آغاز فروش املاک بانکی در بورس کالا

به گزارش بلاگ پو، بعد از معامله نخستین ملک در بورس کالای ایران، امروز نخستین معامله املاک بانکی در بورس کالای ایران از سوی یک بانک خصوصی با موفقیت انجام شد تا مسیری جدید و شفاف برای سرعت بخشیدن به فروش املاک مازاد بانک ها به کمک بورس معرفی شود.

آغاز فروش املاک بانکی در بورس کالا

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، امین گل گیر کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شفافیت قیمتی و فرایند عادلانه کشف قیمت در تالار معاملات املاک و مستغلات بورس کالای ایران مهم ترین مزایای عرضه این اموال در بورس است، افزود:بر اساس ماده 17 قانون توسعه و ابزار ها و نهاد های مالی جدید، خریدوفروش کالا های پذیرفته شده در بورس های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس ها مورد دادوستد قرار می گیرند، توسط وزارت خانه ها و دستگاه های دولتی و عمومی و دستگاه های اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آن ها ندارد که این موضوع جذابیت عرضه این اموال در بورس را بیشتر کرده است.

وی افزود: همچنین کاهش هزینه مبادله های دیگر مزیت این معاملات است که لازمه رونق و پا دریافت این بازار حضور مؤسسه های دولتی و بانک ها جهت عرضه اموال مازاد خود در بورس خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی، درصدد است، فروش پرحجم اموال غیرمنقول خود را بوسیله بورس کالا انجام دهد، توضیح داد: ایجاد بازاری متمرکز برای فروش اموال غیرمنقول نهاد های عمومی که پیش از این به روش مزایده انجام می شد و در گذشته اطلاع رسانی و شفافیت معاملاتی چندانی را به همراه نداشت و دسترسی عموم برای اطلاع از فروش این اموال محدود به روزنامه ها بود.

وی افزود: بورس کالا شفافیت لازم در فروش اموال از قبیل زمان تحویل مکان تحویل نحوه تسویه قیمت پایه متراژ و ... را به همراه دارد و با توجه به دسترسی عموم به تابلوی معامله های بورس کلیه ذی نفعان این امکان را دارند که ناظر رقابت فروش اموال باشند.

به گفته گل گیر، براساس سیاست تسهیل معاملات املاک در بورس کالای ایران، یکی از بانک های خصوصی برای تکالیف قانونی برای واگذاری اموال مازاد خود از راستا بازار سرمایه اقدام به پذیرش و فروش یک قطعه زمین و دو باب واحد تجاری در بورس کرد و امروز یک قطعه زمین در بندرعباس مورد معامله قرار گرفت.

این کارشناس بورس ضمن تأکید بر اینکه استمرار این معاملات در بورس می تواند آینده بهتری را برای بازار سرمایه ملک محور بسازد، گفت: با تداوم این روش می توان بازار شفافی برای املاک ایجاد کرد که دیگر تخلف هایی که تا امروز در این بازار شاهد بودیم و سوءاستفاده هایی که از معامله های غیرسیستمی انجام می شد؛ تکرار نشود.

گل گیر اظهار کرد: این نوع معامله ها بوسیله اطلاع رسانی دقیق در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و به این ترتیب، نسبت به مزایده های خارج از بورس که بسیاری ازآن جا می ماندند، نخواهد بود.

به گفته وی، اطلاع رسانی در گذشته بوسیله نشریه ها انجام می شد و همه افراد به آن دسترسی نداشتند و از چنین مزایده هایی باخبر نمی شدند، بنابراین مزایده ها با تعدادی افراد خاص برگزار می شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: برای عرضه املاک لازم است همه اطلاعات از قبیل مساحت، قیمت مکان و ... اعلام شود تا متقاضیان با برآورد همه جوانب نسبت به مشارکت در معامله اقدام کنند.

وی تأکید کرد: تابلوی معاملات بورس در دسترس عموم قرار گرفته است و همه می توانند قیمت ها را ببینند. به این ترتیب هیچ مطلب مخفی وجود ندارد که امکان سوءاستفاده را فراهم سازد.

گل گیر با اشاره به اینکه اکنون، سایت بورس کالا در دسترس همگان است، افزود: این دسترسی امکان رصد عموم را فراهم می کند و وقتی جزئیات یک معامله قابل رصد و پیگیری می شود؛ امکان بروز تخلف در آن به حداقل ممکن خواهد رسید.

وی پیرامون امکان حضور افراد عادی هم در این معامله ها، گفت: امکان ورود به معامله ها برای همه وجود دارد و متقاضیان خریدوفروش می توانند اعلام قیمت های یکدیگر را در تابلوی معامله ها مشاهده کنند.

این کارشناس بورس افزود: کشف نرخ بر اساس عرضه و تقاضا انجام می شود و هیچ فردی نمی تواند قیمت را بر اساس سلیقه خود اعلام کند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 34102

به "آغاز فروش املاک بانکی در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فروش املاک بانکی در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید