18 ساحل زیبای ایران که باید دید

به گزارش بلاگ پو، برای ما ایرانی ها شاید هیچ سفری به میزان سفر به دریا حالمان را خوش نکند. رنگ سبزآبی دریا، صدای پیچیدن باد و رقصیدن موج ها می تواند تصویری شبیه به یک تابلو نقاشی در ذهنمان بسازد که تا مدت ها از یادمان نرود. به همین علت هر وقت وارد جاده چالوس و هراز می شویم یا به چابهار، بوشهر و آبادان می رسیم، ماشین های متفاوت با پلاک مختلفی می بینیم که از شهرهای دور خودشان را به سواحل زیبای ایران رسانده اند.

18 ساحل زیبای ایران که باید دید

چابهار

ساحل درک

سواحل چابهار شباهت زیادی با مالدیو، شیلی و سواحل نامیبا دارند. مثلا زمین های خشک درک به خط آبی دریا می رسد و این تلاقی بیابان و دریا چشم انداز بی مانندی درست می کند. جاده درک در 150 کیلومتری چابهار از کوه های زیبای مریخی، ساحل گریان و پزم می گذرد.

ساحل بریس

ساحل دیگر این شهر به نام تیس منطقه ای صخره ای و بسیار بلندی ست که در پی فرسایش به شکل بی رحمانه ای زیبا هستند. از چابهار باید 13 کیلومتر به سمت شرق حرکت کنیم تا به بندر تیس برسیم. این ساحل در غرب چابهار و راستا خلیج گواتر واقع شده است.

تیس

چابهار، بندر زیبای دیگری هم به نام تیس دارد که نزدیک شهر است. نمای آن از بالا و از قلعه پرتغالی ها شبیه به یک کارت پستال زیباست. زیر پایمان در ساحل بریس، قایق ها و لنج های آبی و قرمز رنگ مشغول ماهی گیری هستند که چشم انداز زیبایی برای عکاسی یا لذت بردن از طبیعت خلق کرده اند.

قشم

هنگام

ساحل هنگام را به نام ساحل نقره ای هم می شناسند. فیتوپلانگتون هایی که در این ساحل وجود دارد اینجا را شبیه به یک زمین پر از نقره می کند. زمانی که موج به ساحل می رسد با این ذره های نورانی آمیخته و درخشان می شود. هنگام، در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم واقع شده است.

ساحل لاک پشت ها

ساحل لاکپشت های قشم هم از اواخر اسفند تا آخر خرداد دیدنی می شود. در فصل تخمک گذاری، صدها لاکپشت پوزه عقابی به ساحل می آیند و تخم هایشان در چاله هایی دفن می کنند. دو ماه بعد، بچه لاکپشت ها از تخم بیرون می آیند و به سمت ساحل حرکت می کنند. همین اتفاق، این ساحل را به یکی از جاذبه های قشم تبدیل کرده است. این ساحل در 30 کیلومتری جنوب قشم واقع شده است.

جزایر ناز

یکی دیگر از ساحل های زیبای این جزیره، جزایر ناز است که موقع جزر و مد تغییر شکل می دهد. می توانیم سه ساعت بعد از جزر به این جزایر برویم و قبل از اینکه کل جزیره را آب بگیرد، یک ساعت بعد از مد برگردیم.

از جزایر ناز تا قشم حدود 20 دقیقه راه است. از جاده جنوبی، ساحل طلایی و از کنار تابلوی دره ستاره ها باید عبور کنیم تا به این منطقه برسیم. نرسیده به روستای سوزا جزایر ناز قابل دیدن است.

منفق

ساحل مفنق، یکی از بکرترین سواحل هرمز است که 40 کیلومتر تا آن فاصله دارد. هرمز را به خاطر خاک قرمزش می شناسند. ترکیب این خاک با آبی دریا رنگ حیرت آوری درست کرده که هیچ جای دیگر در ایران آن را پیدا نمی کنیم. ساحل قلعه پرتقالی ها هم جذابیت این جزیره را بیشتر کرده است.

ساحل سرخ در مقایسه با مفنق شناخته شده تر است. در این ساحل خاک به رنگ سرخ، طلایی، سرمه ای و سفید درمی آید.

اگر به عشق دیدن فیتوپلانگتون به هرمز آمده ایم باید شب به ساحل محیط زیست در شمال هرمز برویم. وقتی شب و دریا در هم فروبروند، ستاره های کوچکی روی آب نمایان می شوند. نزدیک این ساحل، اتاقک هایی هم برای اجاره وجود دارد که می توان همانجا اجاره کرد.

رزرو هتل های ساحلی قشم را با بهترین قیمت

کیش

کلبه هور

انتخاب بین زیباترین ساحل کیش کار سختی است. کلبه هور در غرب کیش واقع شده است، جایی که موقع غروب یکدست نارنجی می شود. این ساحل آنقدر آب زلالی دارد که از بالایش می توانیم آبزیان و صدف ها و مرجان های داخل آن را ببینیم.

ساحل مرجان

ساحل مرجانی هم دقیقا در شرق جزیره و نزدیک دانشکده علوم پزشکی تهران واقع شده است. در این ساحل مرجان ها بعد از مردن مثل سنگ اسفنجی به ساحل می رسند. اگر کسی اهل جمع کردن کلکسیون سنگ و صدف باشد ساحل مرجانی احتمالا انتخاب بهتری برای اوست.

رزرو هتل های ساحلی کیش با بهترین قیمت

بوشهر

ریشهر

در امتداد خیابان ریشهر به سمت سمت دریا، زیباترین ساحل بوشهر قرار گرفته. اینجا شبیه به ساحل های دیگری که در اطراف این شهر وجود دارد بکر نیست، اما بیشتر به خاطر قدمت چند هزارساله اش مشهور است. این ساحل باستانی در جنوب بوشهر واقع شده است.

ساحل بندر امام حسن

این ساحل را به نام ساحل مریخی هم می شناسند. ساحل بندر امام حسن، در فاصله 30 کیلومتری جنوب بندر دیلم در استان بوشهر واقع شده است و تلفیقی از ماسه و صخره است.

بنود

ساحل بنود عسلویه را احتمالا بیشتری ها در فیلم محمد رسوال الله دیده اند. جذابیتش را از غارهای صخره ای رو به دریا گرفته و راه دسترسی به آب های آن هم از حفره های بین صخره ها می گذرد. این ساحل در30 کیلومتری عسلویه و روستایی به نام بنود واقع شده است. در غارهای این ساحل می توانیم آبتنی کنیم و تجربه کمپینگ خوبی پشت سر بگذرانیم.

گیلان

ساحل چمخاله در لنگرود

شاید 20 سال پیش با اطمینان بیشتری می توانستیم چمخاله را جزو زیباترین سواحل ایران بدانیم، اما این روزها این خط ساحلی به خاطر افزایش مسافر همیشه شلوغ یا کثیف است و احتمالا کمتر بتوان در آن نقطه ای دست نخورده یا حداقل خلوت پیدا کرد.

چمخاله در استان گیلان و مرکز شهر لنگرود سال 1390 به عنوان بهترین ساحل گیلان انتخاب شد، اما با این حال هنوز هم نمی توان آن را نادیده گرفت و جزو 18 ساحل زیبای ایران قرار نداد. این روستا از لاهیجان 25 کیلومتر و از لنگرود 10 کیلومتر فاصله دارد.

ساحل انزلی

زیبایی ساحل انزلی و پل اصلی شهر به کافه های کوچک و مدرن لب آب و کشتی های داخل آن است. دهکده ساحلی بندر انزلی، ساحل، رستوران، فروشگاه، پارک، زمین های ورزشی، ویلاهای ساحلی و آلاچیق دارد. پل غازیان معروف ترین پل شهر است که قدم زدن روی آن را موقع غروب نباید از دست بدهیم.

ساحل آستارا

یکی از معروف ترین ساحل های آستارا صدف است که به دلیل اجرای طرح سالم سازی، خیلی ها آن را به خاطر شنا و امکانات تفریحی بچه ها و جاهایی که برای نصب چادر درست شده دوست دارند. این ساحل در جاده آستارا به تالش و 7 کیلومتری مرکز شهر است.

مازندران

ساحل سی سنگان

در 35 کیلومتری نوشهر پارک جنگلی سی سنگان، یکی از توریستی ترین ساحل های مازندران است. لب ساحل آن قایق و جت اسکی هم می شود کرایه کرد، سوار اسب شد یا اینکه زیراندازی داخل آلاچیق هایش پهن کرد و غذا خورد. برای رسیدن به این پارک باید اول به نور یا نوشهر برسیم. در 30 کیلومتری جاده نوشهر به نور از طریق همه تابلوهای راهنمای شهر می توانیم این پارک ساحلی را پیدا کنیم.

چیکرود

چپکرود 18 کیلومتر ساحل دارد که یکی از زیباترین خط ساحلی این شهر است. به غیر از زیبایی طبیعی، مجاور آن زمین فوتبال، والیبال، رستوران، فضای سبز و وسایل بازی زیادی هم در ساحل شنی آن درست شده که جذابیتش را بیشتر کرده است.

ساحل میانکاله

ساحل میانکاله را بیشتر به خاطر منطقه حفاظت شده اش می شناسند. این ساحل محل زندگی پرندگان زیادی ست و یکی از 12 ذخیره گاه بین المللی زیست کره به شمار می رود.

میانکاله هم نزدیک جزیره آشوراده و هم نزدیک بندر ترکمن است، و یکی از سواحل زیبا. بدون مجوز سازمان محیط زیست بهشهر نمی توان به میانکاله رسید. آنهایی که از شرق استان مازندران حرکت می کنند باید اول به بهشهر و آنهایی که از ساری به اینجا می آیند باید اول به نکا بروند. از آنجا هم باید به سمت روستای زاغمر حرکت کرد و سه راهی پیش رو را به سمت راست و منطقه میانکاله رفت.

عکس: مشرق، خبرگزاری ایرنا و میزان

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 58372

به "18 ساحل زیبای ایران که باید دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 ساحل زیبای ایران که باید دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید