ترکمنستان در پی تقویت همکاری های چندجانبه با اتحادیه اروپا

به گزارش بلاگ پو، رئیس جمهور ترکمنستان انتخاب اورزولا فن در لاین به ریاست جدید کمیسیون اروپا را تبریک گفت.

ترکمنستان در پی تقویت همکاری های چندجانبه با اتحادیه اروپا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ترند، قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در نامه ای انتخاب اورزولا فن در لاین به ریاست جدید کمیسیون اروپا را تبریک گفت.

بردی محمداف در این تامه نوشت: ما در ترکمنستان برای روابط با اتحادیه اروپا ارزش بسیاری قائل هستیم و به دنبال توسعه و تقویت همکاری چند جانبه و موثر میان عشق آباد و بروکسل هستیم.

اورزولا فن در لایِن سیاست مدار آلمانی از حزب محافظه کار اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان و وزیر کنونی فدرال دفاع آلمان، در ژوئیه 2019 از سوی شورای اروپا به عنوان نامزد رئیس کمیسیون اروپا به مجلس اروپا برای کسب رای اعتماد معرفی گردید. او در 16 ژوئیه با کسب نزدیک به اکثریت مطلق آراء نمایندگان مجلس اروپا به عنوان رئیس کمیسیون اروپا انتخاب شد.

همکاری با اتحادیه اروپا یکی از بخش های کلیدی سیاست خارجه ترکمنستان است که توسعه روابط تجاری- مالی، انرژی، حمل ونقل، ارتباطات، بشردوستانه، علمی- آموزشی، فرهنگی و تعامل در چارچوب نهادهای بین المللی در دستور کار طرفین قرار گرفته است.

دفتر نمایندگی جدید اتحادیه اروپا در عشق آباد پایتخت ترکمنستان به زودی افتتاح خواهد شد. این نمایندگی جدید منجر به تقویت روابط سیاسی و مالی دو طرف خواهد شد. اتحادیه اروپا با افتتاح این دفتر، تعداد نمایندگی های خود در دنیا را به 141 دفتر می رساند. در جریان دیدار فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی از عشق آباد در اوایل ماه جاری، توافقنامه ای میان دولت ترکمنستان و اتحادیه اروپا، سازمان اروپایی انرژی اتمی اتحادیه اروپا برای ایجاد، امتیاز و مصونیت دفتر اتحادیه اروپا در ترکمنستان به امضا رسید.

هم چنین در سال 2011 اتحادیه اروپا حکمی را به منظور شروع مذاکرات برای امضای موافقتنامه ای بین این اتحادیه و آذربایجان و ترکمنستان برای احداث خط لوله ترانس خزر تصویب نموده بود.

موافقتنامه خط لوله ترانس خزر بستر لازم را برای ساخت و ساز یک خط لوله از زیر دریای خزر که ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان متصل می سازد، فراهم می آورد. احداث این خط لوله همچنین می تواند انتقال منابع گاز آسیای مرکزی به اروپا را نیز تسهیل نماید.

پس از امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در ماه آگوست سال 2018 در آکتائو، بر اساس بند 14 این توافقنامه کشورهای ساحلی می توانند توافق دو جانبه ای را برای احداث خطوط لوله در بستر دریای خزر تنها با موافقت کشورهایی که خط لوله از حوزه آن ها می گذرد، صورت دهند. بر این اساس دیگر موافقت هر 5 کشور برای اجرای چنین پروژه هایی احتیاج نیست. به همین دلیل ترکمنستان و جمهوری آذربایجان با مشارکت ترکیه و اتحادیه اروپا مذاکرات احداث خط لوله ترانس خزر را شروع نموده اند.

اتحادیه اروپا یکی از مهمترین شرکای تجاری ترکمنستان است. حجم تجارت میان دو طرف در سال 2018 حدود 700 میلیون یورو (طبق آمار اتحادیه اروپا) بوده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9148

به "ترکمنستان در پی تقویت همکاری های چندجانبه با اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکمنستان در پی تقویت همکاری های چندجانبه با اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید