دلتا خطرناکترین واریانت و به شدت طغیان گر است ، موج پنجم در کشور شروع شد

به گزارش بلاگ پو، شیوع ویروس دلتا که قبلا با نام هندی می شناختیم باعث نگرانی های شدیدی در میان کشورهای مختلف از جمله ایران شده است. این ویروس نه تنها مسری تر است بلکه حتی گفته می گردد احتمالا بعضی از واکسن های کرونای را بی اثر کند.

دلتا خطرناکترین واریانت و به شدت طغیان گر است ، موج پنجم در کشور شروع شد

به گزارش خبرنگاران ، دکتر پیغام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشگاه شهیدبهشتی در رابطه با ماهیت ویروس کرونای جهش یافته دلتا به خبرنگار خبرنگاران گفت: اطلاعات مختلفی در رابطه با ویروس دلتا در کشورهای هند، روسیه و اسکاتلند در قالب گزارش های علمی منتشر شده است و ما این گزارش ها را مشاهده نموده ایم. از این مشاهدات به این نتیجه رسیدیم که ویروس دلتا در مقایسه با تمام جهش یافته های دیگر به شدت مسری و طغیان گر است و بستری شدن بیماران در بیمارستان ها را بسیار بیشتر می نماید.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اسم کرد: ویروس وقتی جهش پیدا کند، ماهیت آن هم تغییر پیدا می نماید. کرونا همانطور که جهش پیدا کرد و تبدیل شد به ویروس کرونای ووهان حالا هم جهش پیدا نموده و یکی از این جهش ها اکنون دلتا است.

متخصص بیماری های عفونی اذعان داشت: همین الان هم در کشورهایی که فرایند واکسیناسیون منظمی داشتند و نرخ واکسینه در میان جمعیت آنها زیاد بود اکنون ویروس دلتا به یک معضل عظیم و به شدت نگران نماینده تبدیل شده است.

استاد دانشگاه شهیدبهشتی اضافه کرد: اکنون در کشورهای اروپایی جمعیت زیادی واکسن زده اند اما دلتا به این کشورها نفوذ نموده است. تنها مسئله امیدوارنماینده این است چون واکسن زده اند نرخ بستری شدن در بیمارستان ها بسیار پایین آمده است.

وی در ادامه گفت: این فرایند واکسیناسیون باعث شده تا با وجود شیوع دلتا هر چند موارد مثبت به اصطلاح سرپایی زیاد باشد اما دیگر تعداد بیماران بدحالی که بستری شوند و به بخش مراقبت های ویژه بفرایند بسیار کمتر گردد.

طبرسی بیان داشت: ما هم اکنون در الفبای واکسیناسیون در ایران مانده ایم و بهتر است هر چه زودتر واکسن بزنیم. ما باید هر چه سریع تر فرایند واکسیناسیون در ایران را تسریع ببخشیم چون نرخ یک درصد واکسینه شدن جمعیت در کشوری همانند ایران بسیار بد است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تاکید نمود: همین الان که با شما صحبت می کنم ترکیه 50 درصد جمعیت بالای 18 سال خود را واکسینه نموده است. این ارقام موجود در ایران و ترکیه در زمینه واکسینه کردن اصلا با هم قابل مقایسه نیست.

وی در رابطه با موثر بودن واکسن های ایرانی در برابر ویروس های جهش یافته هم گفت: آزمایشات مختلف بر روی واکسنی همانند برکت نشان داده که این برکت در برابر ویروس های برزیلی و آفریقایی موثر است اما در رابطه با اینکه این واکسن در برابر دلتا یا همان هندی هم موثر است یا خیر چیزی نگفتند.

طبرسی یادآور شد: موج پنجم کرونا در کشور شروع شده است و ویروس دلتا در این موج شکل گرفته نقش بسیار زیادی دارد. در تمام کشورهایی که واکسیناسیون ندارند دلتا طغیان نموده و ما هم چنین شرایطی داریم. اکنون هم که با موج پنجم ویروس کرونا در کشور روبرو هستیم.

این متخصص بیماری های عفونی اظهار داشت: باید برای جلوگیری از انتشار هر چه بیشتر ویروس دلتا تمامی نکات و موازین بهداشتی را رعایت کنیم. ما باید از این حالت بی تفاوتی خارج بشویم. اکنون صبحت های بعضی را که می شنویم تعجب می کنیم، این مسئولان جوری صحبت می نمایند انگار کرونا را شکست داده ایم. آنها باعث شده اند مردم فکر نمایند در شرایط خوبی هستیم ، به خصوص اینکه الان مدام از این می گویند که می خواهیم واکسن صادر کنیم. الان جای این حرف ها نیست. در کشور ما حتی یک درصد جمعیت هم واکسن نزده اند که حالا بخواهیم واکسن صادر کنیم.

طبرسی در خاتمه گفت: من امیدوار هستم موج پنجم کرونا در کشور شدید نگردد چون اگر چنین گردد قطعا از تمامی موج های قبلی بدتر خواهد بود. مردم باید به شدت همه چیز را رعایت کنیم تا این دوره را هم پشت سر بگذاریم. این طبیعت ویروس کروناست که در هر موجی نسبت به موج قبلی شدیدتر بروز می نماید.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 51098

به "دلتا خطرناکترین واریانت و به شدت طغیان گر است ، موج پنجم در کشور شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلتا خطرناکترین واریانت و به شدت طغیان گر است ، موج پنجم در کشور شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید