تخم مرغ شانه ای 40 هزار تومان!

به گزارش بلاگ پو، ناصر نبی پور، سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار گفت: میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری به حداکثر 15 هزار تومان رسیده که البته این قیمت هنوز با قیمت تمام شده فراوری فاصله دارد.

تخم مرغ شانه ای 40 هزار تومان!

به گزارش مهر، به گفته وی، قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ در حال حاضر برای فراورینماینده 16 هزار و 200 تومان و با احتساب سود 17 درصدی برای خرده فروشی، 19 هزار تومان در هر کیلو (هر شانه حدود دو کیلویی، حدود 40 هزارتومان) بدست مصرف نماینده می رسد که معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار نیز این نرخ را قبول دارند.

نبی پور با اشاره به اینکه صادرات تخم مرغ مشروط به موافقت وزارت جهاد کشاورزی است و با تعرفه انجام می گردد، گفت: با این شرایط می توانیم بگوییم که تقریباً مجوزی برای صادرات صادر نمی گردد و در حال حاضر روزانه کل صادرات ما حدود 20 تن است، این در حالی است که قبلاً تا 400 هزار تن صادرات در روز نیز داشتیم و همین سال جاری در بعضی از ماه ها صادرات تا 14 هزار تن نیز رسیده بود.

هشدار درباره گزانی دوباره تخم مرغ

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر عملاً صادراتی نداریم، اضافه کرد: با شرایط فعلی و افزایش قیمتی که رقم خورده، به نظر می رسد فراوری بین 20 تا 25 درصد کاهش یافته است.

نبی پور، افزایش قیمت نهاده های دامی را در کاهش فراوری تأثیرگذار دانست و مطرح نمود: سازمان دامپزشکی نیز اخیراً در بخشنامه ای خواهان حذف گله های مرغ تخمگذار با سن بالای 70 هفته شده و دلیل این مسئله شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بعضی از نقاط کشور بوده است.

وی با بیان اینکه در بخشنامه سازمان دامپزشکی، استان هایی مانند تهران، البرز، قم، آذربایجان شرقی و اصفهان در اولویت اجرای طرح مذکور هستند، گفت: 70 درصد فراوری تخم مرغ در این استان ها انجام می گردد و اگر قرار باشد که این اتفاق بیفتد و گله ها حذف شوند، تخم مرغ به شدت گران می گردد.

نبی پور با اشاره به اینکه بخشنامه سازمان دامپزشکی از نظر علمی درست است، اضافه کرد: با این حال این بخشنامه از نظر ابعاد مالی و اجتماعی پیامد هایی را به دنبال خواهد داشت، ضمن اینکه سازمان دامپزشکی دلیل این خواسته خود را کاهش ایمنی گله ها عنوان نموده است و ما معتقدیم بهتر است اول از گله ها آزمایش انجام گردد و بعد از معین شدن نتیجه آزمایش، اقدام به حذف نمایند.

دولت در تهیه واکسن آنفلوانزا به مرغداران یاری کند

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی اعلام نموده اگر فراورینمایندگان می خواهند این مرغ ها را نگه دارند باید واکسن سوم را به طیور بزنند، گفت: قیمت واکسن طی ماه های اخیر هفت برابر شده و برای خیلی از مرغداران امکان دریافت واکسن سوم وجود ندارد. به اعتقاد ما اگر سازمان دامپزشکی بر این دستورالعمل اصرار دارد باید دولت برای خرید واکسن به مرغداران یاری کند.

نبی پور توضیح داد: در صورتی که گله های تخم گذار حذف شوند تا چند سال آینده نیز نمی توان بازار تخم مرغ را ساماندهی کرد، چرا که فراورینمایندگان در شرایطی که نهاده های دامی و سایر هزینه های فراوری پایین بوده، اقدام به ایجاد واحد های فراوریی و جوجه ریزی نموده اند و حذف آن ها به راحتی قابل جبران نیست.

وی درباره شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور نیز گفت: این بیماری در استان های اردبیل، مازندران و اراک در جمعیت غاز و اردک های وحشی دیده شده است.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38925

به "تخم مرغ شانه ای 40 هزار تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ شانه ای 40 هزار تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید