مذاکرات فنی در وین برای تعیین گام های دو طرفه، اظهارنظرهای مثبت در سرانجام جلسه اول

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: طرف های باقی مانده در توافق هسته ای به همراه آمریکا برای آغاز فرآیندهای دیپلماتیک مربوط به احیای برجام، در حال دیدار و رایزنی در پایتخت اتریش، جایی که توافق اصلی در سال 2015 امضاء شد، هستند.

مذاکرات فنی در وین برای تعیین گام های دو طرفه، اظهارنظرهای مثبت در سرانجام جلسه اول

به گزارش ؛ کنندگان قدرت های جهانی که توافق هسته ای سال 2015 را امضا کردند برای نجات این توافق تاریخی، امروز سه شنبه در پایتخت وین گردهم آمده اند، اما به نظر می رسد این نشست ها [در صورت موفقیت] تنها شروع یک راستا طولانی و پرچالش خواهد بود.

به نوشته واشنگتن پست، مذاکره کنندگان آمریکائی به ریاست کننده ویژه بایدن در امور ایران بدون ملاقات مستقیم با کنندگان ایران در وین، مذاکرات غیر مستقیم با تهران را از طریق سایر طرف های و با میانجی گری اروپایی ها پیگیری خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: مسائل اولیه ای که باید مورد بحث قرار گیرد در واقع کاملا ساده است. آنها از یک سو گام های هسته ای هستند که ایران باید برای بازگشت به انطباق با توافق بردارد، و از سوی دیگر گام هایی که آمریکا باید برای رفع تحریم ها بردارد را شامل می شود.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران نیز به خبرنگاران گفت: ما اطمینان داریم که در راستا درستی قرار داریم و اگر رغبت، جدیت و صداقت آمریکا ثابت شود، می تواند نشانه خوبی برای آینده ای بهتر برای برجام باشد.

با این حال به نوشته واشنگتن پست، در حالی که این نشست ماه ها بن بست بین دو طرف را می شکند، اما

جلسه کارگروه های فنی پس از گفت و گوهای سیاسی

همچنین به نوشته وال استریت ژورنال هدف نشست وین تدوین نقشه راه برای هر دو کشور آمریکا و ایران برای بازگشت به انطباق با مفاد این توافق است. در پی جلسات سیاسی اولیه، گفتگوها در میان کارگروه های فنی ادامه دارد و انتظار می رود چند هفته به طول بیانجامد.

به نوشته این روزنامه انتظار نمی رود مذاکره کنندگان آمریکایی و ایرانی در این دور نشست ها، مستقیماً با هم ملاقات کنند. در عوض، دیپلمات های ایران، فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین -اعضای کمیسیون مشترک- در یک هتل در مرکز وین ملاقات خواهند کرد. هیات آمریکائی نیز به ریاست رابرت اقتصادی در هتل جداگانه ای در همان نزدیکی هستند و تا واسطه های اروپائی بین هیات های ایران و آمریکا مداکرات غیرمستقیم را پیش می برند.

شروع نشست ایران و 4+1

از حوالی ساعت 17:15 به وقت تهران، نشست کمیسیون مشترک برجام در گراندهتل وین با حضور هیأت های ایران، اتحادیه اروپا و 5 کشور آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین، به ریاست انریکه مورا معاون سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا شروع شد.

توافق برای شروع مذاکرات کارشناسی

دور نخست نشست حضوری کمیسیون مشترک برجام که در گراند هتل شهر وین برگزار گشت، پس از حدود یک ساعت با

بر اساس خبرهای دریافتی، دو نشست کارشناسی موازی بین اعضای کمیسیون مشترک برای رایزنی های فنی در زمینه رفع تحریم های آمریکا و اقدامات هسته ای ایران تشکیل شده است.

این نشست های کارشناسی قرار است به بحث و رایزنی در مورد جنبه های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها و معکوس کردن گام های هسته ای بپردازند و نتیجه بحث های خود را به کمیسیون گزارش دهند.

مورا: اشتیاق و وحدت برای رسیدن به نتیجه وجود دارد

انریکه مورا با انتشار تصاویری از نشست در توییتر خود نوشت: جلسه کمیسیون مشترک. وحدت و اشتیاق برای رسیدن به یک فرایند دیپلماتیک مشترک با دو گروه متخصص در مورد اجرای تعهدات هسته ای و لغو تحریم ها وجود دارد. من به عنوان هماهنگ کننده، در وین تماس های جداگانه با تمام طرف های مربوطه، از جمله ایالات متحده را شدت می بخشم.

اولیانوف: نشست وین موفقیت آمیز بود/ شروع به کار گروه های کارشناسی

میخاییل اولیانوف، کننده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین نشست امروز را موفقیت آمیز توصیف کرد و در توییتی نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام موفقیت آمیز بود.

اولیانوف در توییت دیگری نوشت: احیای برجام فوراً اتفاق نمی افتد. مدتی زمان خواهد برد. چقدر؟ هیچکس نمی داند. مهمترین نکته پس از جلسه امروز کمیسیون مشترک این است که اقدام عملی در راستای دستیابی به این هدف شروع شده است.

عراقچی: رفع تحریم ها و راستی آزمایی، اولین و ضروری ترین اقدام برای احیای برجام است

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه رفع تحریم های آمریکا را اولین و ضروری ترین اقدام برای احیای برجام خواند و گفت: ایران آمادگی کامل دارد به محض رفع تحریم ها و پس از راستی آزمایی آن، اقدامات جبرانی هسته ای خود را متوقف کرده و به اجرای کامل برجام برشود.

اقتصادی: رسیدن به توافق درباره برجام قبل از انتخابات ایران ضرورتی ندارد

رابرت اقتصادی صبح روز سه شنبه درباره نشست پیش رو به رادیو NPR گفت: این شامل بحث هایی در مورد شناسایی گام هایی خواهد بود که آمریکا و ایران باید بردارند.

اقتصادی در پاسخ به این سوال که آمریکا در صورت بازگشت به برجام به دنبال چه خواهد بود گفت: چیزی که دنبال آن خواهیم بود، اول از همه، است.

او در ادامه گفت: اگرچه این توافق برای مدتی پابرجا است و برخی از مفاد آن هم تا همیشه ادامه دارند اما بهتر است مثل همه توافق های کنترل تسلیحاتی در اینجا هم بررسی کنیم که آیا می توان به توافقی متعاقب برای گسترش چارچوب های زمانی رسید یا خیر.

رابرت اقتصادی با بیان اینکه ما نگرانی هایی درباره برنامه موشک های بالیستیک و فعالیت های منطقه ای ایران داریم، گفت وگو درباره آن ها را ضروری دانست و اضافه کرد: اگر بتوانیم مسئله هسته ای را رفع کنیم و از اینکه ایران چه اقدام جدیدی را اعلام خواهد کرد نگرانی نداشته باشیم، در شرایط بهتری قرار خواهیم گرفت.

اقتصادی در پاسخ به این سئوال که آیا از نظر او لازم است قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران بر سر برجام توافق حاصل شود گفت: ضرورتی ندارد.

وی اضافه کرد: ما با هر کسی که در قدرت باشد مذاکره خواهیم کرد. اگر بتوانین قبل از انتخابات به تفاهم برسیم، خوب است. اگر هم نتوانیم، با هر کسی که سر کار باشد، این راستا را ادامه می دهیم.

رابرت اقتصادی ادامه داد: نمی توانیم واقعیت انتخابات را نادیده بگیریم ولی نمی توانیم اجازه دهیم این موضوع سرعت کارمان را به ما دیکته کند.

*** این گزارش در حال تکمیل است و خبرنگاران به محض دریافت خبرهای تازه از مذاکرات وین، گزارش را با اطلاعات جدید تکمیل خواهد کرد ...

پیش زمینه ها

مقامات ایران و آمریکا آمادگی خود برای بازگشت کامل به تعهدات برجامی را اعلام کرده اند و اکنون باید در وین برای طراحی یک نقشه راه رایزنی کنند. طرحی که از یک سو باید شامل سلسله و احتمالاً سایر طرف ها جهت جدید و یا مجدداً اعمال شده از سوی دولت ترامپ باشد، و از یک سو در راستای ایران برای بازگشت به محدودیت های مندرج در برجام را در بر بگیرد. این ها به علاوه ، همه مستلزم گفت وگوهای دقیق و کارشناسی است که در سناریوهای مختلف خود می تواند به طول بیانجامد.

با این حال به گفته کارشناسان، در صورت تحقق اهداف قابل دستیابی نشست وین، نه تنها بن بست دیپلماتیک حاکم را خواهد شکست، بلکه یک گام جدی و اولین شانس واقعی برای احیای برجام در فرصت کوتاه باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ایران محسوب می شود.

علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک گفتگوی صوتی شامگاهی از طریق کلاب هاوس، گفت که با پایان یافتن بحث بچگانه درباره اینکه اول چه کسی باید اقدام کند، بن بست برجام در حال شکستن است.

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز جمعه در توییتی گفت که امضاکنندگان برجام در وین تمرکز خود را معطوف به می کنند،

عباس عراقچی، رئیس هیئت مذاکره کننده ایران و معاون سیاسی وزیرخارجه پیش از ترک تهران به مقصد وین گفت: ما هیچ طرح گام به گامی نداریم و نمی پذیریم. تنها یک گام وجود دارد و آن این است که آمریکا باید تمام تحریم های دوران ریاست جمهوری ترامپ را لغو کند. سپس ما تأیید می کنیم و به تعهدات خود برمیگردیم.

به نوشته الجزیره، ، محقق ارشد مرکز مطالعات استراتژیک، بخش تحقیقاتی دفتر ریاست جمهور ایران، مقامات در تهران شرایط داخلی ایالات متحده و محدودیت های دولت بایدن را به خوبی درک می کنند، اما در عین حال این مسئله مربوط به ایالات متحده است و نه ایران.

حسینی گفت: مذاکرات آینده سخت خواهد بود، به ویژه اینکه انتظاراتی که لازم است سازگارسازی شوند.

وی اضافه کرد: من انتظار موفقیت ناگهانی و بزرگی را ندارم، اما می توانیم مطمئن باشیم که در راستا درست قرار گرفته ایم. من انتظار دارم که در پایان مذاکرات وین، نسبت به آنچه همه طرف ها برای بازگشت به تعهدات خود ذیل برجام باید انجام دهند، دید واضح تری بدست بیاوریم؛ که برای شروع، موفقیت قابل قبولی است.

همچنین ، مدیر پروژه ایران در گروه بین المللی بحران، گفت که به باور او

وی به الجزیره گفت: سخت نیست که پیش بینی کنیم یک عدم سازگاری بین انتظارات ایران و پیشنهادی که ایالات متحده مایل است ارائه دهد، رخ خواهد داد. اما با پراگماتیسم، دو طرف می توانند به یک چارچوب مشترک قابل قبول برای پیشرفت در مسئله دست یابند. مسئله کلیدی این است که اقدامات برای احیای برجام چگونه می شوند، اما .

وزارت امور خارجه ایران به تازگی گفت که و انتظار دارد که ایالات متحده گام نهایی برای برداشتن همه تحریم های اعمال شده توسط ترامپ را بردارد.

، عضو غیرمقیم شورای آتلانتیک به الجزیره گفت: مسئله در اینجا این است که اقدامات ایران در نقض توافق به آسانی قابل برگشت است، درحالی که برای ایالات متحده، به دلیل با هدف از بین بردن برجام و شبکه پیچیده تحریم ها، بازگشت کامل به توافق سختتر خواهد بود.

ظریف در اوایل سال [میلادی] جاری گفته بود که ایالات متحده حدود 1600 مورد تحریم را علیه ایران وضع کرده، مجدداً اعمال کرده یا برچسب تحریمی آن ها را تغییر داده است و به این ترتیب بصورت مستقیم و غیرمستقیم یک خسارت اقتصادی یک تریلیون دلاری به ایران وارد کرده است.

تعیین نیست که چگونه این تحریم ها لغو می شوند و یا اینکه در نهایت چه تعداد تحریم باید لغو شود تا ایران به وعده خود مبنی بر بازگشت کامل به توافق هسته ای عمل کند.

مقامات دولت ترامپ در سال 2020 مأموریتی را انجام دادند که هرگونه تلاش دولت احتاقتصادی جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای را سختتر کند. به این ترتیب، وزارت خزانه داری برخی تحریم ها علیه افراد و نهادهای ایرانی که قبلاً تحریم شده بودند را با یعنی و مجدداً اعمال کرد.

ایپتن

ایپتن | آخرین اخبار و مقالات گردشگری

مجله توسعه دهنده

مجله توسعه دهنده | مجله تکنولوژی و علوم رایانه
منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 46502

به "مذاکرات فنی در وین برای تعیین گام های دو طرفه، اظهارنظرهای مثبت در سرانجام جلسه اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات فنی در وین برای تعیین گام های دو طرفه، اظهارنظرهای مثبت در سرانجام جلسه اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید