19 گور تاریخی در گنجینه کهن اشکانی گیلان شناسایی شدند

به گزارش بلاگ پو، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان این که محوطه تاریخی لیارسنگ بن املش در سال 1391 شناسایی و 6 مرحله کاوش در آن انجام و به اتمام رسیده است، اظهار کرد: پس از تمدید مجوز از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی، هفتمین دور از کاوش این منطقه هم شروع خواهد شد.

19 گور تاریخی در گنجینه کهن اشکانی گیلان شناسایی شدند

ولی جهانی اضافه نمود: در این منطقه 19 گور تاریخی، دخمه ای و خمره ای شناسایی شده اند که داده های ارزشمندی شامل انواع ظروف سفالی، اشیاء شخصی، جنگ افزارهای ساخته شده از آهن مربوط به دوره اشکانی به دست آمده است.

وی گفت: قدمت این مجموعه باستانی حدود دوره تاریخی سلسله اشکانیان تخمین زده می گردد که با وسعتی در حدود 27هکتار، شامل یک محوطه گورستانی و شواهد پراکنده ای از آثار تاریخی تا قرون میانی دوران اسلامی دارد.

معاون میراث فرهنگی ادامه داد: چهار کارگاه در بخش گورستانی این مجموعه با وسعت حدود 2 هکتار مشغول به اکتشاف یکی از بزرگترین گنجینه های تاریخی گیلان کهن هستند.

جهانی افزود: چال های این منطقه معمولاً بیضی شکل است، دخمه ای که نمونه های قابل مقایسه با آن ها تا به امروز در ایران مشاهده نشده است.

وی گفت: پس از کاوش های اجرا شده و آثار تاریخی به دست آمده در این محوطه تاریخی مربوط به دوره اشکانی و اوایل دوره اسلامی ارتباط آن با ساکنان کشورهای ترکمنستان و آذربایجان هم معین شده است.

جهانی با بیان این که محوطه تاریخی لیارسنگ بن املش در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هرگونه حفاری غیرمجاز در آن پیگرد قانونی دارد، اضافه نمود: کاوش های باستان شناسی اجرا شده در این محوطه تاریخی و ابزارآلات آهنی به وفور یافت شده، نشان دهنده جنگجو و دامدار بودن مردم منطقه است.

وی یادآور شد: کاوش های فصل پنجم حاکی از آن است که مردم منطقه در بلندمدت به سنت های خود پایبند بوده اند؛ این تداوم سنت ها از اواخر دوره ساسانی تا قرون دوم و سوم هجری قمری ادامه داشته است.

مجموعه باستانی لیارسنگ بن از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش محوطه ای بسیار گسترده به مساحت 27 هکتار است که شامل گورستان باستانی، محوطه استقرار، پناهگاه صخره ای و درختان قدیمی است.

مجموعه لیارسنگ بن در سال 1391 مورد شناسایی نهاده شد؛ با توجه به ضرورت انجام مطالعات در این محوطه و پس از یک وقفه نسبتا طولانی برای اخذ مجوزهای لازم در تابستان 1393 هیاتی به سرپرستی ولی جهانی تشکیل و کاوش ها شروع شد؛ نتیجه این کاوش ها منجر به کشف یک محوطه بزرگ شد که سپس این کاوش ها در فواصل سال های 1395 تا 1397 ادامه پیدا کرد و نتیجه این پژوهش ها در 10 کارگاه و حدود 31 گمانه آزمایشی، منجر به کشف آثار بسیار مهم و ارزشمندی از دوران اشکانی و ساسانی شد.

طی کاوش های اجرا شده سه نمونه قبر از نوع تدفین های خمره ای، دخمه ای، چاله ای و اشیاء بسیار ارزشمند از نوع سفالین، مفرغین و غیره بدست آمد؛ همه این آثار نشانگر اهمیت این مجموعه تاریخی در ادوار تاریخی است.

ایرنا نوشت، شهرستان املش از منطقه ها کوهستانی استان گیلان است که در70 کیلومتری شرق رشت قرار گرفته است.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: گردشبان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 52836

به "19 گور تاریخی در گنجینه کهن اشکانی گیلان شناسایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "19 گور تاریخی در گنجینه کهن اشکانی گیلان شناسایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید