تحلیل وضعیت فعلی بازار ارز از زبان یک فعال اقتصادی

به گزارش بلاگ پو، این روزها شاهد هستیم که نرخ دلار در بازار آزاد و ثانویه بسیار بالاتر از نرخ واقعی است. یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران معتقد است که نرخ منطقی دلار بین 5500 تا 6000 تومان است. وی تاکید دارد که ذخایر ارزی ایران بیش از 110 میلیارد دلار است که برای روز مبادا در نظر گرفته گردیده و دولت در عرضه دلار صرفه جویی می نماید تا منابع ارزی حفظ گردد.

تحلیل وضعیت فعلی بازار ارز از زبان یک فعال اقتصادی

به گزارش خبرنگاران، برخی از فعالان اقتصادی معتقدند که نرخ دلار در بازار ثانویه و بازار آزاد حتی به دو برابر قیمت واقعی و معقول خود رسیده است. همچنین گفته می گردد قیمت دلار بر مبنای هزینه های دولت معین می گردد. البته در آشفتگی بازار، برخی نیز با ایجاد تنش، بازار را ملتهب می نمایند ولی باز هم بازیگر اصلی دولت است، چون 90 درصد عرضه ارز از سوی دولت صورت می گیرد.

همچنین نرخ واقعی دلار تابع چند متغیر است که اگر بر مبنای اندازه و ظرفیت های اقتصادی تنش های سیاسی گرفته گردد و فشارهای خارجی نیز برداشته شوند، می توان گفت نرخ واقعی دلار قطعا رقمی در حدود 3000 تا 3500 تومان است.

برخی نیز معتقدند که با توجه به وجود شاخصی با عنوان تورم، اگر قیمت دلار واقعی و بدون حباب بود، نباید تا این حد اثرات تورمی از خود به جا می گذاشت. در این راستا برخی اعضای اتاق بازرگانی معتقدند که باید فاصله بین تورم داخلی و خارجی کم گردد و به همان نسبت نرخ دلار تعدیل گردد. اما در حال حاضر واقعیت امر این است که قیمت نرخ مبادله ارز بسیار بالاتر از حالت طبیعی است و به همین دلیل اثرات تورمی آن در بازار دیده میگردد.

در این باره جمشید عدالتیان - عضو اتاق بازرگانی ایران، در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: هدف اتاق بازرگانی همیشه این بوده که قیمت صادراتی مناسب گردد که در ابتدا به نظر می آید خوب باشد اما معمولا بعد از چهار - پنج ماه تورم چنان افزایش پیدا می نماید که در واقع اثر آن (قیمت صادراتی مناسب) را خنثی می نماید.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تاکید نمود: در حال حاضر قیمت خودرو، مسکن، مواد غذایی و نظایر آن به شدت افزایش پیدا نموده که نشان از آن دارد که نرخ مبادله ارز بیش از توان جذب جامعه است و در نتیجه هزینه را تولیدنماینده و در نهایت مصرف نماینده باید بپردازد که اگر ادامه پیدا کند، شرایط را سخت تر خواهد نمود؛ چراکه نرخ داخلی آنقدر افزایش پیدا می نماید که مجددا وضعیت رقابتی در سطح خارجی را از بین می برد.

عدالتیان درباره نرخ واقعی دلار گفت: پیش از این یعنی در فاصله سالهای 1392 تا سرانجام سال گذشته نرخ واقعی دلار از سوی دولت 4100 تومان اعلام می شد که حدود 100 تومان از سوی معاون اول رییس جمهور به آن اضافه شد و در نهایت نرخ آن 4200 تومان اعلام شد؛ اما فعالان اتاق بازرگانی ایران نرخ حدود 5000 تومان را نزدیک به واقعیت می دانستند که اکنون نرخ آن از آنچه دولت و فعالان اقتصادی به آن معتقد بودند بسیار فراتر رفته و دردسرساز گردیده است.

بازار ارز تحت کنترل دولت و بانک مرکزی است

وی با اشاره به صحبتهای اخیر رییس جمهور در صحن علنی مجلس توضیح داد: هدف دولت در واقع پیشگیری است و پیش بینی اش این است که با شروع دور دوم تحریم ها، درآمدهای ارزی حاصل از نفت بسیار کاهش پیدا کند؛ بنابراین درصدد حفظ ذخایر ارزی برای روز مبادا هستند و به همین دلیل نرخ ارز مبادله ای را چنان بالا برده که میزان مصرف را کاهش دهد و باعث تعادل بین درآمد ارزی در آینده و مصارف باشد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تاکید نمود: دولت و بانک مرکزی در آنچه که در بازار اتفاق می افتد دخالت دارند و اینطور نیست که کنترل از دستشان خارج گردیده باشد.

ذخایر ارزی بیش از 110 میلیارد دلار است، اما برای روز مبادا

وی اضافه نمود: در واقع دولت پیش بینی و صرفه جویی می نماید که حداقل طی دو - سه سال آینده حتی اگر نفت صادر نکند، بتوانند با ارز موجود و ذخیره ارزی - که پیش بینی می گردد بین 110 میلیارد تا 120 میلیارد دلار است - بازار را حفظ و کشور را مدیریت کند.

عدالتیان با اشاره به صحبتهای رییس جمهور مبنی بر اینکه اگر دارایی ارزی خود را وارد بازار کنیم، نرخ دلار همان 3500 تومان میگردد ، گفت: به دلیل نامطمئن بودن اثرات تحریم های مرحله دوم، صرفهجویی ارزی ضروری است؛ بنابراین دولت قیمت دلار را چنان بالا گرفته که تقاضا به شدت کاهش یابد و تعادل بین صادرات غیر نفتی و واردات به وجود آید، تا حتی بدون صادر کردن نفت بتوان ارز جامعه را حداقل برای کالاهای اساسی تامین کرد.

نقش کلیدی اروپا در نرخ دلار

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اعلام نرخ معقول دلار بین 5500 تا 6000 تومان پیش بینی کرد که دولت بعد از این مرحله، مرحله کاهشی بیشتر عرضه را در پیش گیرد تا نرخ دلار رسمی را هم افزایش دهد.

عدالتیان معتقد است که باید تا آبان ماه منتظر ماند و دید اتحادیه اروپا در مقابل تحریمهای آمریکا چه کمک هایی به اقتصاد ایران میکند.

به گفته وی، اگر صادرات نفت ایران آنچنان صدمه نخورد، دولت میتواند کنترل بهتری بر قیمت ارز داشته باشد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 1095

به "تحلیل وضعیت فعلی بازار ارز از زبان یک فعال اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل وضعیت فعلی بازار ارز از زبان یک فعال اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید