راهنمای سفر به استانبول ترکیه

به گزارش بلاگ پو، استانبول یکی از شهرهای جهانگردی جهان با داشتن جاذبه های جهانگردی فراوان سالانه پذیرای میلیون ها جهانگرد است. نام دیگر استانبول، قسطنطنیه است.

راهنمای سفر به استانبول ترکیه

استانبول (Istanbul) یا قسطنطنیه بزرگ ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده است. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را ازیکدیگر جدا می کند و استانبول تنها شهر بزرگ دنیا است که در دو قاره واقع شده است. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 انتخاب شده است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر دنیاگردی دنیا به شمار می رود.

بهترین زمان برای سفر به استانبول

اواخر بهار و اوایل پاییز بهترین وقت سفر به استانبول است. البته تابستان استانبول هم به خاطر جشنواره های هنری و کنسرت های بزرگش روی بورس گردشگری ست و مسافران زیادی به سمت خودش می کشاند؛ با این حساب می توانید تعطیلات نوروز استانبول را از نزدیک تجربه کنید، یا اواخر تابستان و قبل از شروع فصل مدرسه ها با توجه به آب وهوای مناسب استانبول، یک برنامه چند روزه برای سفر بچینید. البته اگر دغدغه مدرسه و دانشگاه ندارید، اوایل پاییز، هم آب وهوای استانبول خوب و مناسب تر است و هم شهر نسبت به تعطیلات نوروز و تابستان، برای سفر خلوت تر است.

کارت گردشگری استانبول

با خرید این کارت گردشگری می توانید از خدماتی مانند سرویس رایگان از فرودگاه به محل اقامت، بازدید رایگان از جاذبه های معین، بازدید رایگان از موزه های معین، تجربه رایگان تفریحات معین، حمل و نقل رایگان یا تخفیف داده شده در سطح شهر، اینترنت رایگان در سطح شهر و راهنمای شبانه روزی به صورت آنلاین استفاده کنید.

کارت گردشگری استانبول

مراکز خرید استانبول

مراکز خرید بسیار زیادی در استانبول وجود دارد برای مثال مرکز خرید جواهر، مرکز خرید اولیویوم، مرکز خرید فروم، مرکز خرید ایستینیه پارک، مرکز خرید کانیون، بازار بزرگ کاپالی چارشی، خیابان استقلال، بازار ادویه ها و بازار بزرگ استانبول چند تا از بهترین و معروفترین مراکز خرید شهر هستند.

خیابان استقلال یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

نکات مهم برای سفر به استانبول

قبل از انتخاب استانبول به عنوان مقصدی برای سفر، باید انگیزه خود را از مسافرت معین کنید. در این زمینه نکته های زیر به شما برای تصمیم گیری کمک می کنند:

  1. اگر به سفرهای خانوادگی تر، خرید، تجارت یا دیدن اماکن تاریخی علاقه دارید، استانبول گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود. این شهر تلفیقی از سنت و مدرنتیه است؛ از آثار تاریخی گرفته تا ساختمان ها و مراکز خرید مدرن را می توانید در استانبول ببینید. اما اگر به دنبال آرامش و استراحت هستید، شاید شهرهای دیگری مانند آنتالیا و کوش آداسی انتخاب مناسب تری باشند.
  2. بر خلاف شهرهایی مانند آنتالیا و کوش آداسی که در هتل های آنها همراه با رزرو اتاق، هر سه وعده غذایی به مسافران تعلق می گیرد، در هتل های استانبول تنها وعده صبحانه رایگان است و دیگر وعده ها در صورت حساب محاسبه می شوند. همچنین هتل های این شهر معمولا امکانات رفاهی کمتری نسبت به دو شهر دیگر دارند. البته مسافران استانبول معمولاً قصد گردش در شهر را دارند و برخلاف گردشگرانی که به آنتالیا و کوش آداسی سفر می کنند، نمی خواهند بیشتر وقت خود را در هتل به استراحت بپردازند.
  3. تفاوت دیگری که پایتخت گردشگری ترکیه با دو شهر دنیاگردی مورد اشاره دارد در یافتن ساحل برای شناست. در استانبول به سختی ساحل مناسبی یافت می شود و شما معمولا ناچار می شوید به جزایر نزدیک مراجعه کنید اما در آنتالیا و کوش آداسی ساحل در دسترس است.
  4. مدت زمان مناسب برای اقامت شما در استانبول نیز به انگیزه و هدف شما از سفر بستگی دارد؛ در صورتی که به قصد خرید سفر می کنید، چهار روز برای این منظور کافی است اما اگر به بازدید از مراکز تاریخی نیز علاقه مند هستید، به دست کم یک هفته زمان نیاز دارید. البته اگر زیاد اهل خرید نباشید با برنامه ریزی یک سفر سه روزه به استانبول می توانید از مهمترین جاذبه های گردشگری آن نیز بازدید کنید.
  5. استانبول دو فرودگاه در بخش های اروپایی و آسیایی دارد؛ بهتر است پرواز خود را با توجه فرودگاه مقصد و نزدیکی آن به محل قرار دریافت هتل انتخاب کنید چرا که برای مثال بین فرودگاه سابیها گوچن (صبیحه گوکچن) در بخش آسیایی با مرکز بخش اروپایی حدود 70 کیلومتر فاصله وجود دارد و در بیشتر مواقع نیز ترافیک راستا سنگین است.
  6. استانبول، شهری چند قومیتی و چند فرهنگی است؛ بر همین اساس محدودیت ها و حساسیت های خاص خود را دارد که باید مراقبت آنها باشید. فراموش نکنید که ترکیه کشوری اسلامی است و مردم آن از نظر فرهنگی بسیار به ما نزدیک هستند.
  7. پایتخت گردشگری ترکیه، شهر بسیار شلوغی است که بعضی از روزها جمعیت آن به 15 میلیون نفر نیز می رسد. روزانه علاوه بر مردم بومی، تعداد زیادی از افراد نیز با هدف کار، به عنوان دنیاگرد یا با قصد پناهندگی در این شهر حضور می یابند. همین شلوغی بیش از حد، لزوم رعایت نکته های ایمنی را افزایش می دهد؛ باید مراقب اموال و پول خود باشید.
  8. مراکز خرید استانبول نسبت به دیگر شهرهای ترکیه از تنوع کالایی و قیمت های متعادل تری برخوردار هستند. در فروشگاه مربوط به برندها به هیچ عنوان، امکان چانه زنی و دریافت تخفیف وجود ندارد اما در بازار سنتی زیبای این شهر باید تا می توانید چانه بزنید. در میان محصولات مختلف موجود در مراکز خرید و بازار سنتی پایتخت گردشگری ترکیه، بهترین انتخاب ها در درجه نخست پوشاک و بعد از آن صنایع دستی است.

تصویر هوایی از میدان تقسیم استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

با توجه به قدمت شهر استانبول و موقعیت جغرافیایی اش، جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. در زیر تنها نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول انداخته ایم.

1. مسجد سلطاناحمد

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، در اوایل قرن 17 ساخته شده و امروزه نیز برایعبادت فعال باقی مانده است. این به این معنی است که بازدید کنندگان نیاز به زمانبندی وقت بازید خود دارند چرا که مسجد در طول روز پنج بار برای نماز به روی دنیاگرد هابسته می شود. تمامی بازدید کنندگان باید کفش های خود را درآورند و زنان باید موهایخود را بپوشانند. شما با پرداخت مبلغ ناچیزی به بازدید مواردی شامل 20000 کاشی وسرامیک در طرح های مختلف گل لاله و 200 پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده با طرح های پیچیدهمی پردازید. این مسجد توسط سلطان احمد ساخته شده است و نام خود را از کاشی های آبیدر گنبد و سطح بالایی از فضای داخلی گرفته است.

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی

2. ایاصوفیه

ساختمانفعلی ایا صوفیه در دوره امپراتوری بیزانس در سال 532 میلادی بنا به دستورامپراتور ژوستینین اول ساخته شد. این بنا، حکم یک بیانیه متکبرانه را داشت کهثروت، قدرت و توانایی های فنی این امپراتوری را به دنیا نشان می داد. تا حدی کهنواحی اطراف تخت پادشاهی که در این بنا قرار داشت، به عنوان مرکز دنیا شناخته می شد.بعد از اینکه سپاه عثمانی، قسطنطنیه را تسخیر کرد، این کلیسا به مسجد تبدیل شد ودر نهایت در قرن بیستم میلادی به موزه تبدیل شد و هنوز هم مهم ترین جاذبه نمادیناستانبول است.

نمایی از درون ایاصوفیه

3. قصر توپکاپی

این قصر به دستور سلطان محمد فاتح یکی از پادشاهان امپراتوری عثمانی در قرنپانزدهم میلادی ساخته شده است. این مجموعه وسیع و باشکوه، نمایش خیره کننده ایاز هنر اسلامی است. حیاط باشکوه این بنا با کاشی های زیبا و دست ساز تزیین شدهاست. فضای داخلی اتاق ها، تالارها و برج ها و دیوارهای این مجموعه دیدنی، هرکدام گوشه ای از شکوه و عظمت آن را به تصویر می کشند. یکی از دیدنی ترین بخش هایکاخ، حرم سرا است، جایی که همسران و فرزندان پادشاه در آن زندگی می کردند.

بارگاهدوم کاخ، جایگاه آشپزخانه سلطنتی و بارگاه سوم جایی است که اتاق خصوصی پادشاه درآن واقع شده است. علاوه بر بنای این کاخ و تزیینات چشم گیر آن، آثار و اشیای به جاماندهاز آن دوران که میراث امپراتوری هستند و بخش زیادی از آن را آثار مذهبی تشکیل می دهند،بخش دیگری از دیدنی های این کاخ باشکوه را تشکیل می دهند. برای اینکه این کاخ مجللرا کامل ببینید باید حداقل نصف روز زمان در نظر بگیرید. کاخ توپ قاپی بخشی ازمنطقه تاریخی استانبول است؛ مجموعه ای از آثار تاریخی که در سال 1985 در فهرست میراثدنیای یونسکو به ثبت رسیده اند.

قصر توپکاپی یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

4. کلیسای آبانبار

کلیسای آب انبار (BasilicaCistern) از قرن ششم زمانی کهبه سفارش امپراطور روم ژوستینین اول ساخته شد برای ساکنان استانبول آب فراهم آوردهاست. بازدیدکنندگان در مورد فن آوری معماری بسیار پیشرفته رومیان باستان درساخت اینمکان شگفت زده خواهند شد. مخازن زیرزمینی فقط چند قدم از مسجد کبود دور هستند، اینکلیسا در قرن سوم ساخته شده که به عنوان قصر غرق شده شناخته می شود. مخزن آن می تواند2.8 میلیون فوت مکعب از آب را در خود نگه دارد. این مخزن یکی از لوکیشن های فیلمبرداری فیلم از روسیه با عشق، فیلم هیجان انگیز جیمز باند در سال 1963 است.

نمایی از درون کلیسای آب انبار

5. برج گالاتا

برجگالاتا (Galata Tower) دارای 67 متر ارتفاع است که بر افق استانبولحمکرانی می کند. این برج سنگی قرون وسطایی به عنوان برج مسیح شناخته شده است. زمانیکه در 1348 ساخته شد بلندترین ساختمان در استانبول بود که هنوز هم در استانبول می درخشد.این برج در طول قرن ها تغییر یافته است، در یک زمان به عنوان برج رصد نقطه آتش سوزیاستفاده می شد. امروزه قسمت فوقانی آن شامل یک کافه، رستوران و باشگاه شبانه است،که توسط آسانسور در ساختمان 9 طبقه می توان به آن جا رسید که در آن می توان مناظرخیره کننده ای را پیدا کرد.

برج گالاتا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

6. حمام خرمسلطان

حمامی که در 1556 توسط معمار سینان و به دستور سلطان سلیمان ساخته و به نامهمسر محبوبش خرم سلطان نامگذاری شد. این حمام که روبروی موزه ایاصوفیه واقع شده است،لوکس ترین گرمابه سنتی در شهر و از پرطرفدارترین دیدنی های استانبول است؛ با حمام هایجداگانه برای خانم ها و آقایان، دالان های شاهانه و اطاق های چوبی. از معماری بی نظیراین حمام 500 ساله گران قیمت تاریخ لذت ببرید.

نمایی از درون حمام خرم سلطان

7. قصر دلمه باغچه

قصری که از 1856 تا زمان تاسیس جمهوری ترکیه مرکز اداری عثمانی بوده و بعد از آنهم محل تصویب قرارداد های خارجی آتاتورک که حالا تبدیل به یکی از دیدنی هایاستانبول شده است. دلما باغچه، که به ترکی یعنی باغ پربار، در میان باغی به سبکفرانسوی بنا شده و به خاطر ترئینات سبک روکوکو، شمعدان های چک و باکارا، راه پله یکریستال و چلچراغ چهار هزار کیلوگرمیِ هدیه ملکه ویکتوریا معروف است. ساعت ایناتاق از زمان مرگ آتاتورک تا به حال، ثابت مانده؛ ساعت نه و ده دقیقه دهم نوامبر1938.

قصر دلمه باغچه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

پیشنهاد خبرنگاران

همیشه برای سفر به شهرهای دنیاگردی و شلوغ دنیا به دلیل جمعیت زیاد، تنها وسایل لازم را همراه خود داشته باشید و مراقب وسایل خود باشید. امیدواریم سفر خوبی را تجربه کنید.

گروه گردشگری خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

georgiaro.ir: گرجستان: سفری به کشور زیبایی ها

منبع: setare.com
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38156

به "راهنمای سفر به استانبول ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به استانبول ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید