گزارش، آیا با افزایش قیمت خودرو، کیفیت اتومبیل های داخلی ارتقاء پیدا می نماید؟

به گزارش بلاگ پو، افزایش قیمت خودرو به یکی از مهمترین اخبار رسانه ها تبدیل شده است، آیا با تحقق این موضوع، کیفیت اتومبیل ها نیز تقویت خواهد شد؟

گزارش، آیا با افزایش قیمت خودرو، کیفیت اتومبیل های داخلی ارتقاء پیدا می نماید؟

به گزارش خبرنگار ، خودرو در سالیان اخیر به یکی از کالا ها و احتیاج های اساسی مردم تبدیل شده و البته برای بعضی از اقشار و گروه های اجتماعی، خودرو از یک کالای مصرفی به کالایی سرمایه ای تغییر ماهیت داده است.

در این میان، قیمت اتومبیل نیز همیشه با حساسیت ویژه ای از سوی جامعه و افکار عمومی رصد می شود که البته تحلیل و آنالیز ریشه های این حساسیتِ عمومیِ جامعه نسبت به قیمت خودرو، مجالی دیگر را می طلبد.

فارغ از کم و کیف نرخ گذاری خودرو و اینکه آیا اساسا قیمت موجود برای جامعه و افکار عمومی قابل هضم است یا خیر و یا به تعبیر دیگر جامعه با آن کنار آمده یا نه، یکی از نخستین انتظارات مشتریان و به عبارتی صحیح تر مصرف نمایندگان خودرو های داخلی به این امر باز می شود که آیا با افزایش نرخ خودرو، کیفیت آن نیز تقویت خواهد شد یا خیر؟

متاسفانه نقدها بسیاری متوجه حوزه خودروسازی کشور است که کیفیت پایین تنها یکی از این نقد ها محسوب می شود، عدم تحویل خودرو در موعد مقرر، کمبود عرضه خودرو در بازار، عدم ارائه خدمات پس از فروش مطلوب و... نمونه هایی از مسائل عرصه مذکور محسوب می شود که می باید نسبت به حل و فصل آن اقدام مقتضی صورت گیرد.

بعید است رشد قیمت ها، کیفیت اتومبیل های داخلی را متحول سازد

منوچهر سروری، یکی از فعالان حوزه خرید و فروش خودرو در گفت و گو با خبرنگار ، در ارتباط با امکان حصول ارتقای کیفی خودرو های داخلی با افزایش ضریب قیمت ها، اظهار کرد: به زعم بنده، بعید است با شرایط فعلی خودروسازان، افزایش قیمت اتومبیل های داخلی، باعث بروز تحول قابل توجهی در کیفیت آن ها شود.

وی اضافه کرد: آنچه که در حال حاضر مطرح است به این واقعیت باز می شود که قیمت تمام شده اتومبیل، سال جاری به نسبت سنوات پیشین گذشته با رشد قابل توجهی همراه شده و به واقع آنچه که در محافل خصوصی و عمومی کارشناسان خودرو مطرح می شود، ناظر بر این امر است که افزایش قیمت ها تنها در جهت پوشش بخشی از این رشد قیمتِ تمام شده، عملیاتی شده است.

سروری گفت: آنچنان که اخبار رسانه ها نشان می دهد یکی از مهمترین پیش شرط های اجازه افزایش قیمت ها به لزوم عرضه کافی خودرو در بازار متمرکز شده، امری که متاسفانه باکاهش عرضه، بسترساز جولان دلالان و واسطه گران خودرو شده است.

این فعال در عرصه فروش و عرضه خودرو اعلام کرد: با اوصاف اشاره شده، بعید است افزایش قیمت اتومبیل های داخلی به ارتقای کیفی آن ها بینجامد و تنها باید منتظر ماند و نسبت به ایجاد توازن احتمالی در نظام عرضه و تقاضا خوشبین بود.

افزایش قیمت خودرو با هدف عبور خودروسازان از بحران عملیاتی شد

سعید مدنی، کارشناس خودرو و مدیر عامل پیشین یکی از خودروسازی های داخلی کشور نیز در گفت و گویی با رسانه ها در تحلیل و ارزیابی علل و تبعات افزایش قیمت اتومبیل های داخلی اعلام کرد: افزایش قیمت خودرو تنها می تواند بخشی از مسائل زنجیره خودروسازی کشور را مرتفع کند، آنچنان که متولیان عرصه خودروسازی از سرانجام تابستان به کرات اعلام نموده اند در صورت عدم تحقق افزایش قیمت خودرو، صنعت مذکور در آستانه تعطیلی قرار خواهد گرفت.

وی می افزاید: یکی از جدی ترین چالش های پیش روی خودروسازان کشور در شرایط فعلی به کمبود نقدینگی معطوف می شود و در صورت عدم مرتفع سازی این عارضه که ریشه آن به فراوریِ با ضرر در سالیان گذشته باز می شود، بخشی از مسائل خودروسازان به قوت خود باقی خواهد ماند.

مدنی می گوید: تزریق نقدینگی یکی از احتیاج های اساسی خودروسازان در شرایط فعلی به شمار می رود و در صورت عدم توانایی دولت به حصول این امر، می توان با انتشار اوراق مشارکت (همچون گذشته) این امکان را فراهم کرد تا خودروسازان، نقدینگی مورد احتیاج خودر را تامین نمایند.

این کارشناس خودرو معتقد است، به موازات این امر، می باید یک دوره تنفس نیز برای بازپرداخت سود تسهیلات دریافتی به بانک ها برای خودروسازان قائل شد، در غیر اینصورت با افزایش قیمت نمی توان نسبت به افزایش تیراژ خودرو و یا ارتقای کیفی آن، خوشبین بود.

حصول تعادل در نظام عرضه و تقاضا با کاهش فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار

مهدی احمدزاده، یکی دیگر از فعالان بازار خودرو، در گفت و گو با خبرنگار، با اشاره به لزوم ایجاد بالانس و توازن لازم در نظام عرضه و تقاضا گفت: تا زمانی که شاهد ایجاد توازن در این عرصه نباشیم نمی توان نسبت به ایجاد آرامش در بازار خودرو به توفیق چندانی نائل شد.

وی اضافه کرد: البته نمی توان این واقعیت را نادیده انگاشت که وضعیت موجود نتیجه سیاست گذاری های غلطی است که در سالیان گذشته در عرصه خودروسازی کشور موجود بوده و تا زمانی که شاهد رویکرد صحیح، منطقی و هوشمندانه ای در این حوزه نباشیم، برطرف مسائل حوزه خودروسازی مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود و پس از مدتی مجدد شاهد سر باز کردن این زخم ها در صنعت مذکور خواهیم بود.

احمدزاده گفت: به هر ترتیب در شرایط موجود، با کاهش فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار، تقاضا نیز منطقی خواهد شد و همین امر به حصول توازن در این بخش مننتهی می شود.

وی در انتها یادآوری کرد: با همه نقدهای که به حوزه خودروسازی کشور وارد است نباید این واقعیت را نادیده انگاشت که در صورت بروز بحران جدی و پایدار در این صنعت، بسیاری از فرصت های شغلی مرتبط با این حوزه نابود می شود و این عارضه در شرایط فعلی مالی کشور، مصائب سنگین و جبران ناپذیری را برای افراد و گروه های شاغل در صنعت خودروسازی (بصورت مستقیم و غیر مستقیم) در پی خواهد داشت.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 4599

به "گزارش، آیا با افزایش قیمت خودرو، کیفیت اتومبیل های داخلی ارتقاء پیدا می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، آیا با افزایش قیمت خودرو، کیفیت اتومبیل های داخلی ارتقاء پیدا می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید