13 گام مهم برای برنامه ریزی یک سفر لذت بخش

به گزارش بلاگ پو، سفر یکی از بهترین لذات و تفریحات در زندگی ماست. لذت کشف مکان ها و فرهنگ های جدید در کنار رفع خستگی و به دست آوردن انرژی برای ادامه زندگی روزمره بخشی از دلایل بی شمار ما برای تجربه یک مسافرت دل چسب و دوست داشتنی هستند. اما چه نکاتی را قبل از عزیمت به سفر باید مد نظر قرار داد؟ فرقی نمی کند برای یک مسافرت خانوادگی برنامه ریزی می کنید یا قصد دارید تنها سفر کنید. برنامه مسافرت باید با کمترین هزینه و کمترین میزان نگرانی قبل و در حین سفر باشد. یادتان باشد قرار است برای بهتر شدن حال خودمان برنامه ریزی کنیم. بنابراین رعایت کردن یک سلسله اصول باعث می شود تا بهترین نتیجه را از سفرمان بگیریم. پیش از هر چیز باید یک چک لیست حاضر کنیم تا چیزی از قلم نیفتد. در ابتدا باید بدانیم برای هر نوع مسافرت به چه چیزهایی نیاز داریم و به خاطر داشته باشیم عناوین این لیست باید به صرفه جویی در زمان و هزینه ما کمک کنند. اگر برای برنامه ریزی سفر نیاز به کمک دارید با این راهنمای سفر همراه باشید.

13 گام مهم برای برنامه ریزی یک سفر لذت بخش

قدم اول - مقصد خود را انتخاب کنید

می خواهیم به کجا سفر کنیم؟ جواب این سوال اولین قدم برای برنامه ریزی سفر است. مقصد سفر تا حد زیادی معین می کند ما به چه میزان بودجه و زمان برای لذت بردن از مسافرت نیاز داریم. قرار است مقصد یکی از شهرها یا مناطق کشور خودمان باشد یا می خواهیم شهر یا منطقه ای را در یک کشور خارجی ببینیم؟ به هر حال به خاطر داشه باشید هدف ما از سفر سپری کردن زمانی خاطره انگیز، استراحت و تفریح است و بدترین اتفاق در طول سفر نگرانی مدام بابت بودجه و هزینه های مالی! در ابتدا باید بررسی کنیم گه چقدر زمان در اختیار ماست. اگر درگیر زندگی کارمندی هستید و تنها یکی دو هفته در طول سال برای مسافرت در اختیار دارید مراقب باشید که بخشی از آن را برای رسیدن به مقصد یا برگشتن به خانه هدر ندهید. اما اگر فرصت سفر شما بیش از دو هفته است می توانید طی کردن راستا را هم به عنوان بخشی از مسافرت در نظر گرفته و از اختصاص دادن زمان به آن لذت ببرید.

نکته مهم بعدی برای برنامه ریزی بهتر توجه به همسفران است. قصد داریم تنها و با یک کوله پشتی راهی سفر شویم یا یک سفر دوتایی را با همسرمان در پیش داریم. قرار است رفقای قدیمی همسفرمان باشند یا می خواهیم خانواده را در یک مسافرت جذاب همراهی کنیم؟ به یاد داشته باشید بهتر است قبل از سفر با دیگر اعضای گروه صحبت کنیم و از ایده ها و علائق یکدیگر مطلع شویم. این کار باعث می شود تا چنددستگی در مقصد به حداقل میزان ممکن رسیده و همه اعضای گروه بتوانند از تفریحات مشترک لذت ببرند. بدون شک یک فرد علاقمند به آثار تاریخی از گذراندن تمام وقت خود در مراکز خرید هیچ لذتی نخواهد برد! تحت هیچ شرایطی تصمیم گیری برای تمام برنامه های سفر را به عهده یک نفر نگذارید. مسافرت دسته جمعی زمانی لذت بخش خواهد بود که بخشی از علائق و تفریحات تمام افراد گروه در برنامه آن گنجانده شده باشد.

برای لذت بردن از زمان و هزینه ای که صرف می کنید، مقصدی را انتخاب کنید که امکان لذت بردن از علائق و تجربیات جدید را برای شما فراهم می کند. ابتدا باید خودتان را بشناسید! اهل استراحت مطلق هستید یا فقط برای ماجراجویی بار سفر می بندید؟ منطقه ساحلی محبوب شماست یا کوهستان حال شما را خوب می کند؟ هوای گرم تابستانی را می پسندید یا از قدم زدن در مقصد محبوب تان با پالتو و شال گردن لذت می برید؟ اصلا اوضاع حساب بانکی تان چگونه است و چقدر حاضرید برای لذت بردن از مسافرت هزینه کنید؟ هتل پنج ستاره لوکس، هاستل یا کمپ در فضای باز؟ با پاسخ دادن به این سوالات شما می توانید لیست خود را حاضر کرده و سفری رویایی و به یادماندنی را رقم بزنید.

به خاطر داشته باشید زمان سفر هم از اهمیت بالایی برخوردار است. شلوغی مقصد مورد نظر شما و آب و هوا نقش مهمی را در کیفیت سفرتان بازی می کنند. حتما بررسی کنید فصل سفر مناسب به مقصد شما چه ماه هایی از سال است. (هرچند بسکمک از افراد خلوت بودن مقصد را به فصل مناسب ترجیح می دهند تا مجبور نباشند در میان موج جمعیت پیچ و تاب بخورند.) اگر زمان مسافرت شما محدود به تعطیلات رسمی و همگانی نیست، شما یک مسافر خوش شانس محسوب می شوید. افرادی که زیاد اهل مسافرت هستند همیشه توصیه می کنند برای لذت بردن از سفر، پول و زمان خود را در تعطیلات که اوج زمان مسافرت است هدر ندهید.

قدم دوم - تهیه بلیت

دومین قدم مهم برای سفر تهیه بلیت با کمترین هزینه ممکن است. اگر قصد یک مسافرت جاده ای با اتومبیل شخصی خود را داشته باشید، گذشته از هزینه سوخت تقریبا بخش مهمی از بودجه سفر را پس انداز می کنید. اما اگر قرار است با اتوبوس، قطار یا هواپیما سفر کنید، با پیدا کردن بلیت های ارزان می توانید پول بیشتری را در مقصد صرف لذت بردن از جذابیت های موجود کنید. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چگونه بعضی از دوستان تان با درآمدی حتی کمتر از شما مرتبا راهی سفرهای جذاب و هیجان انگیز می شوند. بدون شک یکی از مواردی که سفرهای متنوع را ممکن می کند پیدا کردن بلیت هایی با قیمت های خارق العاده است. به لطف آژانس و وب سایت های تهیه بلیت که این روزها کم تعداد هم نیستند می توان بلیت های فوق العاده ارزان قیمتی را پیدا کرد. باید به یاد داشت که هرچه زودتر برنامه سفر خود را آماده و برای خریدن بلیت اقدام کنید، شانس بیشتری برای پرداخت هزینه کمتر خواهد داشت. اما همیشه نباید کیفیت و زمان را فدای قیمت پایین تر بلیت کرد. اگر در طول یک سال تنها فرصت برنامه ریزی برای یک سفر یکی دو هفته ای در اختیار شماست، بهتر است با پرداخت مبلغی بیشتر، بلیت یک پرواز مستقیم را برای کمتر تلف شدن زمان سفر تهیه کنید.

با یک جست وجوی ساده در اینترنت می توانید وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی را برای تهیه بلیت پیدا کنید. این سرویس ها با جست وجو از میان هزاران پرواز و صدها ایرلاین پایین ترین قیمت ها را به شما پیشنهاد می دهند. وجود پیشنهادهای ویژه از سوی ایرلاین ها یا پروازهای چارتر در مواقع مختلف سال امکان سفرهای کم هزینه را برای شما فراهم می آورند. با شناور شدن قیمت بلیت ها، گاهی هزینه مسافرت به صورتی باورنکردنی پایین می آید. گذشته از سایت های جستجوی بلیت، گاهی با مراجعه مستقیم به وب سایت یا دفاتر رسمی شرکت های هواپیمایی می توان بلیت های ارزان تری هم پیدا کرد.

قدم سوم - محل اقامت خود را از پیش رزرو کنید

انتخاب محل اقامت بخش مهم دیگری از بودجه سفر شماست. با انتخاب یک محل مناسب مطابق با نیاز و بودجه، می توانید از طرفی حجم زیادی از استرس احتمالی خود را در حین مسافرت کم کنید و از طرف دیگر به جای صرف هزینه نادرست، پول بیشتری را خرج تفریح و گشت وگذار کنید. به خاطر داشته باشید که در مورد انتخاب محل اقامت صرفا هزینه کمتر ملاک درست خرج کردن نیست. بلکه باید مطمئن باشید محل انتخاب شده واقعا ارزش هزینه که می کنید را داشته باشد. از سوی دیگر طول مدت مسافرت و هزینه های معمول مقصد تا حد زیادی معین می کند که شما باید چه نوع اقامتگاهی را انتخاب کنید. فاصله مناسب از دیدنی های مقصد می تواند تا میزان زیادی از هزینه حمل ونقل شما در مقصد کاسته و شما را از وسایلی مانند تاکسی یا مترو بی نیاز کند.

گذشته از مورد فاصله، نوع و تعداد همسفر هم در انتخاب محل اقامت اهمیت ویژه ای دارد. اگر برنامه مسافرت خانوادگی و تعداد زیادی همسفر دارید، هتل-آپارتمان ها انتخاب مناسبی برای شما هستند. این نوع اقامتگاه یک آشپزخانه کامل را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند تا حد زیادی از هزینه وعده های غذایی در سفر کم کند. همچنین وجود اتاق های خواب جداگانه باعث می شود تا افراد خانواده به راحتی استراحت کرده و خستگی فعالیت روزانه را رفع کنند. امکان شستن لباس ها دیگر ویژگی هتل-آپارتمان هاست که می تواند بخشی دیگر از هزینه های سفر را پس انداز کند. اما مهم ترین ویژگی این نوع اقامت گاه هزینه کلی آن هاست. هرچه تعداد افراد گروه بیشتر باشد می توان با دریافت آپارتمانی بزرگتر، هزینه آن را بین تمام افراد یا خانواده ها تقسیم کرد. هرچند اقامت در آپارتمان هایی به این شکل علاوه بر سرشکن کردن هزینه لذت دور هم بودن را هم به همراه دارد، اما اگر برای مسافرت های کاری، کوتاه مدت یا به همراه همسرتان عازم مقصدی خاص هستید بدون شک اولین توصیه رزرو هتل است.

مانند بلیت، سایت های بی شمار و متنوعی هم وجود دارند که امکان رزرو محل اقامت را برای شما فراهم می آورند. شناخته شده ترین سایت رزرو محل اقامت در سطح جهان Booking.com است که امکان رزرو بیش از یک میلیون محل اقامت در بیش از 200 کشور جهان را فراهم آورده. از طریق این وب سایت و چندین نمونه داخلی، می توانید به پیشنهادهای ویژه هتل ها، هتل-آپارتمان ها و هاستل ها دسترسی داشته باشید و گاهی محل اقامت خود را با قیمتی بسیار پایین تر از هزینه معمول رزرو کنید. اما ویژگی این نوع سرویس ها صرفا قیمت پایین و پیشنهادهای ویژه آن ها نیست. از طریق وب سایت ها و اپلیکیشن هایی مانند بوکینگ امکان پرداخت نقدی در محل اقامتگاه، امکان لغو کردن رزرو بدون پرداخت جریمه، سرویس جوابگویی 24 ساعته و اطمینان از پایین ترین قیمت ممکن برای مسافران وجود دارد.

قدم چهارم - در مورد نحوه حمل ونقل عمومی در مقصد اطلاعات کسب کنید

نکته دیگری که پیش از عزیمت به مقصد مورد نظر باید مورد توجه قرار داد، چگونگی رسیدن به مناطق دیدنی و جالب توجه در آن منطقه است. پیش از سفر حتما بررسی کنید که آیا در مقصد نیاز به کرایه یک اتومبیل به صورت روزانه و دربست دارید یا کارتان با وسایل حمل ونقل عمومی مانند تاکسی، مترو یا تراموا راه می افتد. هرچند گاه با رزرو یک اقامتگاه مناسب می توان برای رسیدن به نقاط دیدنی از تمام سرویس های حمل ونقل بی نیاز شد، اما به هرحال در نظر دریافت نوع و هزینه این سرویس ها در مقصد حائز اهمیت است. در بسکمک از شهرهای توریستی جهان یک کارت الکترونیکی ساده و ارزان قیمت در اختیار شهروندان و مسافران قرار داده می شود که می توانند با خرید و شارژ آن از تمام سرویس های جمل ونقل عمومی استفاده کنند.

به عنوان مثال اگر مقصد شما شهر استانبول باشد، می توانید با خرید یک استانبول کارت و شارژ آن از طریق کیوسک های مخصوص در سراسر شهر از مترو، اتوبوس، تراموا و حتی قایق های تفریحی استفاده کنید. اما به غیر از کارت های الکترونیک شهری، این روزها تاکسی های اینترنتی هم در سراسر جهان با قیمت هایی مناسب در اختیار شهروندان و مسافران قرار دارند. با نصب اپلیکیشن سرویس هایی مانند Uber می توانید در بیشتر شهرهای جهان یک تاکسی دربست با قیمتی نسبتا مناسب در اختیار داشته باشید. اما فراموش نکنید که اکثر کشورها و شهرهای توریستی، یک یا چند سرویس درخواست تاکسی اینترنتی محلی هم دارند که گاه با قیمت هایی بسیار پایین تر از اوبر شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند. با یک جست وجوی ساده پیش از سفر می توانید اپلیکیشن این سرویس ها را روی دیوایس های هوشمند خود نصب کنید.

علاوه بر این ها در بسکمک از نقاط می توانید با کرایه دربست اتومبیل مسافت های طولانی را در کنار دوستان و افراد خانواده خود طی کنید. شرط اول کرایه اتومبیل در سراسر جهان داشتن یک گواهینامه بین المللی است. در ایران با مراجعه به دفتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و پرداخت مبلغی ناچیز می توانید گواهینامه بین المللی خود را فورا تحویل گرفته و راهی سفر شوید. از چندی قبل سرویس هایی در ایران راه اندازی شده که کرایه اتومبیل در کشورهای دیگر را بسیار ساده تر از قبل کرده است. افراد می توانند با مراجعه به مراکز خاص وجه مورد نیاز برای کرایه اتومبیل را پرداخت کرده و در مقصد اتومبیل خود را برای مدت معین شده تحویل بگیرند. این سرویس ها علاوه بر مزیت پرداخت ریالی، مشکل عدم دسترسی بعضی مسافران به کارت های اعتباری بین المللی و سپرده امانی برای کرایه خودرو را رفع کرده اند.

قدم پنجم - کجا بروید؟ چی ببینید؟

وقتی که برنامه ریزی برای یک سفر را آغاز می کنیم، پیدا کردن مکان های جذاب گردشگری و تفریحات کم هزینه (و گاه مجانی) در مقصد مورد نظر اهمیت ویژه ای دارند. همیشه توصیه می شود پیش از عزیمت به مقصد، در مورد اینگونه مکان ها به وب سایت های راهنما مراجعه کنید و در صورت لزوم بلیت مورد نیاز برای بازدید را رزرو کرده یا بخرید. گاهی این جست وجوها به شما کمک می کنند تا راه هایی برای خرید بلیت های ارزان تر پیدا کرده یا با خرید و رزرو اینترنی از ساعت ها ایستادن در صف و تلف شدن وقت در امان باشید. تجربه هایی این چنین به ویژه در زمان تعطیلات و فصل های ویژه سفر که افراد زیادی همراه با شما به یک مقصد خاص سفر می کنند، بدون شک برای شما لذت بخش خواهند بود. تهیه کارت های بین المللی گردشگری هم همیشه تخفیف ها و مزایایی مختلفی را به همراه خواهند داشت.

مکان های تاریخی، رستوران های معروف، نمایش ها و کنسرت های خاص و پارک های طبیعی از جمله چیزهایی هستند که ممکن است تجربه لذت بردن از آن ها تنها یک بار در زندگی هرکدام از ما رخ دهد. پس بهتر است با برنامه ریزی دقیق پیش از عزیمت به مقصد، این تجربه های ناب و یگانه را از دست ندهیم. بسکمک از آژانس های مسافرتی، شرکت های محلی و هتل ها، تورهای یک یا چند روزه ای را برای استفاده بهتر از مدت زمان حضور شما در یک شهر یا منطقه خاص تدارک دیده اند. بنابراین پیش از سفر با جست وجو در اینترنت یا تماس با آژانس خود و هتلی که رزرو کرده اید از چگونگی و هزینه مورد نیاز برای شرکت در این تورها مطلع شده و در صورت نیاز صندلی خود را رزرو کنید. به یاد داشته باشید در بسکمک از اوقات رزرو زودهنگام هزینه ای بسیار کمتر از خرید این نوع تورها در مقصد مورد نظر خواهد داشت.

قدم ششم - از غذاها و نوشیدنی های جدید لذت ببرید

یکی از جذاب ترین بخش های هر سفر، چشیدن طعم غذاها و نوشیدنی های جدید است. در هر سفر می توان چیزهای زیادی از آداب و رسوم و علائق مردم یک منطقه، با تجربه کردن غذاها و نوشیدنی های خاص آن ناحیه فرا گرفت. این روزها حتی برای افرادی که عاشق چشیدن طعم های جدید و هیجان انگیز هستند، تورهای ویژه شکم گردی هم برگزار می شود. برای بسکمک از افراد هزینه اصلی سفر، پرداخت پول برای خوردن غذاهای جدید و هیجان انگیز محسوب می شود. در هر مسافرت می توان رستوران ها، کافه ها و اغذیه فروشی های جدید و هیجان انگیزی پیدا کرد. یک استیک همراه سبزیجات محلی یا یک فنجان قهوه با فراوری خاص می توانند تجربه ای جدید و البته خوشمزه را به همراه داشته باشد. با توجه به نوع سفر و همسفرها، می توانید پیش از عزیمت به مقصد مورد نظر مکان های مناسبی برای صرف وعده های اصلی و میان وعده ها پیدا کنید.

در تمام شهرهای توریستی رستوران ها و اغذیه فروشی های مختلفی مطابق با بودجه و البته علاقه شما وجود دارد. از یک خوراک صدف فوق العاده در رستورانی در طبقه پنجاهم یک هتل تا سیب زمینی تنوری روی یک گاری بغل خیابان، انتخاب هایی هستند که با یک جست وجوی ساده می توانید پیدا کنید. لذت نوشیدن یک چای لیمویی سرد در کافه های کوالالامپور یا خوردن بلوط های کباب شده معروف استانبول، می توانند بخشی از خاطرات زیبای سفر شما باشند. اطلاعات بیشماری از رستوران ها، کافه ها و غذا خوری ها در وبلاگ ها، وب سایت ها و اپلیکیشن های مربوط به سفر و گردشگری وجود دارد. وب سایت هایی مانند Trip Advisor، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام و سرویس هایی مانند FourSquare بهترین مرجع برای پیدا کردن آدرس، معینات و نظرات دیگر افراد درباره تفریحات مخصوص یک منطقه، به ویژه رستوران ها، کافه ها و غذاخوری ها هستند.

قدم هفتم - گذرنامه خود و شرایط ورود به کشور مقصد را بررسی کنید

اگر برای یک سفر خارجی برنامه ریزی می کنید و هنوز پاسپورت خود را نگرفته اید در اسرع وقت با مراجعه به نزدیک ترین شعبه پلیس +10 درخواست گذرنامه خود را ثبت کنید. در صورت کامل بودن مدارک، در مدتی کمتر از 7 روز کاری، پاسپورت شما توسط پست برایتان ارسال خواهد شد. اما به خاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی درخواست گذرنامه را به روزهای منتهی به سفر موکول نکنید و حداقل دو ماه پیش از سفر برای ارسال مدارک اقدام کنید. همیشه ممکن است گذرنامه ایراداتی داشته باشد که عدم اصلاح آن ها شما را با مسائل جدی در داخل و خارج از کشور روبرو کند. بنابراین با درخواست به موقع گذرنامه وقت کافی برای رفع ایرادات احتمالی را در اختیار خواهید داشت.

اگر گذرنامه خود را پیش از این دریافت کرده اید، پیش از برنامه ریزی برای سفر به تاریخ انقضای آن با دقت توجه کنید. این تاریخ هم برای درخواست ویزا و هم سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند از اهمیت زیادی برخوردار است. گذشته از این که با پاسپورت منقضی شده نه می توان درخواست ویزا داد و نه می توان به کشور دیگر سفر کرد، زمان باقی مانده تا تاریخ انقضا هم می تواند در اعتبار پاسپورت شما تاثیرگذار باشد. بسکمک از کشورها به درخواست اعطای ویزا و درخواست سفر در صورتی اعتنا می کنند که پاسپورت فرد بیش از شش ماه اعتبار داشته باشد. برای بعضی کشورها داشتن صفحات خالی گذرنامه هم اهمیت دارد. بنابراین اگر زمانی کمتر از یک سال تا انقضای پاسپورت شما باقی مانده یا به خاطر سفرهای زیاد اکثر صفحه های آن مهر خورده است در اسرع وقت برای تعویض آن اقدام کنید.

اتباع هر کشور برای ورود به بعضی کشورها نیاز به ویزا ندارند. این عدم نیاز به اجازه ورود ناشی از قراردادهای متقابلی است که دولت ها با یکدیگر منعقد کرده و به شهروندان یکدیگر اجازه می دهند تا بدون نیاز به ویزا به کشورشان سفر کنند. اما سفر به بسکمک از نقاط جهان نیاز به کسب اجازه رسمی آن کشورها دارد. اخذ ویزا به چند شکل امکان پذیر است. برای ویزای بعضی کشورها مانند امارات متحده عربی نیازی به حضور شما در سفارت خانه نیست و کافی است درخواست خود را در آژانس هواپیمایی خود ثبت کنید تا مراحل اداری و اخذ ویزا انجام شود. کشورهای دیگری مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا از مسافر می خواهند تا در محل کنسول گری، سفارت خانه یا دفتری که از سوی سفارت خانه معین شده حاضر شوند و مدارک مورد نیاز را شخصا تحویل دهند. بعضی کشورها مانند مالزی هم به هیچ کدام از تشریفات ذکر شده نیازی ندارند و مسافر می تواند در فرودگاه مقصد و در بدو ورود در ازاء پرداخت مبلغی معین اجازه ورود به آن کشور را برای مدتی معین کسب کند.

به یاد داشته باشید اخذ ویزا در کشور مبداء پروسه ای زمان بر است و گاه برای مدتی بیش از یک ماه طول می کشد. پس بهتر است درخواست ویزا را هم به روزهای نزدیک به زمان سفر موکول نکنیم. فراموش نکنید دقت در تکمیل مدارک مورد نیاز برای ویزا در کوتاه شدن مدت زمان لازم و احتمال اخذ آن تاثیر بسزایی دارد.

قدم هشتم - دارو و واکسن های لازم را تهیه کنید

سیستم های دارویی کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. بعضی داروها که در داروخانه های کشور ما به سادگی و با قیمتی پایین در دسترس هستند ممکن در کشورهای دیگر تنها با نسخه رسمی پزشک محلی فروخته شوند و گاه ممکن است هزینه ویزیت پزشک و خرید دارو در سفر تبدیل به یک بحران جدی شود. از طرف دیگر ممکن است برای بعضی داروها که طبق قوانین ایران ممنوعیت خاصی ندارند در کشورهای دیگر تحت قوانین و ممنوعیت های جدی باشند و به همراه داشتن آن ها منجر به مسائل اساسی شود. بنابراین اگر بیماری خاصی دارید حتما داروها و نسخه رسمی پزشک خود را به همراه داشته باشید و پیش از سفر از احتمال ممنوعیت حمل و استفاده از داروهای خود در کشور مقصد اطمینان حاصل کنید.

از سوی دیگر ممکن است در مقصد شما بیماری های خاصی شایع باشد که در این صورت واکسیناسیون پیش از سفر اکیدا توصیه می شود. کشورهای استوایی (مانند مالزی و تایلند) به خاطر اقلیم گرم و مرطوبی که دارند محل زیست حشرات و مکان مناسبی برای انتشار بیماری ها هستند و بهتر است پیش از سفر به این کشورها با پزشک خود برای احتمال نیاز به واکسیناسیون مشورت کنید. از سوی دیگر بعضی کشورها برای اعطای ویزا و اجازه ورود از شما درخواست ایمن سازی و واکسینه شدن نسبت به بیماری های خاصی را می کنند که باید پس از انجام این سری واکسیناسیون، مدارک رسمی آن را به همراه دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا به سفارت مورد نظر تحویل دهید.

به خاطر داشته باشید در صورت برنامه ریزی برای سفر حداقل دو ماه پیش از حرکت واکسن های خود را دریافت کنید. بعضی واکسن ها نیاز به تزریق بیش از یک بار دارند و اولین تزریق باید شش تا هشت هفته پیش از آغاز مسافرت انجام شود. توصیه می شود همیشه مدارک نشان دهنده واکسیناسیون را نزد خود نگه دارید.

قدم نهم - از تمام مدارک مهم خود کپی بگیرید

خطر جاگذاشته شدن، گم شدن و جابجا شدن همیشه مدارک لازم و حیاتی سفر را تهدید می کنند. از طرف دیگر شرکت های هواپیمایی، سرویس های کرایه ماشین یا هتل ها ممکن است به سادگی مدارک مربوط به رزرو و خرید ما را گم کنند و تجربه ثابت کرده که در این گونه مواقع آن طور که انتظار می رود جوابگوی مسافر نیستند. در بسکمک از مواقع گم شدن مدارک علاوه بر هزینه سرسام آور جایگزینی، زمان زیادی از طول سفر را به خود اختصاص خواهد داد و یک سفر لذت بخش را به یک خاطره بد تبدیل خواهد کرد. به همین خاطر همیشه توصیه شده از تمام مدارک خود برای طول سفر حداقل یک نسخه کپی تهیه کنید. تمام این کپی ها که با هزینه ای پایین قابل تهیه هستند، جایی کمتر از یک کتاب کوچک در گوشه ساک یا چمدان شما می گیرند و زحمتی برای شما ایجاد نخواهند کرد. اما بارها دیده شده که کپی مدارک و رزرویشن یه بحران بالقوه را به سادگی رفع کرده است.

علاوه بر کپی کاغذی توصیه می شود از مدارک خود اسکن گرفته و فایل های مورد نظر را در ایمیل شخصی خود ذخیره کنید. این کار حتی احتمال گم شدن کپی مدارک شما را هم به صفر می رساند. اما از آن جایی که ممکن است همیشه و همه جا اینترنت در دسترس ما نباشد، بهتر است تهیه کپی کاغذی مدارک را هم جدی بگیریم. مدارکی که تهیه اسکن و کپی از آن ها توصیه شده شامل صفحه اول پاسپورت، ویزا، بلیت ها، رزرو هتل، قرارداد اجاره ماشین، رزرو تور، گواهینامه رانندگی بین المللی و هر مدرک دیگری که ممکن است گم شدن آن شما را به دردسر بیندازد است. اگر از کارت های اعتباری برای پرداخت های خارج از کشور استفاده می کنید، حتما از آن ها هم تصویر تهیه کنید.

قدم دهم - بهترین سرویس دهنده موبایل و اینترنت مقصد را پیدا کنید

این روزها اکثر مسافران یک گوشی تلفن همراه هوشمند، تبلت یا دیوایس دیگری را با قابلیت اتصال به شبکه جهانی اینترنت در سفر به همراه دارند. گذشته از لذت اتصال به اینترنت و به اشتراک گذاشتن لحظه های جذاب سفر در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، استفاده از سرویس های آنلاین مختلف می تواند زمان و هزینه های مسافرت را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. تاکسی های اینترنتی، اپلیکیشن های نقشه خوان و راستایاب و راهنماهای آنلاین مناطق گردشگری سرویس هایی هستند که لزوم اتصال مسافران به شبکه اینترنت را بیشتر می کنند. علاوه بر این سرویس های تماس صوتی و تصویری روی بستر اینترنت باعث می شوند تا شما بتوانید با دوستان و خانواده خود در طول سفر در تماس باشید.

در هر کشور یک یا چند اپراتور وجود دارد که به نسبت نیاز و بودجه شما سرویس های مختلفی را ارائه می کند. پیش از سفر با جست وجو در اینترنت یا مشاوره با آژانس مسافرتی خود می توانید مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین اپراتور را پیدا کرده و در کشور مقصد سیم کارت خود را خریداری کنید. توجه کنید که اکثر اپراتورها برای ارائه سیم کارت به مدارک شناسایی شما، به ویژه پاسپورت برای ثبت اطلاعات تان نیاز دارند. باجه های فروش اپراتورهای مختلف اکثرا در فرودگاه مقصد هم وجود دارند و به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می کنند. بنابراین شما می توانید در آن جا هم خدمات و قیمت های مختلف را مقایسه و برای خرید سیم کارت اقدام کنید. توصیه می شود در ابتدای سفر بابت بسته های اینترنتی حجیم پول زیادی خرج نکنید. اپراتورها با داشتن کنندگی ها و شعبه های متعدد همیشه برای شارژ سیم کارت شما آمادگی دارند. البته باید به خاطر داشت که با استفاده از سیم کارت های ایران و قابلیت رومینگ هم می توان در اکثر نقاط جهان از خدمات ارتباطی از قبیل تماس تلفنی و اتصال به اینترنت بهره مند شد. هرچند به دلیل هزینه های بالای رومینگ همچنان خرید یک سیم کارت و بسته های ارتباطی از اپراتورهای محلی توصیه می شود. گذشته از اینترنت همراه، اینترنت ثابت رایگان در اکثر فرودگاه ها، رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید در دسترس شماست.

قدم یازدهم - برای خود بیمه سفر تهیه کنید.

مسافرهای حرفه ای یک قانون مهم دارند: هیچ وقت بدون بیمه سفر خود را آغاز نکنید! تحت هیچ شرایطی ریسک مسافرت بدون تهیه بیمه سفر را قبول نکنید. در هر لحظه از زندگی ما ممکن است اتفاقات ناگواری رخ دهد. هنگامی که اتفاقاتی از این دست در شهر محل سکونت خودمان رخ دهد، خیالمان از بابت دسترسی به دوستان و آشنایان حتی حساب بانکی مان راحت است. اما در طول سفر ممکن است یک اتفاق ساده، هم سلامتی ما را تهدید کند و هم هزینه های گزافی را روی دست ما بگذارد.

از چند سال پیش شرکت های معتبر بیمه در ایران با همکاری شرکت های مختلف خارجی بیمه هایی کامل و قابل توجه را با قیمت هایی مقرون به صرفه در اختیار مسافران قرار می دهند. از سوانح منجر به آسیب های بدنی گرفته تا جا ماندن از پرواز و گم شدن ساک و چمدان شخصی و حتی مدارکی مانند پاسپورت، می توانند تحت پوشش این بیمه ها قرار بگیرند. فراموش نکنید بعضی هزینه های درمانی یا تهیه نسخه جدید مدارک شناسایی در کشورهای خارجی برای یک گردشگر بسیار سنگین است و بیمه می تواند خیال ما را تا حد زیادی از بابت این گونه اتفاقات و هزینه های احتمالی راحت کند. علاوه بر آژانس و کارگزار بیمه خودتان، باجه هایی هم در فرودگاه وجود دارد که پیش از عزیمت به مقصد مورد نظر می توانید بیمه هایی با قیمت ها و پوشش های مختلف برای خود و همسفران تان خریداری کنید. بنابراین خرید بیمه مسافرتی را به عنوان یکی از مهم ترین قدم های پیش از سفر در برنامه خود قرار دهید.

قدم دوازدهم - هوشمندانه چمدان ببندید

بستن بار و بنه سفر برای اکثر افراد پروسه ای استرس زا و سخت است. بیشتر اوقات ما در انتخاب لباس و لوازمی که حدس می زنیم به آن ها نیاز داریم اشتباه می کنیم و حجمی بسیار بیشتر از نیازمان را برای سفر به دوش می کشیم. گذشته از سختی حمل و نقل ساک ها و چمدان ها، هزینه ای که گاه مجبوریم برای اضافه بار به شرکت های هواپیمایی بپردازیم بیش از حد انتظار ماست. بنابراین اگر قصد مسافرت دارید به شما توصیه می کنیم حداقل لباس و لوازم مورد نیاز خود را در کمترین تعداد ساک یا چمدان بسته بندی کنید. به خاطر داشته باشید اگر چیزی از قلم بیفتد با قیمتی مناسب در مقصد هم قابل خریداری است. سعی کنید برای سفر لباس هایی با چند کاربری متفاوت، راحت و سبک انتخاب کنید. کفش های سبک و راحت برای پیاده روی های طولانی که جای کمی هم اشغال می کنند همیشه توصیه می شوند.

کیف های کوچک مخصوص لباس و لوازم، هم بستن چمدان را برای شما راحت تر می کنند هم اجازه می دهند دسترسی سریع تری به لوازم مختلف خود داشته باشید. اگر دسترسی به این کیف های کوچک ندارید مانند مسافران حرفه ای لباس های خود را پیش از جا دادن در چمدان لوله کنید. این کار هم از مچاله شدن و چروک شدن بیش از حد لباس ها جلوگیری می کند و هم باعث می شود تا پوشاک سفر شما جای کمتری را اشغال کنند. با یک جست وجوی ساده در اینترنت و مطلعی از وضع هوا در مقصد می توانید در انتخاب لباس های مورد نیاز راحت تر عمل کنید. همچنین اگر برنامه خاصی در مقصد داشته باشید (از قبیل کوهنوردی، پیاده روی های طولانی یا شنا) می توانید لوازم مورد نیاز خود را به صورت گزیده انتخاب کنید. داشتن اطلاعات در مورد محل اقامت در مقصد هم به شما برای انتخاب لوازم مورد نیازتان کمک خواهد کرد. بدون شک در صورت اقامت در یک هتل خوب، نیازی به گذاشتن حوله و شامپو در چمدان خود نخواهید داشت.

قدم سیزدهم - بلیت خود را نهایی کنید

تایید بلیت و انتخاب صندلی آخرین قدم برای آغاز سفر شماست. امکان تغییر ساعت پروازها همیشه وجود دارد و جا ماندن از پرواز می تواند یک سفر دلچسب را تبدیل به یک خاطره تلخ کند. بنابراین همیشه روز قبل از پرواز (چه رفت و چه برگشت) از ساعت دقیق حرکت و فرودگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید. بعضی شهرها مانند دبی و استانبول بیش از یک فرودگاه بین المللی دارند و ممکن است پرواز برگشت شما از فرودگاه دیگری صورت بگیرد.

قابلیت مهم و البته مفید دیگری که شرکت های هواپیمایی طی چند سال گذشته در اختیار مسافران قرار داده اند امکان چک این آنلاین بلیط و انتخاب صندلی 24 ساعت قبل از پرواز است. شرکت های هواپیمایی برای مسافرینی که از این قابلیت استفاده کنند مزایای خاصی قائل می شوند که تحویل چمدان ها بدون نیاز به ایستادن در صف شاید بهترین مزیت آن باشد. استفاده بهتر از زمان، عدم معطلی در فرودگاه و انتخاب صندلی دلخواه باعث شده تا مسافران زیادی این روزها از قابلیت چک این آنلاین استفاده کنند.

این ها نکاتی بودند که باید توسط اکثر مسافران قبل و در آغاز سفر رعایت شوند. شما هم برای ما بنویسید که قبل از سفر چه نکات مهمی را رعایت می کنید. اگر به زودی قصد مسافرت دارید برایتان سفر شاد و آرامی را آرزو می کنیم.

سفر بخیر

منبع: Y Travel Blog

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 5520

به "13 گام مهم برای برنامه ریزی یک سفر لذت بخش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 گام مهم برای برنامه ریزی یک سفر لذت بخش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید