طرز تهیه انواع دامپلینگ در گوشه و کنار دنیا

به گزارش بلاگ پو، دامپلینگ، از غذاهای خوشمزه و پرطرفداری است که از یک لایه خمیر به دور مایه گوشتی یا سبزیجات تشکیل شده و به صورت بخارپز، سرخ شده یا آب پز آماده می شود.

طرز تهیه انواع دامپلینگ در گوشه و کنار دنیا

دامپلینگ ها تقریبا پای ثابت آشپزی دنیای هستند و در بیشتر کشورهای دنیا طبخ می شوند. دستورهای تهیه دامپلینگ به طرز باورنکردنی همه کاره هستند و می توان مجموعه وسیعی از غذاها و شیرینی ها را به شکل ها و مقدار های مختلف با طعم های متفاوت و دلچسب تهیه کرد. برخی از آن ها به مقدار های لقمه های کوچک هستند که با یک گاز خورده می شوند و برخی دیگر یک غذای کامل به شمار می فرایند. با اینکه دامپلینگ های چینی بیشتر در دنیا معروف هستند، انواع بسیار زیادی در گوشه وکنار دنیا از اروپا تا آسیا و فراتر از آن درست می شوند که چشیدن طعم آن ها تجربه متفاوتی را برایتان رقم می زند. برای اینکه با انواع دامپلینگ ها آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

هرآنچه باید درباره دامپلینگ بدانید:

  • دامپلینگ چیست؟
  • طرز تهیه انواع دامپلینگ با گوشت و مرغ
  • طرز تهیه انواع دامپلینگ بدون گوشت
  • طرز تهیه انواع دامپلینگ شیرین
  • دامپلینگ های معروف در دنیا

دامپلینگ چیست؟

دامپلینگ (Dumpling) غذای بی نهایت ساده ای است که اشکال و انواع مختلفی دارد و تقریبا در رژیم غذایی بسکمک از کشورها یافت می شود. در حقیقت دامپلینگ در دسته غذاهای پیچیدنی نظیر دلمه، دست پیچ یا پیراشکی قرار می گیرد و از یک تکه خمیر نرم و نازک تشکیل شده است که در داخل آن مواد غذایی مختلفی مثل گوشت، ماهی، میگو، مرغ، سبزیجات یا شیرینی پر شده و به روش آب پز، سرخ شده یا بخارپز درست می شود. به این ترتیب، فقط با تغییردادن چند ماده اولیه می توانید یک وعده غذا یا اسنک خوشمزه یا حتی یک شیرینی لذیذ داشته باشید.

خمیر دامپلینگ از ترکیب سه ماده اصلی آرد، آب و نمک تهیه می شود که نوع آرد آن به مدل دامپلینگ بستگی دارد. در حالی که بیشتر آن ها را می توان با استفاده از آرد استاندارد گندم تهیه کرد، برخی دامپلینگ ها نظیر دامپلینگ های میگو در چین با مخلوطی از آرد گندم و نشاسته گندم آماده می شوند.

دامپلینگ های شکم پر، یک وعده غذایی کامل به حساب می آیند؛ اما آن دسته که فقط از یک تکه خمیر تشکیل شده اند، معمولا همراه با سوپ، خورش یا غیره سرو می شوند. اصل این غذا به کشورهای آسیای شرقی و مرکزی مانند اندونزی، چین، هند، نپال، ژاپن، کره جنوبی و مغولستان برمی شود؛ هرچند که نوع چینی آن از همه معروف تر است. جالب اینکه دامپلینگ های کشورهای اروپای شرقی اغلب با کره سرخ و پخته می شوند؛ در حالی که در کشورهایی آسیایی معمولا آن ها را به یک سس غلیظ آغشته می کنند.

انواع دامپلینگ با گوشت و مرغ

دامپلینگ گوشت

برای تهیه خمیر دامپلینگ گوشت به دو پیمانه آرد، یک هشتم قاشق چای خوری نمک و یک عدد سفید تخم مرغ نیاز دارید. آرد و نمک را در یک کاسه بزرگ مخلوط کرده و سه چهارم پیمانه آب ولرم و سفیده تخم مرغ را به آن اضافه و با انگشت مخلوط کنید تا خمیر به دست آید. سپس آن را روی سطح آردپاشی شده برای حدود چهار دقیقه ورز دهید. روی خمیر را بپوشانید و 30 دقیقه تا یک ساعت استراحت دهید.

مواد داخل دامپلینگ گوشت شامل 500 گرم گوشت، یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده شده، دو قاشق چای خوری سس سویا، نصف قاشق چا ی خوری نمک و نصف پیمانه پیازچه خردشده می شود که باید همه مواد را در یک کاسه میانه مخلوط کنید.

روی سطح کار آرد بپاشید، خمیر را کمی ورز دهید و سپس آن را به چهار قطعه مساوی برش بزنید. هر قطعه را با وردنه نازک پهن کنید و با کمک یک کاتر آن را به صورت دایره های کوچکی به قطر هفت سانتی متر قالب بزنید. روی هر تکه مقداری از مواد فیلینگ بگذارید و لبه های آن را به شکل هلال ماه درآورید. یک قابلمه میانه آب روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و سپس هر بار 6 دامپلینگ در آن قرار دهید تا برای دو دقیقه روی حرارت زیاد، دو دقیقه با حرارت میانه و دو دقیقه نهایی روی حرارت کم بپزند. دامپلینگ را از آب جوش درآورید و بلافاصله سرو کنید.

دامپلینگ بخارپز

در چین با ترکیب میگو، گوش ماهی و خرچنگ، یک فیلینگ عالی برای نوع خاصی از دامپلینگ تهیه می کنند و پس از بخارپزکردن آن در بخارپز بامبو، دامپلینگ ها را مستقیما از داخل آن سرو می کنند؛ زیرا به دلیل تردی لایه رویی، احتمال خردشدن آن وجود دارد.

در تهیه این غذا از قارچ شیتاکه، سیر، میگو، گوشت خرچنگ، گوش ماهی، پیاچه، زنجبیل تازه، فلفل سیاه، نمک و شکر استفاده می شود که پس از مخلوط کردن آن ها با هم، در خمیر نازکی می پیچیند. سپس یک لایه برگ کلم روی کف بخارپز بامبو قرار می دهند و دامپلینگ ها را با فاصله روی آن می گذارند. در ظرف را می بندند و آن را برای حدود 9 دقیقه بخارپز می کنند تا خمیر آن شفاف و براق شود.

دامپلینگ گوشت فلفلی

برای خمیر دامپلینگ گوشت فلفلی، چهار پیمانه آرد، یک چهارم قاشق چای خوری نمک، دو عدد سفیده تخم مرغ و نصف پیمانه آب ولرم را با هم مخلوط کنید تا خمیر به دست آید و بعد آن را برای پنج دقیقه ورز دهید و سپس برای یک ساعت در محیط گرم آشپزخانه بگذارید تا استراحت کند.

برای تهیه فیلینگ غذا باید دو قاشق غذاخوری روغن چیلی در تابه بریزید، یک عدد پیاز میانه خردشده را در آن تفت دهید تا طلایی شود. 500 گرم گوشت گاو چرخ کرده، سه عدد پیازچه خردشده، دو قاشق غذاخوری سس صدف، دو قاشق غذاخوری سس سویا، یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده شده، یک قاشق غذاخوری روغن کنجد، یک قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه آسیاب شده و نصف قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه با هم مخلوط کنید و سپس پیازداغ خنک را به آن بیفزایید. به مقدار یک قاشق غذاخوری از این مواد در داخل خمیر بگذارید و لبه های آن را روی هم بیاورید.

کف یک تابه را چرب کنید و روی حرارت میانه گرم کنید. سپس دامپلینگ ها را با فاصله در آن بگذارید. یک چهارم پیمانه آرد، یک چهارم پیمانه سرکه سفید و دو پیمانه آب را با هم مخلوط کنید و یک پیمانه از آن را در تابه بریزید. در تابه را نیمه بسته بگذارید و آن را برای دو دقیقه روی حرارت بالا قرار دهید. سپس حرارت را روی میانه بگذارید تا غذا برای سه دقیقه دیگر بپزد. حرارت را کم کنید و اجازه دهید که دو دقیقه به همین منوال ادامه یابد. حالا در تابه را بردارید و صبر کنید که آب غذا کشیده شود و مایعی قهوه ای رنگ به جا بماند. دامپلینگ ها را با یک کفگیر از تابه جدا کنید، بشقابی را روی تابه بگذارید و آن را برگردانید. غذا را بلافاصله سرو کنید.

دامپلینگ ترکی با سس ماست و گوجه

گفته می شود که مانتی یا دامپلینگ های سنتی پر از گوشت از طریق جاده ابریشم به آناتولی راه یافته اند. صرف نظر از گذشته این غذای لذیذ، آن ها جایگاه مهمی در سفره مردم ترکیه دارند. برای تهیه این غذا از تکنیک آشپزی ارمنی استفاده شده است؛ به این ترتیب که دامپلینگ ها قبل از آب پزشدن، در فر پخته می شوند تا گوشت طعم بهتری به خمیر بدهد و عطروبوی برشتگی از آن به مشام برسد.

برای تهیه خمیر به چهار عدد تخم مرغ، چهار و سه چهارم پیمانه آرد، یک پیمانه آب، چهار قاشق چای خوری روغن زیتون و 1.5 قاشق چای خوری نمک را در غذاساز با هم مخلوط کنید. وقتی خمیر نرمی به دست آمد، آن را در یک کیسه فریزر بپیچید و برای یک ساعت استراحت دهید.

500 گرم گوشت گوساله، یک عدد پیاز کوچک رنده شده، دو قاشق چای خوری نمک، یک قاشق چای خوری ادویه بهارات و نصف قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه آسیاب شده را با هم مخلوط کنید. خمیر را روی سطح آردپاشی شده، نازک باز کنید و به ابعاد مربعی هفت در هفت سانتی متر برش بزنید. دو قاشق چای خوری از مواد فیلینگ در وسط آن قرار دهید و هر چهار گوشه خمیر را رو هم بیاورید و لبه ها را فشار دهید تا خوب به هم بچسبند. دامپلینگ ها را روی کاغذ روغنی چرب شده بچینید و در فر از قبل گرم شده، برای 12 تا 14 دقیقه قرار دهید. در ادامه دامپلینگ ها را در آب جوش و نمک برای حدود هشت دقیقه بجوشانید. سپس یک سوم پیمانه از این آب جوش را به سس ماست اضافه کنید تا رقیق و کمی گرم شود. برای سرو، مقداری از سس ماست را در کف ظرف بریزید، هفت تا هشت مانتی روی آن قرار دهید، یک چهارم پیمانه از سس گوجه فرنگی روی آن ها بریزید و روی آن فلفل ماراس، پودر نعنا خشک و سماق بپاشید و بلافاصله سرو کنید.

سس ماست: دو حبه سیر خردشده، یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه، دو پیمانه ماست یونانی و نمک را با هم مخلوط کنید.

سس گوجه: 20 گرم کره را روی حرارت ذوب کنید و اجازه دهید که را با حرارت کم سرخ و قهوه ای شود. در ادامه دو پیمانه پوره گوجه فرنگی را اضافه کنید و اجازه دهید که آبش کشیده شود.

سوپ دامپلینگ و مرغ روسی

دو پیمانه آرد و یک قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه با هم مخلوط کنید. دو عدد تخم مرغ بزرگ و یک چهارم پیمانه آب به آن بیفزایید و هم بزنید تا خمیر به دست آید. آن را ورز دهید و سپس برای 45 دقیقه در یخچال بگذارید.

چهار عدد ران مرغ، یک عدد پیاز خردشده، یک حبه سیر و یک عدد برگ بو را با 6 پیمانه آب روی حرارت بگذارید تا مرغ بپزد. سپس آب مرغ را از یک صافی رد کنید و مرغ ها را در غذاساز له کنید. یک عدد تخم مرغ را با چنگال بزنید و به آن مرغ له شده، یک قاشق غذاخوری شوید خردشده، یک قاشق غذاخوری جعفری ریزشده، یک قاشق چای خوری زیره سیاه و یک قاشق چای خوری گشنیز بزنید و خوب مخلوط کنید.

خمیر را روی سطح آردپاشی پهن کنید و با کاتر 2.5 سانتی متری برش بزنید. یک قاشق غذاخوری از مواد فیلینگ در یک نیمه هر دایره بگذارید؛ لبه های خمیر را با آب مرطوب کنید و نیمه دیگر خمیر را روی آن برگردانید. سپس دو سر این نیم دایره را به هم وصل کنید. در قابلمه بزرگی، مقداری زیادی آب و کمی نمک بریزید و وقتی جوش آمد، دامپلینگ ها را در آن بریزید تا بپزد و به روی سطح آب بیاید که حدود پنج دقیقه طول می کشد. دامپلینگ ها را در ظرف موردنظر قرار دهید، روی آن آب مرغ بریزید و با شوید خردشده، نصف یک تخم مرغ آب پز، پیازچه و کمی روغن کنجد تزیین کنید.

موموس ترکی با سس گوجه فرنگی

نصف قاشق چای خوری تخم گشنیز، نصف قاشق چای خوری زیره سبز آسیاب نشده، یک چهارم قاشق چای خوری هل سبز، یک چهارم قاشق چای خوری هل سیاه، یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین، یک چهارم قاشق چای خوری جوز هندی رنده شده و یک عدد برگ بو را در آسیاب بریزید تا حسابی پودر شوند.

یک کیلو گوشت بوقلمون چرخ شده، مخلوط ادویه ها، یک پیمانه پیاز خردشده، یک سوم پیمانه گشنیز خردشده، سه قاشق غذاخوری روغن، نمک و فلفل و یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه خردشده را با هم مخلوط کنید و برای یک ساعت در یخچال قرار دهید.

سس گوجه فرنگی: هشت عدد گوجه فرنگی بدون هسته را رنده کنید و در مقداری روغن برای چهار دقیقه حرارت دهید تا اطراف آن سیاه شود. گوجه، سه پیمانه گشنیز خردشده، دو قاشق چای خوری روغن، دو قاشق چای خوری سیر له شده، فلفل سیاه و پودر آنغوزه را در غذاساز بریزید و خوب مخلوط کنید. در نهایت به آن کمی نمک بزنید.

یک بسته خمیر دامپلینگ برای تهیه این غذا نیاز دارید. دو قاشق چای خوری از مواد فیلینگ در وسط هر خمیر قرار دهید و بعد دور آن را چین دهید تا به شکل بقچه درآید. دامپلینگ ها را بخارپز کنید و سپس روی آن مقداری سس گوجه بریزید و داغ داغ میل کنید.

دامپلینگ مرغ

دو و یک چهارم پیمانه آرد و نصف قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه ترکیب کنید. یک قاشق غذاخوری روغن، سه عدد تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری آب را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر شکل بگیرد. آن را ورز دهید و سپس بگذارید برای یک ساعت استراحت کند.

دو حبه سیر و یک عدد پیاز خردشده را در کمی روغن تفت دهید. 250 گرم مرغ خردشده و 100 گرم جگر مرغ خردشده را به آن اضافه کنید و اجازه دهید با حرارت ملایم برای حدود هشت دقیقه تفت بخورند. بعد تابه را از روی حرارت بردارید و به آن یک قاشق غذاخوری شوید، فلفل قرمز و نمک بزنید.

خمیر را با وردنه باز کنید و قالب بزنید. لبه های خمیر را با آب مرطوب کنید و یک قاشق غذاخوری مایه فیلینگ در وسط آن قرار دهید. لبه های خمیر را از سه گوشه روی هم بیاورید تا شکل مثلثی پیدا کند. یک قابلمه بزرگ آب و کمی نمک را به جوش بیاورید. دامپلینگ ها را برای 10 دقیقه در آن بپزید.

6 پیمانه آب مرغ، یک عدد هویج نگینی، یک عدد کرفس نگینی و نمک را در قابلمه دیگری بریزید و حرارت آن را زیاد کنید تا بجوشد و سبزیجات بپزند. دامپلینگ ها را در یک کاسه سرو کنید و یک ملاقه از آب مرغ و سبزیجات روی آن ها بریزید.

پلمنی

پلمنی از غذاهای پرطرفدار روسیه است که اغلب با خامه ترش یا سوپ میل می شود. این دامپلینگ از خمیری به شکل هلالی یا دایره تشکیل شده است که داخل آن با گوشت چرخ کرده پر شده و آب پز می شود.

ابتدا نصف پیمانه آرد، دو عدد تخم مرغ، نصف پیمانه آب و نصف قاشق چای خوری نمک را با هم مخلوط کنید و بعد خمیر را برای 30 دقیقه استراحت دهید.

500 گرم گوشت چرخ کرده، دو عدد پیاز خردشده، یک قاشق چای خوری نمک، نصف قاشق چای خوری فلفل و یک حبه سیر رنده شده را باهم مخلوط کنید.

خمیر را به تکه هایی به مقدار گردو تقسیم کرده و هر تکه را پهن کنید. یک قاشق از ترکیب گوشت را در وسط خمیر قرار دهید و لبه های آن را به هم بچسبانید. در قابلمه ای آب و مقداری نمک بریزد و وقتی جوش آمد، پلمنی را برای هفت دقیقه در آن قرار دهید تا بپزد.

دامپلینگ پنیر خامه ای و خرچنگ

150 گرم گوشت خرچنگ، 100 گرم پنیر خامه ای، یک عدد پیازچه خردشده، یک عدد سیر خردشده، یک قاشق چای خوری سس ووستشیر و نصف قاشق چای خوری روغن کنجدرا با هم مخلوط کنید تا مواد با هم ترکیب شوند. در نهایت به آن نمک و فلفل بزنید.

خمیر دامپلینگ (wonton wrapper) را روی سطح کار قرار دهید و یک قاشق از مایه گوشتی در وسط آن بگذارید. لبه های خمیر را با آب مرطوب کنید و سپس آن را طوری بپیچید که مثل سمبوسه، به شکل مثلث درآید. در ادامه دامپلینگ ها را در روغن داغ سرخ کنید تا دو طرف آن طلایی رنگ شود.

دامپلینگ میگو با اسفناج و زنجبیل

200 گرم میگو را در آب جوش و مقداری نمک برای حدود دو دقیقه بپزید و آبکش کنید. سپس میگوها را ریز خرد کنید. یک عدد هویج خردشده، یک عدد تره فرنگی خردشده، یک شاخه آویشن تازه، مقدار کمی رازیانه و نصف پیمانه کرفس خردشده را در مقدار کمی کره تفت دهید تا نرم شوند. مقدار کمی زنجبیل رنده شده و آب اضافه کنید، در ظرف را بگذارید تا بپزند. میگو را به آن بیفزایید و حرارت را خاموش کنید.

یک عدد خمیر دامپلینگ (wonton) بردارید، روی آن تخم مرغ زده شده بمالید و یک قاشق از فیلینگ در وسط آن بگذارید. یک لایه خمیر روی آن قرار دهید و لبه های آن را محکم کنید. سپس آن را با کاتر گرد برش بزنید. دامپلینگ ها را در آب جوش و کمی نمک بپزید.

اسفناج را بپزید و آب اضافی آن را بگیرید. دو عدد گوجه فرنگی بدون هسته خردشده، کمی کره و زنجبیل را روی حرارت تفت دهید و به آن نمک و فلفل بزنید. در ظرف سرو، یک لایه اسفناج قرار دهید، دامپلینگ ها را بگذارید و روی آن سس گوجه فرنگی بریزید.

دامپلینگ سیب زمینی با خورش گوشت

برای تهیه خورش گوشت ابتدا نصف پیمانه آرد، دو قاشق چای خوری نمک و یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را با هم مخلوط کنید و یک کیلو گوشت گوساله خردشده و بدون استخوان را در آن بغلطانید و در مقداری کره تفت دهید تا قهوه ای رنگ شوند.

چهار عدد هویج نگینی، یک عدد پیاز بزرگ نگینی و 200 تا 300 گرم قارچ خردشده را برای 10 دقیقه در تابه دیگری تفت دهید تا طلایی شوند. چهار پیمانه عصاره گوشت و گوشت سرخ شده را به آن اضافه کنید و اجازه دهید برای دو ساعت بپزند تا گوشت نرم شده و آب غذا غلیظ شود.

طرز تهیه دامپلینگ سیب زمینی به این صورت است که حدود پنج عدد سیب زمینی میانه را بپزید و رنده کنید. سه چهارم پیمانه آرد سوخاری، چهار عدد زرده تخم مرغ، دو قاشق غذاخوری شیر، 1.5 قاشق غذاخوری شوید تازه خردشده، یک قاشق چای خوری نمک و فلفل سیاه را به سیب زمینی اضافه و مخلوط کنید.

خمیر را به شکل کوفته ای به مقدار گردو درآورید و در آرد بغلطانید. دامپلینگ ها را در آب و نمک برای 15 دقیقه بپزید. برای سرو غذا باید سه تا چهار عدد دامپلینگ در یک کاسه قرار دهید و روی آن خورش گوشت بریزید.

سوپ مرغ با دامپلینگ سمولینا

دامپلینگ سمولینا به این صورت تهیه می شود که باید نصف پیمانه آرد سمولینا، دو عدد تخم مرغ، یک چهارم یک پیاز رنده شده و نمک و فلفل را در کاسه ای میانه ترکیب کنید تا کاملا یکدست شوند. سپس با استفاده از دو قاشق از خمیر بردارید و آن را به شکل بیضی حالت دهید و کنار بگذارید.

حدود 300 گرم مرغ بدون استخوان را با نمک و فلفل مزه دار کرده و در روغن سرخ کنید. در تابه ای دیگر یک عدد پیاز خردشده را سرخ کنید و به آن یک قاشق غذاخوری پاپریکا، نصف قاشق چای خوری زیره، سه حبه سیر ریزشده، دو عدد هویج نگینی و یک عدد کرفس نگینی بیفزایید و با حرارت ملایم هم بزنید تا کمی کاراملی شوند. در ادامه دو قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و کمی تفت دهید. حالا تکه های مرغ سرخ شده و سه عدد گوجه فرنگی خردشده را به مواد تابه اضافه کنید و اجازه دهید تا مرغ ها با حرارت ملایم بپزند. در این مرحله دامپلینگ ها را در سوپ بریزید، در ظرف را بگذارید تا در مدت دو تا سه دقیقه بپزند.

دامپلینگ مرغ و قارچ

چهار تا پنج عدد قارچ شیتاکه، سه عدد پیازچه و یک پیمانه جیکاما (سیب زمینی مکزیکی) را خرد کنید. 300 گرم مرغ چرخ شده، نصف پیمانه روغن زیتون، یک چهارم پیمانه سس سویا، یک قاشق غذاخوری شکر و کمی نمک به سبزیجات خردشده اضافه و خوب مخلوط کنید.

حالا به خمیر گرد دامپلینگ نیاز دارید که باید روی آن را با آب مرطوب کنید، مقداری از مایه فیلینگ در وسط آن بگذارید و یک نیمه خمیر را روی طرف دیگر برگردانید. لبه های خمیر را کمی چین دهید تا محکم بسته شود. برای پخت، یک قابلمه بزرگ آب را جوش آورده و چند دامپلینگ را در آب بیندازید و وقتی روی سطح آب شناور شدند، یک فنجان آب سرد در آن بریزید. وقتی آب برای بار دوم جوش آمد، دامپلینگ ها حاضر است. این غذا را می توانید با ترکیب سرکه برنج، سس سویا و روغن کنجد سرو کنید.

دامپلینگ هونان کریستال پالاس با سس بادام زمینی

دامپلینگ هونان کریستال پالاس (Crystal Palaces Hunan Dumplings)، یک نوع دامپلینگ گوشت است که همراه با سس بادام زمینی سرو می شود. برای سس بادام زمینی باید یک چهارم پیمانه آب جوش، دو قاشق غذاخوری شکر و یک حبه سیر مخلوط کنید و هم بزنید تا شکر حل شود. نصف پیمانه کره بادام زمینی و یک چهارم پیمانه روغن گیاهی یا روغن کنجد را به آن بیفزایید و هم بزنید تا یکدست شوند.

350 گرم گوشت چرخ کرده، 1.5 قاشق غذاخوری شکر، 1.5 قاشق غذاخوری سس سویا، یک قاشق غذاخوری روغن نباتی، نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید و برای 30 دقیقه در یخچال بگذارید.

یک ورق خمیر دامپلینگ (wonton) بردارید، یک قاشق غذاخوری مایه گوشتی در وسط آن بگذارید، لبه های خمیر را سفیده تخم مرغ بزنید. دو طرف خمیر را به هم بچسبانید و دو طرف دیگر را به این دو لبه بچسبانید تا بقچه ای مربعی شکل به وجود آید. دامپلینگ ها را در آب جوش بریزید تا زمانی که مواد داخل آن بپزند. در نهایت نیز آن را با سس بادام زمینی سرو کنید.

انواع دامپلینگ بدون گوشت

دامپلینگ سیب زمینی

یک نوع دامپلینگ سیب زمینی در کشورهای اروپای شرقی وجود دارد که با پیاز کاراملی و ساور کریم سرو می شود.

یک قاشق غذاخوری کره و 200 گرم ژامبون یا بیکن را روی حرارت میانه قرار دهید تا بیکن ترد شود. بیکن را کنار بگذارید و یک عدد پیاز خردشده را به تابه اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا به تدریج کاراملی شود.

یک عدد پیاز رنده شده، دو عدد سیب زمینی خام رنده شده، دو پیمانه آرد، سه چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین، دو عدد تخم مرغ و نمک و فلفل را در یک کاسه با چنگال هم بزنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود. در قابلمه بزرگی آب و مقداری نمک بریزید و وقتی جوش آمد، به مقدار یک قاشق از مایه سیب زمینی بردارید، در آب بریزید تا بپزد و روی سطح آب شناور شود. دامپلینگ ها را آبکش کرده و همراه با ساور کریم، پیاز کاراملی و بیکن سرخ شده سرو کنید.

دامپلینگ آرد سوخاری با خورش لوبیا

برای تهیه دامپلینگ آرد سوخاری باید 1.5 پیمانه آرد، یک پیمانه آرد سوخاری و دو قاشق چای خوری نمک را در غذاساز با هم مخلوط کنید و آب جوش را کم کم به آن بیفزایید و همچنان بزنید تا خمیر شکل بگیرد. نوارهای باریکی از خمیر درست کنید و آن را به مقدار های دو سانتی متری برش بزنید. آن ها را تا موقع استفاده در یخچال قرار دهید.

پستو جعفری: 1.5 پیمانه جعفری خردشده، دوسوم پیمانه روغن زیتون، یک چهارم قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز، نمک، دو حبه سیر و یک چهارم پیمانه پنیر پارمزان را در غذاساز خوب مخلوط کنید تا پوره نرمی به دست آید.

سوپ لوبیا: دو قاشق غذاخوری برگ رزماری، یک عدد برگ بو، یک عدد هویج و یک عدد پیاز خردشده را در مقداری روغن تفت دهید تا سبزیجات نرم شوند. در ادامه هشت پیمانه آب گوشت، 1.5 پیمانه لوبیا چینی که از شب قبل خیس خورده است و دو قاشق غذاخوری جعفری خردشده به سبزیجات بیفزایید. در ظرف را قرار دهید و اجازه دهید که لوبیا با حرارت ملایم بپزد. در نهایت دامپلینگ ها، 6 قاشق غذاخوری کره و 300 گرم پوره گوجه فرنگی را در سوپ بریزید و صبر کنید تا دامپلینگ ها بپزند. غذا را با پارمزان رنده شده و سس پستو تزیین و سرو کنید.

دامپلینگ سبزیجات

دامپلینگ سبزیجات یکی از غذاهای لذیذ ژاپنی است که طرز تهیه بسیار راحتی دارد. برای تهیه خمیر باید 300 گرم آرد و نصف قاشق چای خوری نمک را با هم مخلوط کنید و دوسوم پیمانه آب جوش را به تدریج در آن بریزید و هم بزنید تا خمیر به دست آید. خمیر را ورز دهید و بعد آن را برای 30 دقیقه در یخچال بگذارید.

سبزیجات اعم از دو حبه سیر، یک عدد پیاز ، یک عدد هویج، 200 گرم قارچ، 60 گرم تره فرنگی و 200 گرم کلم پیچ را خرد کنید. سپس پیاز، سیر، قارچ و هویج را در مقدار کمی روغن تفت دهید. در ادامه تره فرنگی و کلم پیچ را به آن بیفزایید تا روی حرارت میانه برای پنج دقیقه نرم شوند. برای نرم ترشدن سبزیجات می توانید کمی آب در آن بریزید. در نهایت نیز دو قاشق چای خوری سویا سس، یک قاشق چای خوری سرکه، نمک و فلفل سیاه و یک قاشق چای خوری زنجبیل تازه رنده شده به مواد اضافه کنید و هم بزنید.

خمیر دامپلینگ را پهن کنید و یک قاشق از مواد در آن بگذارید و آن را بپیچید. در یک تابه روغن بریزید و اجازه دهید که داغ شود. دامپلینگ ها را در روغن سرخ کنید تا روی آن طلایی شوند. سپس یک چهارم پیمانه آب در تابه بریزید و در ظرف را بگذارید تا غذا برای هشت دقیقه بپزد و آب آن کشیده شود.

سه قاشق چای خوری سویا سس، یک قاشق چای خوری سرکه، یک قاشق چای خوری شهد آگاو یا عسل و نصف قاشق چای خوری روغن کنجد را با هم مخلوط کنید. روی دامپلینگ های آماده، کنجد بپاشید و آن ها را را با این سس و پیازچه خردشده سرو کنید.

دامپلینگ سیب زمینی آلمانی

برای تهیه دامپلینگ سیب زمینی آلمانی باید 1.5 کیلو یا حدود 10 عدد سیب زمینی را بپزید و پوره کنید. یک پیمانه آرد، سه عدد تخم مرغ بزرگ، دوسوم پیمانه آرد سوخاری، یک قاشق چای خوری نمک و یک دوم قاشق چای خوری جوز هندی را با پوره سیب زمینی خوب مخلوط کنید و از آن ها به مقدار یک نارنگی بردارید و گرد کنید. حالا 12 پیمانه آب در یک قابلمه بریزید و اجازه دهید روی حرارت میانه جوش آید. دامپلینگ ها را به آرامی در آب جوش قرار دهید و برای حدود 9 دقیقه با حرارت کم بپزید تا زمانی که اگر یک خلال دندان در آن کنید، تمیز بیرون آید.

نصف پیمانه کره را روی حرارت ذوب کنید و اجازه دهید با حرارت کم قهوه ای رنگ شود. سپس یک عدد پیاز خردشده را در آن تفت دهید و در نهایت یک چهارم پیمانه آرد سوخاری در آن بریزید. این سس را با دامپلینگ سیب زمینی سرو کنید.

دامپلینگ سیب زمینی و اسفناج با سس گوجه فرنگی

دو عدد سیب زمینی بزرگ را با آب و نمک بپزید. سیب زمینی را پوست بگیرید و خرد کنید و اجازه دهید تا خنک شود. سه قاشق غذاخوری روغن زیتون در یک تابه بریزید و یک عدد پیاز خردشده را در آن تفت دهید. در ادامه 200 گرم اسفناج تازه خردشده را به آن بیفزایید و هم بزنید تا نرم شده و آب آن کشیده شود. تابه را کنار بگذارید تا خنک شود.

سس گوجه فرنگی: هشت عدد گوجه فرنگی خشک شده، یک عدد گوجه فرنگی تازه، یک قاشق چای خوری پودر آویشن و نصف قاشق چای خوری شکر را به صورت پوره درآورید. به آن نمک و فلفل بزنید و برای یک ساعت در یخچال قرار دهید.

100 گرم توفو رنده شده، سیب زمینی رنده شده و اسفناج خنک شده را با هم مخلوط کنید و به آن دو قاشق غذاخوری آرد، دو قاشق غذاخوری آرد سمولینا، دو قاشق غذاخوری آرد سوخاری، مقدار کمی جوز هندی و نمک و فلفل سیاه بزنید. خمیر به دست آمده را به هشت قسمت تقسیم کرده و آن ها را گرد کنید.

در یک تابه مقداری روغن بریزید و وقتی داغ شد، دامپلینگ ها را در آن تفت دهید تا روی آن ها قهوه ای شود. در نهایت نیز دامپلینگ های داغ را با سس گوجه سرد سرو کنید.

خینکالی گیاهی

خینکالی یکی از غذاهای سنتی گرجستان است که با مایه گوشتی تند پر می شود؛ اما نوع گیاهی آن که پیش تر فقط در ایام روزه داری رواج داشت، امروزه در ایام مختلف سال طبخ می شود. برای تهیه این غذای خوشمزه باید چهار پیمانه آرد، یک قاشق چای خوری نمک و یک و یک چهارم پیمانه آب گرم را مخلوط کنید تا خمیر تشکیل شود. بعد آن را به مدت 6 دقیقه ورز داده و برای 40 دقیقه در یخچال استراحت دهید. در این مدت سه پیمانه پنیر ریکوتا، نصف پیمانه خامه ترش، یک چهارم پیمانه نعناع خردشده، یک چهارم پیمانه گشنیز خردشده، سه عدد تخم مرغ و نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید.

خمیر را به چونه های کوچک تقسیم کرده و با وردنه باز کنید. سپس حدود دو قاشق فیلینگ روی هر تکه خمیر قرار دهید، لبه های آن را مثل بقچه به هم برسانید و در نهایت بالای آن را یک پیچ بدهید تا محکم شوند.

یک قابلمه بزرگ آب و کمی نمک را به جوش بیاورید. تعداد زیادی از دامپلینگ ها را در آب بریزید و برای حدود هشت دقیقه بپزید تا روی آب شناور و نرم شوند. بعد آن را آبکش کرده و به صورت گرم با فلفل سیاه سرو کنید.

دامپلینگ کدو حلوایی با پستو آویشن و فندق

برای تهیه پستو باید 1.5 پیمانه آویشن، یک پیمانه روغن زیتون، نصف پیمانه ریحان، نصف پیمانه پنیر پارمزان، یک چهارم پیمانه فندق بوداده و دو حبه سیر را در غذاساز بریزید تا له شوند. در نهایت به آن نمک و فلفل بزنید و کنار بگذارید.

یک عدد کدو حلوایی (800 گرم) را از وسط برش بزنید و تخمه های آن را درآورید. سپس همراه با چند حبه سیر در فر قرار دهید تا بپزد و نرم شود. سپس گوشت کدو حلوایی و حبه های سیر را از پوست آن ها بیرون بیاورید و خوب له کنید. در ادامه به آن ها یک پیمانه پارمزان، چهار قاشق غذاخوری کره، یک قاشق غذاخوری جوز هندی رنده شده، دو قاشق چای خوری آویشن و نمک و فلفل را به آن بیفزایید و خوب هم بزنید.

خمیر دامپلینگ (wonton wrapper) را روی سطح کار قرار دهید و یک قاشق غذاخوری از مایه فیلینگ در وسط آن بگذارید. لبه خمیر را تخم مرغ زده شده بمالید و سپس یک لایه خمیر روی آن قرار دهید. لبه های دامپلینگ را خوب فشار دهید. در ادامه یک قابلمه بزرگ آب و کمی نمک را روی حرارت زیاد بگذارید تا جوش بیاید. بعد دامپلینگ ها را در آن بریزید تا در مدت زمان دو دقیقه بپزند و نرم شوند. دامپلینگ ها را به یک کاسه بزرگ منتقل کنید و روی آن ها سس پستو بریزید.

دامپلینگ پنیر و برگ چغندر

برای تهیه دامپلینگ پنیر و برگ چغندر، یک کیلو برگ چغندر خردشده را بپزید. سپس آن را آبکش کنید و آب اضافی آن را بگیرید. برگ چغندر پخته، یک قاشق چای خوری نمک، یک و یک چهارم پیمانه پنیر ریکوتا، هشت قاشق غذاخوری کره، یک سوم پیمانه نعناع خردشده، یک چهارم پیمانه آرد، دو قاشق چای خوری آویشن، چهار عدد زرده تخم مرغ، دو حبه سیر خردشده و فلفل سیاه را با هم مخلوط کنید. از این مخلوط به مقدار یک گردو بردارید و با استفاده از دو قاشق آن را به شکل بیضی درآورید، روی آن آرد بپاشید و برای 30 دقیقه در فریزر بگذارید.

قابلمه بزرگی از آب و کمی نمک را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید. سپس دامپلینگ ها را برای چهار تا 6 دقیقه در آن بپزید. دامپلینگ ها را به یک کاسه منتقل کنید و روی آن کره قهوه ای، نمک و فلفل بریزید و سرو کنید.

دامپلینگ سیب زمینی با چاتنی تمبرهندی

دامپلینگ سیب زمینی یا سمبوسه، لقمه های سرخ شده است که با فیلینگ های مختلفی از مواد گوشتی تا گیاهی پر می شود. اصل این غذا به ایران تعلق دارد که با گذر زمان راه خود را به هند باز کرده است.

چاتنی تمر هندی: 120 گرم شکر قهوه ای، چهار قاشق غذاخوری تمر هندی صاف شده و دو پیمانه آب را برای حدود هشت دقیقه روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود. سپس به آن یک قاشق چای خوری پودر زیره، نصف قاشق چای خوری گرام ماسالا و نصف قاشق چای خوری پاپریکای تند اضافه کنید و وقتی مخلوط شد، کنار بگذارید.

خمیر سمبوسه: سه پیمانه آرد، سه قاشق غذاخوری روغن، نصف قاشق چای خوری نمک، نصف قاشق چای خوری سیاه دانه و یک پیمانه آب سرد را با هم مخلوط کنید تا خمیر تشکیل شود. آن را ورز دهید و بگذارید 30 دقیقه استراحت کند.

دو قاشق چای خوری تخم گشنیز، یک قاشق چای خوری دانه زیره، نصف قاشق چای خوری گرام ماسالا، نصف قاشق چای خوری زردچوبه و نصف قاشق چای خوری پاپریکا را با هم مخلوط کنید و برای 30 ثانیه روی حرارت بگذارید تا عطر آن ها بلند شود. 400 گرم سیب زمینی پخته خردشده، نصف پیمانه نخود پخته، سه عدد فلفل تند تایلندی، سه حبه سیر و یک عدد پیاز خردشده را به ادویه ها اضافه کنید و اجازه دهید که برای پنج دقیقه حرارت ببینند. سپس به آن آب لیمو و فلفل سیاه بزنید.

خمیر را پهن کنید و با قالب گرد برش بزنید. هر دایره را از وسط نصف کنید و لبه های هر نیمه را به هم برسانید تا شکل مخروطی پیدا کند. حالا از مایه فلینگ وسط آن بگذارید و لبه های خمیر را به هم بچسبانید. در نهایت سمبوسه ها را در روغن سرخ کرده و با چاتنی تمر هندی میل کنید.

نیوکی آلا رومانا

نیوکی آلا رومانا (Gnocchi alla Romana) بسیار ساده است و مواد اولیه مختصری دارد. چهار پیمانه شیر را روی حرارت میانه قرار دهید تا جوش بیاید. بعد زیر آن را کم کنید و 1.5 پیمانه آرد سمولینا در آن بریزید و آن را برای حدود 10 دقیقه مرتب هم بزنید. در این مرحله 1.5 پیمانه پنیر پارمزان رنده شده، چهار قاشق غذاخوری کره نرم شده، دو عدد زرده تخم مرغ و کمی نمک به آن اضافه کرده و با همزن دستی مخلوط کنید و ظرف را از روی حرارت بردارید.

یک سینی فر را با آب مرطوب کنید و این مایه را در آن بریزید و سطح آن را صاف کنید. اجازه دهید تا در مدت زمان حدود 40 دقیقه خنک و سفت شود. سپس با استفاده از یک چاقوی تیز آن را به مربع های کوچک برش بزنید و آن را به یک سینی چرب شده منتقل کنید. حالا مقداری پنیر پارمزان و چند قطره کره ذوب شده روی هر برش بریزید. سینی فر را برای 15 دقیقه در فر بگذارید تا روی دامپلینگ ها طلایی شود.

کوفته برنجی شکم پر

کوفته برنجی شکم پر که با نام Yuanxiao معروف است، با مخلوطی از مغز بادام و گردو درست می شود و از خوراکی های مخصوص جشن سال نوی چینی به شمار میرود.

50 گرم دانه کنجد را در تابه ای کوچک برای دو دقیقه برشته کنید. سپس با یک هاون یا غذاساز، دانه های کنجد، 50 گرم گردو و 50 گرم بادام را آسیاب کنید تا بافتی ریز و شنی پیدا کنند. مغزهای آسیاب شده را با نصف پیمانه شکر و یک قاشق غذاخوری روغن صاف قنادی مخلوط کنید. دو قاشق غذاخوری آب در آن بریزید تا حالت خمیر پیدا کند و بتوانید آن را به شکل گلوله های کوچک درآورید.

کف یک سینی، آرد برنج بریزید و کوفته ها را در آن بلغلطانید. آن ها را به یک سینی منتقل کنید و روی آن آب بپاشید تا مرطوب شوند. مجددا کوفته ها را در آرد برنج بغلطانید. این فرایند را می توانید تا 10 بار تکرار کنید.

در یک قابلمه بزرگ آب بریزید تا روی حرارت زیاد بجوشد و کوفته ها را به آرامی در آن بیندازید. وقتی کوفته ها روی آب شناور شدند، یک فنجان آب سرد به آن اضافه کنید تا روی آن ترک نخورد. اجازه دهید که آن ها برای سه دقیقه دیگر بپزند. برای سرو، چند کوفته را در یک کاسه کوچک قرار دهید و یک تا دو قاشق از مایع پخت را به آن اضافه کنید.

دامپلینگ پنیر و گلابی

برای خمیر دامپلینگ پنیر و گلابی باید دو و دوسوم پیمانه آرد و یک قاشق چای خوری نمک را در غذاساز مخلوط کنید و در حالی که غذاساز مشغول همزدن است، یک قاشق چای خوری روغن زیتون و چهار عدد تخم مرغ را بیفزایید تا خمیر شکل بگیرد. خمیر را برای هشت تا 10 دقیقه ورز دهید و روی آن را بپوشانید تا در دمای محیط یک ساعت استراحت کند.

400 گرم پنیر پکورینو رنده شده، سه چهارم پیمانه پنیر ماسکارپونه و 6 عدد گلابی بدون پوست رنده شده را در یک ظرف مخلوط کنید. خمیر را روی سطح آردپاشی باز کنید و مربعی به بزرگی 28 در 70 سانتی متر برش بزنید. روی یک نیمه خمیر در دو ردیف 10 تایی، یک قاشق غذاخوری از مایه فیلینگ قرار دهید. حالا لبه های خمیر را با برس آب بزنید و نیمه دیگر خمیر را روی این بخش برگردانید. در این مرحله باید بخش هایی را که فیلینگ ریخته بودید، با کاتر یا قالب برش بزنید. در قابلمه بزرگی آب و نمک بریزید و اجازه دهید که جوش بیاید. دامپلینگ ها را برای سه تا چهار دقیقه در آن بپزید. روی دامپلینگ ها، فلفل سیاه و پنیر رنده شده پکورینو بریزید و سرو کنید.

انواع دامپلینگ شیرین

دامپلینگ سیب و دارچین

سه پیمانه آرد، دو قاشق چای خوری بیکینگ پودر و یک قاشق چای خوری نمک را با هم مخلوط کنید. سه قاشق غذاخوری کره سرد را به صورت مکعبی خرد کرده و به آرد اضافه کنید و با نوک انگشت مخلوط کنید تا به شکل خرده نان درآید. یک و یک سوم پیمانه شیر را به آن بیفزایید و هم بزنید تا خمیر نرم و چسبنده ای به دست آید. خمیر را روی سطح آردپاشی به شکل مربعی به بزرگی 30 در 45 سانتی متر باز کنید. سه چهارم پیمانه تا یک پیمانه شکر قهوه ای و دو قاشق چای خوری پودر دارچین را مخلوط کنید و روی بخش طولی یک طرف خمیر بپاشید. حالا چهار پیمانه سیب خردشده (حدود چهار سیب میانه) را روی شکر و دارچین بریزید. خمیر را رول کنید و آن را با یک چاقوی تیز 12 برش بزنید. رول ها را در سینی فر چرب شده قرار دهید و در فر از قبل گرم شده بگذارید تا در مدت زمان 45 تا 55 دقیقه طلایی شوند. از فر درآورید، 10 دقیقه صبر کنید تا از حرارت بیفتد و بعد سرو کنید.

سس روی دامپلینگ سیب و دارچین: 1.5 پیمانه شکر، 1.5 پیمانه آب، دو قاشق غذاخوری آرد، یک قاشق غذاخوری کره و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را در تابه ای بریزید، روی حرارت قرار دهید و با هم مخلوط کنید. سه تا پنج دقیقه روی حرارت باشد تا غلیظ شود. این سس را روی دامپلینگ ها بریزید و نوش جان کنید.

دامپلینگ کاراملی

دو قاشق غذاخوری کره، 1.5 پیمانه شکر قهوه ای و 1.5 پیمانه آب را در یک قابلمه بریزید و اجازه دهید که با حرارت کم بجوشند.

یک و یک چهارم پیمانه آرد، نصف پیمانه شکر، دو قاشق چای خوری بیکینگ پودر، نصف قاشق چای خوری نمک، نصف پیمانه شیر، دو قاشق غذاخوری کره نرم شده، دو قاشق چای خوری عصاره وانیل و نصف پیمانه سیب پوست کنده و خرد شده (اختکمک) را با هم مخلوط کنید و از این مواد به مقدار یک قاشق غذاخوری بردارید و در شهد در حال جوش بریزید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید که دامپلینگ ها برای 20 دقیقه بپزند. در صورت تمایل می توانید این دامپلینگ کاراملی را به صورت گرم با بستنی وانیلی سرو کنید.

دامپلینگ شیره افرا

یک و سه چهارم پیمانه شربت افرا و یک و یک چهارم پیمانه آب را در ظرفی بریزید و اجازه دهید که جوش بیاید. 1.5 پیمانه آرد، 4.5 قاشق چای خوری بکینگ پودر و نصف قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه مخلوط کنید. چهار قاشق غذاخوری کره منجمد را روی مخلوط آرد رنده کنید و با چنگال هم بزنید تا خمیر تشکیل شود. یک قاشق از خمیر بردارید و در شربتی بریزید که جوش آمده است. در قابلمه را بگذارید و صبر کنید تا دامپلینگ ها برای 10 تا 15 دقیقه بپزند. دامپلینگ ها را همراه با شربت سرو کنید.

دامپلینگ های معروف در دنیا

سرویتن کنودل، آلمان

دو نوع دامپلینگ در آلمان تهیه می شود که یک مدل آن، دامپلینگ سیب زمینی است و طبق یک روال سنتی اغلب در کنار غاز یا اردک کریسمس سرو می شود.

دامپلینگ دیگری به نام سرویتن کنودل (servietten knodel) در این کشور وجود دارد که ترجمه آن دامپلینگ دستمال است؛ زیرا این غذا در دستمال تهیه می شود. در این غذای خوشمزه می توانید از نان های بیات خود استفاده کرده و هر نوع ماده غذایی از انواع سبزیجات و قارچ و... را به آن اضافه کنید. گاهی اوقات حتی ماهی دودی و بیکن نیز در آن ریخته می شود.

تاپفن کنودل، اتریش

تاپفن کنودل (Topfenknodel) در اصل به منطقه بوهمیا تعلق دارد و شیرینی محبوب اتریشی ها است که با نوعی پنیر و زردآلو تهیه می شود. پنیر کوارک، ماده اصلی خمیر این دامپلینگ را تشکیل می دهد که همراه با تخم مرغ و آرد، خمیر دور زردآلو را به وجود می آورد. این شیرینی در آب جوشانده و بعد سرو می شود.

راویولی، ایتالیا

از بین دامپلینگ هایی که در دنیا فروخته می شود، راویولی از گران ترین ها است. نکته جالب درباره راویولی در این است که دستورالعمل معین و رسمی برای آن وجود ندارد و مواد فیلینگ آن می تواند از گوشت تا سبزیجات و پنیر را در بر بگیرد. به همین دلیل تا یک لقمه از آن نخورید، دقیقا نمی دانید که چه مزه ای می دهد. همان طور که ایتالیا مهد انواع پاستا است، راویولی نیز تنوع زیادی دارد. شکل آن ها نیز بسیار متنوع است و از شکل دایره ای تا مربع و غیره را شامل می شود.

گئوزا، ژاپن

گئوزا (Gyoza)، غذایی ژاپنی است که اصالت آن به کشور چین برمی شود؛ هرچند دامپلینگ های چینی اغلب آب پز شده و با سوپ خورده می شوند و غذای معروف گئوزا در تابه سرخ می شود.

مواد فیلینگ این غذا از گوشت، کلم، تره فرنگی و سیر تشکیل شده است که در خمیر نازکی به شکل نیمه ماه پیچیده می شود؛ اگرچه مواد اولیه آن به ذائقه افراد بستگی دارد. گئوزا پس از سرخ شدن در تابه، بخارپز شده و معمولا به عنوان یکی از مخلفات کنار غذا میل می شود.

دامپلینگ های دیگری نیز در ژاپن وجود دارد که از آن جمله می توان به شومای (shumai) و نیکومن (nikuman) اشاره کرد.

پیروگی، لهستان

پیروگی (Pierogi)، دامپلینگی از کشور لهستان است که به صورت بخارپز، آب پز یا سرخ شده تهیه و با ساور کریم، پیازداغ یا بیکن سرو می شود. مواد فیلینگ آن می تواند گوشت گاو، مرغ، گوساله، اردک یا غاز، سوسیس و ماهی باشد؛ هرچند که آن را با گندم سیاه یا عدس نیز تهیه می کنند. یکی از پرطرفدارترین نوع پیروگی با سیب زمینی و کوارک درست می شود.

قدمت پیروگی به قرن سیزدهم برمی شود و قدیمی ترین دستور تهیه آن شامل جگر، چربی گوساله، سبزیجات و جوز هندی می شد.

شیائو لانگ بائو، تایوان

شیائو لانگ بائو (Xiao long bao) از جمله غذاهای تایوان است که گفته می شود در دهه 1870 در شانگهای ابداع شد. این دامپلینگ به لطف رستوران های تایوان، معروفیت زیادی پیدا کرده است. با این حال دامپلینگ های زیادی در این کشور طبخ می شود که بیشتر آن ها به عنوان غذای خیابانی به فروش می رسد. علاوه بر خمیر دامپلینگ که بافت خاصی به آن می دهد، بخارپزکردن آن در بخارپزهای بامبو، عطروبوی فوق العاده ای به این غذا می بخشد.

وانتان، چین

وانتان (Wonton) به ورق های خمیری نازکی گفته می شود که تقریبا شفاف هستند و اغلب میگو یا گوشت و ادویه در داخل آن ها قرار می گیرد. برخلاف بسکمک از دامپلینگ ها که به عنوان غذای اصلی یا کنار غذا سرو می شوند، وانتان ها به طور سنتی با سوپی از آبگوشت همراه هستند. برخی معتقدند که قدمت این دامپلینگ ها به اواسط دهه 1600 در زمان سلسله چینگ برمی شود. از دیگر دامپلینگ های چینی می توان به هار گو (دامپلینگ بخارپز میگو) و شو مای (دامپلینگ گوشت یا میگو با رویه باز) اشاره کرد.

امپانادا، اسپانیا

امپانادا از جمله دامپلینگ های معروفی است که گفته می شود اصل آن به گالیسیا در اسپانیا می رسد. برخی نیز بر این باورند که این غذا ریشه در سمبوسه دارد که به زمان حکومت مورها در شبه جزیره ایبری (از دهه 700 تا اواخر دهه 1400) برمی شود. تفاوت اساسی این غذا با سایر دامپلینگ ها در پخت آن است که در روغن سرخ شده یا پخته می شود. امپادانا کلمه ای اسپانیایی به معنای پیچیدن با پوشاندن با نان است که برای فیلینگ آن از گوشت و سبزیجات استفاده می شود.

اگر در تهیه دامپلینگ، پیراشکی و... مهارت دارید یا تجربه خوردن این غذای متنوع و خوشمزه را داشته اید، در پایین این مقاله از خبرنگاران می توانید از نظر و تجربه خود برای ما بگویید. در صورتی که دستی در آشپزی دارید، حتما از فرایند تهیه دامپلینگ عکاسی کنید و با تگ کردن خبرنگاران در اینستاگرام ([email protected])، عکس های خود را با کاربران ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / biancazapatka.com / masterclass.com / tasteofhome.com / matadornetwork.com / saveur.com
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 60613

به "طرز تهیه انواع دامپلینگ در گوشه و کنار دنیا" امتیاز دهید

2 کاربر به "طرز تهیه انواع دامپلینگ در گوشه و کنار دنیا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه انواع دامپلینگ در گوشه و کنار دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید