اسرار یک سکه مجازی

به گزارش بلاگ پو، بیت کوین چیست؟ از کجا آمده و منشا آن کجاست؟ تولیدش چه ربطی به برق دارد؟ چه اتفاقی افتاده که یک رمز ارز تا این حد مهم شده تا آنجا که عده ای بعضی از خاموشی ها را به آن ارتباط می دهند؟ اینها سوالاتی است که بسیاری از مردم پاسخ آن را نمی دانند و تنها اطلاعشان از رمزارزها شنیدن پرتکرار نام آنها از جمله بیت کوین به وسیله رسانه های عمومی است.

اسرار یک سکه مجازی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، تکرار این نام ها در ماه های گذشته آن قدر زیاد بوده که تقریبا کمتر شهروندی را می توان یافت که عباراتی چون بیت کوین به گوشش آشنا نباشد. بعضی افراد فعال در شبکه های اجتماعی در روزهای گذشته در حالی که معلوم نیست اسناد حرف هایشان مستند به کدام آمار و اطلاعات است خاموشی های یک هفته اخیر را به مزرعه بیت کوین چشم بادامی های چینی مرتبط دانسته و معتقدند استفاده غیر مجاز رمزارزها باعث شده شبکه برق کشور پایداری لازم را نداشته باشد.

همچنین در کیش و رفسنجان کرمان هم شنیده می گردد مزرعه های بیت کوینی وجود دارد. اما طبق آنالیز های انجام شده به آنها برق پایدار تعلق نمی گیرد. پاسخ به این موارد و ابهامات در کنار بازخوانی از مفهوم بیت کوین و اهداف رمزارزها چارچوب اصلی گزارش جام جم را تشکیل می دهد. گزارشی که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

بیت کوین یا همان مزرعه بیت کوین، ارز دیجیتال و رمزگذاری شده ای است که سال 2009 توسط فرد یا گروهی از افراد ناشناس رونمایی شد. بیت کوین یکی از زنجیره های بلاکچین محسوب می گردد که در زمینه جابجایی مالی فعالیت دارد.

از نظر فنی بیت کوین را می توان نخستین پول دیجیتال غیرمتمرکز دانست؛ چرا که این پول دیجیتال بدون بانک مرکزی یا مسؤول مرکزی کار می نماید. این شبکه همتا به همتاست و از این طریق تراکنش ها مستقیم و بدون واسطه میان کاربران انجام می گردد.

اگر بخواهیم تعریفی از بیت کوین ارائه کنیم باید گفت بیت کوین شبکه ای از کامپیوترها و دستگاه هایی است که در سراسر دنیا وجود دارد و اصطلاحا به نام ماینر یا استخراج نماینده شناخته می گردد. تأیید تراکنش ها و ایجاد بیت کوین های جدید به عهده ماینرها یا همان استخراج نمایندگان بیت کوین است. ماینرها هستند که شبکه بیت کوین را پایدار نگه می دارند. در واقع دستگاه های ماینر برای کار کردن، برق زیادی مصرف می نمایند.

فعالیت ماینرها تا سال گذشته قانونی نبود و دستگاه های آن به صورت قاچاق وارد کشور می شد تا این که دولت مجوز آن را صادر کرد و وزارت نیرو برای ساماندهی اقدامات لازم را انجام داد. به طوری که حتی در شرکت توانیر یک مجموعه برای رمزارزها و فعالیت های مربوط به آن تشکیل شد. اتفاقی که منجر شد محمد واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در این زمینه اعلام کند دولت تحت فشار قرار گرفته تا مجوز واردات ماینر را صادر کند.

این در حالی است که فعالان این صنعت معتقدند دولت برای این که آنها را ساماندهی کند اجازه فعالیت قانونی را داده است. از سوی دیگر، بعضی مصرف بالای برق ماینرها را علت بالا رفتن مصرف برق این روزهای کشور می دانند. بر همین اساس سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به این که مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز، سبب تخریب شبکه برق و مصرف بیش از اندازه هستند، اضافه نمود: افرادی که این مراکز غیرقانونی را معرفی نمایند تا 20میلیون تومان جایزه دریافت خواهند کرد. مصطفی رجبی مشهدی تأکید نموده بالا رفتن نرخ بیت کوین که یک زمان 8000 دلار بود و اکنون به بیش از 30هزار دلار رسیده سبب افزایش تعداد استخراج نمایندگان شده است.

صادرات مجازی برق

بعضی کارشناسان بر این باورند که رمزارزها یک راستا تازه برای واردات و صادرات است اما به این موضوع بی توجهی می گردد. کارشناسان می گویند هزینه برق صادراتی بسیار بالاست، چون هر مقداری که مشترک مصرف دارد بر اساس دلار محاسبه خواهد شد.

قطعا برای کسی که دستگاه ماینر دارد صرفه مالی ندارد و اگر بخواهد با برق صادراتی کار کند دستگاه خود را جمع می نماید و ترجیح می دهد هزینه ای را که صرف خرید ماینر می نماید در جای دیگری سرمایه گذاری کند.

تغییر در انتقال ارزش

هر تغییری سخت است و طبیعتا مسائل و چالش هایی را به همراه خواهد داشت. بهره برداری از سیستم جدید تجارت در دنیا نیز از این قاعده مستثنا نیست و این سیستم جدید با چالش هایی همراه است. برای مثال زمانی ابزار انتقال ارزش طلا، سکه یا نمک بود که به تدریج با ضرب سکه های فلزی تغییر پیدا کرد.

زمانی که اسکناس وارد چرخه مبادله ای شد کمتر کسی اقدام به تجارت با پول های کاغذی و اسکناس می کرد دلیل این عدم استقبال از سوی تجار این بود که آنها معتقد بودند با وجود طلا و سکه یک اسکناس کاغذی نمی تواند ابزاری برای تجارت گردد اما اکنون یک ارز به عنوان اولین ارز دنیا معرفی و همه بانک های مرکزی دنیا دارایی های خود را بر آن اساس تنظیم و مبادلات خود را با در نظر دریافت آن انجام می دهند.

ظاهرا بیت کوین به ابزار جدیدی برای انتقال ارزش تبدیل شده است. به هرحال تا همین دو دهه قبل استفاده از کارتخوان و شبکه بانکداری الکترونیکی کاربران زیادی نداشت اما امروز این فعالیت ها بر بستر اینترنت گسترش زیادی یافته است.

پیش احتیاجهای مورد احتیاج برای گسترش فعالیت بیت کوین نیز اینترنت و برق است. از این رو هر جا که این دو ابزار وجود داشته باشد، می توان رد پای بیت کوین را نیز دید. بیت کوین یکی از 6000حلقه ای است که در زنجیره بلاک چین قرار گرفته و تنها این بخش قابلیت انتقال ارزش را دارد. کارشناسان معتقدند بیت کوین یک فناوری است و می توان از آن استفاده های گوناگونی کرد.

یکی از موارد استفاده صنعت بانکداری است که بدون واسطه می توان اقدام به تجارت کرد و بانک های مرکزی نقشی در این زمینه ندارند. طبق آنالیز های انجام شده خبرنگار جام جم بیت کوین به یک اتاق شیشه ای می ماند که اکنون بالاترین ارزش را بین مارکت ها به خود اختصاص داده است. گرچه موارد استفاده از بلاکچین خیلی زیاد است اما به تازگی در ایران مورد بحث قرار گرفته و بعضی نقدها نسبت به آن مطرح شده است.

طی 10 سال گذشته یعنی از سال 2008 که بیت کوین به عنوان یک ایده مطرح و در سال 2010 کار خود را رسما

شروع کرد برای رمزارزها راستا پر فراز و نشیبی ترسیم شده است اما به دلیل این که رمز ارز به کشور خاصی وابستگی نداشته و عملا تحریم پذیر نیستند با استقبال زیادی از سوی کشورها روبرو شدند.

نحوه فعالیت بیت کوین

برای به دست آوردن بیت کوین دستگاهی به نام ماینر وجود دارد که برای فعالیت باید به برق متصل گردد. هرچه بیشتر برق مصرف گردد بیت کوین بیشتری نیز به صاحب دستگاه تعلق می گیرد اما پرسش اصلی اینجاست که برق مصرفی دستگاه ماینر چگونه به پول یا همان بیت کوین دارای ارزش تبدیل می گردد؟ ماینرها متشکل از تراشه هایی هستند که اطلاعات و داده ها را ذخیره نموده و به منظور پایداری شبکه به برق متصل می شوند.

همان طور که گفته شد بیت کوین یک ابزار جدید برای انتقال ارزش محسوب می گردد کاربران در یک فضای رقابتی قرار دریافتد تا بتوانند بیت کوین بیشتری را به خود اختصاص دهند. تراشه هایی که روی ماینرها نصب می گردد کار محاسباتی انجام می دهند و پردازش می نمایند که چه میزان برق مصرف شده است. به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بلاک برای صاحب ماینر در نظر گرفته می گردد.

ارزش بیت کوین

اکنون پاداش ماینینگ 6/25 بیت کوین است. این در حالی است که در اردیبهشت ماه این پاداش 12/5 بیت کوین بود. نهایت تعدادی که برای بیت کوین در نظر گرفته شده 21 میلیون عدد است و تا به امروز حدود 18 میلیون و 700 هزار بیت کوین استخراج شده است. طبق قانون بیت کوین هر چهار سال یکبار پاداش بیت کوین نصف می گردد. به طوری که در ابتدای فعالیت پاداش حدود 50 بیت کوین بود اما اکنون به حدود 6 بیت کوین کاهش یافته است.

طبق برآوردهای انجام شده استخراج 21 میلیون بیت کوین تا سال 2140 طول می کشد و هر چهار سال یکبار پاداش آن کاهش می یابد تا ارزش آن به تعادل برسد. به بیان بهتر هر بلاکی که تشکیل می گردد به دارنده ماینر 6/25 بیت کوین تعلق می گیرد. هر ماینر دارای شناسه اختصاصی است و هر جایی که اینترنت و برق داشته باشد می تواند از آن بهره ببرد. شاید به همین دلیل است که اکنون چینی ها ماینرهای خود را به ایران آورد ه اند تا از این راه سود کسب نمایند.

برق چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در این باره به خبرنگار ما می گوید: در زنجیره بلاکچین قوانینی وجود دارد که به کسی تعلق ندارد و افراد به وسیله دستگاه های ماینر پایداری شبکه را به منظور حفظ و نگهداری اطلاعات تامین می نمایند. وی اضافه نمود: افزایش تعداد ماینرها در دنیا نشان می دهد این صنعت، صنعتی درآمدزاست و هر کسی با استفاده از یک توکن می تواند بیت کوین خود را معامله کند.

حتی در ایران نیز بسیاری از صرافی ها اقدام به نقل و انتقال بیت کوین می نمایند و مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

شرفی در خصوص استخراج بیت کوین شرح داد: هر دستگاهی برای پایداری احتیاج به انرژی دارد و به دلیل سود زیادی که در این بخش است کاربران ماینر زیاد شده و قصد دارند بلاک ها را به نام خودشان تمام نمایند.

مخالفت و موافقت دولت

تیر ماه سال گذشته بود که دولت این صنعت را قانونی اعلام نمود. دلیل مخالفت ما با این صنعت در گذشته ناشناخته بودن آن در همه جای دنیا بود. اما بعضی کارشناسان معتقدند توجه به این صنعت می تواند منجر به رشد مالی کشور گردد این صنعت در مقایسه با صنایع دیگر از یک حامل انرژی استفاده می نماید، اما صنایع دیگر چند انرژی را مورد استفاده قرار می دهند. طبق برآوردهای انجام شده برای هر یک مگاوات برق برای 4 تا 5 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می گردد و هرچه برق بیشتر فراوری گردد، هم اشتغال ایجاد خواهد شد و هم بیت کوین بیشتری در اختیار کشور قرار می گیرد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 42580

به "اسرار یک سکه مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار یک سکه مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید