برنج طلایی به حل بحران کمبود ویتامین A یاری می نماید

به گزارش بلاگ پو، یک گروه تحقیقاتی برای وارد کردن ویتامین A در برنج از ویراستار ژن موسوم به CRISPR-Cas 9 استفاده کردند که با این کار می توان کمبود ویتامین A در رژیم غذایی را حل کرد.

برنج طلایی به حل بحران کمبود ویتامین A یاری می نماید

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، نتایج پژوهشی که اخیراً توسط محققان انجام شد توانمندی برنج طلایی در یاری به حل بحران کمبود ویتامین A را تائید کرد. این محققان با استفاده از فناوری ویرایش ژن کریسپر پیروز به فراوری برنج طلایی با مقادیر بالای بتاکاروتن شده اند. رویکرد آن ها راهبردی موثری در بهبود مهندسی ژنتیک برنج و سایر محصولات زراعی ارائه می دهد.

فراوری محصولات غنی از عناصر غذایی یکی از خدمات ارزنده مهندسی ژنتیک برای یاری به برطرف سوء تغذیه در میان انسان ها است. برنج طلایی غنی از بتاکاروتن که برای یاری به حل مشکل کمبود ویتامین A با مهندسی ژنتیک طراحی و فراوری شده است نمونه ای از خدمات ارزنده این فناوری برای حل بحران های حال حاضر است. این نوع از برنج پتانسیل بالایی در بهبود جذب عناصر غذایی پر مصرف دارد.

در روش های مرسوم مهندسی ژنتیک معمولاً از یک باکتری برای انتقال ژن های عامل فراوری بتاکاروتن به ژنوم گیاه برنج استفاده می گردد. در این روش ها، ژن های مورد نظر به صورت تصادفی در ژنوم گیاه ادغام می شوند که ممکن است منجر به کاهش بازده محصول نیز گردند. برای حل این مشکل، تیمی از محققان در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس در آمریکا با استفاده از سیستم CRISPR پیروز به انتقال هدفمند ژن به محل های خاص در ژنوم گیاه، بدون ایجاد هیچگونه اثراتِ منفی روی ارگانیسم میزبان شدند.

الیور دونگ، پژوهشگر دوره پسادکتری در دانشگاه دیویس و نویسنده اول این مقاله اظهار کرد: در بیشتر موارد، انتقال هدفمند ژن در گیاهان یا به حضور یک ژن نشانگر (marker gene) در محل درج ژن متکی بوده و یا اینکه تنها با قطعات نسبتاً کوچک DNA انجام پذیر می باشد. در حالیکه، ما در این تحقیق توانسته ایم با بهینه سازی روش مبتنی بر CRISPR-Cas 9 قطعات بزرگتری از DNA را بدون ژن نشانگر در ژنوم برنج درج کنیم.

از آنجاکه ژن های نشانگر طی نسل های متمادی در گیاه باقی می مانند باعث ایجاد نگرانی عمومی و در نتیجه تصویب مقرراتی سختگیرانه جهت ورود محصولات تراریخته به بازار می شوند.

دونگ در ادامه گفت: هرچه قطعه DNA مورد نظر بزرگتر باشد، صفات پیچیده تری را می توان به گیاه انتقال داد. بنابراین، با چنین رویکردی می توان ژن های عامل چندین صفت مطلوب، مانند دارا بودن مقادیر بالای بتاکاروتن، افزایش مقاومت به بیماری و تحمل خشکی را به محل واحدی در ژنوم گیاه انتقال داد.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 24575

به "برنج طلایی به حل بحران کمبود ویتامین A یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج طلایی به حل بحران کمبود ویتامین A یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید