139 روستای استان همدان در برابر بلایای طبیعی آسیب پذیر است

به گزارش بلاگ پو، مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت:بر اساس مطالعات و بازدید های میدانی پژوهشکده سوانح طبیعی 139 روستای استان خطرپذیری بالایی در برابر بلایا و مخاطرات طبیعی دارند.

139 روستای استان همدان در برابر بلایای طبیعی آسیب پذیر است

علیمردان طالبی گفت:این روستا ها در 2 قالب دسته بندی شدند که برخی از این روستا ها در اولویت نخست قرار دارند و در سفر استانی رییس جمهور به استان همدان 180 میلیارد تومان در قالب 51 طرح برای ایمن سازی روستا ها پیش بینی شد.

او گفت: این هزینه سازی برای ایمن سازی پنج روستا در همدان، هشت روستا ملایر، 11 روستا در نهاوند، 6 روستا تویسرکان، چهار روستا در اسدآباد، سه روستا در کبودراهنگ، چهار روستا در بهار، سه روستا در رزن، 6 روستا در فامنین و یک روستا در شهرستان درگزین هزینه می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: 88 روستا در اولویت دوم قرار دارند که شامل 2 روستا در همدان، هفت روستا ملایر، 23 روستا در نهاوند، 11 روستا تویسرکان، پنج روستا در اسدآباد، 13 روستا در کبودراهنگ، 9 روستا در بهار، 13 روستا در رزن، سه روستا در فامنین و 2 روستا در درگزین هزینه می شود.

طالبی گفت: برای ایمن سازی 88 روستا از حوادث و مخاطرات طبیعی 442 میلیارد تومان پیش بینی و نیاز است که امید می رود با تامین این اعتبار، تکلیف قانونی پیش بینی شده در برنامه پنج ساله مبنی بر ایمن سازی 30 درصد از منطقه ها در معرض آسیب، اجرایی شود.

او گفت: سیل اخیر به هشت نقطه روستایی و یک نقطه شهری خسارت زد که شامل 6 روستای فامنین، 2 روستای کبودرآهنگ و شهر همدان می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان در ادامه گفت: این خسارت ها شامل خسارت به 50 واحد در شهر همدان و نیاز به تعمیر آنها، 17 واحد احداثی در روستایی، 16 تعمیری و 6 معیشتی است علاوه بر این به 2 پروژه ابنیه ای در روستا های فامنین یک میلیارد و و 240 میلیون تومان خسارت وارد شد.

از 43 مخاطره طبیعی جهان 34 مورد در ایران و 24 مورد در استان همدان رخ داده است که مهمترین آن ها در این استان به ترتیب اولویت خشکسالی، سسیل، زلزله، یخبندان و کولاک است.

منبع ایرنا استان همدان با حدود یک میلیون و 780 هزار نفر جمعیت و 10 شهرستان دارای یک هزار و 75 روستای دارای سکنه است.

منبع ایرنا

خبرنگاران همدان همدان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 65956

به "139 روستای استان همدان در برابر بلایای طبیعی آسیب پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "139 روستای استان همدان در برابر بلایای طبیعی آسیب پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید