تهران منشأ آلودگی کرونا، ماسک نذر کنید

به گزارش بلاگ پو، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به شرایط ابتلا، بستری و مرگ ومیر ناشی از کرونا در کشور و استان تهران، گفت، اکنون تهران منشاء آلودگی برای شهرهای دیگر است زیرا مقصد مسافرتی است و جمعیتی که در رفت وآمد هستند، به استان ها یا شهرهای مجاور می فرایند که می تواند شیوع گسترده ای را ایجاد کند.

تهران منشأ آلودگی کرونا، ماسک نذر کنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به افزایش آمار کرونا، گفت: اولا باید حوصله کنیم. ما از 15 تیر ماه استفاده از ماسک را آغاز کردیم. برای کاهش مرگ ناشی از کرونا با وجود رعایت پروتکل های بهداشتی، حداقل یک فاصله چهار تا شش هفته ای لازم است. در حدود پنج الی هفت روز اثر اجرای پروتکل ها بر تعداد مبتلایان دیده می شود، دو الی سه هفته بر تعداد بستری و بعد از چهار الی شش هفته در کاهش مرگ ومیر دیده می شود. در برخی استان ها که میزان استفاده از ماسک بالاتر است، اثرات کاهشی بر بستری را می بینیم؛ ضمن این که باید توجه کرد که درباره ماسک می گوییم استفاده 80 درصدی کف مطلوب و 95 درصد مطلوب مورد انتظار ما است.

ماسک نذر کنیم

وی افزود: ضمن تشکر از مردم برای افزایش استفاده از ماسک، تقاضا داریم که کنش اجتماعی داشته و از دیگران بخواهیم از ماسک استفاده کنند. همچنین مردم می توانند وارد نذر ماسک شوند. برخی از خانواده ها همین ماسک های معمولی را هم نمی توانند تأمین کنند. کسی که با یارانه زندگی می کند یا روزمزد است، نمی تواند ماسک 1000 تومانی، 2000 تومانی یا 3000 تومانی را تأمین کند. ممکن است پارچه یا چرخ خیاطی هم نداشته باشند تا بتوانند ماسک خانگی تهیه کنند. بنابراین، بهترین نذر، این است که ماسک نذر کرده و در مناطق فقیر توزیع کنند.

نظارت بر تأمین و توزیع ماسک بر عهده وزارت صمت است

حریرچی درباره شرایط بازار ماسک نیز گفت: باید توجه کرد که طبق مصوبه ستاد ملی کرونا تأمین ماسک و نظارت بر توزیع آن بر عهده وزارت صمت است. روی داروخانه ها نیز هم وزارت بهداشت و هم وزارت صمت نظارت دارند. اخیرا که تقاضا برای ماسک زیاد شده، مقداری نابسامانی ایجاد شده است؛ در حالی که هم تولید صنعتی و هم تولید کارگاهی ما افزایش یافته است و ماسک به صورت استاندارد تولید می شود. در عین حال توصیه ما این است که از ماسک پارچه ای استفاده شود. نیاز نیست که حتما از ماسک طبی استفاده کنند.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش گفت: ما در کرونا سه معیار اصلی داریم، یکی میزان و تعداد ابتلا، یکی میزان بستری و یکی میزان مرگ است. تعداد مبتلا به تعداد تستی که هر کشور انجام می دهد، بستگی دارد. تعداد بستری هم به میزان تخت در دسترس کشورها وابسته است اما بهترین شاخص برای ارزیابی، تعداد مرگ است. در حال حاضر تعداد بستری روزانه به نزدیک 4000 تن رسیده است. همچنین میزان بستری ما، پنج نفر به ازای هر 100 هزار نفر است. تا جایی که فرایندمان صعودی است، موارد مرگ هم صعودی خواهد بود.

حریرچی افزود: میزان مرگ، همه ما را بسیار ناراحت می کند. در این مدت از ابتدای اسفند تا به امروز، روزانه به طور متوسط 102 مرگ داشتیم. در عین حال موارد کرونایی که در آمار ثبت شده، فقط افرادی هستند که تست مثبت کرونا داشته اند.

72 میلیون نفر از جمعیت کشور در مناطق هشدار کرونا

وی با بیان این که مهم ترین موضوع سلامتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دنیا، فعلا کرونا است، ادامه داد: 26 استان کشور یا قرمزند یا در حال هشدار هستند و فقط پنج استان، زرد هستند. 72 میلیون جمعیت کشور در استان هایی که شرایط هشدار دارند، به سر می برند.

تهران منشأ آلودگی برای شهرهای دیگر

حریرچی درباره شرایط استان تهران، گفت: متأسفانه شهر تهران مجددا قرمز شد. نگرانی و پیش بینی وزیر بهداشت درست از آب درآمد و تهران هم به شهرهای قرمز پیوست. اکنون تهران منشاء آلودگی برای شهرهای دیگر است زیرا مقصد مسافرتی است و جمعیت روز با شب تهران حدود 800 هزار نفر الی یک میلیون نفر تفاوت دارد که این جمعیت به استان ها یا شهرهای مجاور می فرایند که می تواند شیوع گسترده ای را ایجاد کند.

وی درباره شرایط بستری در تهران، گفت: موارد بستری مجددا در تهران اوج گرفته است که خیلی خطرناک است. روز گذشته در استان تهران 710 بیمار مبتلا به کرونا را بستری کرده ایم که به اندازه ظرفیت بیمارستان امام حسین (ع) تهران است.

حریرچی تأکید کرد: نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که در انگلیس 40 درصد میزان مراجعه برای سکته قلبی کاهش یافته است که این نشان می دهد که مردم مراجعه نکرده اند و این اتفاق خطرناک است. در کل اروپا 25 درصد واکسیناسیون کاهش یافته که بعدا خودش را در انواع بیماری ها نشان می دهد. با این که در برخی مراکز خصوصی و مطب ها موارد بهداشتی رعایت نمی شود، اما خانه های بهداشت در روستاها و پایگاه های سلامت در شهرها 100 درصد پاک هستند و اصلا بیمار کرونایی در این مراکز قبول نمی کنیم. بنابراین واکسیناسیون و اندازه گیری قد و وزن بچه ها را انجام می دهند تا مردم واکسن بچه هاشان را تزریق کنند.

بستری سنین پایین نسبت به 4 ماه قبل 2 برابر شده

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر افراد 20 تا 29 ساله و حتی سنین کمتر هم بستری می شوند. هرچند میزان بستری در سنین بالا همچنان بیشتر است، اما میزان بستری سنین پایین هم نسبت به دوره چهار ماهه قبل دو برابر شده است. باید خیلی مراقب جوانان و بچه ها باشیم.

از هر 14 نفر بیمار کرونایی بستری در تهران، 1 نفر فوت می کند

حریرچی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، گفت: در استان تهران 7.5 درصد مبتلایان به کرونا که در بیمارستان بستری می شوند، فوت می کنند. یعنی از هر 14 نفر، یک نفر فوت می کند. فوت در سنین بالای 90 سال، بسیار زیاد است و در سنین بین 60 تا 69 سال، 10 درصد است. در عین حال ما همواره اعلام کردیم که برای کنترل بیماری، باید عدد مولد نسلی زیر یک باشد. اگر عدد مولد نسلی یک باشد، به این معنی است که به ازای هر یک بیمار یک بیمار داریم اما اگر زیر یک باشد، تعداد بیماران در سطح جامعه کاهش می یابد و بعد بستری و مرگ کاهش می یابد. متأسفانه در تهران حتی عدد مولد نسلی دو تا 2.5 را هم داشته ایم که توانستیم به زیر خط خطرناک برسیم و اکنون به 1.2 نزدیک شده ایم.

وی با اشاره به مراسم عید قربان و روز عرفه، گفت: امروز یک نامه رسمی ارسال کردیم که خواسته شده فقط مراسم را در شهرهای سفید داشته باشیم. می دانیم که برای برخی از مذاهب از جمله برادران اهل سنت برخی مناسک مانند نماز واجب است اما خاضعانه اعلام می کنم که زندگی تک تک مردم اعم از اهل سنت و... برایمان مهم است. از مولوی ها و بزرگان می خواهم توصیه کنند تا این عید قربان را رعایت کنیم.

حریرچی درباره مکانیسم قرنطینه و رعایت فاصله فیزیکی، گفت: ماسک شرط لازم است اما شرط کافی نیست و فاصله گذاری هم باید رعایت شود. ثابت شده است که کرونا از طریق تماس مجاور و قطرات تنفسی منتقل می شود. باید توجه کرد که 10 دقیقه صحبت به اندازه یک عطسه ویروس پخش می کند. در عین حال شواهدی آمده که ویروس 8 دقیقه در هوا می ماند و می تواند منتقل کند. بر همین اساس برخی مناطق مثل پاساژها را اندازه گیری کردیم و شواهدی از حضور ویروس در هوا را مشاهده کردیم. ماسک و فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهم است اما اگر 30 درصد هم رعایت نکنند، فرایند صعودی می شود.

وی ادامه داد: به مردم هشدار جدی می دهم. در کشوری با 84 میلیون نفر جمعیت، 130 هزار تخت بیمارستانی داریم. کشورهایی مانند ترکیه چندین برابر ما تخت بیمارستانی دارند. فاجعه در تعداد آی سی یو، به ازای 100 هزار نفر است. علی رغم این که در طرح تحول سلامت تعداد تخت آی سی یو را 1.5 برابر بالا بردیم و هنوز اجازه ندادیم که بیماری پشت در بماند، اما بیمارستان هایمان پر است و چندین ماه است که بیماران دیگر هم مراجعه کرده اند.

دارو و واکسن کرونا تبدیل به تجارت شده است

حریرچی درباره سودجویی در حوزه داروی کرونا، گفت: اینجا یک تجارت رخ داده است. کسی که مواد مخدر

قاچاق می کند، دارو هم قاچاق می کند. کسی که شیر خشک تقلبی می زند، داروی تقلبی هم می زند. در حال حاضر دارو و واکسن یک تجارت شده است. ما خدمت گذار مردم هستیم؛ وقتی می گوییم دارویی لازم نیست، به ما و پزشکان و پروتکل های درمانی اعتماد کنید.

وی درباره شرایط برگزاری مراسم محرم نیز گفت: ما از همه مردم و متولیان می خواهیم که به پویش هر خانه یک حسینیه بپیوندند. جلسات متعددی با مسئولان رسمی، وعاظ و... برگزار شده است. ما برای مراسم محرم سه هدف را دنبال می کنیم؛ یکی این که مراسم را به خوبی برگزار کنیم، دوم این که راضی نیستیم که یک بچه هیأتی یک درجه تب کند و سوم این که نوع جدید از برگزاری مراسم را داشته باشیم که با رعایت پروتکل ها همراه باشد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 31222

به "تهران منشأ آلودگی کرونا، ماسک نذر کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران منشأ آلودگی کرونا، ماسک نذر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید