کلیسای ننه مریم ارومیه ، دومین کلیسای قدیمی دنیا

به گزارش بلاگ پو، تاریخ نویسان آشوری در خصوص کلیسای ننه مریم (حضرت مریم) ارومیه گفته اند که سه موبد زردتشتی در پی تماشا ستاره ای دنباله دار در آسمان در زمان تولد مسیح به اورشلیم سفر نموده اند و پس از بازگشت به شهرشان ارومیه آتشکده را به کلیسا برای تبلیغ دین منجیشان تبدیل نموده اند. کلیسای ننه مریم در ارومیه که هنوز در قسمت هایی همان بافت آتشکده زردتشتیان را دارد دومین کلیسای قدیمی دنیا است که به آن کلیسای ننه مریم و کلیسای شرق آشوریان می گویند. پس با ما در مجله خبرنگاران همراه باشید.

کلیسای ننه مریم ارومیه ، دومین کلیسای قدیمی دنیا

ویژگی های ساختار کلیسای ننه مریم

ساختار کلیسای تاریخی ننه مریم (حضررت مریم) ارومیه با کلیساهای دیگر تفاوتی محسوس دارد، در اینجا بر عکس کلیساهای دیگر نقاشی و یا شمایلی از حضرت مسیح و حضرت مریم دیده نمی گردد، این بنای محکم از سنگ وساروج ساخته شده و در خود مقبره یکی از آن سه موبد را جای داده است و در پشت آن قبرستانی وجود دارد که در گذشته روحانیون مسیحیت را در انجا دفن می کردند. فضای داخلی کلیسا بسیار کوچک است از اتاق ها و دالان ها هشت ضلعی با سقف کوتاه تشکیل شده است و قسمت صحن و محراب اصلی با یک در کوچک چوبی از هم جدا می شوند. در قسمت داخلی کلیسا نورپردازی ها توانسته حال و هوایی خاص وچشم نوازبه کلیسا بدهند. در گذشته های دور اشخاص مشهوری از جمله مارکوپولووشاهزاده ای چینی که به بازسازی کلیسا یاری نموده است از این کلیسا تماشا نموده اند.

مسیر دسترسی کلیسای ننه مریم ارومیه

در فاصله 12 کیلومتری شمال شرقی ارومیه در ابتدای روستایی با نام عیسی لو در خیابان امام، خیابان خیام جنوبی و پشت کلیسای آنجلیک کلیسای زیبای ننه مریم واقع شده است .این کلیسا که از آن میتوان به عنوان یک جاذبه توریستی و گردشگری نام برد که در لیست دنیای یونسکو به ثبت رسیده است و ما ایرانیان باید به خود ببالیم که دومین کلیسای قدیمی دنیا بعد از کلیسای بیت الحم محل تولد حضرت عیسی، را در کشورمان داریم و باید در حفظ و نگه داری این گنجینه ارزشمند تاریخی کوشا باشیم.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 68970

به "کلیسای ننه مریم ارومیه ، دومین کلیسای قدیمی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای ننه مریم ارومیه ، دومین کلیسای قدیمی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید