تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا

به گزارش بلاگ پو، معاون بهداشت ستاد کرونای مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به شرایط کرونا در تهران، گفت: از نظر آمار مراجعه موارد سرپایی، مشاهده می کنیم که کم کم در شیب نزولی قرار می گیریم. اگر به یکباره دچار پیک ناگهانی نشویم به نظر می رسد همین روز ها در حال عبور از پیک امیکرون در موج ششم هستیم.

تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا اولیایی منش درباره آمار اندازه تزریق واکسن کرونا در استان تهران، گفت: آمار تزریق دز اول 92 درصد، دز دوم 82 درصد و دز سوم نزدیک 40 درصد است. این آمار نسبتا خوب است. آمار واکسیناسیون 12 سال به بالا هم نزدیک به آمار میانه تهران و کشوری است.

وی درخصوص نحوه بیماریابی کرونا در مرکز، اظهار کرد: در سویه امیکرون و به طور کلی در زمان رسیدن به پیک ها، موضوع بیماریابی متفاوت می گردد. حتی از نظر علمی اعلام می گردد وقتی در پیک قرار داریم تست ها دیگر فایده ندارند و یا خیلی از کشور ها شیوه خود را از تست PCR به رپید تست ها تغییر می دهند. وقتی در پیک قرار داریم بویژه در پیک امیکرون که به سرعت جمعیت زیادی از مردم با شدت خفیف آلوده شدند، اصلا تست کردن خیلی معنی ندارد و تست هایی که انجام می گردد برای مطالعات اپیدمیولوژی و آنالیز اینکه چند درصد آلودگی داریم، انجام می گردد. ردیابی کل جمعیت در شرایط چنین پیک هایی معنا ندارد.

او ادامه داد: در کشور هایی که تست کرونا پیش تر به صورت دولتی انجام می شد، در شرایط توسعه امیکرون اعلام شد این تست ها سوبسید دولتی نخواهد داشت و آزاد حساب می گردد. معنای آن این بود که تست خیلی فایده ندارد؛ چون یا افراد ناقل هستند یا گرفتار بیماری هستند. نه امکانات تست در حجم توسعه سویه امیکرون در هیچ کشوری وجود دارد و نه انجام تست ارزشمند است.

وی اضافه کرد: در ایران هم اعلام شد هرکس علائم سندرمیک کرونا (علائم مشابه سرماخوردگی) پیدا کرد، می تواند 5 روز تا یک هفته مرخصی استعلاجی بگیرد و افراد دارای علامت در خانه بمانند تا با بهبود علائم مجدد به کار بازگردند. اغلب کشور های دنیا هم با این شیوه پیش رفتند. طی دوره امیکرون حدود 40 هزار تست PCR و 50 هزار رپید تست در تهران اجرا شده است.

او درباره نوع زیرواریانت در گردش از سویه امیکرون در تهران، بیان نمود: تا جایی که آگاه هستم هنوز سویه BA1 در گردش است؛ اما سه زیر واریانت امیکرون تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر سه سویه بیماری خفیفی ایجاد می نمایند.

اولیایی منش درباره وقوع قله موج ششم در تهران، توضیح داد: از نظر آمار مراجعه موارد سرپایی مشاهده می کنیم که کم کم در شیب نزولی قرار می گیریم. اگر یک دفعه دچار پیک ناگهانی نشویم به نظر می رسد همین روز ها درحال عبور از پیک امیکرون هستیم. اول موارد سرپایی کاهش یافته و سپس موارد بستری معمولی، ICU و در نهایت فوتی ها کاهش می یابند. با وجود این امر، توصیه می کنم به هیچ عنوان دچار ساده انگاری نشده و همچنان بر رعایت پروتکل های بهداشتی اهتمام ورزیم؛ زیرا برای اینکه مطمئن شویم از پیک عبور کردیم به دو هفته زمان احتیاج داریم.

او تاکید نمود: بر اساس اعلام سازمان بهداشت دنیای و متخصصین، طی یکسال آینده هم با کرونا دست و پنجه نرم خواهیم کرد؛ بنابراین توصیه می کنم به هیچ وجه موضوع تکمیل 3 دز واکسیناسیون، ماسک، فاصله فیزیکی و ماسک را رها نکنیم. یکی از دلایلی که آمار بستری و مرگ و میر در موج امیکرون بالا نرفت، واکسیناسیون بود. باید پوشش واکسیناسیون به بالای 95 درصد برسد. نمی توان پیش بینی کرد که امیکرون آخرین جهش کرونا بوده و دیگر جهشی نخواهیم داشت؛ این موضوع وابسته به رفتار مردم در تمام دنیا است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 61031

به "تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در حال گذر از قله موج ششم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید