تخم مرغ قهوه ای در برابر تخم مرغ سفید؛ آیا واقعا تفاوت دارند؟

به گزارش بلاگ پو، آیا تخم مرغ قهوه ای از تخم مرغ سفید مغذی تر و خوشمزه تر است؟

تخم مرغ قهوه ای در برابر تخم مرغ سفید؛ آیا واقعا تفاوت دارند؟

بسیاری از مردم هنگام خرید تخم مرغ به رنگ آن اهمیت می دهند. برخی از مردم باور دارند تخم مرغ های قهوه ای سالم تر و طبیعی تر هستند در حالی که برخی دیگر احساس می نمایند تخم مرغ های سفید تمیزتر هستند یا طعم بهتری دارند.

آیا تخم مرغ های سفید و قهوه ای فقط در رنگ پوسته با هم تفاوت دارند یا تفاوت بین آن ها بیشتر از یک اختلاف رنگ ساده است؟

در این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم و آنالیز می کنیم که کدام یک از تخم مرغ های سفید یا قهوه ای سالم تر هستند و طعم بهتری دارند.

تخم مرغ ها رنگ های مختلفی دارند

تخم مرغ ها می توانند رنگ های متفاوتی داشته باشند و در بسیاری از فروشگاه ها تخم مرغ های سفید در کنار تخم مرغ های قهوه ای عرضه می شوند. برخی از افراد فکر می نمایند تخم مرغ هایی که پوست قهوه ای دارند، محلی هستند و ارزش غذایی بیشتری دارند. گاهی اوقات این تخم مرغ ها با قیمت بیشتری هم عرضه می شوند.

بیشتر مردم نمی دانند چه چیزی باعث تفاوت در رنگ تخم مرغ ها می گردد. پاسخ به این پرسش بسیار ساده است؛ رنگ تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. برای نمونه، مرغ های لگرن تخم هایی با پوسته سفید می گذارند در حالی که مرغ های پلیموت راک یا مرغ های رود آیلند قرمز، تخم هایی با پوسته قهوه ای می گذارند. حتی برخی از نژادهای مرغ مانند آراکانا، آمرکانا (مرغ آمریکایی)، دونگ ژیانگ و لوشی تخم هایی با پوسته آبی و سبزآبی می گذارند.

رنگدانه ها و رنگ پوست تخم مرغ

در واقع، رنگدانه هایی که مرغ ها فراوری می نمایند باعث تفاوت در رنگ پوسته تخم مرغ می گردد. رنگدانه اصلی در پوسته تخم مرغ های قهوه ای پروتوپرفیرین IX نام دارد که از هِم (heme) تشکیل شده است. هِم یک کوفاکتور است و کوفاکتورها اجزای غیرپروتئینی موجود در برخی از آنزیم ها هستند. رنگ قرمز خون به علت وجود هِم در آن است.

رنگدانه اصلی در پوسته تخم مرغ های آبی بیلیوردین نام دارد که این ترکیب شیمیایی هم حاصل تجزیه مولکول های هِم است. بیلیوردین همان رنگدانه ای است که باعث ایجاد رنگ سبزآبی در کبودی ها می گردد.

البته در میان مرغ هایی با نژاد مشترک هم رنگ پوسته تخم مرغ ها می تواند متفاوت باشد و علت این تفاوت پدیده ای ژنتیکی به نام چیرگی (Dominance) است. همین پدیده است که باعث می گردد مرغ هایی که از یک نژاد هستند تخم هایی بگذارند که رنگ پوسته آن ها با یکدیگر کمی تفاوت داشته باشد.

اگر چه ژنتیک عامل اصلی در معین رنگ پوسته تخم مرغ است اما عوامل دیگری هم می توانند در این زمینه مؤثر باشند. برای نمونه، مرغ هایی که تخم هایی با پوسته قهوه ای می گذارند وقتی پیر می شوند معمولا تخم هایی بزرگ تر می گذارند که رنگ روشن تری دارند. محیط زندگی، تغذیه و میزان استرس مرغ ها هم می تواند تا میزان ای روی رنگ پوسته تخم مرغ تأثیر داشته باشد. البته این عوامل در روشن تر یا تیره تر بودن رنگ پوسته تأثیر دارند و نمی توانند رنگ آن را به کلی تغییر دهند. درباره رنگ پوسته تخم مرغ، نژاد عامل اصلی و معین نماینده است.

آیا تخم مرغ قهوه ای سالم تر از تخم مرغ سفید است؟

معمولا افرادی که تخم مرغ های قهوه ای را ترجیح می دهند به این علت که باور دارند این تخم مرغ ها سالم تر و طبیعی تر از تخم مرغ های سفید هستند آن ها را انتخاب می نمایند.

دیدگاه درست این است که تخم مرغ ها ارزش غذایی یکسانی دارند و میزان، رنگ و کیفیت تخم مرغ تفاوتی در ارزش غذایی آن ایجاد نمی کند. تخم مرغ های سفید و قهوه ای مواد غذایی سالم و مفیدی هستند. تخم مرغ حاوی میزان زیادی ویتامین، مواد معدنی و پروتئین باکیفیت است. با مصرف یک عدد تخم مرغ در حالی همه این مواد مغذی را دریافت می کنید که کمتر از 80 کالری دریافت نموده اید.

البته دانشمندان برای معین تفاوت های احتمالی، تخم مرغ با پوسته قهوه ای را با تخم مرغ با پوسته سفید مقایسه نموده اند. پژوهش های مختلف نشان دادند رنگ پوسته تخم مرغ تأثیر چندانی در کیفیت یا ارزش غذایی آن ندارد. به عبارت دیگر، رنگ پوسته تخم مرغ ارتباط قابل توجهی با سلامت آن ندارد و تنها تفاوت واقعی بین آن ها مربوط به رنگدانه ای است که در پوسته ها وجود دارد.

چه عواملی روی ارزش غذایی تخم مرغ تأثیر دارند؟

البته عوامل دیگری هستند که می توانند روی ارزش غذایی تخم مرغ تأثیر داشته باشند. برای نمونه، محیط زندگی مرغ می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. پرسه زدن مرغ زیر نور آفتاب باعث می گردد ویتامین D موجود در تخم مرغ 3 تا 4 برابر بیشتر گردد. بنابراین، مرغ هایی که می توانند ساعات زیادی از روز را زیر نور آفتاب زندگی نمایند نسبت به مرغ های پرورش یافته در فضاهای بسته، تخم های مغذی تری می گذارند.

عامل دیگری که می تواند روی ارزش غذایی تخم مرغ تأثیر داشته باشد، تغذیه مرغ است. مرغ هایی که رژیم غذایی آن ها سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است، تخم هایی می گذارند که در مقایسه با تخم مرغ های معمولی حاوی سطوح بسیار بالاتری از اسیدهای چرب امگا3 هستند. وقتی مرغ ها خوراک غنی شده با ویتامین D مصرف می نمایند همین تأثیر درباره ویتامین D موجود در تخم مرغ ها دیده می گردد.

آیا تخم مرغ سفید در مقایسه با تخم مرغ قهوه ای طعم بهتری دارد؟

برخی از مردم طعم تخم مرغ های سفید را ترجیح می دهند در حالی که برخی دیگر با اطمینان زیاد می گویند تخم مرغ قهوه ای طعم بهتری دارد. اما همان طور که این تخم مرغ ها در ارزش غذایی با هم تفاوتی نداشتند، هیچ تفاوت محسوسی بین طعم تخم مرغ های سفید و قهوه ای وجود ندارد.

البته متفاوت نبودن طعم ها به این معنی نیست که همه تخم مرغ ها طعم یکسانی دارند. در حالی که رنگ پوسته تفاوتی در طعم تخم مرغ ایجاد نمی کند، عوامل دیگری مانند نژاد مرغ، تغذیه مرغ، تازگی و روش پخت می توانند روی طعم آن تأثیر داشته باشند.

معمولا مرغ های خانگی و مرغ های پرورشی رژیم غذایی متفاوتی دارند که می تواند روی طعم تخمی که می گذارند تأثیر داشته باشد. علاوه بر این، هر چه تخم مرغ برای مدت طولانی تری نگهداری گردد، احتمال اینکه طعم نامطبوعی پیدا کند بیشتر می گردد.

نگهداری تخم مرغ در دمایی پایین و بدون نوسان مانند دمای داخل پخچال باعث می گردد طعم مطبوع تخم مرغ برای مدت بیشتری حفظ گردد. شاید همین دلایل باعث می شوند که برخی از مردم باور دارند تخم مرغ خانگی در مقایسه با تخم مرغ پرورشی طعم بهتری دارد. از آنجایی که تخم مرغ های خانگی بسته بندی و توزیع نمی شوند، ممکن است در مقایسه با تخم مرغ های موجود در فروشگاه ها تازه تر باشند و به همین علت طعم بهتری داشته باشند.

روش پخت تخم مرغ هم می تواند روی طعم آن تأثیر داشته باشد. برای نمونه، تخم مرغ هم زده در مقایسه با تخم مرغ آب پز طعم بهتری دارد. بنابراین، در حالی که عوامل زیادی می توانند روی طعم تخم مرغ تأثیر داشته باشند، رنگ پوسته نمی تواند مؤثر باشد.

چرا تخم مرغ قهوه ای گران تر است؟

با اینکه تخم مرغ قهوه ای و سفید به غیر از رنگ متفاوت در سایر ویژگی ها یکسان هستند، در فروشگاه ها تخم مرغ های قهوه ای گران تر عرضه می شوند. این قیمت بالاتر باعث شده است بسیاری از مردم باور نمایند تخم مرغ های قهوه ای سالم تر از تخم مرغ های سفید هستند و کیفیت بالاتری دارند.

در گذشته، فراوری تخم مرغ های قهوه ای هزینه بیشتری داشت. مرغ هایی که تخم های قهوه ای می گذاشتند مرغ های بزرگ تری بودند و در مقایسه با مرغ هایی که تخم های سفید می گذاشتند، تعداد کمتری تخم می گذاشتند. بنابراین، برای جبران هزینه های بیشتر باید تخم مرغ های قهوه ای با قیمت بیشتری به فروش می رسید. اما امروزه با اینکه هزینه فراوری تخم مرغ های سفید و قهوه ای تقریبا یکسان است، هنوز تخم مرغ های قهوه ای با قیمت بالاتری به فروش می رسند. شاید یکی از دلایل این گرانی این باشد که معمولا تخم مرغ های محلی قهوه ای هستند و فروشندگان از این موضوع به نفع خودشان استفاده می نمایند.

تخم مرغ محلی

شاید وقتی به سفر می روید بتوانید مستقیما از کشاورزان یا دامدارانی که تعدادی مرغ نگهداری می نمایند تخم مرغ محلی بخرید. شاید این تخم مرغ ها تازه ترین تخم مرغ هایی باشند که می توانید بخرید. معمولا کشاورزان و دامدارانی که در روستاها یا شهرهای کوچک تعداد کمی مرغ دارند، مرغ ها را در محیط های طبیعی تر نگهداری می نمایند. این مرغ ها در طول روز ساعات زیادی را زیر نور آفتاب پرسه می زنند.

علاوه بر این، این مرغ ها رژیم غذایی متفاوتی دارند که می تواند روی ارزش غذایی و طعم تخم مرغ تأثیر داشته باشد. به ویژه اگر مرغ ها به گیاهان دانه دار دسترسی داشته باشند این تأثیر بیشتر می گردد. پژوهشی در سال 2010 نشان داد مرغ هایی که همراه با خوراک های رایج از دانه های گیاهان تغذیه می نمایند تخم هایی می گذارند که حاوی مقادیر بیشتری ویتامین E و اسیدهای چرب امگا3 هستند.

البته ممکن است درباره مرغ های محلی مراقبت های بهداشتی مرغ های پرورشی انجام نگردد. بنابراین سعی کنید تخم مرغ های محلی را از منابعی بخرید که مطمئن هستید مراقبت های بهداشتی لازم را انجام می دهند.

جمع بندی مطالب

تخم مرغ ها رنگ های مختلفی دارند و رنگ پوسته تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. تخم مرغ های قهوه ای و سفید ارزش غذایی یکسانی دارند و تنها تفاوت واقعی بین آن ها همان رنگ پوسته است. البته معمولا قیمت آن ها هم فرق دارد.

برخلاف رنگ پوسته که هیچ تأثیری ندارد، عواملی مانند رژیم غذایی و شرایط نگهداری مرغ روی طعم و ارزش غذایی تخم مرغ تأثیر می گذارند. بنابراین، دفعه بعدی که برای خرید تخم مرغ به فروشگاه رفتید، این عوامل دیگر را در نظر بگیرید؛ رنگ پوسته گویای همه ویژگی ها نیست.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 57099

به "تخم مرغ قهوه ای در برابر تخم مرغ سفید؛ آیا واقعا تفاوت دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ قهوه ای در برابر تخم مرغ سفید؛ آیا واقعا تفاوت دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید