راهنمای خرید پاوربانک، نیمه گم شده گوشی شما!

به گزارش بلاگ پو، پاوربانک ها شاید در نگاه ظاهری هیچ تفاوتی با هم نداشته باشند، اما بعضی ظرفیت بالاتری دارند، بعضی گوشی تان را سریع تر شارژ می کنند، بعضی زودتر شارژ می شوند و بعضی کمتر آزارتان می دهند. برای اینکه از بین انبوه پاوربانک های موجود در بازار نیمه گمشده موبایلتان را پیدا کنید، حتما لازم است قبل از خرید مشخصات آن ها را به دقت بررسی کنید.

راهنمای خرید پاوربانک، نیمه گم شده گوشی شما!

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایرانمن فقط یه پاوربانک معمولی می خواهم! فروشنده ممکن است با شنیدن این جمله کمی گیج شود. چراکه پاوربانک یک باطری عادی نیست که به موبایلتان وصل کنید. هر کدام آن ها ویژگی های مخصوص خودشان را دارند. شاید در نگاه ظاهری هیچ تفاوتی با هم نداشته باشند، اما بعضی ظرفیت بالاتری دارند، بعضی گوشی تان را سریع تر شارژ می کنند، بعضی زودتر شارژ می شوند و بعضی کمتر آزارتان می دهند. برای اینکه از بین انبوه پاوربانک های موجود در بازار نیمه گمشده موبایلتان را پیدا کنید، حتما لازم است قبل از خرید تعیینات آن ها را به دقت بررسی کنید.

ظرفیت؛ چندبار موبایلم را شارژ می کنی؟

یک پاوربانک هر برندی داشته باشد، در نهایت با ظرفیتش شناخته می شود. اغلب پاوربانک ها 10 هزار میلی آمپری هستند. هر هزار میلی آمپر یعنی همان میزان انرژی که یک شارژر یک آمپری در طول یک ساعت به گوشی شما منتقل می کند. بعد از 10 هزار میلی آمپری ها، پاوربانک های با ظرفیت 20 هزار میلی آمپری بیشترین طرفدار را دارند. به خصوص برای آن هایی که اهل سفر هستند و می خواهند بیشترین میزان شارژ را در کوله شان بگذارند. بعضی برند ها پاوربانک های با ظرفیت های متفاوت مثل پنج هزار، هفت هزار و 15 هزار میلی آمپری روانه بازار کرده اند.

شاید فکر کنید هر چه ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد بهتر است، اما همه چیز به نیاز شما بستگی دارد. اگر پاوربانک را برای کار های روزمره تان می خواهید، اصلا پاوربانک 20 هزار میلی آمپری به شما توصیه نمی شود. چراکه مدت زمان شارژ شدن این پاوربانک ها بسیار طولانی است. در طرف مقابل پاوربانک های پنج یا 10 هزار میلی آمپری تا حد قابل قبولی شما را راضی خواهند کرد. قیمت پاوربانک های 10 هزار میلی آمپری در حال حاضر حدود 150 تا 200 هزار تومان است و پاوربانک های 20 هزار میلی آمپری بالای 300 هزار تومان قیمت دارد.

ظرفیت 10 یا 20 هزار میلی آمپری پاوربانک ها در اغلب موارد واقعی نیست. آن ها مثل هر باطری دیگری نه کامل شارژ می شوند و نه کامل خالی. به این معنا که ظرفیت واقعی آن ها مقداری کمتر از ظرفیت اسمی است. این به معنای دروغگو بودن شرکت های سازنده نیست. نه، نگران نباشید؛ آن ها به شما دروغ نمی گویند. قضیه از این قرار است که هر پاوربانک راندمان مخصوص به خود را دارد. اگر به خوبی از پاوربانکتان مراقبت نکنید، این راندمان رفته رفته کمتر خواهد شد. در ظاهر می بینید پاوربانک سریع تر شارژ شده، اما در اصل ظرفیت آن کاهش پیدا کرده است. برای همین عموما باید روی 80 تا 90 درصد ظرفیت پاوربانکتان حساب باز کنید.

تعداد دفعاتی که یک پاوربانک می تواند گوشی شما را شارژ کند، رابطه مستقیم با ظرفیت پاوربانک و ظرفیت باطری گوشی شما دارد. باید توجه داشته باشید که در محاسباتمان حتما باید راندمان شارژدهی پاوربانک و راندمان شارژ شدن گوشی را هم در نظر بگیریم. مثلا یک باطری 10 هزار میلی آمپری و یک گوشی با ظرفیت باطری سه هزار میلی آمپری را در نظر بگیرید. اگر راندمان یک پاوربانک 80 درصد باشد می تواند هشت هزار میلی آمپر انرژی در اختیارتان بگذارد. راندمان گوشی ها عموما بهتر است. آن ها وقتی سه هزار میلی آمپر ظرفیت داشته باشند، دست کم تا دو هزار و 700 میلی آمپر شارژ می شوند. این یعنی چنین پاوربانکی می تواند گوشی شما را تقریبا سه بار به طور کامل شارژ کند.

شدت جریان خروجی؛ سریع تر شارژ شوید

پاوربانک های موجود در بازار عموما دو درگاه خروجی دارند. شدت جریان خروجی آن ها یا یک آمپر است یا دو آمپر. تعداد محدودی درگاه های سه آمپری هم دارند که صرفا با کابل های یو اس بی تایپ سی می توان از آن ها استفاده کرد. چنین پاوربانک هایی عموما گران تر از پاوربانک های معمولی هستند. برای مثال یک پاوربانک تایپ سی 10 هزار میلی آمپری به جای 150 هزار تومان، 300 هزار تومان قیمت دارد. شدت جریان خروجی، سرعت شارژدهی پاوربانک را تعیین می کند. اگر گوشی شما قابلیت پشتیبانی از شارژر های فست شارژ را نداشته باشد، احتمالا در استفاده از درگاه دو آمپری به مشکل بخورید. چنین گوشی هایی که اغلب چند سالی از تولید آن ها می گذرد، بهتر است با درگاه های یک آمپری شارژ شوند.

بعضی پاوربانک ها قابلیت استفاده همزمان از هر دو درگاه یک و دو آمپری را دارند. طوری که می توانند همزمان یک گوشی را با شدت دو آمپر و یک گوشی دیگر را با شدت یک آمپری شارژ کنند، اما چنین قابلیتی در بعضی پاوربانک ها وجود ندارد. آن ها حداکثر جریان خروجی شان همان دو آمپر است و اگر از هر دو درگاه به صورت همزمان استفاده کنید، نهایتا یک آمپر از هر کدام تحویل خواهید گرفت. این موضوع در سرعت شارژ شدن گوشی ها تاثیر می گذارد.

برای مثال اگر از درگاه یک آمپری استفاده کنید، در هر ساعت گوشی شما به اندازه هزار میلی آمپر شارژ می شود. در صورت استفاده از درگاه دو یا 2.1 آمپری این رقم به دو تا دو هزار و 100 میلی آمپرساعت می رسد. مثلا یک گوشی با باطری سه هزار میلی امپری تقریبا سه ساعت طول می کشد تا با درگاه یک آمپری شارژ شود. این مدت زمان برای درگاه دو آمپری تقریبا یک ساعت و نیم است. توجه داشته باشید که راندمان شارژ به کابلی که استفاده می کنید هم بستگی دارد. اگر از کابل ضعیف یا خراش خورده استفاده کنید، شدت انتقال شارژ به طرز قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. یکی از دلایل استفاده از کابل های کوتاه تر در پاوربانک ها افزایش سرعت شارژ است. چراکه با کوتاه شدن کابل علاوه بر کاهش مقاومت، امکان آسیب دیدن آن کمتر می شود.

شدت جریان ورودی؛ سریع تر شارژ کنید!

همانطور که شدت جریان خروجی پاوربانک ها تعیین کننده سرعت شارژدهی آن ها است، با شدت جریان ورودی می توان فهمید چقدر طول می کشد تا یک پاوربانک شارژ شود. شدت جریان ورودی در پاوربانک ها عموما به اندازه بیشترین شدت جریان خروجی آن ها است. مثلا شدت جریان ورودی در یک پاوربانک با دو درگاه یک و دو آمپری، همان دو آمپر است. این یعنی یک پاوربانک 10 هزار میلی آمپری با شدت جریان ورودی دو آمپر حداقل در پنج ساعت شارژ می شود. این موضوع به راندمان شارژ هم بستگی دارد.

بعضی پاوربانک ها با وجود درگاه ورودی دو آمپری، راندمان شارژ پایین تری دارند و دیرتر شارژ می شوند. نقطه ضعف پاوربانک های ضعیف از برند های متفرقه همینجا تعیین می شود. به مرور زمان راندمان شارژ این پاوربانک ها کم و کمتر می شود و عملا نمی توان روی آن ها حساب باز کرد. علاوه بر شدت جریان ورودی و راندمان شارژ، شارژری که از آن استفاده می کنید هم در زمان شارژ شدن پاوربانک تاثیر می گذارد.

وزن پاوربانک؛ کیفتان را سنگین نکنید

شاید در نگاه اول وزن پاوربانک صرفا یه تعیینه عادی و غیر مهم به نظرتان برسد، اما وقتی مجبور شدید هر روز یک پاوربانک سنگین را داخل کیفتان این طرف و آن طرف ببرید، متوجه خواهید شد که در زمان خرید پاوربانک حتما باید به وزن آن دقت داشته باشید. پاوربانک هایی که ظرفیت بالاتری دارند عموما سنگین تر هستند چرا که از ورقه های بیشتری برای ساخت آن ها استفاده شده است.

نوع باطری؛ لیتیوم یونی بهتر است یا پلیمری؟

گجت های امروزی از گوشی و لپ تاپ گرفته تا پاوربانک عموما از باطری های لیتیوم-یونی یا لیتیوم-پلیمری بهره می برند. این دو نوع باطری رجحان چندانی نسبت به یکدیگری ندارند و هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. مثلا باطری های لیتیوم پلیمری عموما قیمت بالاتری نسبت به لیتیوم یونی دارند. وزن آن ها کمتر است و مدت زمان بیشتری شارژ نگه می دارند و راندمان شارژ آن ها بعضا بهتر است. در طرف مقابل باطری های لیتیوم یونی ارزان تر هستند، وزن بیشتری دارند و بیشتر برایتان کار خواهند کرد. چراکه عمرمفید آن ها نسبت به باطری های لیتیوم پلیمری بیشتر است.

چراغ های LED؛ دقیقا چقدر شارژ باقی مانده؟

یکی از مزیت های مهمی که شرکت سازنده در اختیار کاربرانش می گذارد، چراغ های LED روی پاوربانک است که به شما می گوید چه مقدار از شارژ پاوربانک باقی مانده. بعضی پاوربانک ها به این چراغ ها اکتفا نکرده اند. آن ها ابعاد بزرگتر و وزن بیشتر را به جان خریده اند و به یک صفحه LCD مجهز شده اند و دقیقه به شما می گویند چند درصد از شارژ پاوربانک باقی مانده است. فاصله بین شارژ 26 درصد و 49 درصد خیلی زیاد است. در چنین مواقعی پاوربانک های معمولی صرفا دو چراغ روشن به شما نشان می دهند و نمی توانند به شما بگویند چقدر از ظرفیتشان باقی مانده و ممکن است در این مورد شما را به اشتباه بیاندازند./وب سایت فرارو

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 23234

به "راهنمای خرید پاوربانک، نیمه گم شده گوشی شما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید پاوربانک، نیمه گم شده گوشی شما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید