دایی- قلعه نویی؛ این حراج بی بازگشت است!

به گزارش بلاگ پو، دایی و قلعه نویی هر کدام که به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شوند یا تیم ملی را راهی دور بعد مقدماتی و سپس جام جهانی خواهند کرد و یا در راستا سرانجام دوران سرمربیگری خود قدم خواهند گذاشت

دایی- قلعه نویی؛ این حراج بی بازگشت است!

خبرنگاران- رضا جوکار

با اعلام چند باره فدراسیون فوتبال سرمربی داخلی تیم ملی قطعا داخلی خواهد بود. گزینه ای که قطعا از میان علی دایی و امیر قلعه نویی انتخاب خواهد شد. فارغ از اینکه نام کدام مربی از قوطی فدراسیون فوتبال بیرون بیاید، انتخاب هر یک از این دو گزینه می تواند بزرگترین ریسک دوران سرمربیگری آنها باشد.

در دوران بعد از انقلاب تنها دو سرمربی داخلی برای دومین بار به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شدند که هر دو سرنوشت تلخی را تجربه کردند. جلال طالبی که به شکل غیرمنتظره ای همای بخت را بر روی شانه هایش دید و در جام جهانی فرانسه جایگزین مربی صاحب سبکی مانند ایویچ شدبعد از سرانجام آبرومندانه جام جهانی 98 نیمکت تیم ملی را به منصور پورحیدی تعارف زد و بعد از قهرمانی تیم ملی در بازیهای آسیایی بانکوک این منصورخان بود که با پذیرش سرمربیگری استقلال، دوباره نیمکت تیم ملی را پیشکش آقا جلال کرد.

اتفاقی که تلخ ترین خاطره دوراه سرمربیگری جلال طالبی را رقم زد. سرمربی نسل پرافتخار 98 بعد از دو سال قرار بود بر روی نیمکت تیم ملی در جام ملتهای 2000 لبنان بنشیند. اما تغییر بعضی بازیکنان نسبت به جام جهانی 98 حاشیه های هولناکی در تیم ملی ایجاد نموده بود. به جز اشتباه مهلک علی دایی در نبرد حیثیتی با کره، از تیم 2000 طالبی خاطراتی چون شب نشینی بازیکنان کنار سواحل لبنان و صدای لگد هافبک سرخها بر در اتاق طالبی بر سر نیمکت نشینی اش در خاطره فوتبالدوستان ایرانی باقی مانده است. طالبی بعد از اتفاقات تلخ لبنان راهی سوریه شد و برای مدتی سرمربی تیم ملی و امیدهای این کشور شد.

اما محمد مایلی کهن هم با اخراج علی دایی از سرمربیگری تیم ملی در مقدماتی جام جهانی 2010 به عنوان دومین مربی ای که سابقه نشستن بر روی نیمکت تیم ملی را داشت انتخاب شد تا راه ناهموار به جا مانده از دایی برای صعود به جام جهانی را هموار کند.

اما او در دام غائله بازی سایپا و استقلال افتاد و بیانیه های جنجالی او و امیر قلعه نویی سرمربی وقت استقلال علیه یکدیگر باعث تا پیش از اینکه برای بار دوم لذت حضور برروی نیمکت تیم ملی را بچشد از این سمت استعفا دهد. استعفایی که راستا سرمربیگری مایلی کهن را کاملا عوض کرد و او را بعدها راهی تیمهایی نظیر گهر دورود و ملوان کرد و این روزها هم تنها هر جا احتیاج به انتقاد از کسی باشد به یاد او می افتند.

اما آنچه که ممکن است دایی و قلعه نویی را به سرانجام دوران مربیگری خود در ایران نزدیک کند بیشتر از نحسی دوباره نشستن بر روی نیمکت تیم ملی ناکامی مجدد آنها روی نیمکت تیم ملی خواهد بود.

اگر جلال طالبی و محمد مایلی کهن با چند خاطره به یاد ماندنی راهنمایی تیم ملی را برای بار دوم بر عهده گرفتند هنوز تصویر علی دایی مغموم بر روی نیمکت ورزشگاه آزادی در میان پایکوبی و هلهله بازیکنان عربستان مهم ترین قاب دوران سرمربیگری او بر روی نیمکت تیم ملی است.

تصویری که مشابه آن در جام ملت های 2007 مالزی برای امیر قلعه نویی تکرار شد تا یکی از بهترین نسل های فوتبالی ایران هم سرنوشتی جز حذف در مرحله یک چهارم نهایی برابر کره نداشته باشد.

دایی و قلعه نویی هر کدام که به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شوند یا تیم ملی را راهی دور بعد مقدماتی و سپس جام جهانی خواهند کرد و یا در راستا سرانجام دوران سرمربیگری خود قدم خواهند گذاشت. ناکامی دوباره با تیم ملی راستای است که بازگشت به دوران افتخار از آن ناممکن به نظر می رسد و شاید به حراج گذاشتن عمر مربیگری بیانجامد.

راستی کسی آخرین تصویر از بالا بردن جام توسط این دو بزرگوار را به یاد دارد؟

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19384

به "دایی- قلعه نویی؛ این حراج بی بازگشت است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دایی- قلعه نویی؛ این حراج بی بازگشت است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید