10 میلیون ایرانی به آب دسترسی ندارند! ، علت توقف آبرسانی به غیزانیه تعیین شد

به گزارش بلاگ پو، طبق گفته خامسی، بیش از 10 میلیون نفر در کشور از دسترسی به آب پایدار محروم هستند.

10 میلیون ایرانی به آب دسترسی ندارند! ، علت توقف آبرسانی به غیزانیه تعیین شد

به گزارش خبرنگار ، آب به عنوان اصلی ترین عنصر حیات در تابستان و افزایش دما، اهمیت بسزایی برای عموم مردم دارد. توزیع مناسب آب شرب و همچنین آبرسانی به مناطق صعب العبور، مدیریت منابع زیر زمینی و همچنین بارش های فصلی در سدهای کشور هم از جمله وظایف مهم وزارت نیرو در فصول مختلف سال است، برای اطلاع از جزئیات دقیق آبرسانی به مناطقی که فاقد آب شرب هستند به سراغ قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو رفته و مصاحبه تفصیلی را ترتیب داده ایم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: در حال حاضر شرایط منابع آبی کشور مناسب است هرچند که باید توجه داشته باشیم که یک تفاوت ویژه ای در بارندگی نسبت به سال گذشته داریم به طوری که پراکندگی آن تغییر پیدا نموده است.

ما در استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، گلستان و آذربایجان های شرقی و غربی سال جاری نسبت بارندگی 40 درصد گزارش شده است، ولی در استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نسبت به سال گذشته حدود 55 درصد گزارش بارندگی ثبت شده است. در حال حاضر این بارش ها نسبت به بارندگی های 52 ساله نسبتا زیاد است، و این نشان دهنده تغییر اقلیم در کشور است که باید تصمیمات بسیار مهمی درباره این موضوع اتخاذ گردد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: هم اکنون ورودی سد های کشور 5 درصد کاهش یافته است، یعنی ما تا به امروز 39 میلیارد مترمکعب ذخیر آب داریم و میزان بارندگی در کشور نسبت به سال گذشته 8 درصد کاهش را نشان می دهد.

در پی بارندگی های سال جاری شرایط ذخایر آبی کشور تقریباً مشابه سال گذشته است. به خاطر بیماری کرونا و رعایت بهداشت فردی، آب بیشتری در سطح کشور مصرف شده که انتظار می رود شهفرایندان در مصرب آب شرب صرفه جویی نمایند.

خامسی: با هر 20 ثانیه مصرف آب برای شستشوی دست شش لیتر آب در کشور هدر می رود. مصرف سرانه آب در ایران هنوز بالاست، به ازای هر نفر 350 لیتر در روز مصرف می گردد که این رقم از استاندارد جهانی بالاتر است.

آنچه که باید توجه کرد و از آن غافل نشد این است که ما در یک کشور گرم و خشک زندگی می کنیم و متاسفانه این مناطق دارای خصوصیات گرم و خشک با دور ه های ترسالی کم و همراه با سیلاب است.

طبق آنالیز های انجام شده در مدت 52 ساله همین موضوع را نشان می دهد به طوری که در دوره اخیر 10 سال در کشور به طول انجامید، ولی سال گذشته باتوجه به سیلابی که در بعضی از نقاط کشور انجام شد این دوره کاهش پیدا نموده است، طبق آنالیز های انجام شده توسط بعضی از کارشناس سال آینده وضع بدتری از نظر خشک سالی در کشور داریم.

خامسی: ایران دارای اقلیمی خشک است و همیشه باید برای مدیریت منابع آبی آن برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم. هرچند که در شرایط کنونی شرایط منابع آب کشور مطلوب به نظر می رسد، اما از آنجائی که چنین فرایندی برای سال آینده پیش بینی نمی گردد، باید در مصرف منابع آبی دقت لازم را به کار بریم به هرحال ما باید خودمان را با این شرایط سازگار کنیم. کشور ما یک اقلیم خشک و نیمه خشک دارد که 60 درصد از آن نیمه خشک و 50 درصد آن کاملاً بیابان است.

معاون وزیر نیرو: در حال حاضر 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می گردد و این بخش باید برای بهره وری برنامه دقیق و قابل انجامی داشته باشد یعنی در زمینه یکپارچه سازی اراضی کشاورزی هنوز کار جدی صورت نگرفته است.

قانون یکپارچه سازی و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی یک قانون کامل است. در کشوری که با این نظر از شرایط آب شرایط مطلوبی ندارد 17 استان برنج کاری دارد و این نباید از نظر من صورت بگیرد در این باره دولت مصوب داده که این کار انجام نگردد، ولی با توجه به این که شهر های شاقتصادی از نظر بارش شرایط خوبی دارند، ولی توصیه چندانی برای انجام این کار دیده نمی گردد.

سال جاری هم، چون از نظر بارش مطلوب گزارش شده است دولت در خوزستان تصویب کرد که برنج کاری صورت گیرد در مجموع باید یک فکری برای شرایط کشاورزی و افزایش بهره وری در این بخش صورت گیرد و آب را در جایی مصرف درست مصرف کنیم.

خامسی: در حال حاضر حدود 8/7 میلیون هکتار اراضی کشاورزی در کشور داریم که از این تعداد نیمی از آن باید سامانه آبیاری مدرن صورت بگیرد. کشاورزی سهم عمده ای در مصرف منابع محدود آب دارد، بنابراین سیاست گذاری در مدیریت بهینه مصرف آب امـری ضـروری است. برای تحقق این امر بهبود طراحی و استفاده از فناوری های مبتکرانه و شیوه های پیشرفته مدیریت ضروری است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: هم اکنون در کشور 6 میلیارد متر مکعب بیلان منفی آب در بخش کشاورزی در کشور داریم به نظر من نگرانی ما باید در بخش کشاورزی باشد، ولی در بخش شُرب هم باید به صرفه مصرف کنیم چرا که 7 درصد آب کشور در بخش شرب مصرف می گردد.

آب در کشور حدود 1200 تومان تمام می گردد درحالی که حدود 400 تومان در قبوض آب اعمال می گردد و از سوی دیگر ما در تصفیه خانه هایمان محدودیت داریم. در موج نخست بیماری کرونا با توجه به حساسیت شهفرایندان، حضور خانواده ها در محیط خانه و خانه تکانی های نوروزی، میزان مصرف آب شهفرایندان افزایش چشمگیری پیدا کرد.

اما این شرایط افزایش سرانه مصرف آب شرب خانوار ها ناشی از شیوع بیماری کرونا، زیاد پایدار نبود و به تدریج خانواده ها به این شرایط عادت کردند و مصرف آب در بسیاری از استان های کشور متعادل تر شد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: در این هفته با توجه به آغاز فصل گرما و استفاده شهفرایندان از وسایل سرمایشی میزان مصرف آب در استان تهران 21 درصد افزایش پیدا نموده است. ظرفیت تصفیه خانه ها محدود است و برای جلوگیری از کمبود آب آشامیدنی، ضمن تاکید بر رعایت اصول بهداشتی به خصوص شستن دست ها، باید در مصرف آب دقت کرد تا همه ایرانیان بتوانند از آب شرب مطلوب بهره مند شوند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: سال جاری با وجود اینکه میزان بارش های کشور حدود هفت درصد در مقایسه با سال قبل کاهش پیدا نموده، اما با توجه به برنامه ریزی های انجام شده ذخیره آبی سد های کشور مناسب است.

در سطح کشور رشد 15 درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته گزارش شده است و حتی در یک بازده زمانی این عدد به 35 درصد رسید که با همکاری مردم این رقم کاهش پیدا کرد. در تهران در هفته های گذشته افزایش مصرف داشتیم، هم اکنون به 10 درصد مصرف آب رسیده ولی هنوز در سطح کشور این عدد بالا است.

ما در مورد تعرفه آب روستا طبق مصوبه هیت دولت عمل می کنیم همان 7 درصد گذشته است و هیچ افزایش قیمتی نداریم، اما توصیه ما این است که حتما به مساله مصرف توجه داشته باشند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: ما دستگاه هایی در کشور داریم که می توانیم از راه دور کنتور های آب را ثبت کنیم خوشبختانه این دستگاه ها در کل کشور است و احتیاج به حضور ماموران برای قرائت کنتور نیست. شرکت های آب و فاضلاب شرکت های خصوصی هستند و تمامی پرداخت حقوق کارمندانش از سوی همین قبوض آب انجام می گردد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: بیشترین مصرف آب در بخش شرب خانگی است. امروزه شیرین سازی آب دریا به عنوان راه چارهِ اصلی جبران کم آبی در جهان خصوصاً جهت مصارف شرب و صنعتی مطرح است.

اقیانوس ها و دریا ها 70 درصد سطح کره زمین را پوشانده اند و 96 درصد از کل موجودی آب کره زمین را در خود جای داده اند. بهره گیری از ظرفیت وسیع آب شورِ اقیانوس ها و دریا ها به عنوان یک منبع بالقوه و ماندگار، قادر است که کمبود آب شیرین را در نقاط کم برخوردار جبران کند. بهره برداری از این ظرفیت سبب شده است که در حال حاضر نزدیک به 100 میلیون متر مکعب از آب های شور رودخانه ها، دریا ها و اقیانوس ها برای مصارف مختلف به صورت روزانه در جهان شیرین سازی گردد.

ما از این طرح استقبال می کنیم مخصوصا در حاشیه دریا ها و در کوشش هستیم که شهر های ساحلی را وابستگی شان را آب دریا بیشتر کنیم این کار با یاری بخش خصوصی انجام می گردد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای وزارت نیرو: منطقه غیزانیه 85 روستا دارد که در گذشته نیز دارای شبکه آبرسانی بودند، اما به دلیل پوسیدگی این شبکه و هدررفت زیاد آب در این شبکه، وزارت نیرو تصمیم گرفت خط لوله جدیدی برای شبکه آبرسانی این منطقه احداث کند.

وی اضافه کرد: طرح آبرسانی به غیزانیه یکی از طرح های وزارت نیرو بود که در دست اجرا قرار داشت، اما به دلیل نبود نقدینگی کافی و به موقع، افتتاح و بهره برداری آن در چند نوبت به تأخیر افتاد که با اعتراض مردمی، وزارت نیرو تخصیص اعتبار لازم را انجام و بهره برداری را در سه سال تعریف کرد.

به گفته این مقام مسئول چند فاز بهره برداری از طرح آبرسانی کامل به روستا های غیزانیه در یک ماه انجام می گردد که در ماه اول 37 روستا آبرسانی شده اند و پیش بینی می کنیم در نیمه شهریور سال جاری، آبرسانی به این منطقه تکمیل گردد. 190 میلیارد تومان برای آبرسانی به 85 روستای غیزانیه در نظر گرفته شده است.

خامسی: تعداد آب شیرین کن ها در کشور از رقم 23 به رقم 85 رسیده است، اولویت ما برای تأمین آب از منبع آب دریا برای شهر ها و استان های ساحلی است. چرا که هزینه تمام شده فراوری این نوع آب، رقم بالایی را به خود اختصاص می دهد.

5 میلیارد و 700 میلیون مترمکعب کسری آب های زیرزمینی کل کشور است که باید برای تأمین آن، برنامه ریزی هایی انجام گردد البته 80 درصد تخصیص اقتصادی مورد احتیاج برای بخش آبی کشور از ابتدای سال جاری تا به امروز انجام شده است و پیش بینی می کنیم تا سرانجام دولت به 20 هزار روستا که جمعیتی حدود 10 میلیون نفر را در بر می گیرد، آب رسانی انجام گردد که محل تأمین اقتصادی این طرح ها، صندوق ذخیره ارزی است.

خامسی: ما در کشور 10 میلیون نفر در روستاهای کشور به آب پایدار دسترسی ندارند و دلیل اصلی آن پراکندگی روستا ها صعب العبور بودن است خوشبختانه در این دولت بیش از 7 میلیون نفر در روستا های کشور به آب پایدار رسیده اند. اعتبار این بخش از صندوق ذخیره ارزی صورت می گیرد.

حدود 6 هزار روستا زیر 20 خانوار داریم که به صورت تانکر آبرسانی می کنیم که باید برای این افراد نیز تصمیماتی انجام گردد.

خامسی: طبق برنامه ریزی های انجام شده 33 سد جدید تا سرانجام دولت تدبیر و امید در کشور ساخته می گردد.

این موضوع به این معناست که تا سرانجام برنامه ششم، تعداد سد های ساخته شده در دولت دوازدهم نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت؛ چراکه بر اساس عملکرد اهداف مشخص شده، بر اساس سند تفصیلی برنامه ششم توسعه و در سرفصل برنامه تأمین آب، ظرفیت آب تنظیمی سد ها غیرمرزی مقرر شده است که در طول برنامه، 1401 میلیون مترمکعب اضافه گردد که در سال 1396، این هدف 132 میلیون مترمکعب بوده و عملکرد این فعالیت بالغ بر 112 میلیون مترمکعب بوده است.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو: همچنین در ظرفیت آب تنظیمی سد ها مرزی مقرر شده که در طول سال های برنامه ششم توسعه، 2857 میلیون مترمکعب ظرفیت تنظیم اضافه گردد که در سال 1396، این هدف، 314 میلیون مترمکعب بوده و عملکرد هم بالغ بر 228 میلیون مترمکعب اعلام شده است. علاوه بر این در حال حاضر 12 هزار مگاوات نیروگاه برق آبی در کشور وجود دارد که قبل از انقلاب اسلامی این رقم 1800 مگاوات بوده است.

خامسی: ما سال جاری در حوزه زاینده رود کاهش باران و آب را شاهد بودیم و همچنین میزان ذخیره هم پشت سد به شرایط نامناسبی رسیده است. طبق جلساتی که با استاندار اصفهان صورت گرفت تصمیم گرفته شد که این آب طوری مصرف گردد که به کشاورزان و هم آب شرب یکسال را داشته باشند، چون استان اصفهان شرایط مناسبی از نظر بارندگی نداشته است.

در حال حاضر برای حال رفاه کشاورزان آب را رها سازی نموده اند به هرحال توصیه می کنیم که در مصرف آب صرفه جویی نمایند چرا که اولویت ما در همه کشور آب شرب است. با توجه به کاهش چشمگیر بارش ها، شرایط دریاچه ارومیه هم اکنون نسبت به سال های اخیر مساعد است، اما باید توجه کرد که کوشش ها برای احیای نگین آبی آذربایجان طبق برنامه ادامه دارد.

خامسی: تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 59 سانتی متر رسیده است، تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن بیش از یک متر و 55 سانتی متر افزایش یافته است.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روز های خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه فرایند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

خامسی: اگر مردم رعایت نمایند و آب را طوری مصرف نمایند که نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نکند ما در شهر های پرجمعیت مسئله ای از نظر تامین آب نداریم. گاهی در بعضی از نقاط کشور میزان آب افزایش یا کاهش پیدا می نماید این بخاطر کمبود منابع نیست و آن همئ به دلیل سامانه است، ولی در روستا ها ما مسائل زیادی داریم کمه امیدواریم این مشکل هرچه زودتر بر طرف گردد.

خامسی: متاسفانه میزان آب دزدی بخصوص در روستا های کشور زیاد است این در حالی است که حتی برای دامشان از آب شرب استفاده می نمایند و این دچار مشکل کمبود آب در کشور بخصوص شرب می شویم. در بعضی نقاط بالادست آب بیشتری مصرف می نمایند و به پایین دست آب کمتری می رسد و این ها در کشور وجود دارد، ما تاجایی که بتوانیم با این موضوع برخورد می کنیم.

متاسفانه در بعضی نقاط می بینیم برای کشاورزی لوله آب را می شنمایند و استفاده می نمایند و این یک معضل اساسی برای کشور است. هم اکنون تقریبا 4 ماه است که آب خانواده ها را قطع نمی کنیم و به تمامی شرکت های آب و فاضلاب کشور توصیه نموده ایم که با مردم مدارا نمایند و حتی در بعضی از نقاط جنوب تهران برای پرداخت آب اقساطی می توانند استفاده نمایند.

گفت و گو از رضا زارع

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 31589

به "10 میلیون ایرانی به آب دسترسی ندارند! ، علت توقف آبرسانی به غیزانیه تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 میلیون ایرانی به آب دسترسی ندارند! ، علت توقف آبرسانی به غیزانیه تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید