ترفندهای ساده برای پیشگیری از چاقی در دوران کرونا

به گزارش بلاگ پو، مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران یکی از مهم ترین تغییرات ناشی از قرنطینه خانگی در دوران کرونا را بروز چاقی و کمبود تحرک دانست و گفت: با برنامه ریزی صحیح و پیروی از الگوی تغذیه ای سالم می توان از فرصت قرنطینه و در خانه ماندن های ناشی از کرونا جهت یاری به ارتقای توان و سلامت جسم و روح استفاده کرد.

ترفندهای ساده برای پیشگیری از چاقی در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران، برلیانت بزرگمهر - مشاور تغذیه و رژیم درمانی در مصاحبه با ایسنا با بیان اینکه به دنبال شیوع کرونا شیوه زندگی در سراسر دنیا دستخوش تغییرات گسترده ای شده است، گفت: یکی از مهم ترین تغییرات حاصل از قرنطینه های خانگی و به دنبال آن کمبود تحرک است، به گونه ای که در بیشتر خانواده ها ورزش، پیاده روی و سایر تحرکات جسمی به کلی محدود و زندگی ساکن و بدون تحرک جانشین آن شده است.

وی قرنطینه خانگی به علت کرونا را یکی از مسائل مبتلا به جامعه در این روزها دانست و ادامه داد: این مسئله با وجود ضرورت فراوان، متاسفانه اختلالاتی همچون اضافه وزن، افزایش چربی های نامطلوب خون، فشارخون و همچنین بروز عوارض عصبی از قبیل بی حوصلگی، بی رغبتی و بی میلی به کار و تحصیل و افسردگی به خصوص برای بچه ها را در بردارد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی همه این اختلالات را آسیب رسان و زیان آور دانست و بیان نمود: مهم ترین عارضه ای که بعلت کمبود تحرک و ورزش ناشی از قرنطینه خانگی گریبانگیر شخصی می گردد، چاقی و تبعات نامطلوب ناشی از آن است؛ عارضه چاقی یکی از اختلالات شایع در کشور بوده که امروزه حتی در بین بچه ها نیز رو به افزایش است.

مهم ترین علت چاقی تغذیه غلط و عادات و رفتارهای تغذیه ای نادرست است

بزرگمهر در ادامه مهم ترین علت چاقی را تغذیه غلط و عادات و رفتارهای تغذیه ای نادرست دانست و گفت: اگر برنامه غذایی شخص متعادل، متنوع و طبق روال صحیح تغذیه ای نباشد، نه تنها در حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری ها مفید نخواهد بود بلکه می تواند موجب بروز اختلالات و عوارض مختلف و حتی گاه غیر قابل علاج گردد.

وی اضافه نمود: به طورکلی پرخوری و دریافت مواد غذایی بیش از احتیاج بدن یکی از مهم ترین عوامل بروز چاقی است، البته ریزه خواری نیز شامل این حالت می گردد. بچه ها در دوران قرنطینه خانگی چون تمام وقت خود را در خانه می گذرانند و تفریح و سرگرمی خاصی ندارند، بنابراین برای سرگرم کردن خود به پرخوری و ریزه خواری پناه می برند و در واقع پرخوری و ریزه خواری را به عنوان یک راه چاره جهت مقابله با بیکاری و بی حوصلگی استفاده می نمایند.

پرخوری و ریزه خواری عامل تهدیدنماینده سلامت بچه ها در دوران کرونا

مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران اضافه نمود: این ریزه خواری ها شامل تنقلات چرب و شیرین یا شور مثل انواع شیرینی، کیک، گز، سوهان، شکلات ، بستنی و... همچنین تنقلاتی از قبیل چیپس، پفک، چوب شور، آجیل شور، از تنقلات مورد علاقه بچه ها است که بیشتر این مواد پرکالری، چاق نماینده و فاقد ارزش تغذیه ای کافی هستند و فقط موجب چاقی و افزایش چربی های نامطلوب خون می شوند.

کمبود تحرک و زندگی ساکن و نشسته، عامل دیگر بروز چاقی

بزرگمهر کمبود تحرک و زندگی ساکن و نشسته را عامل دیگر در بروز چاقی دانست و بیان داشت: ورزش، پیاده روی و هر نوع تحرک جسمی دیگر که موجب افزایش سوخت چربی های ذخیره بدن شده، می تواند به کاهش وزن و پیشگیری از چاقی یاری نمایند. قرنطینه خانگی به علت محدود کردن ورزش و تحرک جسمی می تواند یکی از عوامل بروز چاقی باشد. به طور کلی کمبود سرگرمی و تنوع و مشغله مفید در زندگی، موجب بی حوصلگی، خستگی روحی، افتادگی و پناه بردن به تنبلی و کم تحرکی و یا داشتن سرگرمی های نامطلوب و زیان آور می گردد.

بی حوصلگی، بی رغبتی، افسردگی و سایر اختلات روحی در دوران قرنطینه خانگی

وی در ادامه با اشاره به اینکه عوارض روحی از اختلالات شاخص و غیر قابل اجتناب قرنطینه خانگی است، گفت: زندگی بدون تنوع ساکن و فاقد تفریح و سرگرمی پیامدی جز اختلالات روحی نامطلوب و کسالت بار در برندارد که خود می تواند عارضه چاقی و افزایش چربی های نامطلوب خون و اختلالات قلبی- عروقی را در پی داشته باشد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه در شرایط خاص، قرنطینه خانگی امری ضروری بوده و از سوی دیگر قرنطینه خانگی یکسری عوارض و اختلالات زیان بار به همراه دارد، در مورد چاره کار درا ین شرایط، بیان کرد: می توان با ترفندهایی کارساز در عین استفاده از قرنطینه خانگی از پیامدهای ناگوار آن پیشگیری کرد و از اختلالات نامطلوب آن در امان بود.

ترفندهای ساده برای یاری به ارتقای توان و سلامت جسم و روح در دوران قرنطینه

بزرگمهر با بیان اینکه قرنطینه خانگی در واقع فرصت هایی طلایی جهت استفاده مفید از اوقات و یاری به ارتقای توان جسمی و روحی افراد ایجاد می نماید، گفت: یکی از مهم ترین و اساسی ترین اقدامات جهت دستیابی به این ترفندها، تنظیم برنامه دقیق و منظم دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت است. برای این کار ضروری است ابتدا اولویت های زندگی خود را معین و منطبق با آن، برنامه ریزی کرد. تنظیم برنامه ساعتی روزانه به ایجاد نظم در برنامه ریزی یاری زیادی خواهد نمود، به این ترتیب می توان به تمام برنامه های عقب افتاده خود جامه عمل پوشاند.

مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: یکی از اقدامات مفیدی که در ایجاد سرگرمی و یاری به حفظ سلامت انسان موثر است و باید حتما مورد توجه قرار گیرد، برنامه ریزی صحیح تغذیه ای است. چرا که تغذیه صحیح، کافی، متنوع و استفاده از 5 گروه اصلی غذایی به میزان کافی و متعادل در برنامه غذایی روزانه می تواند در افزایش قدرت ایمنی بدن و پیشگیری از انواع بیماری ها بسیار موثر باشد.

بزرگمهر گروهای اصلی غذایی را شامل گروه نان و غلات، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات، مغز دانه ها، گروه سبزیجات و گروه میوه ها دانست.

وی بیان داشت: همچنین انواع ورزش های خانگی از قبیل نرمش، پیاده روی در خانه، نرمش های ایروبیک می توانند به پیشگیری از چاقی و برخورداری از اندامی زیبا و متناسب یاری نمایند. انواع برنامه های ورزشی به کاهش چربی های نامطلوب خون، تنظیم فشارخون و تقویت سیستم ایمنی بدن یاری زیادی خواهد نمود.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی در خاتمه بیان کرد: مطالعه کتب و جزوات علمی مفید و همچنین دیدن فیلمهای هنری مفرح و سرگرم نماینده ویدیویی علاوه بر آنکه به افزایش دانش انسان در زمینه های مختلف یاری می نماید، می تواند اوقات سرگرم نماینده و فرح انگیز در قرنطینه خانگی ایجاد کند. به این ترتیب قرنطینه خانگی نه تنها خسته نماینده و آزار دهنده نیست بلکه یاری بزرگی است به حفظ سلامت، ذخیره اوقات زندگی و ایجاد لحظات مفید، شاد و سرگرم نماینده برای افراد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 41871

به "ترفندهای ساده برای پیشگیری از چاقی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای ساده برای پیشگیری از چاقی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید