تفاهمنامه همکاری نظامی ایران و دیگر کشورهای حوزه خزر

به گزارش بلاگ پو، ایران و کشورهای دیگر حوزه خزر در نشستی در روسیه تفاهمنامه همکاری های نظامی، امنیتی و امدادی امضا کردند.

تفاهمنامه همکاری نظامی ایران و دیگر کشورهای حوزه خزر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان به عنوان پنج کشور حوزه دریای خزر روز آدینه در جریان برگزاری نشستی در سن پترزبورگ روسیه تفاهمنامه همکاری نظامی را امضا کردند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک این تفاهمنامه بر همکاری های امنیتی، آموزشی، فنی و امداد و نجات متمرکز شده است. این در حالی است که روسیه و ایران قصد دارند رزمایش مشترکی را چندی دیگر در اقیانوس هند برگزار نمایند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روزهای گذشته با اشاره به اینکه منطقه به یک میدان پرخطر تبدیل شده، تاکید نمود که طرح ایران درباره صلح و امید در خلیج فارس باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اظهار داشت که ایران و روسیه در حال آماده شدن برای برگزاری یک رزمایش ضدتروریستی در اقیانوس هند هستند. (جزئیات بیشتر)

به نوشته اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اوایل اکتبر (مهر) قانونی را امضا کرد که به موجب آن تردد دریایی و تقسیم بستر دریا و خاک زیر سطحی بین پنج کشور خزر براساس قوانین بین المللی صورت می گیرد.

پنج کشور حوزه خزر کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را ماه آگوست (مرداد) امضا کردند. براساس این کنوانسیون، بستر دریایی و زیرزمینی دریای خزر بر اساس قوانین بین المللی بین پنج کشور حاشیه دریایی تقسیم و قرار است همه اعضا در سطح دریا نیز سهیم باشند.

این کنوانسیون حضور نیروهای مسلح خارجی در دریای خزر را ممنوع و مسئولیت حفظ امنیت در منطقه را به پنج کشور ساحلی خزر واگذار می نماید.

چندی قبل نیز قزاقستان و روسیه رزمایش نظامی را در دریای خزر برگزار کردند. در این رزمایش نیروهای دریایی قزاقستان و ناوگان نظامی خزری روسیه شرکت کردند. (جزئیات بیشتر)

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13573

به "تفاهمنامه همکاری نظامی ایران و دیگر کشورهای حوزه خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهمنامه همکاری نظامی ایران و دیگر کشورهای حوزه خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید