گیم در ایران صنعت است؟

به گزارش بلاگ پو، کارشناسان در میزگرد آیا گیم در ایران صنعت است، بیشتر اعتقاد داشتند که ما هنوز به صنعت بازی سازی دست پیدا نکرده ایم، اما رشد بازی های موبایلی در کشور به این دلیل است که دولت به شکل مستقیم به آن ورود نکرده است.

گیم در ایران صنعت است؟
  • مجله بازی های ویدیویی-کامپیوتری

میزگرد آیا گیم در ایران صنعت است پنجشنبه با حضور امین امیرشریفی مدیر کافه بازار، حسین مزروعی آواگیمز، شهریار ازهاریان فر، امیر حسین ناطقی مدیر اجرایی کوئیز آف کینگز و احسان کمالی کارشناس توسعه ناشرین تپسل به عنوان اولین نشست رویداد موبایل ایران در سالن اصلی کتابخانه ملی برگزار گردید.

در ابتدای این میزگرد، حاضران که هر کدام از متخصصان عرصه های مختلف گیم هستند، به این سوال که آیا گیم در ایران صنعت است یا نه؟ پاسخ دادند. قریب به اتفاق افراد حاضر در این میزگرد اعلام کردند ایران هنوز در این حوزه به سمت صنعتی شدن نرفته و راهی طولانی در پیش دارد.

شهریار ازهاریان فر، هم بنیانگذار استودیو نردبان اندیشه در شرح بیشتر این مسئله گفت: در مفهوم کلی و لغوی بازی سازی در ایران یک صنعت است، اما جریان صنعتی است که شکل و ساختار صنعت را تشکیل می دهد. جریان صنعتی شدن بازی سازی در کشور ما نیز جریان صنعتی است که به درستی پیش نمی رود.

وی اضافه کرد: با اینکه در تمام جهان دست های نامرئی در اقتصاد خصوصی وجود دارد، اما بارها شاهد بوده ایم که صنایع بزرگ جهان را دولت ها به عنوان تسهیلگر نجات داده اند. دولت در این موضوعات نقش اساسی دارد اما نقش آن دخالت کردن در امور کسب و کارها نیست و معمولاً در صندلی مشوق و ناظر ظاهر می شوند.

  • زدن برچسب کپی به بازی ها درست نیست

امیرشریفی در ادامه این میزگرد گفت: مردم کشور ما بازی کردن را دوست دارند حاضرند برای آن پول خرج نمایند، این نشاندهنده پتانسیلی است که درحوزه گیم وجود دارد. اگر می گویم گیم در ایران صنعت نیست، به این دلیل است که هنوز نتوانسته به آن شکل روند رو به رشد داشته باشد و با سرعت و جدیت پیش برود.

مدیر عامل کافه بازار با اشاره به اینکه پول درآوردن از بازی سازی درکنار علاقمندی بحث مهمی است، درباره مارکت بازی های رایانه ای اظهار داشت: تمام صنعت IT و مدل های کسب و کاری آن در کشور ما بیشتر کپی است و از نظر من هیچ ایرادی هم ندارد، این برچسب کپی برچسب بدی است که به بازی سازی و کسب و کارها زده می شود و مانع رشد آن ها می شود.

وی ادامه داد: فراوری گیم ادامه دار در ایران بیشتر بر روی موبایل انجام می شود چرا که زیرساخت مناسب برای این بازار، در موبایل ایجاد شده و به همین واسطه مردم از آن استقبال نموده اند.

امیر شریفی در ادامه از سرمایه گذاری 4 میلیاردی روی شرکت بازی سازی آواگیمز اطلاع داد و گفت: کافه بازار سرمایه گذاری 4 میلیارد تومانی روی مجموعه آواگیمز انجام داده تا آن ها به صورت جدی تر به سمت انتشار بازی های بیشتر بروند و آن را جدی تر دنبال نمایند، فکر می کنم این سرمایه گذاری منجر به بزرگ تر شدن آواگیمز خواهد شد.

وی در مورد انحصار در کافه بازار و بحثی که درباره آن مطرح است گفت: ما معمولاً توافقات دو طرفه با یکسری از بازی سازها داریم و توافقات ما دوطرفه است، در برخی موارد حق انتشار در بازار را به ما می دهند و ما نیز در مقابل به آنها امکاناتی می دهیم، البته بازی سازها نیز مایل هستند بازی هایشان در یک مارکت پخش شود و این مدل ایده آل آنها است.

  • به نظر می رسد بازی سازی ما زیرپله ای انجام می شد

حسین مزروعی در ادامه این میزگرد گفت: یکی از مشکلاتی که ما در بازی سازی در گذشته بیشتر با آن رو به رو بودیم شکل نگرفتن اقتصاد در این کار بود. هنوز تعداد زیادی از بازی سازهای ما نتوانسته اند شرکت خودشان را تأسیس نمایند، کارمند استخدام نموده و آن ها را بیمه نمایند تا به این واسطه رفته رفته تبدیل بازار گیم به صنعتی شدن نزدیک شود.

وی اضافه کرد: این طور که به نظر می رسد گویا تا الان بازی سازی ما زیر پله ای انجام می شده و شکل جدی نداشته است. مدت کوتاهی است که بازی سازها از زیر پله بیرون آمده اند. عدد و رقم هایی که این روزها در بازی سازی رد و بدل می شود نشان می دهد که می توان به اینکه گیم یک روز در ایران به صنعت تبدیل شود امیدوار بود.

مزروعی در ادامه به ورود دولتی ها به اکوسیستم بازی سازی اشاره نمود و گفت: حضور دولت در صنعت گیم به شدت پایین است و اگر ما در این زمینه پیشرفت نموده ایم دلیلش همین عدم توجه دولت بود. این حوزه از دست دولتی ها در رفته است، اگر آن موقع می خواستند بازی سازها را ساماندهی نمایند، قطعاً الان اصلاً بازی موبایلی وجود نداشت که بخواهیم برای آن رویداد برگزار کنیم.

  • می توان به رشد صنعت گیم در کشور امیدوار بود

امیرحسین ناطقی مدیر اجرایی کوئیز آف کینگز که اعتقاد دارد در ایران می توان به رشد صنعت گیم امیدوار بود گفت: بازی های خوبی در حوزه گیم سازی ایران ساخته شده که نشان می دهد ما می توانیم این کار را به سمت صنعتی شدن ببریم البته باید بدانیم تا زمانی که سرمایه گذاری در این حوزه وجود نداشته باشد، بازی سازها نمی توانند کارشان را گسترش دهند و پیروز شوند.

وی درباره نقش دولت در بازی سازی گفت: حضور دولت در زنجیره بازی سازی لازم است اما باید در حوزه بهبود زیرساخت ها ورود کند، به طور مثال ما هنوز دیتا سنتری نداریم که بتوانیم برای بازی آنلاین روی آن حساب باز کنیم، اگر دولت بتواند این زیرساخت را درست کند قطعاً به صنعتی شدن بازار گیم یاری خواهد نمود. مساله دیگر آموزش نیروی متخصص است، دولت می تواند به این موضوع رسیدگی کند چرا که این کار احتیاج به هزینه بالایی دارد و شرکت های خصوصی از عهده آن برنمی آید.

  • عمر کوتاه بازی ها به علت عدم آشنایی با ظرفیت درآمدی آن

احسان کمالی کارشناس توسعه ناشرین محموعه تپسل گفت: در حال حاضر بازی سازی ما به جایی رسیده که تیم های پیروزی تشکیل شوند و چند نفر بتوانند در قالب یک تیم در کنار یکدیگر کار نمایند، اما برخی از بازی سازهای ما نمی دانند چطور باید از ظرفیت درآمدی که از بازی سازی کسب می نمایند به درستی استفاده نمایند همین مسائل منجر به پیروزیت های تصادفی می شود که قابل تکرار نیستند.

به دلیل همین عدم آگاهی بازی های زیادی ساخته می شوند که عمر حضورشان در مارکت بسیار کوتاه است

وی اضافه کرد: یکی از دلایل اینکه وضع بازی سازی در ایران خوب نیست، به مدل کسب و کار بازی سازها برمی شود. باید به این بعد نیز نگاه ویژه ای داشت.

رویداد موبایل ایران، 30 و 31 خردادماه با حضور صاحبنظران حوزه گیم در کتابخانه ملی ایران برگزار می شود، ر این رویداد چند کارگاه آموزشی و پلن برگزار می شود که علاقمندان به این حوزه می توانند در آن شرکت نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8214

به "گیم در ایران صنعت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیم در ایران صنعت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید