ده گیاه کوچک و کند رشد آپارتمانی

به گزارش بلاگ پو، با افزایش جمعیت در کلان شهر ها و تقاضا برای سکونت در آپارتمان ها فرایند کوچک شدن فضای خانه ها شروع شد. زندگی در محیطی کوچک در کنار سختی هایش چالش هایی نیز در پی داشت. چگونه می توان فضای کوچک خانه را با کم ترین وسایل و ابزار ها تزئین کرد؟ استفاده از گیاهان کوچک آپارتمانی پیشنهاد ماست. گیاهان کوچک آپارتمانی احتیاج به مراقبت کم تری دارند. این گیاهان علاوه بر اشغال فضایی کم موجب پاک سازی و تصفیه هوای خانه می شوند.

ده گیاه کوچک و کند رشد آپارتمانی

به گزارش خبرنگاران، نگهداری از گیاهان کوچک نسبت به پرورش گیاهان سریع الرشد و غول پیکر در محیط محدود و کوچک آپارتمان بسیار آسان و بی دردسر است. گیاهان دیر رشد و کوچک آپارتمانی برای جابجایی مشکل ساز نیستند و فضای کمی را اشغال می نمایند. این گیاهان زیبا با همان نور کم پشت پنجره به آرامی رشد نموده و هیچ گاه بر روی دیگر گیاهان سایه نمی اندازد. با اینکه ممکن است این گیاهان از فاصله دور به چشم نیایند؛ اما به محیط کوچک زندگی، ظاهری سرسبز و مدرن می بخشند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ده نمونه از این گیاهان کوچک و دیر رشد آپارتمانی بپردازیم.

1. گیاه یشم (Jade plant)

کراسولا نقره ای یا گیاه یشم یکی از زیباترین گیاهان کوچک و دیر رشد آپارتمانی است. یشم با نام های دیگری همانند درخت شانس یا پول گیاهی گوشتی است که در گروه ساکولنت ها طبقه بندی می گردد. گونه های مختلفی از گیاه یشم در گلفروشی ها وجود دارد که معروف ترین آن کراسولا خرفه ای است. گیاه یشم احتیاج به مراقب چندانی ندارد. بیشتر ارقام گیاه یشم به نور مستقیم خورشید احتیاج دارند؛ اما در محیط پر نور پشت پنجره آپارتمان نیز قابل نگهداری هستند. این گیاه به خشکی خاک مقاوم است. بهتر است زمانی به گیاه آب بدهید که خاک گلدان خشک شده باشد.

برترین خاک برای گیاه یشم خاک سبک همانند خاک کاکتوس هاست. زیستگاه گیاه یشم منطقه ها گرم آفریقای جنوبی است؛ در نتیجه هوای گرم محیط را بیشتر می پسندد. تکثیر این گیاه به سه روش آسان، تکثیر با قلمه، برگ و بذر صورت می گیرد. گیاه یشم در محیط آپارتمان رشد چندانی ندارد. با هرس مداوم گیاه می توان به آن شکل دلخواه داد.

2. گیاه گل سنگ (Polka dot plant)

گیاه پولکا با نام ایرانی گل سنگ یکی از زیباترین و البته کوچک ترین گیاهان آپارتمانی است؛ به طوری که حدبیشتر تا 30 سانتی متر رشد می نماید. گل سنگ بومی منطقه ها گرم و مرطوب ماداگاسکار و نیجریه است. تا به امروز ارقام دیگری از این گیاه در دیگر منطقه ها جهان از جمله استرالیا و جنوب شرق آسیا مشاهده شده است. این گیاه زیبا تنها به علت داشتن برگ های لکه ای و رنگارنگ پرورش داده می گردد. رنگ برگ ها در ارقام مختلف فرق دارد. با نگهداری از یک گلدان کوچک گل سنگ قرمز با پس زمینه سفید خانه چشم انداز مدرنی را خلق خواهید کرد.

برای نگهداری از گیاه کوچک گل سنگ کافی است نور غیرمستقیم میانه، آبیاری منظم، رطوبت کافی و خاک زهکش دار را در اختیار گیاه قرار بدهید. بین دو آبیاری اجازه بدهید خاک سطحی گلدان کمی خشک گردد. گل سنگ علاقه زیادی به رطوبت هوا دارد. به علت کوچک بودن گیاه با کمترین امکانات می توان رطوبت کافی را برای گل سنگ تامین کرد. تکثیر این گیاه به دو روش بذر و قلمه امکان پذیر است.

3. سانسوریا پاکوتاه (Sansevieria)

سانسوریا پاکوتاه یکی از انواع پرطرفدار گیاه سانسوریا یا شمشیری است که بیشترا در محیط های اداری و آپارتمان ها از آن نگهداری می گردد. بیشتر این گیاهان بومی آفریقا هستند، اگرچه بعضی از گونه ها از جنوب آسیا نشات گرفته اند. جالب است بدانید که این گیاه کوچک آپارتمانی علاوه بر کاربرد زینتی به عنوان گیاه تصفیه نماینده هوا نیز شناخته می گردد. طبق تحقیقات اجرا شده ناسا انواع ارقام سانسوریا قادرند مونوکسید کربن و سرب را از هوای محیط بزدایند. سانسوریا پاکوتاه گیاهی بسیار مقاوم است.

برای نگهداری از این گیاه زیبا و مقاوم کافی ست نور غیرمستقیم میانه، خاک سبک و زهکش دار، گلدان متناسب با میزان گیاه و آبیاری منظم را فراهم کنید. این گیاه به خشکی خاک مقاوم است. برترین زمان آبیاری موقعی است که خاک گلدان کمی خشک شده باشد. تکثیر سانسوریا پاکوتاه به روش های مختلف از جمله ازدیاد با برگ و تقسیم پاجوش امکان پذیر است.

4. هاورتیا گورخری (Haworthiopsis attenuata)

یکی از کوچک ترین گیاهان آپارتمانی با ظاهری زیبا و مدرن گیاه هاورتیا گورخری است. هاورتیا گورخری رشد کمی دارد و ارتفاع آن نهایتا تا 20 سانتی متر می رسد. این گیاه زیبا با برگ های گوشتی، نوک تیز و تیره و رگه های برجسته سفید گیاهی چند ساله و مقاوم محسوب می گردد. هاورتیا گورخری بومی آفریقای جنوبی است. برگ های ضخیم هاورتیا موجب شده است که احتیاج آبی گیاه بسیار کم باشد. ساختار درونی ساقه و برگ ها آب را درون خود ذخیره می نماید. تا زمانی که خاک گلدان خشک نشده باشد، گیاه را آبیاری نکنید.

برای نگهداری از گیاه هاورتیا گورخری احتیاج است تا نور غیرمستقیم و زیاد را برایش فراهم کنید. برترین مکان برای قرار دادن گلدان پشت پنجره های شرقی یا غربی است. خاک مناسب برای گیاه هاورتیا گورخری ترکیبی از ماسه دانه ریز و درشت، کمی پرلیت، کودبرگ جنگلی و سنگ ریزه است. شیوه تکثیر گیاه معمولا به روش تقسیم پاجوش صورت می گیرد.

5. گیاهان پیرومیا (Peperomia)

جنس پیرومیا دارای بیش از 1000 گونه متفاوت از گیاهان همواره سبز و متعلق به خانواده پیپراسه است. بعضی از گونه های پیرومیا بالارونده و بعضی دیگر بوته ای کوچک و اپی فیت (زندگی بر روی دیگر گیاهان) هستند. ارقام بوته ای معمولا دارای دم برگ های قرمز و برگ های گوشتی و قلبی شکل هستند. گیاه برگ قاشقی، پیرومیا روسو، پیرومیا کاپراتا، پیرومیا پول چینی و پیرومیا هندوانه ای از معروف ترین ارقام گروه بزرگ پیرومیا بوته ای هستند. زیستگاه بیشتر گونه های پیرومیا بوته ای آمریکای مرکزی و آفریقاست.

بیشتر این گیاهان به آرامی رشد می نمایند و جثه کوچکی دارند. برای نگهداری از پیرومیا ها باید نور فراوان، اما غیرمستقیم خورشید را در اختیار گیاه قرار بدهیم. برترین دما برای نگهداری از این گیاه بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد است. ریشه گیاهان پیرومیا عمیق نیست، در نتیجه آبیاری زیاد ریشه های ضعیف گیاه را از بین می برد. اجازه بدهید بین دو آبیاری یک سوم خاک سطحی گلدان خشک گردد. پیرومیا گیاهانی رطوبت دوست هستند. تا جای ممکن رطوبت هوای اطراف گیاه را با دستگاه بخور سرد یا غبارپاشی روزانه افزایش بدهید. برای کاشت گیاهان پیرومیا از خاک سبک و زهکش دار بهره ببرید.

6. گیاه اِشوریا یا اِچوریا (Echeveria)

گیاه اشوریا یکی از ساکولنت های دیر رشد، کوچک و بسیار زیبای آپارتمانی با صد ها گونه مختلف است. تا به امروز 150 گونه از این گیاه چندساله شناخته شده است که همه آن ها بومی آمریکای لاتین هستند. از مشخصات ظاهری گیاه اشوریا برگ های گوشتی، قاشقی یا مثلثی شکل است که شبیه به گلبرگ های گل رز در کنار هم قرار گرفته اند. نگهداری از گیاه اچوریا مانند بسیاری از ساکولنت ها و کاکتوس ها کار راحتی است. نور زیاد غیر مستقیم، آبیاری کم و منظم، خاک غنی، سبک و زهکش دار از اصلی ترین احتیاج ها برای نگهداری از گیاه اچوریاست.

برترین مکان برای نگهداری از این گیاه پشت پرنورترین پنجره خانه و برترین زمان برای آبیاری موقعی است که سطح خاک گلدان به میزان 2 تا 3 بند انگشت خشک شده باشد. تکثیر گیاه کوچک و دیر رشد اشوریا از 4 روش اصلی ازدیاد با کاشت بذر، با روش قلمه برگ، پاجوش و کاشت قلمه ساقه امکان پذیر است.

7. سمپریوم تار عنکبوتی (Sempervivum Arachnoideum)

سمپریوم تار عنکبوتی گیاهی بسیار کوچک، تقریبا به میزان یک یا دو بند انگشت و بومی منطقه ها کوهستانی اروپاست. این گیاه علاقه زیادی به هوای خنک دارد. اوج زیبایی و رشد گیاه سمپریوم فصل پاییز و زمستان است. اما باید گیاه را از یخبندان حفظ کرد. این گیاه کوچک را علاوه بر فضای بسته آپارتمان می توان در محیط بیرون نیز پرورش داد. برگ های کوچک مثلثی با تار هایی سفید بر روی گیاه از مشخصات سمپریوم تار عنکبوتی است. نور فراوان، آبیاری میانه، خاک سبک و زهکش دار و هوای خنک از شرایط نگهداری و پرورش گیاه سمپریوم تار عنکبوتی است.

می توانید گلدان های کوچک سمپریوم را در طبقات دکوری، روی میز و قفسه کتابخانه و نزدیک به پنجره نگهداری کنید. اگر خانه شما نورگیر نیست، از نور های مصنوعی مخصوص گیاهان بهره ببرید. روش های تکثیر سمپریوم تارعنکبوتی به وسیله تقسیم پاجوش و کاشت بذر امکان پذیر است.

8. زامیفولیا (Zanzibar gem)

گیاه آپارتمانی بسیار زیبا و مقاوم زامیفولیا یکی از گیاهان دیر رشد و کوتاه آپارتمانی است که در محیط بسته حدبیشتر تا 50 سانتی متر رشد می نماید. زامیفولیا با برگ های چرمی و براق و ظاهری مدرن مخصوص منازلی است که به نور کافی دسترسی ندارند. زامیفولیا بومی منطقه ها گرم و مرطوب شرق آفریقا است؛ در نتیجه محیط زندگی گیاه باید تا حدی شبیه به زیستگاه اصلی آن باشد. خاک سبک و زهکش دار، نور میانه غیر مستقیم خورشید و آبیاری میانه در کنار غبارپاشی منظم از احتیاج های اصلی گیاه زامیفولیا محسوب می شوند.

ترکیب خاک گیاه باید به گونه ای باشد که در هنگام آبیاری آب را به راحتی از خود عبور بدهد. خاک زامیفولیا باید همواره مرطوب بماند؛ اما رطوبت خاک با غرقابی کردن فرق دارد. اجازه بدهید بین هر آبیاری کمی از خاک سطحی گلدان خشک گردد. دمای نگهداری از گیاه زامیفولیا دمای معمولی محیط خانه بین 19 تا 27 درجه سانتی گراد است. برای تکثیر این گیاه معمولا دو روش وجود دارد. یکی تکثیر به وسیله برگ چه ها و دیگری تقسیم بوته و جداسازی غده های زیرزمینی از گیاه مادر است.

9. پر سیاوشان (Maidenhair fern)

ما اغلب گیاه پر سیاوشان را به عنوان یک گیاه دارویی که در کنار آبشار ها یا بدنه صخره ها و شکاف سنگ های مرطوب می روید، می شناسیم. پر سیاوشان از خانواده سرخس ها و بومی منطقه ها گرمسیری و مرطوب جهانست. اخیرا پرورش دهنگان گل و گیاه گونه ای از گیاه پر سیاوشان وحشی را اهلی کردند و به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش می دهند. گیاه پر سیاوشان در گلدان و محیط آپارتمان ظاهری سرزنده و با طراوت به خود می گیرد. با اینکه گیاه مقاومی است؛ اما نگهداری از آن در آپارتمان احتیاج به مراقبت های خاصی دارد.

محیط سایه آفتاب با فاصله 2 متری از پنجره، آبیاری زیاد، خاک سبک، زهکش دار و مغذی، دمای 21 درجه سانتی گراد و رطوبت بالا از مهمترین شرایط زیستی برای نگهداری از گیاه پر سیاوشان است. تکثیر این گیاه معمولا به وسیله جداسازی پاجوش یا تقسیم بوته و ریزوم صورت می گیرد. گیاه کوچک پر سیاوشان در محیط آپارتمان رشد کمی دارد؛ در نتیجه می توانیم آن را در فهرست گیاهان کوچک آپارتمانی قرار بدهیم.

10. کالانکوئه تومنتوسا (Kalanchoe tomentosa)

کالانکوئه تومنتوسا با نام های دیگری همانند کالانکوئه لب سوخته، گیاه پاندا و گوش گربه ای گیاهی با رشد بسیار کم و کوچک است که در دسته بندی ساکولنت ها و کاکتوس ها جای می گیرد. این گیاه زیبا بومی جزیره ماداگاسکار و جنوب شرق آفریقاست. برگ های کالانکوئه لب سوخته، گوشتی و کرک دار با ظاهری شبیه به گوش گربه است. لبه های برگ به رنگ کاغذ سوخته است. این گیاه را می توانید علاوه بر محیط بسته آپارتمان در فضای باز حیاط یا تراس خانه نیز نگهداری کنید. آبیاری کم، نور زیاد غیرمستقیم یا نور میانه مستقیم و خاک سبک و زهکش دار از مهم ترین شرایط نگهداری از گیاه کالانکوئه لب سوخته است.

محیط پر نور پشت پنجره شرقی یا غربی برای قرار دادن گلدان کوچک کالانکوئه لب سوخته مناسب است. بهتر است بین هر آبیاری خاک گلدان گیاه خشک گردد. می توانید از خاک مخصوص کاکتوس یا ساکولنت برای کاشت این گیاه بهره ببرید. از جمله روش های تکثیر گیاه کوچک کالانکوئه تومنتوسا روش ازدیاد با بذر، تکثیر با برگ و تقسیم قلمه است.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 57110

به "ده گیاه کوچک و کند رشد آپارتمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده گیاه کوچک و کند رشد آپارتمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید