بانک جهانی دلیل بالا رفتن تورم کشورها را بیان کرد

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، افزایش قیمت جهانی محصولات اساسی از جمله انرژی باعث تورم شدید در کشورها شده است. رشد قیمت نفت از بشکه ای 40 به 85 دلار بیشترین تأثیر را در تورم و گرانی که شرکت های بزرگ و کارخانه های صنعتی تا حدود زیادی متکی به این محصول هستند، گذاشته است. علاوه بر این قیمت کالاهای مهم و ضروری نظیر گندم، خوراک دام و روغن نیز به شدت رشد نموده و روی گرانی کالاهای وارداتی کشورها اثر داشته است.

بانک جهانی دلیل بالا رفتن تورم کشورها را بیان کرد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)، هم اعلام نموده قیمت مواد غذایی در امسال به اوج رسیده و به بالاترین سطح خود از ماه جولای 2011 افزایش یافته است و از افزایش 30 درصدی ثبت شده در سال گذشته نیز فراتر رفته است.

در بخش انرژی هم افزایش قیمت تنها مربوط به نفت نمی گردد بلکه قیمت گاز در آستانه فصل زمستان و فعالیت شرکتهای بزرگ اقتصادی و نیز به علت اختلال در انتقال گاز کشورها عمده صادر نماینده، چند برابر افزایش یافت و همه اینها روی قیمت ها تاثیر داشت.

بانک دنیای در گزارشی بخش زیادی از افزایش قیمت ها و تورم کشورها را به علت بالا رفتن قیمت نفت و انرژی و افزایش سایر کالاهای اساسی می داند که با وجود برطرف موانع و محدودیت های عرضه پس از کرونا، قیمت ها همچنان پیش می تازد.

بر اساس گزارش بانک دنیای، قیمت انرژی در سه ماهه سوم سال 2021 افزایش یافت و انتظار می رود قیمت ها در سال 2022 هم افزایشی باشد. همین عامل باعث فشارهای تورمی و از سوی دیگر رشد اقتصادی در کشورهای صادرنماینده انرژی گردد.

پیش بینی نو بانک دنیای از قیمت انرژی و کالا در سال آینده

بر اساس آخرین منظره کالاهای اساسی بانک دنیای، انتظار می رود که قیمت انرژی در سال 2022 همچنان در بالاترین رقم باقی بماند، اما در نیمه دوم سال آینده فرایند کاهشی داشته باشد؛ چراکه انتظار می رود محدودیت های عرضه نفت برداشته گردد.

در دیگر سو قیمت سایر محصولات نظیر کشاورزی و فلزات اساسی پیش بینی می گردد که تا سال 2022 فرایند افزایشی خود را همچنان ادامه دهد.

آیهان کاز، رئیس اقتصاددانان و مدیرعامل گروه پیش بینی بانک دنیای اعلام نمود: افزایش قیمت انرژی باعث ایجاد ریسک کوتاه مدت در تورم دنیای شده و اگر ادامه یابد، می تواند در رشد اقتصادی کشورهای واردنماینده تأثیر گذار باشد.

افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی بیش از انتظار بالا رفته است، نوسان های شدید قیمتی اخیر احتمالا سیاست کشورها را برای مقابله با آن پیچیده تر می سازد. این در حالی است که بیشتر کشورها از سال گذشته برای مقابله با رکود اقتصادی پس از پاندمی کرونا نیز دست و پنجه نرم می نماید.

در سال 2021 بعضی قیمت های کالاهای اساسی به بیشترین اندازه خود از سال 2011 تا به امروز افزایش یافت. به عنوان مثال قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ رکورد نوی را به علت وجود موانع عرضه دنیای ثبت کرد که تقاضا به سمت سایر انرژی ها بیشتر شد. با این وجود انتظار بر این است که به علت افت تقاضا برای گاز، قیمت آن در سال 2022 کاهش یابد و عرضه نیز بیشتر گردد. بنابراین افزایش شدید قیمت ها محتمل است در کوتاه مدت در عرضه آنها تاثیرگذار باشد.

بر اساس گزارش بانک دنیای، قیمت نفت خام که میانگین نفت برنت، وست تگزاس و دبی است، میانگین 70 دلار در هر بشکه در سال 2021 خواهد بود که تقریبا رشد 70 درصدی را نسبت به قبل ثبت خواهد نمود. پیش بینی می گردد که قیمت نفت خام در سال 2022 هم فرایند افزایشی خود را به علت رشد تقاضایی که انتظار می رود داشته باشد به سطح قبل از پاندمی کرونا برسد. استفاده از نفت خام به عنوان انرژی جایگزین برای گاز طبیعی خطر افزایش شدید تقاضا در آینده را بیشتر می نماید و به بالا رفتن قیمت نفت می انجامد و احتمالا در رشد اقتصاد دنیای هم تاثیر منفی بگذارد.

پیش بینی افزایش قیمت فلزات اساسی در سال 2022

پیش بینی می گردد قیمت فلزات اساسی در سال 2022، 5 درصد کاهش یابد، این در حالی است که قیمت این کالای اساسی در سال 2021، 48 درصد رشد داشت. در بخش کشاورزی هم رشد 22 درصدی قیمت ها را در سال 2021 شاهد بودیم اما انتظار می رود سال آینده با توجه به بهبود شرایط عرضه، شرایط پایداری را ببینیم.

جان بفز، اقتصاددان ارشد در گروه پیش بینی های بانک دنیای اعلام نمود بالا بودن قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در هزینه های فراوری روی قیمت سایر کالاهای اساسی تاثیر گذار بوده و باعث شده پیش بینی قیمت در آینده هم حساسیت بیشتری داشته باشد.

این اقتصاد دان می گوید: با بالا رفتن قیمت گاز و زغال سنگ فراوری کودهای شیمیایی کاهش یافت و قیمت آن نیز بالا رفت که این عاملی برای بالا رفتن هزینه های کشاورزی و غذا شد.

فراوری بعضی فلزات نظیر آلومینیوم و روی به واسطه بالا رفتن هزینه های انرژی فرایند کاهشی در پیش گرفت. در کنار همه مسائلی که رخ داد مسئله تغییرات آب و هوایی و نوع الگوهایی که کشورها برای مقابله با آن اتخاذ می نمایند نیز خطر فزاینده ای را بر بازار انرژی تحمیل کرد، به طوری که در هر دو بخش عرضه و تقاضا تاثیرگذار بود.

افزایش تقاضا با پیشرفت زندگی شهری

از آنجایی که شرایط زندگی از روستایی به شهری به شدت در حال تغییر است، این گزارش کوشش دارد تا تاثیرات شهرنشینی را روی تقاضای کالاهای اساسی آنالیز کند. در حال حاضر توسعه شهرنشینی با افزایش تقاضای انرژی و کالاهای اساسی در ارتباط است و به همان نسبت هم انتشار گازهای گلخانه ای در شهرهای با تراکم بالا روبه ازدیاد است. این مسئله به ویژه در اقتصادهای پیشرفته بیشتر مشهود است.

از آنجایی که سهم افراد از زندگی در منطقه ها شهری روز به روز افزایش می یابد، بنابراین ضروری است تا تاثیر منفی فراوری گازهای گلخانه ای و راه های جلوگیری را بیشتر آنالیز کرد. شهرها در حقیقت پیشقراول تغییرات آب و هوایی هستند و طرح های اساسی به ویژه در حوزه حمل و نقل می تواند مصرف سوخت های فسیلی را کاهش داده و سطح انتشار گازهای گلخانه ای را به حداقل برساند.

بانک دنیای از زمان شروع پاندمی کووید 19 به اندازه 157 میلیارد دلار برای کاهش تاثیرگذاری این بیماری در سلامت، اقتصاد و تبعات اجتماعی آن اختصاص داده که به نظر می رسد سریع ترین و بزرگ ترین واکنش تاریخی به بحران باشد. این یاری های اقتصادی به 100 کشور دنیا برای آماده سازی آنها در زمینه جلوگیری از فقر و حفظ اشتغال و بهبود شرایط آب و هوایی یاری می نماید.

این بانک بعلاوه بیش از 50 کشور با عایدی کم و میانه را که نیمی از آنها در آفریقا هستند حمایت می نماید و قرار است 20 میلیارد دلار یاری اقتصادی با این هدف تا خاتمه 2022 در اختیار کشورها قرار دهد.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 58214

به "بانک جهانی دلیل بالا رفتن تورم کشورها را بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک جهانی دلیل بالا رفتن تورم کشورها را بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید