اشتباهات و تصورات نادرست درباره اهدای خون

به گزارش بلاگ پو، ممکن است شما نیز به دلیل داشتن خالکوبی، مصرف دارو یا گیاهخوار بودن تصور کنید واجد شرایط اهدای خون نیستید اما آیا همه این شنیده ها و باورها درست هستند؟

اشتباهات و تصورات نادرست درباره اهدای خون

به گزارش خبرنگاران، اینها تنها بعضی از اشتباهات و باورهای غلطی است که منجر به کم شدن تعداد اهدانمایندگان خون می گردد.

به گفته کارشناسان، فرآیند اهدای خون بسیار سریع بوده و کمتر از 15 دقیقه زمان می برد. این عمل دردناک نبوده و تنها احساس گرمایی گذرا ایجاد می نماید و در عین حال حس خوب نجات دادن زندگی یک شخص را به ارمغان می آورد.

در ادامه تصورت و شنیده های نادرست واشتباه که در خصوص اهدای خون وجود دارد، به نقل از روزنامه دیلی میل آورده شده است:

اشتباه 1- اهدای خون دردناک است

واقعیت: درد ناشی از اهدای خون بیشتر از حس سوزن سوزن شدن نیست. این درد بسیار کم را می توان با یادآوری نتیجه عمل خوبی که انجام می دهید، تحمل کنید.

اشتباه 2- سلامت شما پس از اهدای خون مختل می گردد

واقعیت: در صورتی که پیش از اهدای خون از سلامت برخوردار باشید، بهبودی کامل خود را تا 24 الی 48 ساعت پس از اهدا به دست می آورید. توصیه می گردد پس از اهدای خون به استراحت بپردازید. تا دو ساعت نیز مایعات کافی برای جایگزینی مایعات از دست رفته بدن خود بنوشید. پس از اهدای خون بدن سریع تر سلول های خونی جدید فراوری می نماید. تمام گلبول های قرمز خون ظرف سه تا چهار روز و گلبول های سفید خون ظرف سه هفته جایگزین می شوند.

اشتباه 3- اهدای خون زمانبر است

واقعیت: تمام روند یک جلسه اهدای خون از ابتدا تا خاتمه کمتر از یک ساعت زمان می برد و روند خود اهدای خون نیز کمتر از 15 دقیقه به طول می انجامد.

اشتباه 4- اچ آی وی یا سایر عفونت ها می توانند به وسیله اهدای خون منتقل شوند

واقعیت: روش مشخصی برای دریافت خون از هر اهدا نماینده وجود دارد و استریلیزه بودن در تمامی مراحل رعایت می گردد. یک سوزن استریل و جدید برای هر اهدا نماینده استفاده می گردد که سپس به درستی دور انداخته می گردد. استفاده از تجهیزات و روش های استریل احتمال انتقال عفونت را از بین می برد.

اشتباه 5- مقدار خون موجود در بدن هر فرد محدود است و اهدای آن درست نیست

واقعیت: در هر جلسه اهدای خون فقط حدود 350 تا 450 میلی لیتر خون از اهدانماینده دریافت می گردد. خون کافی در بدن هر فرد وجود دارد تا آن را بدون هیچ گونه عوارض جانبی اهدا کند و پس از اهدای خون نیز بدن خون جدید جایگزین می نماید.

اشتباه 6- مصرف دارو به این معناست که نمی توان خون اهدا کرد

واقعیت: بسته به نوع داروی مصرفی ممکن است فرد تا مدتی نتواند خون اهدا کند اما در بسیاری از موارد مصرف دارو مانع اهدای خون نمی گردد. پیش از اهدای خون به مسؤول پزشکیِ روند اهدا، در خصوص داروهای مصرفی خود اطلاع دهید.

اشتباه 7- افراد سالمند نمی توانند خون اهدا نمایند

واقعیت: هر فردی که سالم و سرحال باشد تا سن 60 سالگی می تواند خون اهدا کند.

اشتباه 8- در صورت احتیاج خون می تواند به طور مصنوعی ساخته گردد

واقعیت: این باوری غلط است. خون چیزی نیست که بتواند به طور مصنوعی ساخته گردد و فقط می توان آن را از افراد سالم گرفت.

اشتباه 9- خون را می توان برای زمانی نامحدود ذخیره کرد

واقعیت: خون محصولی طبیعی بوده و عمر مفید محدودی نیز دارد. از این رو ضروری است تا به طور مداوم ذخیره های خون از نو پر شوند.

اشتباه 10- پس از اهدای خون نمی توان در ورزش یا سایر فعالیت های بدنی شرکت کرد

واقعیت: اهدای خون تداخلی در توانایی اعمال فیزیکی ایجاد نمی نماید. بلافاصله پس از اهدای خون توصیه های کلی مبنی بر اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین یا تمرین های شدید را رعایت نموده و تا خاتمه روز استراحت کنید. از روز بعد از اهدای خون می توانید تمرین های معمول ورزشی خود را از سر بگیرید.

اشتباه 11- خون افراد گیاهخوار آهن کافی برای اهدا کردن ندارد

واقعیت: افراد گیاهخوار نیز می توانند خون اهدا نمایند. آهن مورد احتیاج از ذخیره های بدن گرفته می گردد و در صورت حفظ رژیم غذایی متعادل پس از اهدای خون جایگزین می گردد. این روند معمولاً یک ماه یا بیشتر زمان می برد.

اشتباه 12- دورگه بودن یا از چند نژاد بودن خون را غیرقابل استفاده می نماید

واقعیت: این نوع و گروه خونی شماست که اهمیت دارد نه نژاد و قومیتی که به آن تعلق دارید. در واقع متعلق بودن به اقلیت های قومی و نژادی ممکن است حتی خون شما را برای اهدا مطلوب تر سازد چرا که امکان دارد خون شما از گروه های خونی کمیاب تری باشد که برای درمان گروه های خونی بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتباه 13- در صورت مصرف آنتی بیوتیک می توانید خون اهدا کنید

واقعیت: حداقل دو هفته از بهبودی یک عفونت باید گذشته باشد. در صورتی که احساس ناخوشی یا ابتلاء به سرماخوردگی دارید برای اهدای خون اقدام نکنید.

اشتباه 14- زنان باردار می توانند خون اهدا نمایند

واقعیت: زنان باردار یا زنانی که در دوران بارداری یا زایمان به آنها خون تزریق شده است، قادر به اهدای خون نیستند.

اشتباه 15- اگر در دوران قاعدگی باشید، نمی توانید خون اهدا کنید

واقعیت: در دوران قاعدگی نیز می توان خون اهدا کرد. اگرچه در صورتی که خونریزی شما در این دوران شدید است، شاید بهتر باشد تا زمان خاتمه قاعدگی برای اهدای خون صبر کنید. این امر تنها برای اطمینان از این است که میزان سطوح آهن بدنتان کاهش نیابد چرا که می تواند باعث احساس ناخوشی شما در کوتاه مدت گردد.

اشتباه 16- مسافرت طولانی مدت بر توانایی اهدای خون تأثیر نمی گذارد

واقعیت: خیر، سفر به بعضی از نقاط دنیا می تواند توانایی شما را برای اهدای خون تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است مجبور شوید پس از بازگشت از سفر برای مدتی صبر کنید تا بتوانید خون اهدا کنید.

اشتباه 17- در صورت داشتن خال کوبی یا پیرسینگ به هیج وجه نمی توان خون اهدا کرد

واقعیت: اگر به تازگی خال کوبی یا پیرسینگ (سوراخ کاری بدن) انجام داده اید باید مدتی صبر کنید تا بتوانید دوباره خون اهدا کنید. به طور مثال این مدت زمان در انگلیس چهار ماه تعریف شده است.

اشتباه 18- اگر طب سوزنی انجام داده باشید، نمی توانید خون اهدا کنید

واقعیت: پس از انجام طب سوزنی هم هنوز ممکن است بتوانید خون اهدا کنید. اما باید به مسؤول پزشکی اهدای خون دلیل انجام دادن طب سوزنی خود را اعلام کنید.

اشتباه 19- تنها یک بار در سال می توان خون اهدا کرد

واقعیت: مردان می توانند حداکثر چهار بار در سال خون اهدا نمایند و توصیه ها برای زنان در خصوص اهدای خون سالانه سه بار است. وقفه سه ماهه بین نوبت های اهدای خون برای این منظور توصیه شده است که بدن بتواند میزان هموگلوبین را تا سطح طبیعی افزایش دهد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 6376

به "اشتباهات و تصورات نادرست درباره اهدای خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات و تصورات نادرست درباره اهدای خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید