تهران بمب ساعتی است؛ برای نجات، با این فهرست آغاز کنیم

به گزارش بلاگ پو، خبرگزاری ایسنا نوشت: گازکشی در تهرانِ روی گسل، خودش یک معضل است. استاندار تهران می گوید در صورت بروز حادثه همین گاز شهری که با لوله به تمام خانه های شهر رفته می تواند فاجعه آفرین باشد. میانگین عمر تجهیزات انتقال برق تهران هم از 25 سال گذشته است که خودش می تواند بالقوه، عامل افزایش آتش سوزی ها باشد و در صورتی که قرار باشد فشار بر شبکه برق افزایش پیدا کند تا مصرف گاز کم بشود، مسائل بیشتر هم خواهد شد.

تهران بمب ساعتی است؛ برای نجات، با این فهرست آغاز کنیم

تمام آموزشی که ما مردم عادی برای روبه رو شدن با بحران دیده ایم، به مانورهای سالانه زلزله در مدارس خلاصه می گردد؛ نمایشی برای پرکردن ساعتی به نام ساعت زلزله که بعضا با نواخته شدن زنگ زلزله آغاز می گردد و به تعطیلی کلاس درس و بازی در حیاط مدرسه می گذرد، اگر دوربین صدا و سیما با هماهنگی قبلی به مدرسه ای برود، ممکن است بخش دیگری از این نمایش شامل باندپیچی دست و سر بچه ها برای بهترشدن گزارش باشد؛ در غیر این صورت حتی خود مانور هم ممکن است با تشخیص مسوولان مدرسه در کلاس های درس اجرا نگردد.

آتش سوزی پلاسکو علاوه بر این که نشان داد ساختمان های شهر چقدر ناایمن هستند و می توانند چه داغی به دل مردم بگذارند، یک چیز دیگر را هم روشن کرد و آن اینکه در نبود قوانین روشن و الزام آور برای آموزش مردم در خصوص برخورد با شرایط اضطراری، جان عده زیادی از همین مردم و نیروهای امدادی در خطر است.

در خیلی از جاهای جهان اما رویه این طور نیست؛ حتی در کشورهایی مثل کانادا و بسیاری از نقاط اروپا که خطر زلزله آن ها را چندان تهدید نمی نماید، مقررات و آموزش ها برای برخورد با شرایط بحرانی بسیار جدی و سخت گیرانه است.

شقایق یک دانشجوی ایرانی که در کانادا زندگی می نماید در خصوص تجربه خودش در طول زندگی در این کشور می گوید: با وجود آنکه در کانادا امکان زلزله کم است، تمام مانورها مربوط به آمادگی برخورد با زلزله و تیراندازی است، مانورها معمولا در هر سال تحصیلی یک بار تکرار می گردد در زمان مانور همه باید از مسیرهای اختصاصی که قبلا اعلام شده از ساختمان بیرون بروند و در محوطه ای از پیش تعیین شده جمع شوند، استادان موظف هستند در کلاس را قفل نمایند و از ساختمان بیرون بیایند، در زمان مانور های تیراندازی هم قانون این است که هیچکس نباید در راهروها یا پله ها باشد، وقتی مانور اعلام می گردد همه باید در اتاق ها باشند و از جایشان حرکت ننمایند تا مانور تمام گردد، این مانورها آن قدر جدی و سخت گیرانه اجرا می گردد و بعد از دو سه سال زندگی در این جا برای همه جا می افتد که در شرایط اضطراری باید چه طور رفتار نمایند و چه چیزی واقعا اهمیت دارد.

محمد که در دانمارک زندگی می نماید در این مورد می گوید: زنگ مانور آتش سوزی در مراکز آموزشی هر شش ماه یک یک بار زده می گردد. برای استادها در همه کلاس ها لباس های شب رنگ وجود دارد که به محض آغاز مانور آن ها را می پوشند و بعد دانشجویان را هدایت می نمایند که از ساختمان بیرون بروند و در حیاط حضور و غیاب انجام می دهند، یک مانور سراسری هم هست که سالی یک بار انجام می گردد. زنگ آن در سر تا سر کشور شنیده می گردد و همه مردم باید زمان شنیدن آن ساختمان ها را ترک نمایند و به فضای باز بروند. علاوه بر این در زمان بروز حادثه در یک محله، معمولا شهرداری به همه ساکنان آن منطقه پیامک می فرستد و مردم را در جریان نکات ایمنی مورد احتیاج در آن شرایط خاص قرار می دهد.

بهنام که در آلمان زندگی می نماید، در خصوص آموزش های مربوط به اصول ایمنی و برخورد با شرایط اضطراری در این کشور می گوید: علاوه بر آموزش و تمرین مدام مانور آتش سوزی در مدارس ، همه کسانی که می خواهند گواهی نامه رانندگی بگیرند هم باید اول در دوره یاری های اولیه شرکت نمایند و گواهی بگیرند، نه تنها در آلمان بلکه در تمام اروپا وقتی کسی می خواهد کار تازه ای پیدا کند باید اول دوره ای مربوط به بازآموزی اصول ایمنی را طی کند، در آغاز کار به همه تازه واردها در خصوص وظایفشان در شرایط اضطراری شرح داده می گردد، راه های خروج و جای کپسول های آتش نشانی را در اختیار آن ها می گذارند و محل تعیین شده برای تجمع بعد از سانحه در ساحتمان را برایشان تعیین می نمایند. علاوه بر این ها از آنجاکه در صورت بروز حادثه مسئولیت مدیران شرکت ها بسیار بالاست، معمولا شرکت های بزرگ یک کارمند دارند که شرایط ایمنی محیط کار و آموزش کارکنان را به صورت مرتب چک می نماید و به پرسش ها پاسخ می دهد. تکرار این آموزش ها آن قدر در طول زندگی افراد انجام می گردد که مردم کاملا می دانند در شرایط بروز حادثه باید چه کاری انجام دهند.

همزمان با کوشش آتش نشان ها برای خاموش کردن آتش در طبقات بالایی ساختمان پلاسکو، عده ای از کسبه بدون اجازه وارد ساختمان شده بودند تا اموالشان را نجات دهند، همین یک مثال هزینه ساز به روشنی نشان می دهد که چقدر در آموزش اصول و مقررات امینی در کشور با مشکل روبرو هستیم. شاید نتوانیم اختیارات شهرداری یا امکانات آتش نشانی را برای آنالیز ایمنی ساختمان هایی که در آن ها زندگی می کنیم افزایش دهیم ، اما احتمالا می توانیم دستورالعمل های ساده مربوط به زمان بروز حادثه را با خودمان مرور کنیم و به دیگران هم آموزش دهیم:

-برای آغاز، تمام شماره هایی را که در شرایط اضطراری ممکن است مورد احتیاج باشد بنویسید و در جایی در معرض دید اهالی ساختمان قرار دهید، این شماره ها علاوه بر شماره نیروهای امدادی، شامل امداد گاز و آب و برق هم می گردد و یاری می نماید در شرایط خاص بتوانید درخواست کنید که برق و گاز قطع گردد.

-کسانی که در ساختمان مسوولیتی دارند، از جمله سرایدار و مسئول شوفاژخانه یا افرادی مانند آن ها باید توسط آتش نشانی آموزش داده شوند تا در صورت لزوم، علاوه بر تماس با نیروهای امدادی بتوانند قبل از رسیدن آن ها، شرایط اضطراری را مدیریت نمایند.

-از مهم ترین چیزهایی که باید در خصوص ساختمانی که در آن زندگی و کار می کنید بدانید، راه های خروجی ساختمان است، همه ساختمان ها باید علائم شبرنگ بدون احتیاج به برق برای نشان دادن راه خروج از ساختمان داشته باشند.

-سیستم برق کشی ساختمان ها باید طوری طراحی و عایق بندی شده باشد که از گرم شدن زیاد آن جلوگیری گردد، علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که اضافه بار الکتریکی روی سیم پیچی ها می تواند خطرناک باشد؛ بنابراین بهتر است از وصل کردن چندراهی به یک پریز برق خوداری گردد.

همه ساختمان ها باید مجهز به دستگاه های اعلام و اطفاء حریق و کپسول های آتش نشانی مناسب با کاربری ساختمان باشند. کپسول ها باید در دوره های منظم توسط آتش نشانی بازدید شوند، ساکنان و کارکنان ساختمان باید در خصوص کار با این وسایل آموزش ببینند. علاوه بر این خود ساختمان ها باید در دوره های زمانی تعیین توسط آتش نشانی بازدید شوند تا در صورت وجود مشکل پیش از بروز شرایط اضطراری برای آن ها چاره اندیشی گردد. کارکنان و ساکنان ساختمان باید در دوره های منظم در خصوص استفاده از وسایل اطفاء حریق، چگونگی برخورد با شرایط اضطراری و راه های خروجی ساختمان آموزش ببینند.

در نظر داشته باشید که :

-آتش سوزی در آشپزخانه ها بسیار شایع است ؛ بنابراین در زمان پخت و پز باید احتیاطهای لازم را انجام دهید.

-سیستم های الکتریکی که برق زیادی مصرف می نمایند باید به پریزهای مستقل وصل باشند، اضافه بار روی سیستم سیم کشی منازل یا اداره ها می تواند باعث گرم شدن آن ها و ایجاد مشکل باشد.

-مراقب باشید که موارد مشتعل شونده در نزدیکی وسایلی که گرما، جرقه یا اشعه فراوری می نمایند قرار نداشته باشد. از قبل بدانید که موارد قابل اشتعال در کجا قرار دارند، تا در صورت بروز حادثه بتوانید نیروهای امدادی را در این مورد مطلع کنید.

-اگر در ساختمان شما افراد دارای احتیاجهای خاص، کار یا زندگی می نمایند، بدانید که آنها معمولا در کدام طبقه و در کجای ساختمان هستند تا در صورت بروز حادثه بتوانید به پیداکردن سریع آنها یاری کنید.

-بهتر است همه ساختمان ها به سیستم اطفاء حریق بارانی مجهز باشند تا در صورت بروز حادثه از گسترش آتش جلوگیری گردد.

-طرح و نقشه ساختمان را پیدا کنید و در جایی قابل دسترس قرار دهید، این اطلاعات در زمان حادثه می تواند به سرعت امدادرسانی یاری کند.

-یک منطقه امن تعیین تعیین و همه را در خصوص آن مطلع کنید تا در صورت بروز حادثه همه کسانی که از ساختمان خارج می شوند بدانند باید در کجا تجمع نمایند، به این شیوه هم استرس کمتری به اعضای ساختمان وارد می گردد و هم امکان سرشماری افراد بعد از بروز حادثه سرعت می گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13848

به "تهران بمب ساعتی است؛ برای نجات، با این فهرست آغاز کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران بمب ساعتی است؛ برای نجات، با این فهرست آغاز کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید