کرونا و بازار 180 میلیاردی صنعت گیم

به گزارش بلاگ پو، از سوی دیگر به دلیل دورکاری کارمندان شرکت های تولید کننده انواع گیم، برخی از این پروژه ها بموقع راهی بازار نشدند و بسیاری معتقدند در سال 2021 می توان منتظر تعداد زیادی گیم جدید بود.

کرونا و بازار 180 میلیاردی صنعت گیم

میترا جلیلی| در میانه اخبار بد و ناامیدکننده کرونا در دنیا و چالش ها و تنش های مربوط به انتخابات امریکا، باید گفت صنعت گیم دنیا در سال 2020 خبر های بزرگی با خود به همراه داشت چرا که با اعمال قرنطینه و خانه نشینی مردم، تعداد زیادی از کسانی هم که علاقه ای به بازی نداشتند به دنیای گیم پا گذاشتند و عملاً با افزایش تعداد کاربران دنیا، یک سال حیاتی برای صنعت گیم رقم خورد به گونه ای که درآمد صنعت بازی های ویدئویی به حدود 180 میلیارد دلار رسیده است.

از سوی دیگر پلتفرم های گیم ها به بستری برای اعتراض به خشونت علیه سیاه پوستان و تبعیض نژادی و همچنین نمایش آنلاین کنسرت ها و... تبدیل شد که در نوع خود بی نظیر است.

درآمد گیم معادل فیلم و ورزش دنیا

2020 سالی بود که قرنطینه، گیمر های جدیدی را به دنیای گیم کشاند و البته درعین حال بازی هایی با کیفیت بسیار بالا با وجود محدودیت های شدید کرونایی و دورکاری توسط توسعه دهندگان این بازی ها به دست مردم رسید.

برای صنعت گیم در واقع پاندمی کرونا همچون کاتالیزوری عمل کرد و ثابت شد گیم، بازار بزرگ تفریحی است و بعد از برداشته شدن قوانین قرنطینه نیز گیمر ها همچنان در این فضا باقی ماندند و تعداد کاربران ریزش چندانی نداشت. در سال 2020 حدود 2.7 میلیارد نفر در سراسر دنیا بازی های ویدئویی را انجام دادند و البته بیشترین رشد در صنعت بازی های ویدئویی مربوط به بخش بازی های تلفن همراه بوده است.

درآمد حاصل از خرید بازی های موبایلی با رشد 13.3 درصدی نسبت به سال 2019 در سال جاری میلادی به 77.2 میلیارد دلار رسیده است. همچنین یک موضوع جالب دیگر این است که درآمد صنعت گیم دنیا از مجموع درآمد صنعت ورزش و فیلم در سال 2020 بیشتر بوده و این درآمد به حدود 180 میلیارد دلار رسیده است. البته این رقم 20 درصد بیشتر از حد انتظار برای سال 2020 بوده است.

گفتنی است در سال 2019 صنعت فیلم درآمدی 100 میلیارد دلاری و لیگ های ورزشی هم درآمد 75 میلیارد دلاری داشتند درحالی که این درآمد در سال 2020 به دلیل به تعویق افتادن بازی های ورزشی و بسته بودن سینما ها بسیار کمتر از سال 2019 شده است.

موضوع مهم دیگر این است که 91 درصد از درآمد صنعت بازی در سال 2020 به صورت آنلاین و دیجیتال بوده است درحالی که این رقم در سال 2019 حدود 79 درصد بود. کمپانی Newzoo گفت که صنعت بازی حدود 180 میلیارد دلار درآمد داشته که حدود 164 میلیارد دلار آن مربوط به بازی های دیجیتال بوده است.

Newzoo همچنین در گزارش خود آورده است، بسیاری از بازی های آنلاین از نظر تعداد کاربر رکورد شکنی کرده اند و حتی وقتی قرنطینه برداشته شد، این تعداد کاهش چشمگیری نداشته است.

کنسول ها ناجی صنعت گیم

درحالی که به دلیل شیوع کرونا و اعمال قرنطینه گالری ها بسته شدند، تعداد زیادی از جشنواره ها کنسل شدند و تولید فیلم ها مختل شد، ولی توسعه دهندگان بازی نیاز مردم به این تفریح را با تمام وجود احساس کرده و با غنیمت شمردن این فرصت، همه تلاش خود را برای ارائه بازی های جدید به کار گرفتند. محبوبیت، چیز جدیدی برای صنعت گیم نیست، اما کرونا مراحل توسعه بازی ها را سریع تر کرد و بر تعداد گیمر های دنیا و همچنین میزان ساعاتی که صرف بازی می کنند، اضافه کرد.

رونمایی از کنسول های جدید توسط سونی و مایکروسافت یعنی PlayStation 5 و Xbox Series X نیز یکی دیگر از برگ های برنده صنعت گیم در سال 2020 با وجود بحران کرونا بود. با عرضه بازی Animal Crossing: New Horizons در ماه مارس که قرنطینه در امریکا آغاز شد، این بازی به یک نیاز جدی برای مردم تبدیل شد و نینتندو بیش از 13.4 میلیون کپی از این بازی را در 6 هفته نخست انتشار به فروش رساند.

البته این توجه ویژه مردم به بازی، کمبود کنسول و تجهیزات بازی را نیز به دنبال داشت به گونه ای که در آغاز قرنطینه به زحمت می توانستید سخت افزار های بازی را در بازار پیدا کنید. از سوی دیگر به دلیل دورکاری کارمندان شرکت های تولید کننده انواع گیم، برخی از این پروژه ها بموقع راهی بازار نشدند و بسیاری معتقدند در سال 2021 می توان منتظر تعداد زیادی گیم جدید بود.

برخی کنفرانس ها و نمایشگاه های مربوط به صنعت گیم هم کنسل شد که از آن ها می توان به رویداد E3 و کنفرانس توسعه دهندگان گیم اشاره کرد.

مبارزه آنلاین با تبعیض نژادی

اما این همه اتفاقاتی نبود که صنعت گیم دنیا را در سال کرونایی شگفت زده کرد. به موازات کم رنگ تر شدن مرز های دنیای واقعی و مجازی، مردمی که قبلاً درباره نژادپرستی و آزار های جنسی در محل کار ساکت بودند حالا پلتفرم های بازی را محلی مناسب برای اعتراض های خود نسبت به این موضوع ها دانستند و ازسوی دیگر با توجه به خشونت پلیس نسبت به سیاه پوستان، این موضوع نیز مورد توجه گیمر ها قرار گرفت تا جایی که کمپانی های بزرگی همچون Ubisoft و Activision وعده ایجاد برخی تغییرات را دادند و از جنبش زندگی سیاه پوستان مهم است حمایت کردند.

بعد از جریان کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس امریکا مردم علاوه بر خیابان ها و میادین شهر ها خواسته خود را در فضای مجازی نیز عنوان کردند و یکی از محل ها برای اعتراض نسبت به این حرکت پلیس و حمایت از جنبش زندگی سیاه پوست ها مهم است هم بستر بازی محبوب Animal Crossing: New Horizons بود.

The Sims نیز گیم دیگری بود که گیمر ها از آن برای اعتراض به نژادپرستی اقدام کردند. در بازی فورتنایت نیز کمپانی اپیک گیمز میزبان یک میزگرد آنلاین درباره نژادپرستی و محکوم کردن آن بود. Niantic توسعه دهنده بازی پوکمون گو نیز متعهد به سرمایه گذاری 5 میلیون دلاری برای توسعه دهنده های بازی سیاه پوست شد و یادآور شد در نیروی کاری خود توازن جنسیتی و نژادی را بیشتر رعایت خواهد کرد.

برگزاری کنسرت بر بستر بازی

سال جاری بسیاری از خواننده های محبوب دنیا هم از بستر و فضای گیم ها به عنوان استیج مجازی استفاده کردند تا بتوانند با مخاطبان خود ارتباطشان را حفظ کنند. از آنجا که بسیاری از گیمر ها جوان هستند و به موسیقی هم علاقه دارند این خواننده ها از این ظرفیت بیشترین بهره را گرفتند. یکی از این خواننده ها، Travis Scott رپر امریکایی پرطرفدار بود که در ماه آوریل از بازی فورتنایت برای اجرای کنسرت آنلاین خود استفاده کرد.

Lil Nas X هم خواننده امریکایی دیگری است که از بازی آنلاین برای ارائه موسیقی جدید خود استفاده کرد. Roblox هم رپر بریتانیایی است که با استفاده از بستر گیم Watch Dogs: Legion به معرفی تازه های موسیقی خود پرداخت.

دنیای بازی های آنلاین در دوران کرونا تغییری شگرف و چشمگیر داشته و علاوه بر موزیک، میزبان نمایش تئاتر و فیلم هم بوده اند به عنوان مثال The Sims یکی از بستر های نمایش تئاتر زنده در سال 2020 محسوب شد.

علاوه بر این، توسعه دهندگان گیم ها تلاش کردند تا این پلتفرم ها را به محلی برای دید و بازدید، برگزاری جشن تولد مجازی، جشن عروسی آنلاین و... بدون شکستن قوانین قرنطینه تبدیل کنند که یکی از پیروز ترین پلتفرم ها در این زمینه در سال 2020، گیم Animal Crossing: New Horizons بود.

در این بازی گیمر ها علاوه بر بازی معمول، می توانند به جزیره های یکدیگر سر بزنند و با هم دیداری تازه کنند یا در جشن ها شرکت داشته باشند. در Fallout 76 نیز بخش جدیدی در دوران کرونا به بستر بازی اضافه کرده شد تا بازیگران بتوانند راحت تر با دنیا تعامل مجازی داشته باشند و البته محیط بازی نیز بسیار محبت آمیز تر شد تا از میزان استرس ناشی از کرونا و تنهایی حاصل از آن کاسته شود.

جدال اپل و اپیک گیمز

جدال اپیک گیمز و اپل هم یکی از نقاط عطف صنعت گیم در سال 2020 به شمار می رود که سبب حذف بازی فورتنایت از اپ استور شد. اپ استور 30 درصد از درآمد فروش این بازی را کسر می کرد و اپیک گیمز آن را ناجوانمردانه می دانست و در واقع اپل را دور زد که این موضوع منجر به عصبانیت این کمپانی و شکایت از اپیک گیمز و حذف فورتنایت از اپ استور شد.

گوگل هم پس از اپل، فورتنایت را از گوگل پلی حذف کرد و مسائل اپیک گیمز گسترده تر شد. بنابرحکم دادگاه اپل موظف نیست فورتنایت را به اپ استور بازگرداند، ولی به نظر می رسد اپیک گیمز به دنبال تلافی در سال 2021 است و باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی خواهد افتاد.

منبع: روزنامه ایران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 40848

به "کرونا و بازار 180 میلیاردی صنعت گیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و بازار 180 میلیاردی صنعت گیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید