6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در لیست آثار ملی ثبت شد

به گزارش بلاگ پو، 6 اثر طبیعی استان آذربایجان شرقی به ثبت ملی رسید و با قرار گرفتن این آثار طبیعی استان در لیست میراث ملی تأثیر بسزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری خواهد داشت.

6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در لیست آثار ملی ثبت شد

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از ثبت 6 اثر طبیعی استان در لیست آثار ملی اطلاع داد.

آبدار گفت که پرونده 6 اثر طبیعی استان در نشست کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی مورد آنالیز نهاده شد و این آثار ارزشمند طبیعی پس از تائید نهایی به وسیله کارشناسان، در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گفته این مقام مسئول ثبت این آثار طبیعی در راستای حفظ گونه های ارزشمند طبیعی، پس از تائید شورای ثبت استان پرونده ها به دفتر مدیر کل ارسال و در نشست کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی آنالیز شد و در نهایت در لیست آثار ملی، 6 پرونده پیشنهادی شامل درختان کهنسال استان ثبت و نهاده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه سخنان خود اضافه نمود:

درخت کهنسال روستای کوته مهر از توابع شهرستان بناب، درخت کهنسال روستای کندلج از توابع شهرستان مرند، درخت کهنسال روستای زگلیک از توابع شهرستان اهر، درخت کهنسال روستای کرینگان و آبشار روستای گل آخور از توابع شهرستان ورزقان، چشمه دو قلو روستای گنبد از توابع شهرستان عجب شیر از آثار طبیعی استان می باشد که در لیست آثار طبیعی ثبت شده ملی نهاده شدند.

در این جلسه، به گفته ایشان پرونده طبیعی یخچال روستای کرویق از توابع شهرستان ورزقان نیز در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی مطرح و نظر به اهمیت این اثر طبیعی، مقرر شد در کمیته آینده ثبت آثار طبیعی پرونده با اصلاحاتی مجددا مطرح گردد.

آبدار گفت که نهاده شدن این آثار طبیعی در لیست میراث ملی تأثیر بسزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی خواهد داشت.

منبع عکس کاور: باشگاه کوهنوردی اورمان

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 60582

به "6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در لیست آثار ملی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در لیست آثار ملی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید