برندگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر معرفی شدند

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - برندگان و برگزیدگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر، در بخش های شعر بزرگسال، کودک و نوجوان، درباره شعر و دفاع مقدس، معرفی شدند.

برندگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پانزدهمین جشنواره شعر فجر، امروز (یک شنبه 26 بهمن ) با برپایی آیین پایانی در تالار وحدت، برگزیدگان خود را معرفی کرد.

این آیین، باحضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، مریم جلالی، دبیر علمی جشنواره شعر فجر، مصطفی راضی جلالی، دبیر اجرایی و تعدادی از داوران، برگزیدگان و اهالی رسانه، برگزار گردید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در شروع این آیین، گفت: کرونا، یک سالی است میهن عزیز ما را در کمند خود دارد. شعر با کرونا هم پیوند خود را پیدا کرد. از یک سو سرمایه انسانی شعر فارسی به میدان آمد و در این راستا ما از تاب آوری ها، احسان و نیکوکاری ها و همراهی ها اشعاری را داشتیم و در ادامه، شعر گران سنگ سعدی، جان مایه دنیا شد و دیدیم که در موج اول کرونا، نخست وزیر اسپانیا به شعر سعدی ارجاع داد، اما در کنار این سرمایه تاریخی، شعرای ما هم در کرونا در قالب های مختلف شعر سرودند و به میدان آمدند.

صالحی به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محافل شعری کشور پیشنهاد کرد که از زیست کرونایی فراگیر در دنیا غافل نشوند و تجربه کرونایی شاعران کشور را با دنیا به اشتراک گذارند.

او ادامه داد: به نظر می آید می توان این گفت وگو را از دریچه کرونا با شعر دنیای و سرمایه های شعر ایرانی منتقل کرد و به اشتراک گذاشت. امیدواریم یا محول الحول و الاحوال کاری کند سال دیگر کامور باشیم.

مریم جلالی، دبیرعلمی پانزدهمین جشنواره شعر فجر هم در سخنانی گفت: کمیته علمی و داوران جشنواره سال جاری ایستاده اند تا بگویند هرکس به سهم خود از شعر فارسی نصیبی دارد. آثار رسیده چه در کسوت زیبای شعر، چه در جامه نقد و نظریه پردازی و چه در التذاذرسانی به ذائقه مخاطب نشان می دهد شعر امروز محدود به جنسیت ها و حتی چهارچوب های سنی نشده است و قوی تر از گذشته به حیات خود ادامه خواهد داد.

در ادامه، مصطفی راضی جلالی، دبیر اجرایی پانزدهمین جشنواره شعر فجر، در توضیحاتی گفت: حساسیت های جشنواره شعر فجر ذاتاً بالاست و این نگاه ها به خاطر تاثیر جشنواره کاملا طبیعی است. اما باید در این جا اذعان کنم یگانه اصل جشنواره همیشه حفظ سلامتِ فرایند برگزاری بوده است. این حفظ سلامت سال جاری دو مصداق داشت؛ عددها و گزارش کتاب های رسیده را پیش تر منتشر نموده ایم و پایش آثار در دبیرخانه زیر نظر هیئت علمی با دقت صورت گرفت تا تمامی کتاب ها آنالیز و خوانده شوند و بعضی کتاب ها حتی چند بار خوانده شدند.

در ادامه این برنامه، هیات داوران پانزدهمین جشنواره شعر فجر، اسامی برگزیدگان را به توضیح ذیل بیان کرد:

شعر بزرگسال

شعر محاوره:

شایسته تقدیر: کتاب چهارده شب سروده مجید صالحی، انتشارات شانی

شعر نو:

در این بخش، از دو شاعر پیشکسوت، استاد م.موید، به احترام پنج دهه شاعری موثر و توجه به فرهنگ شیعی در شعر نو و استاد محمدباقر کلاهی اهری به احترام بیش از چهار دهه سرودن و تاثیرگذاری در جریان بی حاشیه این گونه از شعر، تجلیل شد.

برگزیدگان مشترک:

کتاب امان نامه سروده سیداکبرمیرجعفری، نشر قو

کتاب پرنده بی آسمان سروده محمدرضا روزبه، نشر آریاشهر

شعر کلاسیک:

اثر شایسته تقدیر:

کتاب مرور پنجره ها سروده سیدوحید سمنانی، انتشارات شهرستان ادب

برگزیدگانِ مشترک:

کتاب دلم برای خزر شور می زند سروده سجاد حیدری قیری، انتشارات مرکز فرهنگی ادبستان

کتاب نورَهان سروده محمدرضا تقی دُخت، انتشارات سوره مهر

بخش جوان

برگزیدگان این بخش عبارتند از نرگس اسمعیلی، محمدرضا امینی، ملیحه بهادران، ابوالفضل جِبِلّه و محمدجواد قیاسی.

شعر کودک و نوجوان:

برگزیدگان مشترک:

کتاب باران در خودم می بارد سروده حسین تولّایی، انتشارات علمی و فرهنگی

کتاب لباس پرپری سروده مریم هاشم پور، انتشارات سروش

بخش درباره شعر:

کتاب زندگی سعدی شیرازی نوشته جواد بشری، نشر خاموش

کتاب سرّ سخنانِ نغزِ خاقانی نوشته محمدرضا تُرکی، انتشارات سَمت

بخش ویژه چهلمین سال دفاع مقدس:

برگزیدگان بخش ویژه دفاع مقدس عبارتند از حسین اسرافیلی، مرتضی امیری اسفندقه، عباس باقری، عباس براتی پور، پرویز بیگی حبیب آبادی، محمدحسین جعفریان، عبدالرضا رضایی نیا، قادر طهماسبی (فرید)، محمدرضا عبدالملکیان، علیرضا قزوه، عبدالجبار کاکایی، علی محمد مودب، یوسفعلی میرشکاک و سیمین دخت وحیدی.

بخش نفس های شعر در روزگار کرونا:

در این بخش از جشنواره شعر فجر، از محمودرضا اکرامی فر، مریم حائری، محمدکاظم کاظمی، محمد میلان لک و محمدحسین نعمتی که در شرایط گسترش ویروس کرونا، نه تنها دست روی دست نگذاشتند بلکه از محدودیت های کرونایی، برای شعر و ادبیات فارسی فرصت ساختند، تقدیر شد.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 43605

به "برندگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید