بازار سرد کتاب های صوتی در قزوین

به گزارش بلاگ پو، وحید مروتی- قزوین ـ خبرنگار :خواندن کتاب باعث می گردد افراد از لحاظ فرهنگی، مالی، اجتماعی و... پیشرفت نمایند. رشد افراد باعث رشد و ترقی جامعه می گردد.

بازار سرد کتاب های صوتی در قزوین

در این روزگار که تکنولوژی پیشرفت زیادی نموده، فضای مجازی به محل مناسبی برای انتشار کتاب تبدیل شده است. کتاب دیگر فقط به شکل سنتی و روی کاغذ فراوری نمی گردد، بلکه به شکل فایل های نوشتاری دیجیتالی و همچنین صوتی نیز فراوری می گردد.

  • قانون حق نشر

کتاب صوتی کاربردهای فراوانی دارد و افراد می توانند در موقعیت های زیادی از این امکان بهره مند شوند، اما باید کتاب صوتی فراوری گردد تا افراد بتوانند آن را تهیه نمایند. حسین مافی، مدیرمسئول انتشارات سایه گستر، بیان نمود: کتاب صوتی نتوانسته است در ایران جای خودش را باز کند به دلیل این که قانون حق نشر در ایران رعایت نمی گردد. در حال حاضر کتاب های ناشران مختلف به صورت کتاب صوتی بدون اجازه تهیه شده و بسیار راحت در دسترس عموم است. بایک جست وجو در اینترنت بالغ بر 10 هزار کتاب صوتی بدون پرداخت کوچک ترین هزینه نمایش داده می گردد و قابل استفاده است. وی شرح داد: بعضی کتاب های معروف و رمان ها در حوزه ادبیات و کتاب هایی در حوزه های دیگر به صورت صوتی برای نابینایان تهیه شده که البته فقط برای نابینایان مناسب نیست، بلکه سایر افراد نیز می توانند از آنها استفاده نمایند. افراد وقتی به سفری طولانی می روند در طول راستا در خودرو خود یا در اتوبوس یا وقتی هرروز مسافتی طولانی را در ترافیک هستند به جای این که وقت خود را تلف نمایند می توانند یک کتاب گوش نمایند.

  • کتاب های رایگان

مدیر مسئول انتشارات سایه گستر گفت: از جاهای مختلف با ناشران تماس می گیرند و پیشنهادهای بسیاری می دهند که ما برای شما کتاب صوتی تهیه می کنیم حتی ما یکی از کتاب های خود را به صورت صوتی فراوری کردیم، اما با استقبال روبه رو نشد به دلیل این که متأسفانه مردم خیلی عادت ندارندکتاب صوتی را داخل خودرو یا محیط کار گوش دهند و اگر هم بخواهند، دوست ندارند بابت این مسأله پولی پرداخت نمایند.

وقتی به صورت رایگان در اینترنت هر کتابی را می توانند دریافت نمایند قاعدتاً دوست ندارند پولی برای آن بپردازند. مافی اضافه نمود: بنده به عنوان ناشر به فراوری کتاب صوتی علاقه مندم و این کار را بسیار مفید می دانم و خودم علاقه دارم کتاب را با صدای دلنشین و حتی چندصدایی، با لحن و موسیقی گوش دهم و استفاده کنم. قطعاً از لحاظ زمانی نیز برای مخاطب مناسب تر است مثلاً شما یک کتاب 200 صفحه ای را در یک ساعت و نیم گوش می کنید. ولی خواندن یک کتاب 200 صفحه ای چاپی کاغذی معمولا چند روز طول می کشد.

  • هزینه فراوری کتاب صوتی

این ناشر با بیان این که انجام این کار برای ناشران مقرون به صرفه نیست، اظهار کرد: تهیه یک کتاب صوتی هزینه بسیاری دارد، ضبط در استودیو، صداگذاری، موسیقی و در نهایت تهیه سی دی که اکنون قیمت آن نیز بسیار بالا رفته است. مثلاً یک سی دی کتاب حداقل 8 تا 9 هزار تومان می گردد اما اگرهمین را در تیراژ پایین مثلاً 200 تا300 عدد فراوری کنم، قطعاً خریداری نمی گردد. مشتری نمی آید بابت یک کتاب این مقدار پول دهد چون اینها به صورت رایگان در اختیارش قرار می گیرد و می تواند به وسیله اینترنت و جاهای دیگر تهیه کند.

وی ادامه داد: اگر کتاب صوتی متقاضی داشته باشد و برای حق مؤلف، ناشر و فراورینماینده ارزش قائل باشند، این کار برای ما مقرون به صرفه می گردد. تا زمانی که در این زمینه فرهنگ سازی نگردد که کتاب صوتی را نباید از اینترنت دانلود کرد و باید برای آن مثل فیلم ها، برنامه ها و... پول پرداخت کرد هیچ موقع بستر این کار فراهم نمی گردد تا ما به عنوان ناشر این کار را انجام دهیم. مافی گفت: بعضی از ناشرها کتاب صوتی فراوری کردند و بسیار هم زحمت کشیدند، ولی متاسفانه عملاً کارشان به بن بست رسید و نتوانستند این کار را ادامه دهند. کتاب صوتی که در بازار قابل فروش باشد بسیار کم است یعنی در مقابل کتاب کاغذی در حد صفر است.

  • 7 هزار کتاب صوتی

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این زمینه بیان نمود: حدود 7 هزار عنوان کتاب صوتی در کتابخانه شهدا موجود است که برای استفاده نابینایان و کم بینایان است، ولی در استان قزوین درخواستی برای صدور مجوز کتاب صوتی داده نشده است. از دلایل این امر می تواند انتشار رایگان این کتاب ها در فضای مجازی باشد که باعث می گردد ناشر یا پدیدآورنده به صورت کامل به حق خود دست پیدا نکند.

محمد رستمی با بیان این که در استان قزوین سالانه حدود 400 عنوان درخواست به صورت تالیف، ترجمه و نویسنده برای دریافت مجوز وجود دارد، گفت: موسسه ای به نام سیمرغ سخن از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت نموده است. این موسسه در زمینه فراوری کتاب های صوتی فعالیت دارد و در کنار تربیت گوینده و مجری، کتاب های صوتی نیز فراوری می نماید. موسسه سیمرغ 22 عنوان کتاب صوتی فراوری نموده است که این کتاب ها در سایت قزوین www.qazvin.ir نیز منتشر می شوند و برای همگان در دسترس است. همچنین لینک کتاب های صوتی دیگر نیز در سایت

www.qazvin.ir قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته هیچ بخشی به اندازه کتاب های صوتی رشد نداشته است، زیرا از لحاظ فراوری، دسترسی و... بسیار مناسب است ولی در کشور ما به علت محفوظ نبودن حقوق ناشر این امر چندان توسعه نیافته است. باید به لحاظ قانونی و فرهنگ سازی اقداماتی صورت گیرد تا زمینه رشد کتاب های صوتی فراهم گردد. این مقام مسئول اضافه نمود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مباحث مربوط به صدور مجوز کتاب گویا را برعهده دارد، البته در زمینه صدور مجوز کتاب گویا هنوز به استان قزوین اختیاری داده نشده است. اگر متقاضی در استان وجود داشته باشد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مدارک را برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می نماید و پس از انجام مراحل مجوز صادر می گردد.

  • حمایت از مولفان

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: برای حمایت از مولفان کتاب، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، تفاهم نامه ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد نموده است. بر مبنای این تفاهم نامه سالانه حدود 50 تا 100 نسخه از کتاب های چاپ شده را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری می نماید این امر برای یاری به خالق کتاب انجام می گردد. اگر کتابی به صورت صوتی نیز منتشر گردد، شامل این قانون است. رستمی اعلام نمود: با توجه این که در زمینه فراوری و توزیع کتاب های نوشتاری مسائلی وجود دارد، افزایش فراوری کتاب های صوتی می تواند از مسائل موجود در این زمینه بکاهد. لازم به ذکر است این امر با حفظ منافع مادی افرادی امکان پذیر است که در این زمینه فعالند.

  • وضعیت کتابخانه ها

الناز کوخانی، کارشناس امور کتابخانه های استان قزوین، به خبرنگاران گفت: کتابخانه شهدای قزوین تعدادی کتاب گویا دارد که برای نابینایان استان کاربرد دارد و اعضای نابینا از این کتاب های گویا استفاده می نمایند. وی با بیان این که نشریات و کتاب هایی که به صورت بریل هستند از خود تهران یا مؤسسه رودکی برای ما ارسال می شوند، اضافه نمود: در خصوص این که کتاب های گویا در استان قزوین فراوری می شوند یا خیر اطلاعی ندارم، اما این مجموعه از قبل وجود داشته است و اعضا از آنها استفاده می نمایند. کارشناس امور کتابخانه های استان قزوین ادامه داد: بیشترین استفاده از کتاب صوتی برای نابینایان است که به وسیله گوش آن را می شنوند و بهره می برند، اما افراد دیگر نیز می توانند از آن استفاده نمایند مثلا خانم های خانه دار یا رانندگان می توانند هم زمان با انجام کارشان به کتاب های صوتی نیز گوش دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 2 آذر 1398 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13579

به "بازار سرد کتاب های صوتی در قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سرد کتاب های صوتی در قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید