندان به مدیریت بحران دولت به شدت کاهش پیدا نموده است. حدود یک سال پیش 83 درصد شهفرایندان چک از مدیریت بحران دولت راضی بودند.

تمدید شرایط اضطراری کرونایی در پرتغال

کشور پرتغال هم شرایط اضطراری کرونایی را تا 31 ماه مارس تمدید می نماید. مجلس این کشور به طرح رئیس جمهور در این باره رای مثبت داده است.

سباستین کورتس، صدر اعظم اتریش هم از تقسیم ناعادلانه واکسن در اتحادیه اروپا شکایت نموده است.

جدیدترین آمار مبتلایان در کشورهای مهم اروپا

بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در انگلیس 4241677 نفر به کرونا مبتلا شده و 125168 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در فرانسه هم تا به حال 3990331 نفر به کرونا مبتلا شده و 89830 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

در اسپانیا هم تا به حال 3178356 نفر به کرونا مبتلا شده و 72085 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در ایتالیا 3149017 نفر به کرونا مبتلا شده و 101184 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان باختند.

در آلمان هم تا به حال 2546510 نفر به کرونا مبتلا شده و 73560 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان داده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 43663

به "کرونا در اروپا، از دومینوی توقف واکسیناسیون با آسترازنکا تا قرنطینه وزیر خارجه فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در اروپا، از دومینوی توقف واکسیناسیون با آسترازنکا تا قرنطینه وزیر خارجه فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید