کشف 12 گونه جدید که در عمق اقیانوس اطلس

به گزارش بلاگ پو، محققان هشدار می دهند که موجودات تازه کشف شده ممکن است در معرض خطرات ناشی از تغییرات آب و هوا باشند. دی اکسید کربن جذب شده توسط اقیانوس باعث اسیدی شدن آب آن شده و به ویژه باعث خوردگی اسکلت های مرجانی می گردد.

کشف 12 گونه جدید که در عمق اقیانوس اطلس

اپیزوانتوس مارتینسی tp Epizoanthus martinsae در مرجان های سیاه در عمق تقریبا 400 متری زندگی می نماید

تقریباً پنج سال مطالعه عمیق اقیانوس اطلس همراه با آنالیز بی سابقه حزئیات 12 گونه جاندار جدید را به علم معرفی نموده است. پژوهشگران می گویند انواع خزه های دریایی، نرم تنان و مرجان ها کشف نشده هستند، چون در بستر دریا کاوش چندانی نشده است.

محققان هشدار می دهند که موجودات تازه کشف شده ممکن است در معرض خطرات ناشی از تغییرات آب و هوا باشند. دی اکسید کربن جذب شده توسط اقیانوس باعث اسیدی شدن آب آن شده و به ویژه باعث خوردگی اسکلت های مرجانی می گردد.

مرجان ها پایه و اساس شهر های اعماق دریا هستند و برای بسیاری از گونه ها سرپناه و غذا فراهم می نمایند

دانشمندان شرکت نماینده در این پژوهش تأکید دارند که برای محافظت از این گونه های خاص و زیستگاه های مهمی که اشغال نموده اند هنوز خیلی دیر نیست.

بعضی از اکتشافات مهم اقیانوس اطلس در نتیجه این ماموریت علمی

گونه های جدید: حداقل 12 گونه جدید در اعماق دریا کشف شده است. این گروه همچنین حدود 35 رد جدید از گونه ها را در مناطقی که قبلاً ناشناخته بود پیدا کرد.

تغییر آب و هوا: گرم شدن و اسیدی شدن آب اقیانوس و کاهش دسترسی به غذا با هم ترکیب و باعث تغییراتی شده که زیستگاه های مناسب برای گونه های اعماق دریا را تا سال 2100 کاهش می دهد.

منافذ خروجی آب گرم یا هیدورترمال: پژوهشگران محوطه ای شامل این چشمه های آب گرم کف دریا را در آزورس کشف کردند. هیدروترمال های ایجاد نماینده مناطق مهمی با بهره وری بیولوژیکی نسبتاً بالا و میزبان مجموعه های پیچیده جانوری در اعماق اقیانوس هستند

شهر های عمق اقیانوس

همانطور که پروفسور جورج ولف، متخصص و استاد شیمی اقیانوس در دانشگاه لیورپول و از دست اندرکاران این طرح خاطرنشان نموده است: هنوز هم می توان گفت که ما نقشه های بهتری از سطح ماه و مریخ داریم تا از کف دریاها؛ بنابراین هر زمان که به اعماق اقیانوس می رویم، چیز جدیدی پیدا می کنیم - نه فقط گونه های خاص بلکه حتی کل اکوسیستم های ناشناخته.

ربات زیر آب اجازه اکتشاف در عمقی را می دهد که فشار آب بدن غواص انسانی را خرد می نماید

پروفسور موری رابرتز از دانشگاه ادینبورگ رهبری پروژه اطلس را برعهده داشت. او گفت که نزدیک به پنج سال اکتشاف و تحقیق بعضی مکان های خاص در اقیانوس را کشف نموده و دریافته است که این ها چگونه عمل می نمایند.

او شرح داد: ما کل مجتمع های ایجاد شده توسط توسط اسفنج یا مرجان ها را در مناطق عمیق اقیانوس کشف کردیم که شهر های عمق دریا را تشکیل می دهند. او می افزاید: آن ها ایجاد نماینده شرایط حیات هستند و بنابراین ماهی های از لحاظ زیست شناسی بسیار مهم از این مکان ها برای تخم ریزی استفاده می نمایند.

محققان بیش از 40 ماموریت تحقیقاتی را برای آنالیز جزئیات اعماق اقیانوس اطلس انجام دادند

رابرتز می افزاید: اگر این شهر ها در اثر فعالیت مخرب انسان آسیب ببینند، آن ماهی ها جایی ندارند که در آن ها تخم ریزی نمایند و عملکرد آن اکوسیستم ها برای نسل های آینده از بین می رود.

او می گوید: این موضوع مانند درک این است که جنگل های استوایی مکان مهمی برای تنوع زیستی در خشکی است و در اعماق دریا نیز همین امر وجود دارد یعنی مکان های مهمی که باید از آن ها محافظت گردد و از همه مهمتر همه آن ها به هم متصل هستند.

میکروپورلا

نوعی بریوزوان به نام میکروپورلا فونبیو Microporella funbio در گل آتشفشان زیر دریا در سواحل اسپانیا کشف شد

کاهش سرعت جریان های اقیانوس

در این پروژه محققانی از 13 کشور ساحلی اقیانوس اطلس شرکت دارند و دارای تخصص در شیمی اقیانوس، فیزیک و همچنین زیست شناسی هستند و همراه هم نحوه تغییر شرایط محیطی اقیانوس در نتیجه گرم شدن آب و هوای زمین و بهره برداری بیشتر انسان از اعماق دریا برای ماهیگیری و استخراج مواد معدنی را آنالیز می نمایند.

با مطالعه جریان های اقیانوس و رسوبات فسیلی در بستر دریا تعیین شد که جریان های عمده در اقیانوس اطلس شمالی در واکنش به تغییرات آب و هوایی به طرز چشمگیری کند شده است.

پروفسور رابرتز شرح می دهد که پیامد های این تغییرات پیچیده است، اما به طور بالقوه ارتباط بین اکوسیستم ها را کاهش می دهد، زیرا جریان های اقیانوس بزرگراه هایی هستند که زیستگاه های مختلف را در تمامی وسعت اقیانوس به هم پیوند می دهند.

خارج از دید

به گفته پروفسور کلر آرمسترانگ، اقتصاددان منابع طبیعی در دانشگاه ترومسو ارزش دانش به دست آمده در این است که این دانش به ما امکان می دهد بفهمیم چه چیزی را ممکن است از دست بدهیم. او می افزاید: اعماق اقیانوس می تواند به قدری از دید و ذهن دور باشد که ما واقعاً از کار هایی که با محیط آن انجام می دهیم و عواقب این کار ها آگاهی نداریم.

دانشمندان علوم دریایی با توجه به افزایش روزافزون جمعیت جهانی، افزایش آلودگی و فعالیت ای تجاری در اعماق دریا از جمله جستجو برای یافتن محصولات مفید پزشکی و صنعتی معتقدند که جبران کمبود کنونی در دانش اقیانوس امری حیاتی است.

پروفسور آرمسترانگ می گوید: اقیانوس یک منبع انتها ناپذیر نیست و شناختن و حفظ آنچه که ممکن است در آینده به آن احتیاج داشته باشیم واقعاً سخت است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 40845

به "کشف 12 گونه جدید که در عمق اقیانوس اطلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 12 گونه جدید که در عمق اقیانوس اطلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید