استاد دانشگاه تهران: در روزگار کرونا مراقب لبه تیز چاقوی فناوری باشیم

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران/قم عضو هیئت علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران به مبحث کرونا و چالش های اخلاقی- اجتماعی فناوری اطلاعات پرداخت.

استاد دانشگاه تهران: در روزگار کرونا مراقب لبه تیز چاقوی فناوری باشیم

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مهاجرت دانشجویی به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

دکتر سید محمدباقر جعفری عضو هیئت علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران در ابتدای نشست علمی چالش کرونا و زندگی مومنانه که به همت پردیس فارابی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی واحد استان قم که با موضوع کرونا و چالش های اخلاقی- اجتماعی فناوری اطلاعات برگزار گردید، اظهار کرد: در دورانی قرار داریم که آی تی ابزار یاری نماینده فضای فناوری اطلاعات است اما این ابزار با وجود همه مزایا می تواند ابزار منفی هم باشد که در واقع چاقوی دو لبه است.

وی با اشاره به کارکرد مثبت و تأثیرگذار فناوری اطلاعات ادامه داد: شیوع ویروس کرونا که در ایران به طور رسمی از اسفند 98 شروع شد و فناوری اطلاعات نقش گسترده ای در سه حوزه پیدا کرد، حوزه اول مبارزه با ویروس و کنترل آن، ردیابی بیماران زنجیره برای تأمین کنترل بهتر بهداشت، تداوم کسب وکار؛ هم چنین در زمان قرنطینه و خانه نشینی انسان ها را سرگرم کرد و توانستیم با اطرافیان رابطه تصویری داشته باشیم.

رئیس دانشکده مهندسی پردیس فارابی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در واقع فناوری اطلاعات یاری کرد چالش های دوران قرنطینه را بهتر مدیریت کنیم، اضافه نمود: مجلس اروپا 10 تکنولوژی برتر برای مبارزه با ویروس کرونا را معرفی نموده مانند زنجیره بلوکی، چاپ سه بعدی، پهبادها؛ همه این ها تکنولوژی هایی هستند که با آی تی یا ترکیب تکنولوژی ربات ها و آی تی پشتیبانی می شوند.

جعفری تداوم کسب وکار با درصد ظرفیت پایین تر را یکی از مسائل مهم در این دوران کرونا معرفی کرد و گفت: در این راستا احتیاج به استفاده از آی تی در حد بالا داریم، در مبحث تحول دیجیتالی باید به سمت به کارگیری آی تی در تمامی سازمان ها برویم و کرونا نشان داد سازمان هایی که در به کارگیری فناوری اطلاعات قبل از کرونا جلوتر بودند اکنون نیز پیروز تر هستند.

وی اعلام کرد: بیشتر دانشگاه ها قبل از کرونا آموزش الکترونیک داشتند با آمدن کرونا این فناوری اطلاعات را گسترش دادند و پیروز شدند؛ اما آموزش وپرورش سابقه الکترونیکی نداشت و این ضعف باعث جا ماندن آموزش وپرورش تا اینکه شبکه شاد را ایجاد کردند اما مسائل خاصی داشت که دلیل آن نداشتن سابقه دیجیتال بود.

عضو هیئت علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران ابراز کرد: ما به سیستم اطلاعاتی و فعالیت آن اعتماد داریم ولی ممکن است افرادی که مدیریت و کنترل این سیستم را دارند افراد قابل اعتمادی نباشند و در واقع انتخاب این افراد یکی از مباحث چالش برانگیز است.

جعفری با اشاره به اینکه انسان فرد جایزالخطا با دانش محدود و زمان کوتاه است پس سیستم های بدون نقص را ایجاد نمی نماید، گفت: گاهی اعتماد به این سیستم ها موجب خسارت و زیان به افراد و یا از دست رفتن جانشان می گردد، به عنوان مثال خطا در سیستم های آزمایشگاهی پزشکی، سیستم های ترجمه یا خطا در همین تست ها و کیت تشخیص کرونا.

رئیس دانشکده مهندسی پردیس فارابی دانشگاه تهران ادامه داد: بعضی از چالش های فناوری اطلاعات مؤثر بر زندگی کاری و شخصی است به عنوان مثال پرسه زنی در اینترنت مسائل شخصی و مسائل کاری را کنار هم قرار داد و مسائلی را ایجاد کرد یا شلوغی شبکه های اجتماعی یکی دیگر از چالش های فناوری اطلاعات در دوران کرونا است.

وی کاهش محرمانگی اطلاعات سازمان ها یا افراد را یکی دیگر از چالش های فناوری اطلاعات معرفی کرد و گفت: در بعضی از سیستم ها فقط داخل سازمان به خاطر مسائل امنیتی امکان اتصال وجود داشت اما به خاطر ویروس کرونا و دورکاری افراد امکان اتصال خارج از سازمان هم برقرار شد که این همراه با مسائل و چالش های زیادی مانند هک شدن است.

استاد دانشگاه تهران بیان کرد: درگیر شدن با فناوری اطلاعات یکی از مسائل مهم پاندمی کرونا است که این درگیری و استفاده بیشتر ما را به شدت چالش های فناوری اطلاعات می رساند. علیرغم استفاده مفید از این فناوری اطلاعات در این دوران و بهبود شرایط زندگی انسان ها باید مراقب لبه دوم چاقوی فناوری اطلاعات باشیم که دست ما را زخمی نکند.

جعفری اعلام کرد: در این دوران به خاطر حفظ سلامت خودمان و افراد دیگر شاهد کاهش حضور فیزیکی و استفاده بیشتر از آی تی بودیم تا زنجیره انتقال این بیماری کرونا را کاهش دهیم. هم چنین با وجود فناوری اطلاعات شاهد دسترسی راحت به آمار ابتلا این بیماری بودیم.

عضو هیئت علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران ادامه داد: اپلیکیشن ها یا سایت های ردیابی بیماران مبتلا به کرونا که کنترل این بحران را راحت تر می کرد یکی دیگر از کاربردهای فناوری اطلاعات است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در فضای آی تی تمامی اطلاعات ما مستند و ذخیره می گردد، اضافه نمود: هک کردن ذهن انسان ها در حال رخ دادن است یعنی تمام رفتارهای ما و پروفایل شخصیتی افراد را به دست می آورند و سپس بر اساس آن خوراک مغزی تهیه نموده و افراد را به صورت غیرمستقیم راهنمایی می نماید.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به ایجاد تعادل بین حریم خصوصی و ایمنی عمومی، توضیح داد: اپلیکیشن های ردیابی برای کنترل بیماری کرونا یکی از کاربردهای مهم و مثبت فناوری اطلاعات است و جنبه منفی آن استفاده از اطلاعات خصوصی و فردی افراد است که ممکن است توسط افراد سودجو هک گردد.

جعفری اعلام کرد: در تلگرام یا واتساپ افراد انتظار دارند همان لحظه که اطلاعات را ارسال می نمایند پاسخ طرف قابل را دریافت نمایند در حالیکه باید توجه داشته باشند هر فردی محدودیت های زمانی دارد و این یکی از ضعف های آی تی است که ارزش زمان افراد زیر سوال می رود.

وی با اشاره به اینکه حجم بالای اطلاعات دریافتی در فناوری اطلاعات باعث به هم ریختن تمرکز افراد می گردد، گفت: سوءاستفاده و آمار بالای جرایم کامپیوتری، اپلیکیشن های جعلی کرونایی، کلاه برداری اینترنتی در فروش لوازم بهداشتی، اخبار جعلی و شایعات، تجویزها و راه چاره های نادرست، کاهش امنیت روانی جامعه با ساخت کلیپ های دروغ، شکاف دیجیتالی، ضعف و گرانی اینترنت در ایران، چالش های آموزش الکترونیک، عدم وجود محتوای الکترونیکی مناسب، کاهش حجم فعالیت های بدنی و اعتیاد و بیماری های ناشی از استفاده از فناوری اطلاعات از جمله مسائل و چالش های اخلاقی و اجتماعی استفاده از آی تی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 35580

به "استاد دانشگاه تهران: در روزگار کرونا مراقب لبه تیز چاقوی فناوری باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاد دانشگاه تهران: در روزگار کرونا مراقب لبه تیز چاقوی فناوری باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید