جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم افزایش صادرات است

به گزارش بلاگ پو، معاون اول رییس جمهور گفت: مهم ترین جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم، افزایش صادرات کشور است و باید همه مردم و فعالان مالی بدانند دولت هوادار برطرف محدودیت برای صادر کنندگان کالا است.

جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم افزایش صادرات است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، دهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید. معاون اول رییس جمهور در ابتدای این جلسه با اشاره به حادثه آتش سوزی در پایانه مرزی اسلام قلعه، گفت: کشورهای افغانستان و عراق جزو بزرگترین بازارهای هدف صادراتی ایران هستند که بیشترین حجم صادرات به این کشورها انجام می گردد و باید برای تداوم فرایند تجارت خارجی دو کشور، همه امکانات لازم برای سازماندهی و تجهیز مجدد این مرز را بکار بگیریم.

وی گفت: مرزهای زمینی مهمترین راستا صادرات و واردات به کشور به ویژه در دوران تحریم بوده است و لازم است در تعامل و همکاری با کشور افغانستان به آسیب های ناشی از این حادثه و بازگشایی مرز دوقارون درسریعترین زمان ممکن رسیدگی کنیم.

جهانگیری سپس با تجلیل از عملکرد بخش خصوصی و شرکت های دولتی و عمومی در دوران تحریم برای رفع احتیاجهای کشور، گفت: در دوران تحریم کار بزرگی انجام شد تا خیال کسانی که فکر می کردند اقتصاد ایران زمین گیر می گردد، باطل گردد. آنها تصور می کردند با جلوگیری از فروش نفت و سایر کالاها، مانع از رسیدن ارز و به تبع آن تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه به ایران می شوند اما به فضل الهی و همت همه صادر کنندگان و وارد کنندگان ایران از این مرحله سربلند خارج شد. به ویژه در ده ماهه اخیر که سال سختی از نظر مالی را پشت سر گذراندیم، سالی که همه کسانی که مسئولیت داشته اند، می دانند جزو سخت ترین سالهای پس از وقوع انقلاب اسلامی بود. مقطعی که حتی وقتی به درآمدهای نفتی کشور نگاه می کنیم قابل مقایسه با سخت ترین شرایط دوران جنگ تحمیلی نیز نمی باشد.

معاون اول رییس جمهور گفت: آنچه باعث شد اقتصاد کشور متوقف نشده و فراوری و واردات کالا انجام گردد، همت صادر کنندگان و وارد کنندگان کشور بود که باید همیشه از آنان حمایت و قدردانی گردد، البته ممکن است در کنار هر بخشی بعضی سوء استفاده هایی انجام گردد که باید مطابق قانون با آنان برخورد گردد.

وی تاکید نمود: حتماً مهمترین جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم، افزایش صادرات کشور است و باید همه مردم و فعالان مالی بدانند که اگر بعضی مقررات در دوران تحریم مطابق شرایط جنگ مالی تدوین شد، دولت هوادار رفع محدودیت برای صادر کنندگان کالا است و به جز موانع تعرفه ای و فنی نباید مانع دیگری بر سر راه صادرات و واردات کشور باشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه قوانین مربوط به تجارت باید شفاف و روشن باشد تا فعالان این بخش بتوانند به خوبی آینده فعالیت خود را پیش بینی کنند، گفت: فعالان این عرصه بدانند هیچ مسئول و کارشناسی نمی تواند برای فعالیت سالم آنها محدودیت ایجاد کند. قطعاً تصمیماتی که در دوره جنگ مالی اتخاذ شد در شرایط عادی رفع خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور گفت: همه قوانین باید در خدمت صادر کنندگان کالا و خدمات باشد، معافیت های مالیاتی موضوعی است که در همه کشورهای جهان برای تشویق صادر کنندگان ارائه می گردد. قوانین دائم کشور را نباید با قانون بودجه یکساله اصلاح کرد تا فعالان مالی کشور نسبت به امنیت فعالیت خود اطمینان داشته باشند.

وی با تاکید بر رفع مسائل مربوط به زیرساخت های حوزه صادرات، به موضوع حمل بار به شکل یکسره به کشورهای همسایه اشاره نمود و گفت: همه روسای کمیسیون های مشترک ایران با کشورهای همسایه باید با یاری وزارت راه و شهرسازی، مسائل مربوط به زیرساخت ها و افزایش صادرات خصوصاً حمل و نقل با کشورهای همسایه را رفع کنند.

وی اضافه نمود: از آتش سوزی که در گمرک کشور دوست و همسایه افغانستان رخ داد، متاسف هستیم و باید با درس آموزی از این حادثه، نقاط آسیب پذیر را شناسایی و با همراهی همه دستگاه ها، زیرساخت های مورد احتیاج را فراهم کنیم تا تجار و مردم و شبکه حمل و نقل کشور اطمینان داشته باشند که از بابت حوادث غیرمترقبه خسارت نخواهند دید.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به موضوع حمل و نقل توسط کانتیترهای یخچال دار و کشتی های رو ـ رو، گفت: تفاهم خوبی بین وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته تا مسائل مربوط به حمل کالاهای احتیاجمند به این امکانات رفع گردد.

وی همچنین با اشاره به موضوع نوسازی ناوگان حمل و نقل دریایی کشور، گفت: در این دولت مصوبه خوبی برای نوسازی لنج ها و جایگزین سازی آنها با کشتی های جدید به تصویب رسیده تا مسائل مربوط به قوانین جدید دریانوردی و حمل کالا به کشورهای حاشیه خلیج فارس مرتفع گردد. این طرح می تواند با توجه به ظرفیت فراوری کشتی های کوچک در استان های بندری جنوب کشور نظیر هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان موجب اشتغال زایی و تحول مالی گردد. حتماً باید تأمین اعتبار لازم برای پرداخت وام های دراز مدت با بهره کم به فعالان این بخش انجام گردد تا صاحبان لنج ها از این طرح استقبال کنند.

جهانگیری با تاکید بر استفاده از ظرفیت خوبی که از توافق کشورهای اوراسیا برای افزایش تجارت خارجی ایجاد شده است، گفت: یکی از مهمترین ظرفیت های کشور بحث توافق های چندجانبه نظیر اوراسیا، اکو، دی 8 و ... می باشد که باید از آنها برای افزایش صادرات استفاده نمود.

معاون اول رییس جمهور گفت: حفاظت از کریدورهای حمل و نقل برای ایران مسئله ای مهم است. شرایط کشور می طلبد تا از استعدادهای خدادادی نظیر موقعیت جغرافیایی و بحث ترانزیت کشور صیانت کنیم. قطعاً این ظرفیت جزو مولفه های اصلی اقتدار ایران است که باید این کریدورها به سرعت برای حمل و نقل جاده ای به ریلی و دریایی تکمیل نمود.

وی گفت: این کرویدورهای ترانزیتی باید چنان درحوزه تجارت جهان فعال و در حال توسعه باشد که همه احساس کنند راستا ایران امن ترین و مالی ترین برای تجارت جهانی است.

در این جلسه که وزرای نیرو، راه وشهرسازی و صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارشی از حادثه آتش سوزی مرز دوقارون و آسیب های وارد شده به تجار و مالکان وسایل نقلیه ارائه و با اشاره به نقاط آسیب زا در مرزهای زمینی کشور اظهار امیدواری کرد تا با استفاده از مرزهای میلک و ماهی رود، حجم صادرات کشور به افغانستان کاسته نگردد.

در این جلسه رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گزارشی پیرامون عملکرد صادرات غیرنفتی کشور طی ده ماهه امسال ارائه کرد. براساس این گزارش حجم صادرات غیر نفتی کشور در ده ماهه گذشته 28 میلیارد دلار و واردات حدود 30 میلیارد دلار بوده است و 5 کشور اصلی که بیشترین صادرات به آنها صورت گرفته است به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان بوده است.

همچنین براساس آخرین گزارش شرایط صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور در ده ماهه گذشته 491 میلیون دلار صادرات این نوع خدمات به چهار کشور صورت گرفته است.

همچنین براساس گزارش ارائه شده در جلسه از نحوه اجرایی شدن مفاد تصمیمات 177 جلسه ستاد هماهنگی مالی دولت مورخ 99.8.6 در راستای تسهیل توسعه صادرات غیرنفتی و نیز پیشنهاد وزارت صمت در مورد تسهیل حمل و نقل محموله های صادراتی فساد پذیر بخش کشاورزی از دیگر دستورهای این جلسه بود.

در این جلسه مقرر شد، وزیر نیرو بعنوان رییس کمیسیون مشترک ایران و افغانستان در تماس با مقامات افغانی برای راه اندازی سریعتر گمرک دوقارون و یاری به رفع آسیب های وارده تمام مساعی خود را بکار گیرد.

همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف شد، به منظور ساماندهی مرزهای رسمی زمینی کشور با کشورهای همسایه، آنها را به بهترین امکانات روز به منظور جلوگیری از بروز خسارات تجهیز کند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 44661

به "جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم افزایش صادرات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم افزایش صادرات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید