جنجال جدید ترامپ در مورد مهاجران، آمریکا بدون میهمانانش می میرد

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران - گروه بین الملل: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در جدال جدید خود با مهاجران بیان کرد: زنان ترقی خواه کنگرهٔ آمریکا قبل از آنکه به دولت بگویند چطور مشکلاتش را مهار کند، باید برگردند و جاهای جُرم زده ای را ترمیم نمایند که خودشان در اصل از آنجا می آیند.

جنجال جدید ترامپ در مورد مهاجران، آمریکا بدون میهمانانش می میرد

رئیس جمهوری آمریکا در یک رشته توییت نوشت : خیلی جالب است که ببینید زنان ترقی خواه دموکرات عضو کنگره، که خودشان در اصل از کشورهایی می آیند که دولتشان فاجعه تمام و کمال است…حالا با صدای بلند و به شکلی شرورانه به مردم آمریکا، یعنی عظیم ترین و قوی ترین ملت دنیا، می گویند دولت ما چطور باید اداره گردد.

وی ادامه داد: چرا این ها برنمی گردند تا جاهای کاملاً ورشکسته و جرم زده ای را درست نمایند که خودشان در اصل از آنجا می آیند.

نقش مهاجران در شکل گیری آمریکا

ترامپ در حالی بر لزوم بازگشت مهاجران ناراضی به زادگاه هایشان تاکید دارد که ایالات متحده اساساً با حضور مهاجران شکل گرفته است. بر اساس گزارشی که در سال گذشته منتشر شده حدود 43/6 میلیون نفر که در خارج از آمریکا به دنیا آمده اند، به عنوان مهاجر در این کشور زندگی می نمایند، که شامل 20/9 میلیون مهاجر که تابعیت آمریکا را به دست آورده اند و 22/7 میلیون مهاجر غیرتابع آمریکا هستند.

در میان غیرتابع ها، حدود 12/1 میلیون نفر به صورت قانونی در آمریکا دارای اقامت دائمی (کارت سبز / ‬گرین کارت) هستند و 10/6 میلیون نفر از مهاجران غیرقانونی اند. 1/7 میلیون نفر نیز از اتباع خارجی هستند که ویزا موقتی دارند و اصولاً مهاجر به حساب نمی آیند.

از سال 1965 میلادی تاکنون، شمار مهاجرانی که در خارج از آمریکا به دنیا آمده اند (مهاجران نسل اولی)، در این کشور بیش از چهار برابر شده است. در سال 2015، جمعیت مهاجران 13/5 درصد کل جمعیت آمریکا بود.

مؤسسه نظرسنجی معتبر پیو مطالعاتی درباره نسل های اول و دوم مهاجران در آمریکا انجام داده است که براساس نتایجِ آن، پیش بینی شده است که نسبت مجموع جمعیت مهاجران نسل اولی و دومی در آمریکا در مقایسه با کل جمعیت این کشور، در سال 2065 میلادی به رکورد جدیدی دست خواهد یافت.

در حال حاضر، جمعیت نسل اول مهاجران در آمریکا حدود 14 درصد از کل جمعیت این کشور (حدود 44 میلیون نفر) است و نسل دومی ها 12 درصد از کل جمعیت این کشور (حدود 39 میلیون نفر) را تشکیل می دهند و در نتیجه، مجموع جمعیت مهاجران نسل اولی و دومی در آمریکا در حال حاضر حدود 26 درصد از کل جمعیت آمریکا (حدود 83 میلیون نفر) را تشکیل می دهد. کل جمعیت آمریکا در سال 2018 کمی بیش از 326 میلیون نفر تخمین زده می گردد. در سال های اخیر، نرخ رشد جمعیت آمریکا حدود 0/71 درصد بوده است که بدین معنا است که هر ساله حدود 2/2 الی 2/4 میلیون نفر به جمعیت آمریکا اضافه می گردد.

با توجه به روند فزاینده ی مهاجرت به آمریکا و تعداد بیشتر فرزندانِ متولد شده در خانواده های مهاجر در مقایسه با میانگین تعداد فرزندان در خانواده های آمریکایی، مؤسسه پیو پیش بینی نموده است که در سال 2065 میلادی، جمعیت نسل اولی مهاجران در آمریکا 18 درصد کل جمعیت این کشور خواهد بود.

گرایش مهاجران به دموکرات ها

یکی دیگر از مطالعات مؤسسه نظرسنجی پیو که به مسئله قدرت سیاسی و ارزش های اجتماعی مهاجران در آمریکا پرداخته است، نشان می دهد که نه تنها نسل اول مهاجران در آمریکا، بلکه نسل دوم مهاجران در این کشور نیز با حزب دموکرات آمریکا بیشتر از حزب جمهوریخواه این کشور احساس همسان انگاری و همسویی می نمایند.

نشریه یو اس نیوز اند ورلد ریپورت مقاله ای را براساس گزارش هِچینگر درباره میزان تحصیلات عالیه مهاجران و فرزندانشان در آمریکا منتشر کرد که براساس آن، میزان تحصیلاتِ پس از دیپلم دبیرستان برای اکثر مهاجران و فرزندانشان در آمریکا بالاتر از میانگین تحصیلات عالیه در میان سایر مردم این کشور است. تنها گروه مهاجرانی که در این زمینه از میانگین تحصیلات عالیه جمعیت آمریکایی عقب ترند، مهاجران هیسپانیک یا همان آمریکای لاتین تبارها هستند که در آمریکا به لاتینوها نیز شناخته می شوند.

در خلال دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته در آمریکا، اکثریت قاطع مهاجرانِ لاتینوتبار و آسیایی تبار در آمریکا که حق رأی داشتند (دارای تابعیت آمریکایی بودند) از حزب دموکرات حمایت کردند و به نامزدهای این حزب رأی دادند. مثلاً در انتخابات سال 2012، که باراک اوباما برای دومین بار به ریاست جمهوری آمریکا رسید، 71 درصد از آمریکای لاتین تبارها و 73 درصد از آسیایی تبارها در آمریکا به وی رأی دادند.

مهاجران و اقتصاد آمریکا

مهاجران سهم بسزا و تأثیر مستقیمی بر اقتصاد ایالات متحده آمریکا می گذارند. آنها جمعیت کشور را افزایش داده و تقاضای خدمات اجتماعی و کالاهای اساسی را در سطوح بالا حفظ می نمایند. از این رو، خروجی اقتصاد بالاتر بوده و با افزایش تعداد مهاجران رشد سریع تری را تجربه خواهد نمود. این رویه را می توان به افزایش نیروی کار و بهره وری بیشتر نیز نسبت داد.

سهم مهاجران در افزایش شغل در بخش های مختلف 39% در نظر گرفته شده است. این بخش ها شامل ریاضیات، مهندسی، فناوری و علوم می باشد. در تمامی بخش های ایالات متحده آمریکا نیز سهم مهاجران در افزایش تعداد شغل 29% ارزیابی شده است.

از سوی دیگر، تأثیر مثبت مهاجران بر منابع مالی ایالات متحده آمریکا را نمی توان نادیده گرفت. این تأثیرات مثبت را می توان به پرداخت مالیات بیشتر و استفاده کمتر از خدمات دولتی در مقایسه با نیروهای کار بومی ایالات متحده آمریکا بر شمرد.

مجله آتلانتیک در تازه ترین تحلیل خود آورده است: واقعیت این است که در حال حاضر بیش از 500 هزار شغل مرتبط با فناوری در امریکا وجود دارد که در بهترین حالت هرسال تنها حدود 43 هزار امریکایی در رشته های علوم رایانه از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند پس احتیاج به مهاجران امری کاملاً بدیهی به نظر می رسد به نوشته آتلانتیک

یکی از 7 کشوری که توسط ترامپ مهاجران آن از ورود به امریکا منع شده اند، ایران است در حالی که اکنون ایرانی- امریکایی های زیادی داریم که در تأسیس بعضی کمپانی های بزرگ فناوری در امریکا نقش داشته یا پست های مدیریتی مهمی در شرکت های بزرگی همچون توئیتر، اوراکل، Dropbox، Expedia, eBay و نیز Tinder دارند.

وضعیت آمریکا بدون مهاجران

پیش بینی های مؤسسه پیو در رابطه با روند رشد جمعیت آمریکا حاکی از آن است که 93 درصد از سهم رشد جمعیت آمریکا تا سال 2050، مربوط به مهاجران و فرزندانشان که در آمریکا به دنیا می آیند، خواهد بود و فقط 7 درصد از سهم کلی رشد جمعیت آمریکا مربوط به آمریکایی های غیرمهاجر خواهد بود.

این نشان دهنده تأثیر ترکیبی روند فزاینده مهاجرت به آمریکا و همچنین تعداد زیاد فرزندان خانواده های مهاجر است که در آمریکا به دنیا می آیند، زیرا بطور میانگین، تعداد فرزندان خانواده های مهاجر در آمریکا بسیار بیشتر از فرزندان خانواده های آمریکایی است.

مطالعات همچنین نشان می دهد که در میان آمریکایی های غیرمهاجر تا سال 2045، درصد سفیدپوستان آمریکایی که واجد شرایط رأی دادن هستند (در مقایسه با سیاهپوستان یا سایر اقلیت های قومی) آنچنان کاهش خواهد یافت که سفیدپوستان اکثریت جامعه آمریکا را از دست خواهند

مؤسسه بروکینگز بر اساس تخمین های اداره آمار و سرشماری نفوس آمریکا گزارش داد: پیش بینی می گردد تا سال 2045 میلادی، شمار سفیدپوستان آمریکایی- که هم اکنون اکثریت جامعه آمریکا را تشکیل می دهند- در مقایسه با مجموع جمعیت رنگین پوستان و سایر اقوام مختلف در این کشور، به اقلیت (زیر پنجاه درصد جمعیت) تبدیل گردد.

بنا بر این گزارش، موتور محرکِ رشد آینده اقتصاد آمریکا را جوانان غیر سفیدپوست این کشور تشکیل می دهند.

نتیجه آنکه در صورت خروج مهاجران از آمریکا بر اساس خواست چهره های تندرویی همانند ترامپ، ایالات متحده گرفتار مسائل عدیده ای می گردد. بر اساس آمارهای معتبر مهاجرین نقش بسزایی در رشد مالی ایالات متحده دارند و حدف آنها از این کشور می تواند بزرگترین اقتصاد دنیا را دچار مشکل مکند.

سخت کردن شرایط مهاجرت به آمریکا که با شروع ریاست جمهوری ترامپ شروع شده هر چند در کوتاه مدت موجب خواهد شد که حضور چهره های مهاجر نخبه در آمریکا بیشتر گردد اما رشد سیاسی و مالی علاوه بر چهره های نخبه به سایر گروه های مردمی نیز احتیاج دارد.

منابع:

*قاسم زاده، شهاب، ‬ نقش و صندلی مهاجران در حیات سیاسی و اجتماعی آمریکا، ‬29 مرداد 1397

*نقش مهاجران در اقتصاد و زندگی ایالات متحده آمریکا/apply4residency/

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8998

به "جنجال جدید ترامپ در مورد مهاجران، آمریکا بدون میهمانانش می میرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال جدید ترامپ در مورد مهاجران، آمریکا بدون میهمانانش می میرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید