تله غرب با اسم مذاکره غیرمستقیم ، کلید حل مسائل مالی در پاستور است نه وین

به گزارش بلاگ پو، بعضی دولتمردان در کنار رسانه های زنجیره ای علی رغم تجربه های متعدد و پرهزینه، همچنان کلید حل مسائل را در وین جست وجو می نمایند، این در حالی است که کلید حل مسائل در پاستور است.

تله غرب با اسم مذاکره غیرمستقیم ، کلید حل مسائل مالی در پاستور است نه وین

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مقامات کشور پیش از این تأکید کردند که شرط بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی این است که آمریکا تمامی تحریم ها را به صورت کامل لغو کند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ، بلکه در عمل تحریم ها را لغو کند و این اقدام از سوی ایران راستی آزمایی و تایید گردد.

در حقیقت اگر تحریم ها برداشته شد بازگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت. بر همین اساس اظهارنظر مقامات آمریکایی درباره حضور در نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه هفته جاری کاملاً مغایر خواسته ایران است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع گزارش داده که حاضران در نشست وین در روز سه شنبه در کوشش برای حصول دو توافق جداگانه درخصوص برجام هستند.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: مقام های ارشد طرف های توافق هسته ای (شامل ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و اتحادیه اروپا) به همراه مقام های ارشد آمریکا قرار است از روز سه شنبه برای بحث درباره برجام این نشست را در پایتخت اتریش برگزار نمایند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشته: ایران هرگونه گفت وگوی مستقیم با آمریکا درخصوص مسائل هسته ای را منتفی دانسته. با این وجود، نمایندگان هر دو کشور در این جلسه حاضر خواهند بود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید شامگاه آدینه گفت که تبادل نظر های غیرمستقیم با ایران در وین بطور بالقوه ای سازنده است.

وی که در کنفرانس خبری روزانه کاخ سفید صحبت می کرد گفت که آمریکا آماده تبادل نظر های مستقیم با ایران بوده، اما در حال حاضر انتظار نداریم که این تبادل نظر ها انجام گردد.

ساکی در ادامه گفت: درباره گام های که ایران باید برای پایبندی به توافق هسته ای اتخاذ کند و همچنین کاهش تحریم ها از سوی ما، بحث خواهیم کرد. اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی در کنار گزارش های رسانه های منتسب به آمریکا و اروپا از تله غرب تحت عنوان مذاکره غیرمستقیم حکایت می نماید.

اروپا و آمریکا در پی آن هستند تا هم ایران و هم آمریکا در نشست روز سه شنبه در وین حضور داشته، اما به صورت مستقیم با یکدیگر مذاکره ننمایند. این اقدام در حقیقت پاک کردن صورت مسئله و به حاشیه بردن مطالبات ایران است. همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، مطالبه ایران کاملاً معین است، لغو تمامی تحریم ها و سپس راستی آزمایی آن توسط ایران، بنابراین اقداماتی همچون برگزاری نشست مشترک برجام با دستورالعمل گفت و گوی غیرمستقیم ایران و آمریکا، صرفا اقدامی نمایشی و توهین آمیز با هدف به حاشیه رفتن مسئله لغو تحریم ها است.

خلاصه شدن تمام ظرفیت دولت در برجام!

هیچ انسان منصف و دلسوزی، اقدام ظالمانه و غیرانسانی آمریکا و اروپا در تحریم مردم ایران و نقش آن در فشار بر مردم کشورمان را انکار نمی نماید؛ بنابراین مقامات کشورمان باید از تمام ظرفیت ها برای لغو تحریم ها بهره ببرند.

اما این مسئله نباید موضوع بسیار مهم بی اثرکردن تحریم ها را به حاشیه ببرد. رهبر معظم انقلاب در 26 آذر 99 فرمودند: رفع تحریم دست دشمن است و خنثی کردن تحریم دست ما است، غیراز این است؟ ما که نمی توانیم خودمان رفع تحریم کنیم، دشمن باید رفع تحریم کند، امّا خودمان می توانیم این تحریم دشمن را خنثی کنیم. پس این مقدّم است، این درست است، بیشتر دنبال این باشیم. البتّه نمی گویم دنبال رفع تحریم نباشیم؛ چرا، واقعاًً اگر بتوانیم تحریم را رفع کنیم، یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم. البتّه چهار سال است تأخیر شده [یعنی]از سال 95 بنا بوده همه تحریم ها یک باره برداشته بگردد [امّا]تا الان نه فقط برداشته نشده، زیاد هم شده.

ایشان در ادامه توضیح دادند: اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ایرانی- اسلامی و عزتمندانه تحریم ها را رفع کرد باید این کار را انجام داد، اما تمرکز عمده باید بر خنثی سازی تحریم ها باشد که ابتکار آن به دست شما است. با عرض تأسف باید گفت علی رغم اینکه ما اکنون در یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می بریم، اما دولت به هیچ عنوان آرایش جنگی ندارد. متأسفانه تمام ظرفیت های دولت در وزارت خارجه خلاصه شده و در ادامه، تمام ظرفیت های وزارت خارجه نیز به برجام خلاصه شده است.

برای نمونه، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در روز های گذشته در گفت و گویی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس با اشاره به اینکه بن بست برجام درحال شکسته شدن است، گفت: اینکه موضوع تبادل نظر ها وارد مرحله فنی شده و از کشمکش های اولیه گذشته، به معنای شکسته شدن بن بست های اولیه و موضوعی نویدبخش است.

کلید حل مسائل در پاستور است، نه وین

بعضی دولتمردان در کنار رسانه های زنجیره ای علی رغم تجربه های متعدد و پرهزینه، همچنان کلید حل مسائل را در وین جست وجو می نمایند، این در حالی است که کلید حل مسائل در پاستور است.

مردم در حوزه مسائل اقتصادی و معیشتی گلایه مند هستند. همان طور که کارشناسان و صاحبنظران به دفعات تأکید نموده اند، مدیریت و تنظیم بازار اقلام مختلف از جمله بازار مرغ، به هیچ عنوان به تحریم ها و مذاکره ارتباطی ندارد.

مسئله مسکن، مدیریت بازار خودرو و بورس نیز همگی ریشه در مدیریت امور توسط دولت داشته و هیچ ارتباطی به مذاکره و نشست و برخاست با طرف آمریکایی و اروپایی ندارد.

کارشناسان تأکید دارند که 70 الی 80 درصد مسائل ناشی از سوءمدیریت دستگاه های اجرایی است و تنها 20 الی 30 درصد مسائل ناشی از تحریم است.

در ماه های گذشته آقای ظریف به دفعات با رسانه های همسو با دولت، از سایت های خبری دست چندم تا روزنامه های حق العمل کار و زنجیره ای مصاحبه نموده است. اما وی هیچگاه حاضر نشده که مقابل رسانه های منتقد دولت نشسته و به سؤالات انتقادی و کارشناسی جوابگو باشد. اخیرا نیز وزیر خارجه در شبکه اجتماعی کلاب هاوس حاضر شده و منتقدان را آماج حمله قرار داده است. یک سؤال؛ چرا بعضی دولتمردان و رسانه های دولتی و زنجیره ای در زنگ حساب دولت صرفا به دنبال جنجال و هیاهو هستند؟! طبیعتاً اگر کارنامه ای قابل قبول برای عرضه به افکارعمومی آماده بود، این قبیل اقدامات از سوی رسانه های دولتی و مدعی اصلاحات صورت نمی گرفت.

چرا در شبکه اجتماعی کلاب هاوس هیچ خبری از وزرای اقتصادی دولت برای جوابگویی درباره بازار مرغ و لبنیات و بازار خودرو و لوازم خانگی و... نیست؟!

تنها راه علاج مسائل اقتصادی، بی اعتمادی به دشمن، اهتمام در اجرای اقتصاد مقاومتی، اعتماد به استعداد های بزرگ جوانان و اتکا به توان داخلی است. در این میان رونق فراوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

گستاخی فرانسه

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در گفت وگوی تلفنی با وزیر خارجه ایران، در اظهارنظری گستاخانه از تهران خواست از نقض بیشتر برجام خودداری کند.

لودریان مدعی شد: من ایران را تشویق کردم در مذاکراتی که روی خواهد داد، سازنده باشد. آن ها باید طی هفته های آینده شناسایی اقدامات ضروری برای بازگشت کامل به پایبندی به توافق هسته ای را ممکن سازند. این هدفی است که توسط تمامی کشور های عضو برنامه جامع اقدام مشترک همچنین آمریکا به نمایش گذاشته شده است. فرانسه نیز به روشی عملگرا و مطالبه گرانه شرکت خواهد نمود.

در روز های گذشته نیز پایگاه خبری آکسیوس اطلاع داد که یکی از دیپلمات های غربی گفته که نمایندگان سه کشور اروپایی در نشست روز آدینه موضع سرسختانه تری در قبال ایران در مقایسه با موضعی که دولت بایدن تا به امروز داشته اتخاذ نموده اند.

گستاخی اروپا در حالی است که کشور های فرانسه، آلمان و انگلیس در کنار آمریکا جزو بدهکار های برجام بوده و حق ندارند که ژست طلبکار به خود بگیرند.

مقامات اروپایی به جای این قبیل اظهارات خصمانه، باید به تعهدات خود ذیل برجام عمل نموده و بدهی خود به ایران را تسویه نمایند.

دیپلمات روس: آمریکا عضو برجام نیست

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در تبادل نظر با خبرگزاری تاس اظهار داشت کمیسیون مشترک برجام روز ششم آوریل (17 فروردین) در وین تشکیل خواهد شد تا وظایف دو گروه کاری را مشخص کند و بحث درباره مسائل مرتبط با ازسرگیری کامل اجرای توافق هسته ای ایران را شروع کند.

این دیپلمات روس گفت: کمیسیون مشترک نشستی مجازی را برگزار کرد و جلسه آفلاین مدیران سیاسی در تاریخ ششم آوریل برگزار خواهد شد.

وی اضافه نمود انتظار می رود در این جلسه، ابتدا وظایف به روشنی معین شوند، پیش از آنکه دو گروهِ کارشناسی کار خود را در وین شروع نمایند. یکی از این گروه ها به مسائل برداشته شدن تحریم های ضدایرانی و دیگری به تعهدات هسته ای تهران و اجرای آن ها خواهد پرداخت.

نماینده روسیه در ادامه گفت: آمریکایی ها در این نشست حضور نخواهند داشت، زیرا آن ها عضو برجام نیستند. آن ها هنوز اجرای تعهدات خود را از سر نگرفته اند و بعد از آن مسئله بازگشت آن ها به توافق هسته ای و ازسرگیری شرایط آن ها به عنوان یک مشارکت نماینده در برجام آنالیز خواهد شد.

رابرت اقتصادی، نماینده دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای مدعی شد واشنگتن آماده رفع تحریم های ناسازگار با برجام است.

اقتصادی در مصاحبه با شبکه پی بی اس گفت: ما می خواهیم ایران به پایبندی کامل به توافق برگردد. ایالات متحده می داند برای اینکه [ایران]به پایبندی برگردد، واشنگتن باید آن تحریم هایی را که با برجام ناسازگارهستند رفع کند.

رابرت اقتصادی در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به افزایش میزان اورانیوم غنی شده ایران توضیح داد آمریکا در مقایسه با زمان خروج از برجام در شرایط به مراتب بدتری در ارتباط با برنامه هسته ای ایران قرار گرفته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 46844

به "تله غرب با اسم مذاکره غیرمستقیم ، کلید حل مسائل مالی در پاستور است نه وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تله غرب با اسم مذاکره غیرمستقیم ، کلید حل مسائل مالی در پاستور است نه وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید