بن سلمان از تدوین قوانین جدیدی برای شفافیت نظام قضائی اطلاع داد

به گزارش بلاگ پو، ولیعهد سعودی از مجموعه ای از پیش نویس قوانین جدید با هدف تقویت کارایی و شفافیت نظام قضایی عربستان اطلاع داد که به گفته وی، این اقدام به یک سیستم حقوقی کاملا مدون در ابن کشور منجر می گردد.

بن سلمان از تدوین قوانین جدیدی برای شفافیت نظام قضائی اطلاع داد

روزنامه رأی الیوم نوشت، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مجموعه ای از اصلاحات اجتماعی و مالی را با هدف به روز کردن پادشاهی محافظه کار که هنوز سیستم حقوقی مدونی ندارد که با شریعت اسلامی مطابقت داشته باشد، کلید زده است.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از بن سلمان اظهار داشت، وی در حال آنالیز نهایی پیش نویس قوانین جدید است که شامل پیش نویس سیستم ثبت احوال، سیستم معاملات مدنی، سیستم کیفری مجازات تعزیری و سیستم نظام ادله می گردد و قبل از تصویب نهایی، این پیش نویس ها در دولت، نهادهای ذیربط و مجلس شورا مطرح خواهند شد.

بن سلمان در بیانیه ای اظهار داشت، قوانین جدید، موج جدیدی از اصلاحات را نشان می دهد که به امکان پیش بینی احکام، بالا بردن سطح شفافیت و کارایی عملکرد دستگاه قضایی، افزایش میزان اعتماد به اقدامات و سازوکار نظارتی یاری خواهد نمود.

یک مقام سعودی گفت، تدوین قوانین معین برای چهار قانون اصلی و اساسی به وسیله استفاده از بهترین شیوه ها و استانداردهای بین المللی به این معنی است که پادشاهی در حال حرکت به سمت تدوین کامل سیستم حقوقی است تا نیازهای دنیا مدرن را همزمان با پایبندی به اصول شریعت اسلامی برآورده کند.

وی اضافه کرد، دستگاه قضایی شایسته و مستقلی وجود دارد، اما انتقاد اصلی در ناهماهنگی این دستگاه و اختیارات زیاد قضات در بسیاری از پرونده هاست که موجب شده یک ناهماهنگی و عدم توانایی در پیش بینی در این ارگان وجود داشته باشد.

فقدان قوانین مکتوب برای تصمیم گیری در خصوص بعضی پرونده ها موجب شده است احکام دادگاه ها برای دهه ها متناقض باشند و محاکمه ها طولانی شوند و بسیاری از سعودی ها که بیشتر آنها زن هستند، متضرر شوند.

به عنوان مثال ریاض مدت ها با نقدها بین المللی در خصوص سیستم سرپرستی روبرو بود و این قانون در اوت 2019 اصلاح شد.

بن سلمان درباره فقدان این قانون گفت، این برای بسیاری از افراد و خانواده ها به ویژه برای زنان دردناک بود و بعضی را قادر ساخت از مسئولیت خود شانه خالی نمایند، اما در صورت تصویب پیش نویس های مذکور، فرار از قانون تکرار نخواهد شد.

ولیعهد عربستان در این بیانیه اظهار داشت، قوانین جدید متعاقباً در سال 2021 اعلام خواهند شد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 42929

به "بن سلمان از تدوین قوانین جدیدی برای شفافیت نظام قضائی اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن سلمان از تدوین قوانین جدیدی برای شفافیت نظام قضائی اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید