درخشش نویسندگان گناوه ای در نخستین جایزه کتاب سال بوشهر

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در این آیین که پیش از ظهر امروز سه شنبه 30 اردیبهشت ماه در سالن کنفرانس این اداره کل و به دلیل رعایت اصول بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی صرفاً با حضور برگزیدگان و منتخبین برگزار گشت، گفت: قرار بود آیین اختتامیه نخستین جایزه کتاب سال بوشهر اسفندماه 98 به شکل باشکوهی برگزار گردد؛ اما به دلیل شیوع کرونا این آیین به تعویق افتاد و به دلیل جلوگیری از شیوع این بیماری ویروسی، در نهایت تصمیم بر این شد که برگزیدگان این رویداد امروز در آیینی مختصر و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی معرفی و تقدیر شوند.

درخشش نویسندگان گناوه ای در نخستین جایزه کتاب سال بوشهر

فاطمه کرمپور ادامه داد: نویسندگان و صاحبان قلم کسانی هستند که همیشه در طول تاریخ افتخار آفریده اند و چراغ راه بشر هستند؛ اگرچه رسانه های دیگر نظیر مطبوعات، صدا و سیما، سینما، تئاتر و... از بدو پیدایش خود به رقابت جدی با کتاب پرداختند اما کتاب به دلیل غنا و اهمیتی که در فرهنگ و تمدن جامعه دارد، همچنان صندلی خود را حفظ نموده است و نقش ماندگاری را در پرورش اندیشه، خردورزی، افزایش دانش و آگاهی ایفا می نماید.

وی اضافه کرد: راه اندازی این جایزه فتح البابی برای تقدیر از صاحبان قلم و معرفی صندلی آن ها در تعالی فرهنگ و هنر منطقه و آگاهی بخشی به جامعه است. از این رو، این رویداد در امسال نیز برگزار خواهد شد و از سال 99 به بعد به صورت دوسالانه به کار خود ادامه خواهد داد.

کرمپور درخصوص معیارهای داوری جایزه کتاب سال بوشهر، گفت: بدیع بودن موضوع کتاب، رعایت استانداردها در ساختار، فصل بندی، نگارش، دستور زبان و گزینش واژگان، رعایت استانداردها در ذکر منابع و مآخذ، بالا بودن عیار علمی محتوای کتاب، بهره مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی، پاکیزگی و آراستگی کتاب از حیث حروف چینی، صفحه آرایی و چاپ، رعایت استانداردهای تصحیح و ترجمه در مورد آثار ترجمه شده و تصحیح شده از جمله محورهای داوری این رویداد بود.

دبیر نخستین جایزه کتاب سال بوشهر درخصوص تعداد آثار ارسال شده به این دوره و داوری این آثار اضافه کرد: در نخستین جایزه کتاب سال استان بوشهر آثار در موضوعات ده گانه رده بندی دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزیابی و داوری شد. در این دوره، در مجموع 95 عنوان کتاب از سوی 27 داور مورد ارزیابی قرارگرفت که پس از داوری مرحله اول 10 عنوان کتاب به مرحله دوم راه یافت که از میان آثار یادشده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر از سوی حداقل دو نفر از داوران، 4 عنوان برگزیده و 6 عنوان شایسته تقدیر شناخته شد که همگی تالیفی هستند.

بر اساس این گزارش، 6 اثری که از سوی هیات داوران این دوره شایسته تقدیر معرفی شدند به این توضیح است:

علوم اجتماعی

اقتصاد: پولشویی و آشنایی با روش های مبارزه با آن، تألیف مالک حکیم زاده، تهران: مؤسسة آموزشی تألیفی ارشدان، 1397.

هنر

هنرهای نمایشی: 1) ادبیات نمایشی در بوشهر، تألیف جهانشیر یاراحمدی، بوشهر: دریانورد، 1397. 2) بوشهر سرزمین آیین و مراسم، تألیف محمد مظفری، بوشهر: دریانورد، 1394.

ادبیات

نثر معاصر: باغ استخوان های نمور، نوشتة احمد آرام، تهران: نیماژ، 1396.

شعر معاصر: نهنگ سپید، سرودۀ غلامحسین دریانورد، بوشهر: دریانورد، 1396.

تاریخ و جغرافیا

تاریخ: روحانیت بوشهر و نهضت مشروطه، تالیف عبدالکریم مشایخی، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، 1393.

در نهایت از سوی هیات داوران نخستین جایزه کتاب سال بوشهر 4 اثر به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند که عبارتند از:

بخش هنر: هنرهای نمایشی: تعزیه و تعزیه خوانی در بوشهر، تالیف جهانشیر یاراحمدی، بوشهر: دریانورد، 1393.

بخش ادبیات: نقد ادبی: ترجمان صبح: آنالیز اشعار شفیعی کدکنی بر اساس نقد عاطفه و همسویی آن با صور خیال، تألیف بشیر علوی، تهران: روزگار، 1397.

بخش تاریخ و جغرافیا: تاریخ: تاریخ خاندان آل مذکور: حکمرانان بوشهر و بنادر جنوب (دفتر اول) (1148ـ1268ﻫ.ق/ 1114ـ1231ﻫش)، تألیف علیرضا مظفری زاده، تهران: صفحه سفید، 1395.

بخش مستندنگاری: جلوه های نمایشی جنگ ‫: با نگاهی به رفتار، گفتار و نوشتار رزمندگان (در هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران)، تالیف غلامحسین دریانورد، تهران: سوره مهر، 1397

گزارش کامل این مراسم متعاقبا ارسال می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 26563

به "درخشش نویسندگان گناوه ای در نخستین جایزه کتاب سال بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش نویسندگان گناوه ای در نخستین جایزه کتاب سال بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید